Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2

Bisikletiniz var mı?
Evet, var. 64.1%  64.1%  [25]
Hayır, yok. 12.8%  12.8%  [5]
Bisiklet almayı düşünüyorum. 17.9%  17.9%  [7]
Bisiklet ile işim olmaz. 5.1%  5.1%  [2]
Toplam Oy : 39

Karaman Ahmet
3 gün önce - Pzr 24 May 2020, 01:13

Alıntı:
Toplumsal psikoloji de tüketime yönelik zaten.

"Bisiklet ne, çocuk musun sen?"
"Erkek adamın arabası olur, bisiklet kadın işi, çocuk işi"
"Ne cimrisin, az ye de araba al kendine.."

Herkes bu cumleleri işitmiştir ,..

Kendi şirketi olan bir arkadaşım geçen iki bisiklet aldı, teki elektrikli dağ bisikleti, öbürü çok hafif yarış bisikleti. İkisine beraber toplam 11.000 € para ödedi, ikisinde indirimde olduğu için ve 3.000 € tasarruf ettiği için sevindi.

Beraber Türkiyede bisiklet turu yapalim önerisiyle, benimde 3.000 € ya bisiklet almama on ayak oldu.

Bisiklet oyuncak olmaktan çoktan çıktı. Artık her bütçeye göre bisikletler var.

Bu arada, şehrimizde 12 yıl belediye başkanlığı yapmış olan, altında avukatlar çalıştıran 65 kusur yaşında bir şahısi yakından tanıyorum ve şimdiye kadar kendisini bir kez bile direksiyon arkasında görmedim.

Bisiklet yaşam kalitesidir, medeniyettir!

OkanY
3 gün önce - Pzr 24 May 2020, 01:30

Her yerde binemezsiniz. Türkiye dağlık ve tepelik.

Karaman Ahmet
3 gün önce - Pzr 24 May 2020, 01:33

Ne alakası var?

Ben 15 yıl şehrimizin merkezindeki dağlık yerleşim yerinde oturdum ve ne hikmetse, şehirin en çok bisiklet kullanım ortalaması olan bölgede orası.

Alp dağları ülkesi Avusturyada araba tünellerin paralel bisiklet unelleri yapılıyor.

Artik elektrikli bisiklet diye bir şey var, fit olmayanların rahatlıkla tüm yokuşlar aşamasını sağlar.

yusufyuşa23
3 gün önce - Pzr 24 May 2020, 01:43

Alıntı:
Değindiğiniz Park sorununun nasıl çözülmesi gerektiği hakkında güzel bir video.

Bisikletim var sürecek yol yok. İki çocuğuma da bisikleti aldım ancak okul bahçesine götürebiliyorum onları. Aslında bu memlekette araba sürecek yolda yok, yürünecek kaldırımda... Bisiklet yolu olmamış çok mu?

Gokhan Bayraktar

3 gün önce - Pzr 24 May 2020, 01:51

Sepetliler daha cok bayanlar icin dizayn edilmiş oluyor. Uzun zamandir bisiklet kullanirim işime de bisikletle gider gelirim. Ülkemizin bir cok buyuk kentinde bisiklet sürmek tehlikeli. Bisiklet yolu olmadigi gibi çevre yollarinda da bisikletlerin hakki bile varsa, bunu şoförler pek bilmezler. O yuzden ya ustune surerler ya da yanindan gecerken hizlarina engel oldugun icin söverler ya da hareket yaparlar. Yani ülkemizde bisikletle işe gidip gelmek bir sürü sorun yaratir. Canından da olabilirsin sagligindan da çünkü yerleşmemiş toplumumuzun bilinçaltına. Bisiklet, sadece cocuklara alinan bir araçmiş gibi ülkemizde.

onurnazliaka
3 gün önce - Pzr 24 May 2020, 01:55

(+)

Bisikletim var. 1994 model bu bisikletime 17 yıl boyunca bindiğimin çok daha fazlasını 2012 yılında bindim. Sonra bisikleti depoya kaldırdım. 2015 yılında onartıp bineyim dedim, çok kısa bir sürede tekledi. Sürmeye engel bir durumu yok ama sizin anlayacağınız son 5 senedir yerinden kıpırdamadı. Ancak şu günlerde gidip depoya bakmayı düşünüyorum. Lastikleri şişirilip sürülecek durumdaysa tekrar binmeyi değerlendirebilirim.

Karaman Ahmet
3 gün önce - Pzr 24 May 2020, 01:55

Şehir merkezinde bisikletlerin öncelikli olduğu yollar.

12.500 kapasiteyle dünyanın en büyük bisiklet parkı.

Eski motorlu taşıt yollarının iptal edilmesi, bisikletlere, yayalara ve ağaçlara yer mermek zorunda kalması ve başlangıçta bu yüzden işlerinin kötüye gitmesinden korkan esnafın korkularının yersiz olduğunu anlaması.

Buyurun size Utrecht:

Erdem Taşlıca
3 gün önce - Pzr 24 May 2020, 02:04

Hayatım boyunca en basitinden, profesyoneline ve katlanırına kadar 4-5 bisiklet sahibi oldum. Bunların hepsi de Ankara'daydı. Bahçeli evlerin yoğunlukta olduğu ve hiç yokuşu olmayan dümdüz bir semtte yaşadığım için ve her tarafın da çok sakin olması sayesinde hiç bir zorluk ile karşılaşmadan kullanıyordum. 5 kilometre mesafedeki ilçe merkezine gitmek için otobüs yerine sürekli bisiklet kullandım yıllarca. Ufak tefek alışverişleri hep bisiklet ile yaptım. 20-25 kilometrelik uzun yol sürüşlerini sık yapardım. Daha sonra İstanbul'a taşınınca bu hayal oldu. Burada bakıyorum etrafa, bisikleti kullanmak da bir yere park edip muhafaza etmek de çok zor görünüyor. Ama fırsat buldukça sahilde kiralık İsbike bisikletlerini kullanıyorum.

Bununla ilgili trajikomik bir anımı anlatayım. 10 sene kadar önce yeni bir bisiklet aldım ve otobüs yerine bisiklet kullanarak bisikletin parasını ne kadar sürede çıkartacağımı görmek için bir liste tutmaya karar verdim. Her yolculuktan sonra o günkü harcayacağım otobüs bilet ücretini o listeye yazıyordum. Yaklaşık 2 sene sonra bisiklete verdiğim para çıktı. Bundan bir hafta gibi bir süre sonra 3-5 dakikalık işim olan bir iş merkezinin önüne bisikleti kilitlemeden bıraktım. Döndüğümde bisiklet yoktu.

Karaman Ahmet
3 gün önce - Pzr 24 May 2020, 02:08

Fakat yinede kazançlı çıktınız. Çünki iki senede hem bisikleti bedavaya getirdiniz, hem sağlığınıza sağlık kattınız, hemde doğayı daha az kirlettiniz.

alperen522
3 gün önce - Pzr 24 May 2020, 02:30

Alüminyum kadrolu yol bisikletim var. 2018 yazında almıştım. Sırt çantama orta halli erzağı doldurur Adana'yı turlamaya çıkardım. Adana'da Adnan Menderes'ten Karayolları 57. Şefliğin önüne çıkan yolda dik bir yokuş vardır. O yokuşu yolum düşerse kendimi test etmek için çıkarım.

En zevk aldığım şey ise Kabasakal Mezarlığı yokuşu veya Çatalan Köprüsü yokuşundan kendimi aşağı salarak hız denemesi yapmak. Gidona taktığım hız kadranının sınırlarını bazen canıma susadığımda zorluyorum.

Şehir merkezinden 36 km uzaktaki köyüme giderken bisikleti birkaç kez kullanmıştım. Yolun bir kısmı Karaisalı yolu olduğu için gidonun soluna motosiklet aynası takmıştım oradan arkaya bakıyordum. Otobüs ve kamyonlar pek yoğun geçtiğinden ve banket yeterince geniş olmadığından dolayı sürekli kafamı arkaya çevirmekten daha iyi oluyordu.

İşe gidip gelirken birkaç kez denedim ama duyarsız sürücüler ve başka dünyalarda gezen yayalar yüzünden bıraktım. Bunun dışında ise sabah trafiğinde millet arabasıyla veya otobüste gıdım gıdım ilerlerken onları kaldırımdan geçip gitmek oldukça zevkli .

Adana'da birkaç yerde bisiklet yolu var ama yetersiz. Olanları da bisikletlilerden çok, motosikletliler kullanıyor.

sayfa 2
ANA SAYFA -> ULAŞIM