Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 429
Umutsl
4 gün önce - Cmt 23 May 2020, 12:27

mafakyanc

4 gün önce - Cmt 23 May 2020, 13:19

Bana göre aptalca bir algı çalışması!...

ATC Kulesi, Terminali, İtfaiyesi, Güvenlik ve Kurtarma Donanımı ve Ekibi, herhangi bir sair destek altyapısı olmayan bir piste olsa olsa oralarda çokça bulunan ve kullanılan pırpır tarım ilaçlama uçakları, ya da helikopterler, o da show yapmak amaçlı olarak inip kalkabilir.

"Hava trafik kontrolu yok!!!" diyorum! Gerisini anlarsınız herhalde!

khancl33
4 gün önce - Cmt 23 May 2020, 14:26

''tekrar'' inip kalkacak yazmışlar bide ben o tekrar yazısını çözmeye çalışıyorum

serkan33

4 gün önce - Cmt 23 May 2020, 14:32

Düşün yani o kadar şuursuzlar daha inşa ettikleri şeyin yeni bir havalimanı olduğundan bihaberler, herhalde eski bir havalimanını yenilediklerini falan düşünüyorlar

Black07
4 gün önce - Cmt 23 May 2020, 15:25

Makfayanc bey bu bayburt grubun sitesinde üst yapı projeleri diye bir bölüm açmışlar orayada çukurova havalimanın resmini koymuşlar bu bayburt grup üst yapıya devam edicek olabilirmi

mafakyanc

3 gün önce - Cmt 23 May 2020, 16:46

Bence öyle bir şansları ve daha önemlisi kabiliyetleri yok!... Zaten bana göre bu "altyapı" ve "üst yapı kavramları bizzat DHMİ tarafından yanlış kullanılmakta.

Şimdi altyapı nedir (bir inşaatta)? Örneğin kanalizasyon, enerji temini hatta bir ölçüde yollar "altyapı grubuna girecek" sistemlerdir. Bunlar çoğunlukla "görünmeyen" sistemlerdir. Şimdi "yollar bal gibi görünen unsurlardır" diyeceksiniz ama bir havalimanında bir pistin, ya da bir terminalin yanında yol "altyapı sayılabilir.

Bunların dışında, Yolcu Terminali, ATC Kulesi, Kargo Terminali, Yakıt Terminali, MRO Tesisleri ve sair destek tesisleri, kamu kurumlarına ait yapılar "üst yapı"ya sokulmalıdır. Bunlar, zaten genelde yer üstünde olan ve açıkça görülen tesislerdir. Bakın "Yakıt Terminali" dedim: artık yakıtın depolandığı tanklardan uçaklara yakıt yer altından (apronun da altından) geçen borulardan pompalanıyor. Şimdi bu yakıt taşıyıcı boruları "altyapı" olarak kabul edersek tankları ve pompaları da o sistem özelinde "üst yapı" kabul etmek gerekir. Ya da Terminal'in içinde yer alan diyelim tüm enerji tesisatı, havalandırma tesisatı, bagaj tesisatı, anons sitemi, yangın alarm/önleme donanımı, yolcu bilgilendirme, asansörler ve yürüyen bantlar, yolcu köprüleri vs. vs. gibi sistemler da Terminal'in alt yapı elemanlarıdır.

Bence pist(ler) ve taksi yolları da bana göre, genel kapsamda, üst yapıdır.

Ama DHMİ, "pistler ve taksi yolları olmasa bir havalimanına uçaklar inip kalkamaz, terminal olsa da olmasa da pistsiz havalimanı olamaz" mantığı ile bu Bayburt Gruba verdiği ihaleyi "altyapı" olarak tanımlamıştır.

Ahmet YükselS
3 gün önce - Pzr 24 May 2020, 01:02

Bu saçma mesajı kaale alıp bunca yorum yapmaya gerek yok, uçak inme şartlarını burada herkes bilir az çok, kaldı ki üst yapı olmadan piste uçak inse ne inmese ne!! Bu firma bu projede sadece altyapıyı yapıyor, üst yapıyla ilgili sorumluluğu yok, eh elindeki altyapı inşaatı bitse bile üst yapı hala bitmemiş olacağı için zaten uçak inmesinin bir anlamı olmayacak.. Gece üstü açık kalmış Bayburtlu vatandaşın, o arada Azerbaycandan bir mesaj atayım Mersine demiş,

worldisblack
3 gün önce - Pzr 24 May 2020, 03:48

Abi adamlar uçaklar BU PİSTE yeniden inip kalkacak dememiş. Genel olarak uçuşlar yeniden eskisi gibi olacak demiş. Biz de o günlere yetişmeye çalışıyoruz mesajı var. Yani anlamışsınızdır da herhalde eğlenceye vurdunuz hep beraber.

sayfa 429
ANA SAYFA -> ULAŞIM