Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4

Ulaşım amaçlı bisiklet kullanıyor musunuz?
Evet 35.6%  35.6%  [26]
Güvenli park yerleri ve yollar olsa kullanırdım 53.4%  53.4%  [39]
Hayır, motosiklet otobüs vs varken neyin peşindesiniz anlamış değilim 11.0%  11.0%  [8]
Toplam Oy : 73

Tarıkburnu
7 ay önce - Pzr 20 Ekm 2019, 16:24

Kullanamıyorum.
Milletimiz sürekli bisiklet yollarında yürüyor.Özellikle Üsküdar Sahilde yola tezgah kuruyorlar,yavaş yürüyorlar,bebek arabası kullanıyorlar.Bunun tek çözümü bariyer

Karaman Ahmet
3 gün önce - Cmt 23 May 2020, 23:56

Bu önemli başlığın yeterince rağbet görmemesine üzüldüm doğrusu.

Wowturkey sitesinde Türkiyede yapılan ulaşım yatırımlarını, yonca kavşakları, köprüleri, alt ve üst gecitleri yıllarca takip ettik. Bunlar yapılırken, malesef bisikletle ulaşımın göz ardı edildiğini gördük.

Oysa elektrikli bisikletlerin her geçen gün dahada ön plana çıktığı, elektrikli scooterlerin her geçen gün daha çok hayatımıza girdiği bu günlerde, şehir içi ulaşımda bisikletler en azından motorlu taşıtlarla eşit muameleyi hak ediyor.

Gerçekçi olmak gerekirse, maalesef 550 km ağı olan, bisikletin başkenti Konyada bile bisiklet dahada çok üvey evlat, hobi muamelesi görüyor.

Oysa Kopenhagen, Amsterdam gibi şehirlere bakıp, orada bırakın şehir merkezini, şehir merkezine 30 km çapında yerlesimlere kadar nasıl motorlu taşıt ulaşımında izole edilmiş bisiklet yollarıyla, güvenli ve sağlıklı bir ulaşım imkanı sağlandığını ve şehir merkezinde yaşam kalitesinin artırıldigini görebiliriz.

Şehir içlerinde alt ve üst gecitlerle, motorlu taşıt anayol arterlerine paralel giden bisiklet ulaşımına ağırlık vermeliyiz. Bisikletlerin güvenli park sorununu halleden güvenli bisiklet park alanlarına yonelmeliyiz. Bu şekilde şehir merkezlerindeki trafik yoğunluğu, enerjide dışa bağımlılık azalır ve daha temiz doğanın, daha sağlıklı vatandaşın önü açılır.

En son Karaman Ahmet tarafından Pzr 24 May 2020, 13:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Abdullah Demircii
3 gün önce - Cmt 23 May 2020, 23:58

Türkiyede mümkün mü ezer geçerler!

Karaman Ahmet
3 gün önce - Pzr 24 May 2020, 00:04

Abdullah Demirci, işte bu sebeple motorlu taşıt ulaşımından izole, güvenli bisiklet ağları öncelik olmalı.

Maalesef Türkiyede gözlemleri bu yönde bir adımın atılmamış olması. Bisiklet yolları şehir merkezlerinde motorlu anayollarda mavi şerit çekerek, kullanışlı olmaz.

Mesela Konyada bir çok yaya üst geçidi yapıldığına şahit oldum. Fakat garip olanı bu elzem gecitleri merdivenlerle kullanılabilmesi. Oysa yapmışsın ne güzel yaya üst geçişini. Bu üst gecitleri kullanabilmek için, bisikletlerin kullanabileceği rampalari yapmak çokmu zor?

Bu yanlızca bir örnek.

Bir başka örnek yeni yapılan köprüler. Köprü yapıyorsun, fakat o köprüleri bisikletler kullanamıyor. Doğayı kirletmeye, sağlıklı, dışa bağımsız bir ulaşım aracının bu şekilde üvey evlat muamelesi görmesi çok acı.

Karaman Ahmet
3 gün önce - Pzr 24 May 2020, 00:30

Ne demek istediğimi anlaşılır olabilmesi için, buyurun Kopenhagenden bir görüntü.

Karaman Ahmet
3 gün önce - Pzr 24 May 2020, 00:50

Bu örnekte 90 bin nüfuslu Gröningenden. Türkiyede her küçük şehir ulaşımının yüzde 50 sini bisikletle halleden Gröningeni örnek olsa, tersine göç bile sağlanabilir.

gorkem5561
3 gün önce - Pzr 24 May 2020, 03:08

Ben kullaniyorum, ev ve is arasi. Oncelikle problemlerden baslayayim, istanbulda sokaklar ve caddeler dar. Sokak asfalt kalitesi dusuk. Kaldirim ya da sokak yapisi duzgun degil. Kaldirimlar yayalara yetmiyor caddeye cikiyorlar.
Sokak yapisi bozuk derken acayim biraz, mesela ileeliyorsunuz kaldirimin sekli degisiyor, evin girintisi oluyor duvari oluyor vesaire, yeri geliyor yol uzerinde cift park oluyor, kaldirim tasi duzgun olmuyor.

Bunlarin yaninda istanbulda bisikletli ulasim cok zor cunku duzluk degil. Baslikta ornek verilen sehirlerin cogu kuzey avrupada ve duz.
Akatlarda besiktas belediyesinin ya da ibb nin yaptigi cok guzel bir bisiklet yolu var ama kimsenin kullandigini gormedim cunku cok Dik bir yamacta kimse cikmak istemiyor o yokusu. Zaten duz sehirlerimizde bisiklet kullanimi kendiliginden olusmus durumda. Konya buna cok guzel bir ornek olusturuyor.

em1nk
2 gün önce - Pzr 24 May 2020, 09:55

Ben Sultangazi'de yaşıyorum ve elimdeki hurda denebilecek düzeyde eski bir bisiklet kullanıyorum.

Önceki forumdaşımızın bahsettiği sorunların aynısını yaşıyorum. Ben daha çok araba yolundan sürmeyi tercih ediyorum. Yaya kaldırımları yayalara yetmiyor. Bisikletliler araba yolunun sağını kullanmalı.

Bisikletimle haftasonu işe giderken 500 metre civarında bir mesafe kat ediyorum. Her gün farklı bir olay yaşıyorum.

Haftasonu sabah 8'de Muhsin Yazıcıoğlu caddesinden staja gidiyorum. İnsanlar sağına soluna bakmadan yola atlıyor. Zile basmak da fayda etmiyor. Adam kasıla kasıla geçiyor karşısına.

Gene geçen gün böyle giderken 4-5 kişiden oluşan bir grup aile yine böyle sağsız solsuz geçmeye çalışıyorlardı. Ama uzaktan filan değil. Ben yol bomboş olduğu için saatte 10-15 rahat gidiyorum. Adamlar aniden önüme atladı. O gün gece de yağmur yağdığı için yerler kaygandı, fren tutmadı. Zile bastım.

Ben tam sağa kırıyorum, ailecek sola atlıyorlar. Tam kesişme olacakken adam bana bir sille atmaya çalıştı. Ben 10 metre ileride anca durabildim. Adamın yanına gittim.

"Abi, sen ne yapıyorsun? Sağına soluna bakmadan yola atlıyorsun, kaygan yolda duramayınca da hemen vurmaya çalışıyorsun! Bunu yapan bir araba olsaydı aynısını yapabilecek miydin? Yazık yanında çocuklar da var. Benim yerime bir otobüs veya araç olsaydı hayatınız riske girecekti" dedim. Adam en başta asarım keserimli konuştu sonradan hatasını anladı. Ben de zaten yolu yarılamıştım işime ulaştım.

Yine benzer bir olay, akşam 9'a doğru stajdan çıktım. Bir Cebeci'yi dolanıp geleyim spor olsun diye.

Cebeci dörtyolunda kırmızı ışıkta bekleyen araçların sağından kırmızı ışığa doğru ilerlerken, sağda park halinde olan araçlardan birinin kapısı, tam ben aracın 1-2 metre arkasındayken aniden açılmasın mı?! Aniden bisikleti hafif sola yatırdım ve ışığı bekleyen araçla kapı arasından milimetrik farkla geçtim.

Ya hacı abi bir aynana baksan kötü mü olurdu! Şimdi ben arabaya çarpsaydım, yahut çizseydim, oradaki herkes bana suçlu muamelesi yapacaktı! Ne de olsa çift tekerliler adam değil ya!

Ayrıca bu sorunların çoğunu motorsikletli abilerimiz de yaşıyor. Zaten kameralı motorsikletlerin yaşadıkları olayları görüyoruz her gün internette!

Uzun lafın kısası; Bebek, Kadıköy, Mecidiyeköy gibi elit ve anlayışlı bölgelerde yaşamadığınız sürece İstanbul'da bisiklet kullanmanız pek güvenli değil.

Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun

sayfa 4
ANA SAYFA -> ULAŞIM