Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1961
kami suyutmaz
3 gün önce - Cmt 23 May 2020, 12:09

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/son-dakika-hi ...r-41524042

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Yüksek Hızlı Tren seferlerinin 28 Mayıs'ta başlayacağını duyurdu. Karaismailoğlu, "YHT'ler 28 Mayıs'tan itibaren Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde 16 sefer yapacak. Bilet satış işlemleri yolcuların Kovid-19 ile ilgili durumlarını tetkik etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı bilişim sistemleri veri tabanı üzerinden HES koduyla gerçekleştirilecek" dedi.
Karaismailoğlu, yazılı açıklamasında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında kapatılan sınır kapıları ve getirilen kısıtlamaların sosyoekonomik anlamda birçok etkisinin olduğunu belirtti.

Bu kapsamda, hükümet olarak virüsle mücadelede önemli tedbirler aldıklarına dikkati çeken Karaismailoğlu, önlemler sayesinde bu konuda önemli mesafe kat edildiğini kaydetti.

Karaismailoğlu, salgının vatandaşlara sosyoekonomik anlamda etkilerini azaltmak amacıyla birçok sektöre yönelik tedbirler alındığını aktararak, salgının yayılma hızındaki düşüşle normalleşme sürecinin de başlayacağını duyurdu.


Marmaray ve Başkentray gibi şehir içi hatların bu süreçte seferlerini durdurmadıklarını belirten Karaismailoğlu, sefer sayılarının yavaş yavaş artırılacağını bildirdi.

Konvansiyonel ve yüksek hızlı tren hatlarında da sefer hazırlıklarını başlattıklarını belirten Karaismailoğlu, şunları kaydetti:
"Normalleşme sürecinde YHT'ler 28 Mayıs'tan itibaren Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde toplam 16 sefer yapacak. YHT biletlerinin satışına Ramazan Bayramı'nın ikinci günü başlanacak. Ancak tren biletleri öncelikle temassız olarak mobil uygulama/internet sitesinden ya da gişelerden satın alınabilecek. Çağrı merkezi ve acentelerden bilet satışı yapılmayacak. Bilet satış işlemleri yolcuların Kovid-19 ile ilgili durumlarını tetkik etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı bilişim sistemleri veri tabanı üzerinden HES (Hayat Eve Sığar) koduyla gerçekleştirilecek. Sağlık otoritelerinin seyahat engeli koyduğu veya HES kodu alamayan kişilere bilet satışı yapılmayacak."Son dakika... Hızlı tren seferleri 28 Mayısta başlıyor
Sosyal mesafe kuralına dikkat edilecek

Karaismailoğlu, YHT seferlerini sosyal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek başlatacaklarının altını çizerek, demir yollarında ilk olarak tren içinde sosyal mesafeye uygun tedbirler alınacağını, yolcu tren bilet satışlarında da sosyal mesafeye uygun yüzde 50 kapasite oranında ve koltuk atlayarak çapraz düzende bilet satışı yapılacağını bildirdi.

Bakan Karaismailoğlu, trenlerde sosyal mesafenin korunması için sık aralıklarla anons yapılacağını da belirtti.

YHT'lerde her vagonun arka koltuklarının seyahat sürecinde yeni tip koronavirüs şüphesi duyulan yolcuların izole edilmesi için ayrılacağını kaydeden Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı:
"Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 65 yaş üstüyle 20 yaş altı yaş grupları için ilgili makamlardan onaylı 'Seyahat İzin Belgesi' zorunlu olacak. Kontrol sırasında bu belgeyi ibraz edemeyenlerin seyahatleri iptal edilecek ve bilet ücretleri iade edilmeyecek. Yolcuların gara gelmelerinden trene binmelerine kadar ki süreçte de sosyal mesafeyi korumaları amacıyla ilgili personel tarafından denetlenmeleri sağlanacak."

Karaismailoğlu, tren setlerinin sefere çıkmadan önce ve sefer sonlarında dezenfekte edilmesine devam edileceğini de bildirerek, YHT'lerde görevli hosteslerin ilk yardım çantalarında maske ve eldiven bulundurulacağını kaydetti.


bob marley cem
3 gün önce - Cmt 23 May 2020, 12:19

Neden 27 mayıs değil derseniz,çünkü 27 mayısta sokağa çıkma yasağı yeni bitmiş olacak.Millet o ruh halini atlatsın,sonra 28 mayısta başlarız diye düşünmüşler heralde.Başka bi mantık bulamadım.TÖKKEN
3 gün önce - Cmt 23 May 2020, 16:55

Cin´de tren istasyon garlari dev havaliman terminal binalari gibi
Erdem Taşlıca
3 gün önce - Cmt 23 May 2020, 17:38

Çin çok kalabalık bir ülke olduğu için sadece tren garları değil, genel olarak birçok yapı alışılmışın dışında geniş.


(+)


Bu arada videoda 9:50'den bir kesit, bizim Ankara YHT Garı da aşağıdaki. Geçen haftalarda bizim trenlerin neden alçak girişli olup, trenlere birkaç basamak ile çıkılması gerektiğinden bahsedip bazı ülkelerle kıyaslamıştık. Görünen o ki Çin de yüksek girişli tren kullanan ülkelerden. Bir bizim 2-3 basamak çıkmanın gerektiği trenlere bakın, bir de buradaki kolaylığa. İnsan neden göz göre göre hayatı zorlaştırır anlamak mümkün değil. Keşke bu YHT atılımı başlamadan önce fırsat varken yüksek giriş sistemine geçilmesi kararlaştırılıp yeni istasyonlar buna göre inşa edilseydi. Ama artık çok geç maalesef.


(+)


Ahm19
3 gün önce - Cmt 23 May 2020, 17:55

Ankaradaki bürokratlarda vizyon nerde.

Hepsi böyle gelmiş böyle gitsin kafasında.

Hiç dünyayı araştırma filan yok millet neler yapıyor acaba diye yotubeda da bile biraz araştırsalar görecekler ama nerde.

Almanya da yüksek peron var
Rusya da yüksek peron var.
Çinde yüksek peron var
Japonya da yüksek peron var
İspanya da yüksek peron var.

Bunlar dünyadaki hızlı tren hatları.

Biz sıfır yeni yht hatı ve peronları yapıyoruz alçak, komediye bak.

Daha komiği,

Marmaray yüksek peron aynı istasyonda ki yht peronu alçak.

Neremle güleceğimi bilemedim.

Ben Erdoğanın yerinde olsaydım sadece bu nedenle bile demiryollarında ki tüm bürokratları sorgusuz sualsiz kovardım.En son Ahm19 tarafından Cmt 23 May 2020, 18:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


bob marley cem
3 gün önce - Cmt 23 May 2020, 17:59

Trende merdivenli yapılmış zaten,yüksek peron olsa bu sefer millet aşağı düşerdi.Ancak treni sipariş ederken merdivenli sipariş etmişlerse,türk yetkililer özellikle peronla treni bu şekilde yapıp,işi zorlaştırmak istemiş.

Faruk54
3 gün önce - Cmt 23 May 2020, 18:27

Yanlız o perona ulaşmak için belki onlarca merdiven/asansöre biniliyor/iniliyor..

Hasan Mihrican
2 gün önce - Pzr 24 May 2020, 11:22

Alıntı:
Çin´de tren istasyon garlari dev havaliman terminal binalari gibi


YHT ile Çin'de 2 defa yolculuk yaptım.
Biri Chengdu-Chongqing arasında diğer Xiamen-Shenzhen arasında.
Ve aynı hissiyata ben de kapıldım.
Tren istasyonları bizim havalimanları gibi, devasa.

Alıntı:
Çin çok kalabalık bir ülke olduğu için sadece tren garları değil, genel olarak birçok yapı alışılmışın dışında geniş.


Bu da çok doğru.
Çin'de binalar büyük ve özellikle bilet alımı vb. gibi gişelerde hep kuyruk var.
15-20 dakika sıra beklemeniz normal bir şey.
Ben İstanbul'da bir yeri kalabalık bulsam Çinli arkadaşlarım hiç aldırış etmez, sen kalabalık görmemişsin derlerdi.


mursel kasap
2 gün önce - Pzr 24 May 2020, 22:32

Akşam haberlerde tren biletlerini sadece internetden alinacagini söylediler.Benim yaşım 24 buçuk.Ben haftaya yht bileti almayı düşünüyorum gara gidip.Sizce gardan bilet verirler mi.

Mete ÖZTÜRK

2 gün önce - Pzr 24 May 2020, 22:40

Seyahat izin belgeniz var mı Mürsel Bey ?sayfa 1961
ANA SAYFA -> ULAŞIM