Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Antalya - Alanya
« önceki   123 ... 141142143

ANA SAYFA -> ANTALYA
cevap yaz
sayfa 143
Salih YILDIZ

1 hafta önce - Cum 22 May 2020, 01:20

(+)

07Bilal
1 hafta önce - Cum 22 May 2020, 06:31

Alıntı:
Bugün nüfus verilerine bakarken Alanya’nın il olması gerektiğini söyleyen birkaç yorum okudum. Bu konuda Alanyalı ve Antalyalıların genel görüşlerini merak ettim doğrusu. Sizce böyle bir şey mantıklı mı ve daha önemlisi mümkün mü? Şahsi görüşüm ülkede il sayısı arttırılmak yerine tam tersi azaltılmalı. Ama Alanya da nüfusu ve fonksiyonuyla birçok ilden büyük bir yer. Karar veremedim
.

Büyük ama az sayıdaki Akdeniz illeri mi daha gelişmiş, küçük ama bolca bulunan Karadeniz illeri mi daha gelişmiş? Neden Karadeniz'den bir tane Batum gibi şehir çıkaramamışız?

Akdeniz sınırlarındaki Alanya, İskenderun, Tarsus gibi ilçelerin il yapılmasını düşünmekten ziyade,
Karadeniz'deki her 50 kilometrede bir bulunan küçük küçük illerin birleştirilip büyütülmesi gerek.
Akdeniz bu şekilde gayet iyi gelişiyor.
Bu yapıyı bozmak kumar oynamaktır.

Berkayyy07
1 hafta önce - Cmt 23 May 2020, 10:19

Alıntı:
Bugün nüfus verilerine bakarken Alanya’nın il olması gerektiğini söyleyen birkaç yorum okudum. Bu konuda Alanyalı ve Antalyalıların genel görüşlerini merak ettim doğrusu. Sizce böyle bir şey mantıklı mı ve daha önemlisi mümkün mü? Şahsi görüşüm ülkede il sayısı arttırılmak yerine tam tersi azaltılmalı. Ama Alanya da nüfusu ve fonksiyonuyla birçok ilden büyük bir yer. Karar veremedim

Alanyanın otopark parası bile Antalya bşb ye gidiyor. Sana bukadarını söyleyeyim. Alanya artık kendi yağında kavrulan büyük bir yerleşim. Kaynaklarının büyükşehirce kullanılması alanyalı olarak beni sinir ediyor. Buranın il yapılması gerekiyor. Havalimanımız dahi var.

İnanılmaz büyük paralar dönen biryer. Otel turizmi türkiyede ilk 3 tedir
Doğası harika, vede en önemlisi direkt İç anadoluya bağlayan yolun yapılması, manavgat sapağına kadar gitmeye gerek yok, mahmutlardan konyaya duble yolla gidilebilecek, şehrin Anadoluya açılan kapısı

Ayrıca siyaseten de antalya merkez ile uyuşmuyoruz.

Alanya yerlisi milliyetçi ve muhafazakardır. Burada sürekli mhp kazanır.

07Bilal
1 gün önce - Pzr 31 May 2020, 16:40

Alıntı:
Alanyanın otopark parası bile Antalya bşb ye gidiyor. Sana bukadarını söyleyeyim. Alanya artık kendi yağında kavrulan büyük bir yerleşim. Kaynaklarının büyükşehirce kullanılması alanyalı olarak beni sinir ediyor. Buranın il yapılması gerekiyor. Havalimanımız dahi var.

İnanılmaz büyük paralar dönen biryer. Otel turizmi türkiyede ilk 3 tedir
Doğası harika, vede en önemlisi direkt İç anadoluya bağlayan yolun yapılması, manavgat sapağına kadar gitmeye gerek yok, mahmutlardan konyaya duble yolla gidilebilecek, şehrin Anadoluya açılan kapısı

Ayrıca siyaseten de antalya merkez ile uyuşmuyoruz.

Alanya yerlisi milliyetçi ve muhafazakardır. Burada sürekli mhp kazanır.

Yazdıkların genel olarak çok doğru.
Otel turizminde de Alanya Türkiye çapında Manavgat'ın ardından ikinci sırada.
Havalimanı Gazipaşa'nin olmasına rağmen kullananlar daha çok Alanya için kullanıyor buraya kadar hemfikiriz.

Ancak şunu belirteyim büyükşehir belediyesine haksızlık hiç etmeyin. Belediye bütçesinden her yıl en çok miktar Alanya'ya ayrılıyor.
Muratpaşa Kepez gibi nüfusca büyük merkez ilçeler varken, Alanya ayrılan bütçe sıralamasında 1. Sırada Bu konuda büyükşehir belediyesinin hakkını yiyemezsiniz.

Ayrıca alanya merkez 327.000 değil köylerden ve uzak beldelerden ayrılınca merkez kabul edeceğimiz noktalarda yaklaşık 120.000 civarı insan yaşıyor.

Zaten alanya il olursa Avsallar, Mahmutlar, Konaklı gibi yüksek nüfusa sahip uzak beldeler civarlarindaki mahalleler ile birlikte ayrı birer ilçe yapılacaktır.

Ama Karadenizdeki şu ufak ufak illeri görünce Alanya'nın 500 kere il yapılması gerekirdi.
Onlar il olduysa Alanya her türlü hakediyor.

Burada tek sorun Alanya'nın il olduktan sonra Antalya'nın marka ismini kaybetmiş olması olacak.
Gündoğmuş Akseki Gazipaşa ve diğer komşu illerden birkaç ilçe alması ile beraber almış olduğu tüm ilçeler küçük ve gelişmemiş hatta çoğu nüfusu eriyen yapıda ilçeler olacak.
Alanya tek başına kendi kendini geliştirmeye çalışırken bu geri kalmış ilçelere de el atması gerekecek.

Alanyanın il olmasını yukarıdaki sebeplerden ötürü desteklemem ile birlikte, Antalyadan ayrıldıktan sonra bu kadar hızlı gelişme gösteremeyeceğine emin olduğumu da söylemek isterim.

Şuan Alanya belediyesi'nin bütçesi,
Alanyadan büyük olan ve il olan Osmaniye, Kütahya, Afyon, Isparta gibi belediyelerin butçelerinden bile daha fazla !
Ordu "Büyükşehir" Belediyesi ile Alanya ilçe belediyesinin bütçeleri eşit !

Ömer YILMAZ
1 gün önce - Pzr 31 May 2020, 19:57

Alıntı:

Böyle bir zorunluluk mu var acaba? Her yerleşim yeri il mi yapılmalı?

Bu hesapla Antalya’da Kepez ve muratpaşadan başka ilçe kalmaz!

Manavgat da en az Alanya kadar gelişmiş bir yer. Hatta en çok turist geçen sene Manavgat’a geldi. Manavgat gelişim olarak daha elverişli bir yer.

Yine Serik ilçesi de oldukça büyük ve kalabalık. Batıda Finike Kumluca bölgesi de yoğun nüfuslu yerler. Tüm bu ilçeler aynı mantıkla il yapılırsa Antalya 1,5-2 milyon arasında bir nüfusu ile bir ucundan bir ucuna 30 km mesafe olan bir şehir olacak.

Ancak ben ne Manavgat’ın ne Alanya’nın il olmasını doğru bulmuyorum ki il olmaları durumunda Büyükşehir sisteminin getirdiği avantajlardan faydalanmayacaklar. Yani il olmak bu ilçelerin zararına olabilir.

Alanya kendi yağında kavruluyor demiş arkadaş ama yok böyle bir şey.

Turizmden gelen vergiler ne Antalya’ya ne de Alanya’ya kalıyor. Alanya’ya Büyükşehir belediyesi sadece Alanya’nın payına düşeni değil belki Kaş, Elmalı, Kemer’in payından aktarıyor. Ayrıca Büyükşehir’in bugün yaptığı hizmetleri Alanya il olunca yapamayabilir. Bugün çoğu il belediyesi borç batağında personel maaşları zor ödüyor. Büyük ihtimalle Alanya belediyesi de benzer şekilde sıkıntı çekecek. Ayrıca bugün Büyükşehir ve Alanya belediyesinin hizmet götürdüğü belde ve köylere Alanya il olunca bu hizmetler gitmeyecek. Büyük ihtimalle ilçe olan yerlere kendi belediyeleri ve kurulacak il özel idaresi hizmet götürecek. Bu hizmetlerin de sıklığı ve kalitesi de şüpheli.

Soruyorum Alanya ilçe iken alamadığı hangi hizmet il olursa alabilecek?

Ya da

Alanya’daki vatandaşlar hizmet almak için Antakya merkeze mi gitmek zorunda kalıyor?

Alanya zaten bir il merkezinin alabileceği çoğu hizmeti alıyor. Akdeniz üniversitesine bağlı eğitim, işletme, tıp fakülteleri Akdeniz üniversitesinden alınıp Alaaddin Keykubat adıyla üniversite yapıldı. Kaldı ki bu üniversite Türkiye sıralamalarında ne yazık ki sonunculuğa oynuyor.
Hastane deseniz var. Çoğu hizmet ve yatırım geliyor zaten. Bunların bir kısmı merkezi yönetimden bir kısmı da Büyükşehir belediyesinden geliyor.

Bir de sanki Antalya Alanya’nın sırtından geçiniyor gibi konuşmuşsun?

Antalya Muğla gibi bir yer değil, Muğla merkez nüfusu 100 bin ancak Muğla’ya bağlı Bodrum, Marmaris Fethiye gibi ilçelerin nüfus Muğla’dan merkezden çok daha fazla ki Muğla’nın Büyükşehir olması bu ilçelerin de yararına.

Antalya merkez nüfusu Alanya’nın 10 katı. Bütün ilçeleri il yapsanız dahi Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olmaya devam eder.

Alanya’nın il olması yerine Alanya ilçesine bağlı Avsallar, Konaklı, Okurca, Tosmur, Mahmutlar mahallelerinin ilçe yapılması gerekir. Zaten buralar daha önceden ayrı belediye idi. Manavgat’ta Side, Serikte Belek ve kadriye ilçe yapılmalı.

Belki burada yaşayanlar otopark paralarının bile ilçe merkezine gitmesine SİNİR oluyordur!

Alanya’nın kendi Havalimanı var demiş?
Alanya’ya 1 saat uzaklıkta ve Gazipaşa ilçesinin havalimanını iyi sahiplenmişsin!

Antalya Havalimanı gibi büyük ve kaliteli bir havalimanı olmasaydı bugün Alanya’ya sadece Konya’dan İstanbul’dan turist gelirdi. En fazla Ayvalık gibi yazlık ilçe olurdu.

Gazipaşa havalimanına aynı anda kaç uçak yanaşabiliyor? 5-6 uçak. Alanya turizmini böyle bir havalimanı ile mi yürüteceksiniz?

Bence Antalya’nın ilçe sayısı artırılmalı. Bu kadar büyük bir ilde sadece 19 ilçe var. Bu sayı 35-40’a çıkarılabilir.

Son olarak;

Bu MİKRO MİLLİYETÇİLİK’tir.

Mahalleyi belde yapalım
Beldeyi ilçe yapalım
İlçeyi il yapalım
İli Büyükşehir yapalım,
Hadi onu da eyalet yapalım
Hadi yine yetmedi bağımsız olalım.

Bunun sonu gelmez!

Küçük illeri örnek göstererek il olmayı beklemek mantıksız. Geçmiş hükümetler yanlış kararlar almış olabilir. Bu siyasi bir karardır. Bu hükümet nedense hiçbir ilçeyi il yapmadı. Yapabilir de hatta Mevlüt çavuşoğlu Alanya olmasına rağmen hala yapılmadı.

sayfa 143
« önceki   123 ... 141142143
ANA SAYFA -> ANTALYA