Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Yassıada ve Sivriada
« önceki   123 ... 262728

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 28
Sinan Bilgin
5 gün önce - Prş 21 May 2020, 23:34

Biraz agac kaybi oldugu dogru, onu zamanla telafi ederek agaclandirirlarsa yeni haliyle kullanilabilir

Fakat burasi biraz kiyiya uzak, pratik bir ulasim imkani olabilecek mi ki insanlar faydalanabilsin ?

Dendigi gibi atil durmasindan iyidir ama gorsel olarak fazla betona bogulmus gibi duruyor


erkan_gs_mk

10 saat önce - 21:56 (dün)

Alıntı:
Demokrasi ve Özgürlükler Adası açılıyor

26 Mayıs 2020

Tarihin utanç sayfalarının yazıldığı Yassıada'nın ismi 2013'te "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" olarak değişti. Yeniden düzenleme faaliyetleri tamamlanan Demokrasi ve Özgürlükler Adası yarın törenle ziyarete açılacak.
Türkiye demokrasi tarihine utanç sayfası olarak geçen 27 Mayıs askeri darbesinin üzerinden 60 yıl geçti. Sözde yargılamaların yapıldığı Yassıada'daki dönüşüm tamamlandı. Demokrasi ve Özgürlükler Adası yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin katılacağı törenle ziyarete açılacak.


Yassıada artık demokrasi sembolü

27 Mayıs 1960. Türkiye demokrasi tarihi en büyük yaralarından birini aldı. Seçilmiş yönetim askeri darbeyle devrildi. Ardından sözde yargılamalar başladı. Yassıada'daki duruşmalar tarihe kara leke olarak geçti. Yargılamaların sonunda dönemin Başbakanı Adnan Menderes ile bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idam kararı verildi. Tarihin utanç sayfalarının yazıldığı Yassıada'nın ismi 2013'te "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" olarak değişti. 2015 yılında da yeniden düzenleme faaliyetleri başladı.

27 Mayıs'ın 60. yılında açılıyor

Çalışmalar tamamlandı, darbelerle anılan Yassıada, artık demokrasi sembolü. 27 Mayıs darbesinin 60. yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan törenle ada ziyarete açılacak. Törene MHP Genel Başkanı Bahçeli de katılacak. Demokrasi şehitleri Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan burada bir kez daha anılacak.

Acı hatıraların yaşandığı o günler gözler önüne serilecek. "27 Mayıs Tarih Platosu" ve "Demokrasi ve İnsan Hakları Müzesi" tarihin izlerini ziyaretçilere aktaracak. Adanın ve demokrasinin simgesi ise karanlıktan aydınlığa geçişi simgeleyen ve demokrasinin geleceğine ışık tutan 24 metrelik Demokrasi Feneri.

18 hektarlık adada kongreler ve uluslararası toplantılar düzenlenecek. 125 odalı otel, 600 kişilik Adnan Menderes Kongre Merkezi, bin 200 kişilik cami, sergi alanları, seyir terasları, ziyaretçilerin kullanabileceği kafeterya ve restoranlar da var.


https://www.google.com.tr/amp/s/www.trthaber.com/ ...1.html/amp


sayfa 28
« önceki   123 ... 262728
ANA SAYFA -> İSTANBUL