Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 11
emre yildiz

2 hafta önce - Pts 18 May 2020, 23:51

Önde Karacadağ etekleri, sonra Acıgöl ve ileride Meke gölü. Yamaç paraşütçüleri tarafından çekilmiş enfes bir fotoğraf...


(+)
Karaman Ahmet
1 hafta önce - Sal 19 May 2020, 08:51

Buranın işletmesini Acı Göl ve Meke Gölü çevresini ağaçlandırma karşılığı bir termal tesise verseler, hem Karapınar yeşillik kazanır, hem tesis kazanır, hemde Adana Konya yolcularının uğramadan geçemeyeceğim bir yer olur.

emre yildiz

1 hafta önce - Sal 19 May 2020, 20:04

Konya-Ereğli yolundan her yıl milyonlarca kişi geçiyordur, geçerken de tam Acıgöl ile Meke gölü arasından geçiyorlar, ama eminim çoğu bu güzelliklerin farkında bile değildir. Hazır Çevre ve Şehircilik Bakanı da Karapınarlı Murat Kurum iken, Karapınar çıkışındaki kumul tepesinden Meke, Acıgöl ve Karacadağ eteklerine kadar güzel bir ağaçlandırma yapsalar, Meke'ye Hotamış göletinden cansuyu verseler, bölgeyi korumaya alsalar ve jeopark ilan etseler ne güzel olurdu.

Karaman Ahmet
1 hafta önce - Çrş 20 May 2020, 02:20

Bir şeyleri koruyabilmek için, bazen getiriside olması gerekir.

Dünyanın üçüncü derin golü olan 500 metre derinliğe sahip Acıgöl tuz oranı aşırı yüksek, 5 milyon yıllık Meke Gölü ayrıca 1950 yıllarına kadar yöre halkının tuz çekerek geçimi kazandığı bir doğa harikası. Volkanik kraterde olusan bu göl mineral bakımındanda zengin.

Eskiden flamingolarin, Meke kuşlarının ve onlarca kuş türlerinin göç yolunda uğrak yeri olan bu iki göle artık kuşlarda uğramaz olmuş.

Doğa harikası bu iki golün uzaklığı bir kaç km, yürüme mesafesi bir kaç dakika.

Doğa harikası iki golün bulunduğu alan Konya ve Adana gibi iki büyük metropol un ulaşım akisinde olmasına rağmen, tüm dünyada tuzlu ve mineralli suların spa ve sağlık turizminde kullanılmasına rağmen, bu alanın göz göre göre yok olmaya itilmesi anlaşılır gibi değil.

Devlet burayı agaclandirarak, sağlık turizmi için ve Konya Adana arası yolcuları agirlayabilcek olarak kullanmalı ve buradan kazanılan parayla, bu iki doğal harikanin gelecek nesillere miras olarak bırakılması garanti altına alınmalı.

Eger kendisi yapamıyorsa, yap, işlet, devret modeliyle ihaleye çıkarmalı.

Eger bunlar yapılırsa, doğal nazar boncuğu Meke Gölü ve dünyanın en derin 3. Gölü, Türkiyenin en derini Acıgöl Türkiyenin parmakla gösterilen sağlık turizmi tesisleri arasına girebilir.sayfa 11
« önceki   123 ... 91011
ANA SAYFA -> KONYA