Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
Ahmed Bayezid
2 yıl önce - Prş 09 Ksm 2017, 14:57
Kardemir’in Kapatılmasına Karşı Yapılan Eylemlerin Yıl Dönümü / 09.11.2017


Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kapatılmaması için 8 Kasım 1994 tarihinde gerçekleştirilen ve dört saat boyunca halkın çocuklarını okula göndermemesi, esnafın kepenk kapatması, ulaşımın durdurulması gibi bir dizi tepkiyi içeren hayatı durdurma eylemleri, Çelik İş Sendikası tarafından düzenlenen etkinliklerle bir kez daha anıldı.

8 Kasım eylemlerinin 23. yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikler Kardemir önünde başladı. Fabrika girişinde iş kıyafetleriyle toplanan Kardemir çalışanları, buradan Karabük Bandosu eşliğinde Atatürk Anıtına kadar yürüdü. Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci ve Genel Merkez Yöneticileri ile Sendika Şube Başkan ve Yöneticilerinin yanı sıra siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin yöneticinin de katıldığı yürüyüş, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Degirmenci’nin Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla sona erdi.

8 Kasım Anma etkinliklerine daha sonra Kardemir Eğitim Kültür Merkezinde devam edildi. Buradaki etkinliklere Şirketimiz Genel Müdürü Ercüment Ünal ve Mali İşler Koordinatörümüz Hasan Sarıçiçek başta olmak üzere şirketimiz idari personeli ile Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci ve Genel Merkez Yöneticileri, Sendika Şube Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, sendika iş yeri temsilcileri, AK Parti İl Başkanı İsmail Altınöz, CHP İl Başkanı Erdoğan Dinçel, MHP Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Meşe, MHP Safranbolu İlçe Başkanı Celal Tokatlı, Karabük Belediyesi Eski Başkanlarından Enver Tümen, Haddeciler Derneği Başkanı Nazım Çapraz, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ile Kardemir çalışanları, emekliler ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan anma programı, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan Çelik İş Sendikası temsilcilerinden İsa Aydın’ın kızı Zeynep Aydın’ın ayakta alkışlanan “Kurban Karabük” adlı şiirini okunması ile devam etti.

Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kapatılmasını da içeren 5 Nisan 1994 tarihli kararların açıklanması ve sonrasında verilen mücadelelerle 8 Kasım tarihinde gerçekleştirilen eylemlerin yer aldığı ve özelleştirme sonrasında Kardemir’in bugün ulaştığı güçlü yapısını da anlatan Sinevizyon gösterisi ise katılımcılardan büyük beğeni topladı.

Sinevizyon gösterisinden sonra kürsüye gelen Şirketimiz Genel Müdürü Ercüment Ünal ise yaptığı kısa selamlama konuşmasında Kardemir’in, başta çalışanlar olmak üzere tüm Karabük’lülere bırakılmış bir miras olduğunu söyledi. ” Bizler bu mirasın emanetçileriyiz” diyen Ünal, Kardemir’in sadece Karabük için değil, başta ülkemizin dört bir yalında üretim gerçekleştiren yerli madencilerimiz olmak üzere, koklaşabilir kömürün üretildiği Zonguldak ve taşıma kapasitesinin yaklaşık % 25’inin gerçekleştirildiği TCDD içinde büyük önem taşıdığını belirtti. Ünal ” 8 Kasım’da Karabük yeniden doğmuştur ama Sivas, Malatya, Diyarbakır, Bingöl, Kayseri, Balıkesir, Zonguldak gibi illerimizde yaşamını madencilikle sürdüren binlerce ailede gelirlerini bizim üretimiz sayesinde sağlamaktadır. Yine bizden önce çok yüksek fiyatlarla ve tonajlarla ithal edilmek zorunda kalınan demiryolu rayı artık şirketimiz tarafından üretilmektedir ve TCDD yarı fiyata ve küçük tonajlarla ihtiyacını karşılayabilmektedir “dedi.

Kardemir’i ayakta tutabilmek için her gün 8 Kasım’ı hissederek daha çok çalışmak zorunda olduklarını söyleyen Ercüment Ünal, konuşmasını ” Üzerimizde çok değerli bir miras var. Bunun kıymetini bilmeliyiz. Bu mirası gelecek nesillere daha güçlü bir şekilde devretmeliyiz” diyerek tamamladı.

Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci’de anma programında yaptığı konuşmada, 8 Kasım 1994 tarihinin Karabük ve Kardemir için öneminin büyük olduğunu kaydederek, “Kardemir’in kapatılmaması için 23 yıl önce Karabük halkı, siyasetçisi, esnafı ve sivil toplum örgütleri, birlikte destan yazdı. Bu tarihe sahip çıkmaya devam ediyoruz. Karabük bizim dünyamız, Karabük’teki bütün olayların içinde olacağız. Buranın kapatılmaması için o dönem efsane liderimiz Metin Türker öncülüğünde burada destansı bir tarih yazıldı. Bu tarihi yaşatmak, bizden sonraki nesillere aktarmak için bu tür çalışmalarımız devam edecek. Kardemir, Çelik İş Sendikası’nın doğduğu yer ve bize hayat verdi. Biz Kardemir ve Karabük’te aldığımız heyecan ile Türkiye’nin sendikası olduk” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından ” 23. Yılında 8 Kasım’ı Anma ve Anlama” konulu panel düzenlendi.

BRTV Genel Müdürü Zafer Acar moderatörlüğünde düzenlenen panele Çelik İş Sendikası Eski Şube Başkanı Taner Canyurt, Çelik İş Sendikası Eski Genel Eğitim Sekreteri Ruhi Ayhan, Emekliler Derneği Başkanı Celal Bulut, dönemin Belediye Başkanı Enver Tümen, BRTV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çetinkaya, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi Başkanı Atilla Aygün, Karabük Demir Çelik Fabrikaları Eski Genel Müdür Yardımcısı Ersin Öztürk, Haddeciler Derneği Başkanı Nazım Çapraz ve Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Erdoğan Dinçel konuşmacı olarak katıldı.

Panelistler konuşmalarında 8 Kasım’da yaşananları, unutulmaya yüz tutmuş önemli gelişmeleri, siyasi atmosferi, halkın durumunu, Karabüklülerin yaşadığı birlik ve beraberliğin gücünü katılımcılarla paylaştı.

Panelin ardından tüm katılımcılara plaket verildi.

Anma etkinlikleri düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Alıntıdır


Ahmed Bayezid
1 yıl önce - Cum 27 Tem 2018, 14:50
Kredi Derecelendirme Kuruluşundan Kardemir’e Yüksek Not / 27.07.2018


Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating, Kardemir ve iştiraklerinin konsolide yapısını ve muhtemel tahvil ihraçlarının nakit akımlarını gözden geçirerek, yüksek düzeyde yatırım yapılabilir seviyede değerlendirdi ve Uzun Vadeli Ulusal Notu’nu ‘A+ (Trk)/Stabil’ olarak yukarı yönlü revize etti. JCR Eurasia Rating Kardemir’in Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notu’nu ise “BBB- /Stabil” olarak teyit etti.

Rating kuruluşunun değerlendirmesinde, operasyonel alandaki iyileşmenin yanı sıra ürün satış fiyat artışının etkisiyle karlılık rasyonlarında düzelme, içsel özkaynak yaratma kapasitesinin öngörülebilir seviyeye gelmesi, borç düzeyinin azalması ve yabancı para pozisyonu kaynaklı risklerde azalma, demiryolu tekeri yatırımından beklenen yüksek kâr marjı, sektördeki konumlanan pazar payı, nakit akımının likidite yönetimini kolaylaştırması, varlık kalitesi, azalan yatırım maliyeti, kurumsallaşma ve kurum kültürü, istikrarlı yönetim kadrosu, şirketimizin Uzun Vadeli Ulusal Not ve Görünümü ‘nün “A+(Trk)/Stabil” olarak yukarı yönlü revize edilmesinin temel nedenleri olarak görüldü.

Alınan notların yüksekliği, Kardemir’in güçlü finansal ve kurumsal yapısını ortaya koydu.

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating’in notları, detayları ile birlikte aşağıda gösterilmiştir:


Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para : BBB- / (Stabil Görünüm)
Uzun Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu : BBB-/ (Stabil Görünüm)
Uzun Vadeli Ulusal Notu : A+ (Trk) / (Stabil Görünüm)
Uzun Vadeli İhraç Notu : n.a.

Kısa Vadeli Uluslararası Yabancı Para : A-3 / (Stabil Görünüm)
Kısa Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu : A-3 / (Stabil Görünüm)
Kısa Vadeli Ulusal Notu : A-1 (Trk) / (Stabil Görünüm)
Kısa Vadeli İhraç Notu : n.a.

Desteklenme Notu : 2
Ortaklardan Bağımsızlık Notu : AB

Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Öz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada
‘Bağımsız Derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating’ in puan artışına ve bize güvenine teşekkür ediyoruz.
Bizler de ülkemiz sermaye piyasasına güveniyoruz. Yönetim kurulumuz, profesyonel icramız ve tüm çalışanlarımızla Kardemir’in daha şeffaf, inovatif, sürdürülebilir, güvenilir ve daha karlı bir şirket haline dönüşümüne devam edeceğini bizlere güvenen tüm yatırımcılarımıza da bildirmek istiyoruz’ dedi.

Alıntıdır


onurnazliaka
1 ay önce - Pzr 10 May 2020, 00:59


(+)
sayfa 5
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler