Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 10
zomzalak

1 yıl önce - Prş 18 Nis 2019, 19:57

Tezveren Dede Türbesi. Dün çektim. İçeride namaz kılan bir grup kadın olduğu için geniş açı çekimi yapmadım.


(+)
(+)
Murat Ercengiz
1 yıl önce - Cmt 25 May 2019, 13:36


(+)
Kara Mustafa Paşa Türbesi


Berktuğ
site denetçisi

3 hafta önce - Pts 04 May 2020, 21:02

BURSA’DA BİNALAR ARASINDA SIKIŞAN TÜRBE GÜN IŞIĞINA ÇIKARILACAK
Alıntı:
Tarihi birçok değerin meftun olduğu ilçede uzun yıllardır binalar arasında kalarak mahzun kalan Aşık Yunus Türbesi, Yıldırım Belediyesi tarafından hak ettiği değere kavuşturuluyor.Niyazi Mısri tarafından bulunup, 1700’lü yıllarda Yedekçi Ali Efendi tarafından inşa edilen ve zamanla tahrip olarak günümüze ulaşamayan türbe ve mescitten kalan Aşık Yunus, Yunus Emre ve aşıkların önderi Abdürrezzak’a ait kabirler Yıldırım Belediyesi tarafından binalar arasından kurtarılarak hak ettiği değere kavuşturulacak.

Mahlas olarak ‘Aşık Yunus’u kullanan şair, 15. yüzyılda yaşamış, Yıldırım Bayezit Han, Çelebi Mehmet ve İkinci Murat devirlerinde yaşamış olan Emir Sultan’ı tatlı bir dille övmektedir. Hicri 843, Miladi 1439-1440 tarihinde veya bir müddet sonra öldüğü tahmin edilen Bursalı Âşık Yunus’un, Halvetîye’nin Nur-Bahşî koluna mensup olduğu sanılmaktadır. Emir Sultan Hazretleri de ayni tarikatın, aynı koluna mensuptur. Yunus Emre ile diğer Yunusların ve şiirleri uzun zaman birbirine karıştırılmıştır. Bursalı Aşık Yunus’un bütün şiirleri, Yunus Emre’ye mal edilmiştir. ‘Canını kurban olsun senin yoluna; Sordum sarı çiçeğe, Dertli dolap’ gibi şiirler Yunus Emre’nin değil, Bursalı Aşık Yunus’undur. Yıldırım Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Bursa Valiliği koordinasyonunda yürütülen çalışmalar kapsamında Aşık Yunus Türbesi’nin bulunduğu alanda, Yıldırım Belediye Meclisi’nde alınan imar planı değişikliği kararı ile kamulaştırma yoluna gidilerek çevre düzenlemesi yapılmasına ve türbenin gün yüzüne çıkmasına imkan tanınmış oldu.

SÜREÇ BAŞLADI
Yıldırım’ın önemli değerleri arasında yer alan ancak geçmişte yapılan hatalar nedeniyle bugüne kadar hak ettiği değeri göremeyen Aşık Yunus’un ve beraberindeki isimlerin edebi istirahatgahlarının, bölgede yapılacak yıkımlarla meydana çıkarılarak huzura erdireceklerini vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Aşık Yunus maalesef bugüne kadar bizler tarafından gölgede bırakılmış bir değerimiz. Aşık Yunus’un kabri Karamazak Mahallemizde, Yeşil Külliyesi ile Emirsultan Külliyesi arasındaki bir noktada. Maalesef kabir, binaların arasında kalmış, dar bir geçitten türbeye ulaşılabiliyor. Biz Yıldırım Belediyesi olarak türbenin etrafını açmak için bir çalışma başlattık. İlk etapta bir noktada yıkım çalışması gerçekleştirerek türbe alanını meydana çıkararak ulaşımı da kolaylaştırmış olacağız. Bununla ilgili kamulaştırma sürecini başlattık. Kamulaştırma sürecinin bu yıl içerisinde tamamlanmasını bekliyoruz. Akabinde bir nebze olsun türbe bölgesine nefes aldırmış olacağız. İnşallah ilerleyen dönemlerde de daha geniş bir şekilde bir mekana ve imkana kavuşturacağız” diye konuştu.

Kaynak: https://www.olay.com.tr/bursada-binalar-arasinda- ...cak-562188

Zamanında yapılmış olan hatalar ve sonuçları işte. Ayıklayalım bakalım pirincin taşını şimdi.


Berktuğ
site denetçisi

2 hafta önce - Cum 08 May 2020, 13:12

GÖRENLER ŞAŞKINA DÖNÜYOR! BURSA’DA TÜRBENİN ÜZERİNDE 5 KATLI APARTMAN
Alıntı:
Bursa’da, Osmanlı dönemi alimlerinden olan Takkeci Sinan Hoca Türbesi’nin üzerine 5 katlı apartman yapıldı. Çevreden geçen vatandaşlar, türbenin üzerinde bina görünce şaşkınlığını gizleyemedi.Osmanlı döneminde, kendisine ait 30 gayrimenkulü vakfedip Tophane’de mektep yaptırarak, burada yıllarca talebe yetiştiren Takkeci Sinan Hoca, 1800’lü yıllarda vefat etti. Takkeci Sinan Hoca, kendi adıyla kurduğu medreseye gömüldü. Uzun yıllar sonra, Vakıflar Kanunu’nun çıkmasının ardından, Takkeci Sinan Hoca’ya ait olan medrese kamulaştırılarak satıldı. Yol genişletme çalışmaları sırasında Takkeci Sinan Hoca Medresesi yıkılırken, türbesinin üzerine ise 5 katlı apartman yapıldı.

‘KABRİNİN ÜZERİNE BİNA İNŞA EDİLMİŞ’
Vakıflar Kanunu’yla birlikte medresenin yıkıldığını, türbenin üzerine de apartman yapıldığını söyleyen Bursalı tarihçi Emrah Ateş, “Takkeci Sinan Efendi, Bursa’nın çok sayıda yetiştirmiş olduğu alimlerden birisidir. İlim erbabı, Allah dostudur. Orası, şahsi kazancıyla elde ettiği gelirden yaptırmış olduğu bir medresedir. Tamamen helal parasıyla yapılmış bir medresedir. Vefatından sonra kendi medresesine defnediliyor. Yaklaşık 30 parça menkulünü vakfetmiştir. İnsan yetiştirmek üzere bir medrese inşa etmiştir. Burada da kendisi hocalık yaparak kimseden bir beklenti içine girmeden, kimseden maaş beklemeden Allah rızası için talebe yetiştirmiştir. Takke yapıp sattığı için de Takkeci Sinan Hoca olarak ismi kalmıştır. Yattığı yerde Sinan Efendi Medresesi adı altında bir medrese inşa edip talebe yetiştirir. Vakıf malıdır. Vakıflar Kanunu’yla birlikte orası da satılır. Yol genişletme çalışması kapsamında medrese yıkılır, medresenin belli bir kısmı kamulaştırılarak satılır. Şahsa devredilir. Maalesef yapılan medresenin altında kalır. Şu an kabrinin üzerine bir bina inşa edilmiştir. Son hali budur. Olmaması gereken bir tablodur” dedi.

‘YILLARDIR BU YOLDAN GEÇİYORUM İLK KEZ FARK ETTİM’
Türbeyi görünce şaşkına dönen mahalle sakini Ozan Orak, “Yıllardır bu yoldan geçerim. İlk kez burada bir türbe olduğunu öğrendim. Gerçekten çok şaşkınım. Türbeyi, dükkan tarzında görmek beni şaşırttı” şeklinde konuştu.

Kaynak: https://www.olay.com.tr/gorenler-saskina-donuyor- ...man-563558

Apartman içi ve altında ne türbeler çıkacak bakalım.
İşin trajikomik tarafı türbenin yeri her Bursalının gelip geçtiği Tophane'de...sayfa 10
ANA SAYFA -> BURSA