Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 11
Kerim AK
1 yıl önce - Pzr 30 Eyl 2018, 10:10

Makedonya ile Yunanistan arasındaki isim sorununu çözen anlaşmanın kabulüyle ilgili referandumda oy kullanma işlemi başladı.Makedonya'nın adının "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak değiştirilmesini öngören anlaşmanın kabulüne ilişkin bu referandumda halka "Makedonya ve Yunanistan arasındaki anlaşmayı kabul ederek Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyeliğine var mısınız?" sorusu yöneltiliyor.

Başta Türkiye olmak üzere birçok devlet, Makedonya'yı anayasal adı olan "Makedonya Cumhuriyeti" ismiyle tanısa da Yunanistan, kendi sınırları içinde "Makedonya" isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle ülkenin isminin değiştirilmesini talep ediyor.

Makedonya, bağımsızlığını ilan ettiği 1991'den bu yana güney komşusu Yunanistan ile devam eden isim sorunu nedeniyle AB ve NATO'ya üye olamıyor.

Makedonya'nın uluslararası tanınırlığı, ülkenin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda oy birliğiyle BM üyeliğine kabul edildiği 1993 yılının nisan ayında kesinlik kazanmış ancak Makedonya, güney komşusu Yunanistan'ın itirazıyla geçici referans olarak "Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya (FYROM)" adıyla üyeliğe kabul edilmişti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Makedonya Başbakanı Zoran Zaev 12 Haziran'da ülkelerinde düzenledikleri basın toplantılarında, görüşmeler neticesinde "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" adı üzerinde anlaştıklarını açıklamış, iki ülke hükümet temsilcilerinin katılımıyla 17 Haziran'da anlaşma imzalanmıştı.


Kerim AK
1 yıl önce - Pts 01 Ekm 2018, 08:51

Makedonya'nın adının "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak değiştirilmesini öngören anlaşmanın kabulüne ilişkin referandumda oyların yüzde 98'i sayıldı. Buna göre, sandığa gidenlerin yüzde 91,4'ü "evet", yüzde 5,6'sı ise "hayır" oyu kullandı ancak Makedonya'daki referanduma katılım yüzde 36'da kalınca referandumun geçerlilği kalmadı.Kerim AK
1 yıl önce - Cum 11 Oca 2019, 22:19

Makedonya Meclisi, ülkenin adının Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirilmesini öngören anayasa değişikliğini onayladı.
https://www.trthaber.com/haber/dunya/makedonyanin ...A_st8uKWkA


Kerim AK
11 ay önce - Pts 07 Ekm 2019, 19:42
BİR BALKAN HÜZNÜ


MAKEDONYA BELGESELİ

Kenanwow
9 ay önce - Pts 02 Arl 2019, 19:28

Alıntı:
''O bayrak dünyadaki Müslümanların bayrağıdır''


Üsküp'te bir esnafın, gelen Türk ziyaretçilerle diyaloğu izleyenlerin yüreğini ısıttı. “Biz devlet nedir, devlet için ölmek nedir çok iyi biliriz. Siz zannetmeyin ki bu bayrak sadece Türkiye'nin, Tüklerin bayrağı. O bayrak dünyadaki Müslümanların bayrağıdır...' Sosyal medyada yayınlanan görüntüler kısa sürede birçok kullanıcı tarafından paylaşıldı.


Haberin Devamı:

http://video.haber7.com/video-galeri/150055-o-bay ...bayragidir


kaan0703
9 ay önce - Pts 02 Arl 2019, 19:37

Bu yeni bir olay degil oradaki Turkler her zaman boyle dusunmusler cogunluk bir gun Turk askeri tekrar bu topraklara gelecek diye dusunmektedir

Kenanwow
5 ay önce - Prş 26 Mar 2020, 02:06

Alıntı:
Avrupa'da papazlar sokaklara indi! Şehirleri kutsuyor ve dua ediyorlar


Türkiye'deki Avrupa hayranlarını üzecek görüntüler Kuzey Makedonya'dan geldi. Görüntülerde papazların sokakları kutsadığı ve koronavirüsten kurtulmak için dua ettiği görülüyor. Türkiye koronavirüs sürecinde bütün dünyanın örnek aldığı bir ülke halindeyken camilerden dua seslerinin yükselmesini sindiremeyenler Türkiye'nin yoğun çabalarını gözardı ederek algı operasyonu başlatmışlardı.


Haberin Devamı:http://www.haber7.com/dunya/haber/2956487-avrupad ...-ediyorlar


35 gökhann
1 ay önce - Pts 03 Ağu 2020, 20:52

sayfa 11
« önceki   123 ... 91011
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET