Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Volkan
15 yıl önce - Sal 25 Mar 2003, 23:04

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 21 Mart 2003 Cuma günü gerçekleştirdiği oturumunda, kentin geleceğini ilgilendiren üç önemli karar aldı.
Narlıdere’nin sahil kesimini kapsayan Koruma Amaçlı İmar Planı ile Buca Cezaevi’nin taşınarak yerine ticaret merkezi yapılmasını öngören imar planı mecliste oybirliği ile kabul edildi.Turan-Alsancak arasını kapsayan imar planı ise görüşülmek üzere Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

GEÇİLEN DEĞİL, GELİNEN YER OLACAK

Alsancak- Turan arasındaki 550 hektarlık alanı kapsayan Yeni İzmir Nazım İmar Planı hakkında meclis üyelerine bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Danışmanı Şehir Plancısı Cengiz Türksoy, bölgenin “Geçilen yer” olmaktan çıkarılıp, “gelinen yer” niteliğine kavuşacağını söyledi.Türksoy planın, Alsancak Liman Bölgesi İçin Uluslararası Kentsel Tasarım Fikir Yarışması’nda birinci olan Alman Mimar Jochen Brandi’nin projesi baz alınarak hazırlandığını ve meslek örgütlerinin görüşlerinin de alınarak hazırlandığını söyledi.
Türksoy, planın metropoliten İzmir’in itici gücünü bu alana yönlendirerek, yeni bir kent kimliği oluşturulacağını belirtti.
Türksoy şöyle devam etti:
“Planın uygulamaya geçmesiyle, denizden koparılmış olan alan ve Bayraklı denizle bütünleşecek. Dereler,yeşil alanlar, sahil şeridi korunacak.
Korunmaya değer yapılar yeni ve çağdaş işlevler yüklenerek yerinde kalacak. Yük taşımacılığı ile sanayi ve depolama sektörünün terk ettiği ve terk edeceği geniş kullanım alanları merkezi iş alanı olarak yeniden düzenlenecek.”

NARLIDERE’NİN YEŞİLİ KORUNACAK

İzmir’in akciğeri konumundaki Narlıdere’nin mandalin bahçeleri ile kaplı yeşil dokusunun korunması için hazırlanan “Koruma Amaçlı İmar Planı” da mecliste oybirliği ile kabul edildi....

Plan ile, Otoyol-İzmir Körfezi ve İstihkam Okulu arasındaki bölgeyi kapsayan alanda yapılaşma disiplin altına alınacak.
Planda minimum ifraz koşulu 3 bin metrekare olarak belirlenirken, yüzde 5 imar hakkı ve iki kat inşaat izni getirildi.
Plan sayesinde bölge, rant amaçlı değerlendirmelerden de korunmuş olacak.
Meclis toplantısında ayrıca, Adalet Bakanlığı’na ait Buca Cezaevi’nin bulunduğu alan için hazırlanan imar değişikliği de kabul edildi.
Yapılan imar değişikliği ile cezaevi bir başka yere taşınıp yerine, ticaret ve alışveriş merkezi yapılmasına olanak tanınıyor.


süpppppppppppppppppppppeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

izmir geliyormessiah_haktan

15 yıl önce - Sal 25 Mar 2003, 23:17

Simdi Alsancakda Izmirin ofisiyel Gökdelen bölgesi mi olacak?Frankfurt ve pasrisdeki gibi?Bide bu alman brandt o bölgenin sehir planlamasini mi yapti yoksa gökdelenleri mi cizdi?Yani adam mimar mi sehir planlayicisi mi?cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet