Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 11

Ankara'da roma dönemine ait bir tiyatronun olduğunu biliyor muydunuz?
Evet 48.6%  48.6%  [120]
Hayır 51.4%  51.4%  [127]
Toplam Oy : 247

Mehmet Tunçer

1 ay önce - Pzr 08 Mar 2020, 19:34
ANTİK TİYATRO ARKEOPARK PROJESİ UYGULANACAK (08.03.2020)


ROMA TİYATROSU VE ARKEOPARK PROJESİ :
07.03.2020 Tarihinde Ankara Forumu Derneği’nin Ankara Kent Konseyi ile birlikte düzenlediği “Ankara’nın Doğal, Tarihsel Kültürel Değerlerinin Korunması” toplantısında konuşan Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Ankara’nın tarihi alanlarının korumaları altında olduğunu belirterek çalışmaları hakkında bilgi verdi.
1 ve 2 derece arkeolojik sit alanı sınırları içerisinde de yer alan roma tiyatrosuna yönelik Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı İle Kültür Varlıkları Ve Müzeler Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol doğrultusunda, Roma tiyatrosunun aslına uygun restorasyonu yapılması için proje çalışmalarına başlanılmıştır.
Melih Gökçek’in belediye başkanlığı döneminde “Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi” kapsamında yürütülen Antik Roma Tiyatrosu yenileme çalışmaları 2016 yılında durmuş ve kalıntılar adeta kaderine terk edilmişti. Evsizlerin ve madde bağımlılarının meskeni haline gelen kalıntıların hiçbir önlemle korunmamasının sonucu 2 bin yıllık tiyatro harabeye dönmüştü.
Antik Roma Tiyatrosu’nda her ay rutin temizlik yapıldığını belirten Daire Başkanı sayın Bekir Ödemiş şunları kaydetti: “Roma Tiyatrosu ile ilgili olarak belediyemiz Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı’nca her ay rutin olarak temizlik çalışmaları yapılmaktadır. En son 10 Aralık tarihi itibariyle alanda el ile temizlik yapıldı. Söz konusu bölgenin tel çitle çevrilmesi kurul kararıyla yapılmış olup, bu sayede alana giren kötü niyetli kişilerin ateş yakarak tarihi kalıntılara zarar vermesi engellendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi “Roma Tiyatrosu ve Arkeopark Projesi”ni hayata geçirmeye hazırlanıyor. 2021 yılında tamamlanması planlanan projenin detaylarını açıklayan Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, “Ulus ve civarında hem tarihi mirasımızı koruyacağız hem de bu alanı dünya tarihi mirasına kazandıracağız” dedi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in tarihi miraslarından olan Roma Tiyatrosu’nu gün ışığına çıkaracak “Ankara Roma Tiyatrosu ve Arkeopark Projesi”ne start verdi. Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl içinde restorasyon ve çevre düzenlemelerine başlanacak olan projenin 2021 yılında Dünya kültürel mirasına kazandırılması planlanıyor.

Bentderesi’nde yer alan Antik Roma Tiyatrosu’nu da kısa bir süre içerisinde düzene sokacaklarını bildiren Ödemiş, “Roma Tiyatrosu ve Arkeopark dediğimiz yaklaşık 30 bin metre karelik bir alanımız var. Buranın bir kısmı birinci, bir kısmı ikinci derece arkeolojik sit alanı. Burada biz bir şey yapmayacağız. Var olanı ortaya çıkaracağız. Biz bu projeyi çok önemsiyoruz. Çünkü Ulus’un en sıkıntılı yerlerinden birisi burasıdır. Bu tür projeleri yaparsak, Ankara’nın sosyal kültürel değerini ortaya çıkaracaktır” ifadelerini kullandı. Kaynak: Doğal Park Projesi Ankara'ya prestij kazandıracak.


Büyükşehir Belediyesi ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde, alanda 2009 yılında kamulaştırma çalışmalarına başlandığını ifade eden Ödemiş, şunları kaydetti:
"Proje, Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulunca onaylandı. Yaklaşık 30 dönüm alanı kapsayan proje bir canlandırma projesidir. Tamamlandığında tarihi dokuyu aslına uygun olarak koruyacağız. Ankara Roma Dönemi Tiyatrosu; Hisar Parkı Caddesi, Kevgirli Sokak ve Hacı Bayram Bulvarı arasında kalan, doğu yönünde de Ankara Kalesi ile sınırlanan 1 ve 2'nci derece arkeolojik sit alanındaki 'Ulus Tarihi Kent Merkezi Kentsel Sit Alanı' sınırları içerisinde yer alıyor. Roma döneminden kalan eserler için hassas ve titiz proje çalışmaları yapılarak, tarihi mirasımıza sahip çıkma temelinden hareket ederek, Bakanlıkla ortak protokoller hazırlayarak, hatta diğer kamu kurum ve kuruluşları, STK'lerle iş birliği içerisinde, katılımcı ve ortak anlayış bilinciyle hareket ediyoruz.

https://harmonigd.com.tr/tr/haber/ulusu-yeniden-c ...ihi-proje/


(+)


sayfa 11
« önceki   123 ... 91011
ANA SAYFA -> ANKARA