Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kaptan-ıDeryaİbrahimPaşa

10 yıl önce - Sal 25 Ağu 2009, 18:34
Kars-Iğdır-Nahçıvan Demiryolu Tasarısı


Alıntı:
BTK Demiryolu’nun yaşama geçirilmesi sonrasında da Türkiye’nin Güney Kafkasya bölgesi ile demiryolu bağlantısını birtakım yeni alternatif projeler ile sağlama çabaları sürecektir. Bu bağlamda, Türkiye Ermenistan’ı devreden çıkaracak alternatif demiryolu projeleri oluşturmaya başladı. Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Projesi ile Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan-Kazakistan arasında, Batum-Hopa Demiryolu Projesi ile Türkiye-Gürcistan-Rusya Federasyonu arasında, Samsun-Poti Hattı ile Türkiye-Gürcistan arasında ve Kars-Iğdır-Nahçıvan (KIN) Demiryolu Projesi ile Türkiye-Azerbaycan (Nahçıvan) arasında yük taşımacılığına olanak sağlayacak alternatif ağların kurulması çözüm yolları olarak düşünüldü.

BTK’nın inşa aşamasına gelmesiyle birlikte Güney Kafkasya’da yeni bir demiryolu hattının daha yapımı gündeme geldi. “Kars-Iğdır-Nahçıvan Demiryolu Projesi” (KIN) ile Ermenistan’ın izole ettiği Nahçıvan’ın Kars üzerinden demiryoluyla Avrupa’ya açılması öngörülüyor. 4 Haziran’da Azerbaycan'a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, KIN Projesi’ne olumlu baktıklarını ve demiryolunun yapımı için gerekli olan finansmanın Azerbaycan tarafından karşılanabileceğini ifade etti.. 1990’lı yıllarda Türkiye tarafından önfizibilitesi tamamlanan KIN Projesi’nin gerçekleşebilmesi için yaklaşık 750 milyon dolara gereksinim duyuluyor. Azerbaycan, BTK Projesi’nin Gürcistan bölümünü için gerekli olan 220 milyon doları da karşılamış durumda. Türkiye'den Nahçıvan’a 16 yıl sonra yapılan ilk ziyaret olan Erdoğan'ın gezisi sırasında Kars-Nahçıvan-Bakü arasında düzenli uçak seferlerinin de başlatılması kararlaştırıldı. Böylece, 12 Nisan 2004 tarihinde Azerbaycan Başkonsolosluğu'nun da açıldığı Kars, hava, kara ve demiryolu ulaşımı ile Nahçıvan’a bağlanmış olacak.

Dilucu Sınır Kapısı ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ni Aras nehri üzerinden birbirine bağlayan ve 28 Mayıs 1992’de açıldığı gün 'Hasret Köprüsü” adını alan karayolu köprüsünden sonra KIN Demiryolu Projesi, Türkiye ile Nahçıvan’ı birbirine bağlayacak ikinci büyük proje olacak.


Denizcan Dorsam
7 yıl önce - Çrş 15 Ağu 2012, 21:04

Bu demiryolu Nahcivan'in ekonomisini canlandirir gercekten ihtiyaci var buna.kıvancım
7 yıl önce - Cmt 20 Ekm 2012, 01:19

Alıntı:
Bakan Yıldırım: “Nahçivan’ı Türkiye’ye Bağlıyoruz” ...(15.10.2012)

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kars, Susuz, Dilucu ve Nahcivan Demiryolu Projesi'yle Nahcivan'ın Türkiye'ye ve oradan Avrupa'ya, Ortadoğu'ya bağlanır hale geleceğini söyledi.

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği tarafından Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı'nın 5'incisi Trabzon'da başladı. Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kars, Susuz, Dilucu ve Nahcivan Demiryolu Projesi'yle Nahcivan'ın Türkiye'ye ve oradan Avrupa'ya, Ortadoğu'ya bağlanır hale geleceğinin müjdesini verdi. Bakan Yıldırım, Türk dünyasının, Türk dilini konuşan topluluklara denildiğini ancak bir gerçeğin de görülmesi gerektiğini belirterek, ''Onlarca yıllar süren asimilasyon politikalarının sonucu Türk diye sadece birbirimizin yüzüne bakıyoruz. Konuşmaya gelince o kadar başarılı olduğumuz söylenemez. Halbuki bu dilin zenginliğine girdiğimizde, kaynağına vardığımızda birbirimizi rahatlıkla anlayacak çok zengin bir birikim olduğunu da biliyoruz. Belki üzerimize düşen, yapmamız gereken, ortak kelimelerin tespiti için çok titiz bir çalışma yapmak lazım." dedi.

Özellikle doğu ile batı arasındaki ilişkilerin sürdürülebilir olarak artırılması için çok stratejik projelere önem verdiğini anlatan Yıldırım, "Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye'yi birbirine bağlayan Bakü-Tiflis Kars Projesi, 2013 yılının sonunda işletmeye alınacak. Çin'in Urumçi Bölgesi'nden yola çıkan tren, Londra'ya kadar Asya ve Avrupa kıtalarını denizin 60 metre dibinden birbirine bağlayan Marmaray tünelinden geçerek, Londra'yı Çin'e bağlayan tarihi İpekyolu'nu, modern demir İpekyolu olarak tekrar hayata geçiriyoruz. Bu bir hayaldi ama bugün artık gerçek olmasına günler sayıyoruz. Nasıl Osmanlı daha demiryollarının insanlığın hizmetine girdiği ilk günlerde, İstanbul-Bağdat Demiryolu'nu Sultan Abdulhamit'in vizyonuyla, uzak öngörüsüyle bütün karşı çıkmalara rağmen 5 yılda tamamladıysa bu önemli projeyi de biz sadece ülkemize, İstanbul'a değil, Kafkasya'ya, Ortaasya'ya, Uzakdoğu'ya, Balkanlara ve Kuzey Avrupa'nın en uç noktasına kadar kazandırıyoruz." diye konuştu. Bir başka projenin de Şahdeniz Projesi olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti: "Azeri gazının Erzurum'a taşınması ve buradan bütün Anadolu'ya hizmet verir şekilde dağıtılmasıdır. Yeni bir proje. Çok önemli bir proje de TANAP Projesi'dir. TANAP Projesi tam bir barış ve kardeşlik projesidir. Avrupa'nın enerji güvenliğini temin edecek Azerbaycan'dan başlayıp, Anadolu üzerinden Avrupa'ya uzanacak doğalgaz projesidir. Bu projede fiilen başlamıştır. Geçtiğimiz ay Azerbaycan'a yaptığımız ziyarette Sayın Başbakanımızın başkanlığında çok önemli bir karara vardık. Nedir bu karar? Yeni bir demir yolu projesi. Bu proje Kars, Susuz, Dilucu ve Nahcivan projesi. Böylece artık Nahcivan'da demir yoluyla Türkiye'ye ve oradan Avrupa'ya, Ortadoğu'ya bağlanır hale gelecek." dedi.


Kaynak : Ulaştırma Bakanlığı Web Sayfası


Misafir c27

2 yıl önce - Çrş 01 Ksm 2017, 14:48

Yok mu bi gelişme

Ahmed Bayezid
2 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2018, 18:32
Türk Demiryollarının Omurgası İki Kıtaya Bağlanıyor / 06.06.2018


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’nin demiryollarının ana omurgası olan doğu-batı demiryolları koridorunu hem Asya’ya hem de Avrupa’ya bağlayacak Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu Demiryolu Hattı’nın etüt proje işlerinin, yıl sonu ya da 2019 yılı başında başlayacağını bildirdi.

Bakan Ahmet Arslan, yaptığı açıklamada, 16 yıldır bıkmadan usanmadan ulaşımda dünyanın en büyük projelerini gerçekleştirerek, Türkiye’yi ulaşılır ve erişilir hale getirdiklerini söyledi.

“Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu Demiryolu Projesi çok büyük önem taşıyor”

Bakan Arslan, Marmaray Projesi’nin Asya ile Avrupa’yı denizin altından trenin geçeceği şekilde birleştirdiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Marmaray Projesi, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağladı. Proje Yüksek Hızlı Tren Hattı ile Kars’a bağlanacak. Marmaray’ın eksik halkası Kars’tan Orta Asya’ya ve Çin’e kadar gidebilmekti. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı bu fonksiyonu yerine getirmesi bakımından çok büyük öneme sahip. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu, Çin’i Londra’ya kadar bağlayan en kısa ticaret koridorunun Türkiye’den, Kars’tan geçmesini sağlayacak.”

Yapımı devam eden Kars Lojistik Merkezi ile Avrupa’ya ve Türk limanlarına Çin, Hindistan, Pakistan ve İran’dan önemli ölçüde yük akışı olacağını anlatan Arslan, “Ülkemizin Doğu-Batı demiryollarının koridorunu Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu aracılığıyla İran ve Nahçıvan’a bağlayacak Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu Demiryolu projesi yük akışı açısından çok büyük önem taşıyor.” diye konuştu.

“Bu hattan milyonlarca ton yük taşınacak”

Arslan, Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu Demiryolu Projesi hattının 224 kilometre uzunluğunda çift hatlı olacağını, saatte 160 kilometre hıza uygun olarak tasarlandığını anımsattı.

Bu hattın Kapıkule-Edirne-İstanbul-Eskişehir-Ankara-Yozgat-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars demiryolu hatlarını Iğdır üzerinden İran ve Nahcivan’a bağlamış olacağını anlatan Arslan, şunları kaydetti:

“Diğer taraftan, önemli bir tarım bölgesi olan Iğdır’ın da demiryolu bağlantısı sağlanacak olmakla birlikte Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars Projesi’nin de fizibilitesi pozitif yönde etkilenecek.
Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu Demiryolu hattı üzerinden milyonlarca ton yük taşınacak. Projenin etüt projesi, 2018 yılı sonunda ya da 2019 yılı başında başlayacak. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) ve fizibilitesinin güncellenmesine müteakip yapım işi için de Yüksek Planlama Kurulu (YPK) başvurusunu hemen yapacağız.”

Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu hattını Kars’tan İran ve Nahcivan üzerinden Asya’ya bağlayacak Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu Demiryolu projesi, Asya’yı da BTK aracılığıyla Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayacak.

UDHBAhmed Bayezid
1 yıl önce - Çrş 18 Tem 2018, 16:48
04.07.2018(+)


reşitözen
1 yıl önce - Çrş 18 Tem 2018, 16:54

8 (Sekiz ) yıl olmuş, hâlâ yapılacak... Demeç vermek zorunlu mu?

serhat
1 yıl önce - Cum 26 Ekm 2018, 01:00
Kars-Iğdır-Nahçivan demiryolu hattı için ön etüt çalışması başlatıldı


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Kars-Iğdır-Nahçivan Demiryolu Projesi için ön etüt çalışması başlattıklarını bildirdi.

Tarih: 25/10/2018

Bakan Turhan, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de katıldığı Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Ulaştırma Bakanları toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Gazetecilerin, Kars-Iğdır-Nahçivan Demiryolu Projesi konusundaki sorularını yanıtlayan Turhan, "Kars'tan Nahçıvan'a demiryolu bağlantısıyla ilgili olarak ön etüt çalışması başlattık. Bunu önemsiyoruz. Bu projenin de ülkemizin doğu komşularıyla ulaşımında önemli bir hat olacağını düşünüyoruz. Nahçıvan bölgesinin gelişmesi, oradaki ticari ürünlerin taşınması için önemli bir altyapı ihtiyacıdır. Bu hattın Nahçıvan, devamında da İran bağlantısının yapılması da önemli." şeklinde konuştu.

Turhan, bu hattın gerçekleştirilmesi halinde, Azerbaycan üzerinden Orta Asya ve Uzak Doğu ülkelerine kesintisiz ulaşım imkanı elde edileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak:
http://udhb.gov.tr/haber-942-kars-igdir-nahcivan- ...tildi.html


Tevfik Metin Tanöven

1 yıl önce - Cum 26 Ekm 2018, 01:47

Yüzyılın başında Kars , Ağrı ve civarları Rus işgalindeyken Ruslar Ağrıdan başlayıp Doğubeyazıttan Van Muradiye doğru bir kol ayırıp Nahcivan ve İran a giden dar hatlı bir demiryolu yapmışlardı . Sonradan söküldü . Yüklediğim harita TCDD sitesinden alıntıdır . Fotoğraflar Eleşkir net ten alıntıdır . Muradiyedeki İstasyon binası da Kütüpane olarak restore edilmişdir .serhat
4 ay önce - Prş 27 Şub 2020, 16:26
Kars Iğdır Nahçıvan Demiryolu Projesine İlişkin Mutabakat Zaptı İmzalandı


Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu ile Azerbaycan Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Ramin Guluzade, “Kars-Nahçıvan Demir Yolu Hattı Projesine İlişkin Mutabakat Zaptı”na imza attı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in başkanlıklarında, ilgili bakanların katılımıyla düzenlenen Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 8. Toplantısı’nın ardından iki ülke arasında farklı alanlarında 14 anlaşmaya imzalandı.

“Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi VIII. Toplantısı Protokolü” Erdoğan ve Aliyev tarafından imzalandı.

“Azerbaycan ve Türkiye Arasında Vize Muafiyeti Anlaşması”na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov imza attı.

İki ülke arasında “Nakdi Yardım Uygulama Protokolü” ve “Askeri Mali İşbirliği Anlaşması” Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov tarafından, “Enerji ve Madencilik Anlaşması” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov tarafından, “Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşması” ise Gençlik ve Spor bakanı Muharrem Kasapoğlu ile Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Azad Rahimov tarafından, “Rekabet Politikası Alanında İşbirliği Protokolü”, “Tercihli Ticaret Anlaşması” ve “Teknik Düzenlemeler Standardizasyon, Uygunluk Değerlendirilmesi, Akreditasyon ve Metroloji Alanlarında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptının Uygulanmasına İlişkin Eylem Planı (2020-2022)” Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikali Cabbarov tarafından, Kars-Nahçivan Demiryolu Hattı Projesi’ne İlişkin Mutabakat Zaptı” Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu ile Azerbaycan Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Ramin Guluzade tarafından imzalandı.

İki ülke arasındaki “Güvenlik İşbirliği Anlaşması Ek Protokolü”ne Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ve Devlet Güvenlik Servisi Başkanı Ali Nağıyev imza attı.

“TRT-AZTV Arasındaki İşbirliği Protokülü” TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ve AZTV Genel Müdürü Rövşen Memmedov tarafından imza altına alındı.

“Kamu Hizmetlerinin Dijitalleştirilmesi Alanında Teknik Altyapıların Kurulmasına Yönelik Ortak Çalışmalara İlişkin Mutabakat Zaptı”na Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ile Azerbaycan Kamu Hizmeti ve Sosyal İnovasyon Devlet Ajansı Başkanı Ulvi Mehdiyev imza koydu.

“DEİK ile Azerbaycan’da İhracatın ve Yatırımların Teşviki Fonu (AZPROMO) Arasında İşbirliğine Dair 2020-2021 Yıllarını Kapsayan Eylem Planı” ise DEİK Başkanı Nail Olpak ile AZPROMO Başkan Vekili Yusif Abdullayev Mirza tarafından imzalandı.

Kaynak: ray haber . com / 2020/02/kars-igdir-nahcivan-demiryolu-projesine-iliskin-mutabakat-zapti-imzalandi/ANA SAYFA -> ULAŞIM