Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Milli tren (EMU) projesi
« önceki   123 ... 161718 ... 303132   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 17
erkan_gs_mk

8 ay önce - Sal 21 Oca 2020, 00:30

Milli otomobilden sonra, milli trende belirtilen tarihlerde hayata geçerse, deymeyin keyfimizi.

Yiğitler
8 ay önce - Sal 21 Oca 2020, 00:53

Harika. Seri üretildiğini ve kullanmayı da nasip eder inşallahefe3464
8 ay önce - Sal 21 Oca 2020, 00:58

Mustafa Varank, 2023 yılında Milli Hızlı Tren'in de ilk prototipinin tanıtılacağını açıklamıştı geçen haftalarda.

Mert200
8 ay önce - Sal 21 Oca 2020, 08:59

Harika görünüyor.Faruk54
7 ay önce - Sal 11 Şub 2020, 22:00

Milli elektrikli trenin gövde üretimleri yapılmaya başlanıldı
Türkiye Vagon Sanayisi Anonim Şirketi (TÜVASAŞ) alüminyum gövdeli milli elektrikli tren setlerini üretmeye başladı.

IHA11.02.2020 16:23 - Güncelleme: 11.02.2020 16:35

TÜVASAŞ’ı ziyaret eden Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, alüminyum gövdeli milli elektrikli tren setleri üretilmeye başlanıldığı belirterek, 225 kilometre hıza ulaşacak elektrikli tren setleri projesinin de bitmek üzere olduğunu ve üretimine başlanacağını müjdeledi.

2013 yılında alınan karar ile Milli Elektrikli Tren Setlerini üretmek için görevlendirilen Türkiye Vagon Sanayisi Anonim Şirketi (TÜVASAŞ), yılda 240 adet alüminyum gövdeli araç üretmek için hazır duruma geldi. Bu kapsamda Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve Türk Ulaşım Sen Genel Başkanı Nurullah Albayrak da TÜVASAŞ’ı ziyaret etti. Ziyarette Kahveci, TÜVASAŞ’ta tren setlerinin alüminyum gövdelerinin üretileceği tesisin inşaatının tamamlandığını belirtti. Kahveci ayrıca, TÜVASAŞ’ın görevlendirildiği projenin yanı sıra 225 kilometre hızında çalıştırılacak olan elektrikli tren setlerinin proje çalışmalarının da bitmek üzere olduğunu açıkladı.

TÜVASAŞ SAKARYA’NIN GÖZ BEBEĞİ, TÜRKİYE’NİN MİHENK TAŞIDIR

Türk Ulaşım Sen Genel Başkanı Nurullah Albayrak ise yaptığı açıklamada, "Milli tren ve diğer taraftan da yüksek hızlı tren setlerinin prototiplerinin üretileceği olması bizler için çok önemli ve gurur vericidir. TÜVASAŞ hem gerçekten Sakarya’nın göz bebeği aynı zamanda Türkiye’nin bir mihenk taşıdır. Bu noktada 3 bağlı ortaklığımız TÜDEMSAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜVASAŞ çok önemlidir, bunlar 3 kardeştir” dedi.

MİLLİ TRENİN GÖVDE ÜRETİMLERİNİN YAPILMAYA BAŞLANDIĞINI GÖRMEK BİZİ MUTLU ETTİ

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ise, "TÜVASAŞ 2013 yılında devletimizin aldığı bir karar ile Milli Elektrikli Tren Setleri üretilmesiyle görevlendirilmiş. Yaptığımız ziyaret esnasında tren setlerinin alüminyum gövdelerinin üretileceği tesisin inşaatının tamamlandığını, tesiste kullanılacak modern robotik tezgahların tamamının yerli ve milli olarak temin edildiğini ve böylece ülkemizde daha önceden hiç kullanılmamış olan alüminyum gövdeli araç üretim teknolojisinin TÜVASAŞ’ın oluşturduğunu hep beraber gördük. Üretilecek olan bu gövdelerin kullanacağı ve boyanacağı yoğun emek ve çabayla kurulan bu tesislerde yılda 240 adet alüminyum gövdeli araç üretileceği ve milli trenimizin gövde üretimlerinin yapılmaya başlandığını da görmek ayrıca bizleri mutlu etti. 160 kilometre hıza sahip alüminyum gövdeli elektrikli tren setlerinin üretilmeye başlandığını ve üretim faaliyetlerinin hızlı bir şekilde sürdürülmekte olduğuna hep beraber şahit olduk” diye konuştu.

225 KİLOMETRE HIZINDA ÇALIŞTIRILACAK ELEKTRİKLİ SETLERİNİN PROJE ÇALIŞMASI BAŞLADI

Kahveci, “Bizleri mutlu eden diğer bir gelişme ise TÜVASAŞ’ın bundan sonra üreteceği tüm araçlarda kullanacağı malzemelerin tamamen yerli ve milli imkanlarla temin etmeyi kendisine ilke edinmesidir. Edinilen tecrübeler ile 160 kilometre hızın ardından 225 kilometre hızında çalıştırılacak elektrikli tren setlerinin proje çalışmalarının başlaması bizleri gururlandırmıştır ve heyecanımızı bir kat daha artırmıştır. TÜVASAŞ’ın bu potansiyelinin daha da geliştirilmesi, yüksek teknolojili araçların tasarlanması ve üretime geçebilmesi için daha fazla siparişlerle desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Yapılan bu atılımlar ile yüksek hızlı trenler, metro araçları, hafif raylı sistem araçları da artık burada üretilebilecek durumdadır” şeklinde konuştu.

MİLLİ VE YERLİ ÜRETİM KONUSUNDA ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPMAYA HAZIRIZ

Bir başarı hikayesinin yazıldığını ve bu hikayenin hüsranla sonuçlanmaması için gerekli mercilerin meseleye sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Kahveci, “Burada şunu özellikle ifade etmek istiyorum; burada bir başarı hikayesi yazılıyor. Bu hikaye, temenni ederim ki hüsranla sonuçlanmasın. Devlet yöneticileri, ülke yöneticileri, siyasetçiler, sivil toplum örgütleri bu meseleye sahip çıksın. Milli bir değer var, milli bir katma değer oluşturuyoruz; belki ilerleyen süreçte Dünya pazarlarında ciddi bir yer bulacak ve Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlayacak, istihdama katkı sağlayacak ve aynı zamanda belki cari açığın kapatılmasında önemli bir vazife edinecek. Bugün gördük ki, hakikaten Türk insanı isterse, irade koyarsa ciddi başarılara imza atabilir. Yeter ki siz bu konuda destek sağlayın, yeter ki Türk mühendisi, Türk işçisini, Türk memurunun önünü açın, biz hedefe ulaşmakta hiçbir güçlük çekmeyiz. Bu konuda buradan Türkiye KAMU-SEN olarak şunu ifade ediyorum; milli, yerli üretim konusunda üzerimize düşen ne görev varsa hem Sakarya hem de Türkiye genelinde her türlü desteği vermeye biz hazırız” şeklinde konuştu.Faruk54
7 ay önce - Prş 13 Şub 2020, 23:12

12 Şubat 2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 2020 yatırım kararnamesine göre demiryollarının ihtiyacı olan 56 adetin aliminyum gövdeli elektrikli tren setininin tamamının Tüvasaşın üretmesi kararlaştırıldı..

Daha önce 56 setten 20 adeti Tüvasaşın üretmesi, 36 adetinin ise yurtdışından alınmasına karar verilmişti.. Bu kararname ile yurtdışı alım iptal edildi ve bu görev tamemen Tüvasaşa verildi..

56 setin yaklaşık maliyeti 2.5 milyar tl nin üstünde ve bu miktarın büyük bölümü döviz olarak yurtiçinde kaldığı gibi yerli üreticilerde büyük katkısı olacak..

Ülkemize Hayırlı olsun..


Cumali1999
7 ay önce - Prş 13 Şub 2020, 23:19

Alıntı:

56 setin yaklaşık maliyeti 2.5 milyar tl nin üstünde ve bu miktarın büyük bölümü döviz olarak yurtiçinde kaldığı gibi yerli üreticilerde büyük katkısı olacak


Bir setin maliyeti 44 milyon ₺ olarak çıkıyor, gerçekten inanamıyorum

Çok pahalı değil mi ?

Bir setin maliyetini 4-5 milyon ₺ olarak (yani bu rakamın 10 da 1 i )düşünüyordum

Ne diyelim şimdiden hayırlı olsun


pantelis84
7 ay önce - Prş 13 Şub 2020, 23:57

Alıntı:
Bir setin maliyeti 44 milyon ₺ olarak çıkıyor, gerçekten inanamıyorum


Bu hesap tam doğru değil. Bir kere 56 araç ile 56 set aynı şey değil. Bunu bildiğinizi varsayarak yine de pahalı değil. Resmî gazeteyi tam incelemedim kesin konuşmak istemiyorum lakin bazı setlerin 3lü bazıları 4lü ve bir kısmınında 5li olacağı için orada ki toplam sistem sayılarına göre fiyat çıkarmak doğru olanı.

Yani Bogi düzeni çekiş kontrol ve motor sayısı gibi alt sistemleri iyi analiz etmek gerekiyor.

Her ne olursa olsun Türkiye’nin treni budur. Yht başlığında da yazmıştım Alstom alalım Talgo alalım diyenlere;

Şu saatten sonra Caf Siemens Talgo Alstom hepsi hikaye Türkiye’nin treni bu ve diğer yapılacak olanlardır. Lafı fazla uzatmayım ben 1 deyim siz 15 anlayın. Emusunu yhtsini çift katlısını arabalısını herşeyini bizim üretmemiz gerekiyor yoksa alırsın ama başına dert alırsın.

Şuda var ki içime dert oluyor. Bu kadar önemli (ekonomik açıdan) bir proje 2,5 milyar Türkiye’nin yılda KAĞIT için verdiği para 3 milyar Euro 💶

Allah’tan tek dileğim bu yolun herhangi bir yerinde itici Sakallı herifi görmemek.


(+)


Alıntı


entrust
7 ay önce - Cum 14 Şub 2020, 23:23Siemens Valero bir setinin fiyatı 34 milyon euro (223 milyon tl)
6.7 milyon euro (44 milyon tl) fiyatı olan yerli hızlı tren seti nasıl pahalı oluyor? Kaldı ki ithal olandan pahalı olsa bile milli tasarım-yerli üretim olan kullanılmalı.


erkinalp
7 ay önce - Cmt 15 Şub 2020, 10:11

Kendimiz sıfırdan üretirken, onlardan da numune sayılarda (1-2 adet gibi) alalım ki böylece hattı onların trenlerine uyumsuz hale getirmediğimizi gösterme olanağımız olur. Aynı zamanda onların da bizim trenlerimizi alması için reklam yapmış oluruz.sayfa 17
« önceki   123 ... 161718 ... 303132   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM