Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 790
ERHAN DEMİR
7 ay önce - Cum 14 Şub 2020, 05:56

THY ilk A350-900 boyama işlemi tamamlanmış.

35 gökhann
7 ay önce - Cum 14 Şub 2020, 22:03

mehmet tozlu 88
7 ay önce - Cum 14 Şub 2020, 22:22

Bu vergi dairesine önden verilen hesapların TL ile yapıldığı geçici beyanname.Bu verilere göre 2018 yılında 8.115.218.355 TL zarar açıklanmıştı.Asıl döviz bazlı bilanço mart başında açıklanacak. Orada 4.045.000.000 kar etmişti. THY gelir giderleri döviz bazlı olduğu için ilk açıklanan biraz yanıltıcı oluyor. Özellikle 2018 yılında dövizdeki değişim çok fark yarattı.Geçen sene döviz 5.30-5.90 bandında hareket etti.Aynı şekilde 12 milyarlık bir fark olmasa da şimdi açıklanın üzerinde bir kar açıklanır.

Kenanwow
7 ay önce - Çrş 19 Şub 2020, 13:01

kami suyutmaz
7 ay önce - Cum 21 Şub 2020, 21:23

Türk Hava Yolları (THY) tarafından icra edilen bir charter uçuşunda (TK3441), Coronavirus krizi yaşandı.

Olay şöyle cereyan etti:

Holland America adlı bir tatil şirketine ait Westerdam adlı seyahat gemisinde bulunan yolcuların bazılarında Coronavirus tespit edilmişti.

Bunun üzerine bir çok ülke geminin limanlarına yanaşmasına izin vermemişti.

Westerdam en sonunda, Kamboçya tarafından kabul edilmişti.

Kamboçya Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, gemiden inen ve yapılan tetkikler sonucunda sağlıklı oldukları tespit edilen 781 yolcunun, evlerine dönmek için ülkeden ayrılabileceklerini duyurmuştu.

Holland America adlı tatil şirketi bunun üzerine, Kamboçya Sağlık Bakanlığı’ndan aldığı raporları, Dünya Sağlık Örgütü’ne de onaylatarak, yolcularının eve dönüş işlemlerini başlattı.

Şirket bu amaçla, THY’den de Boeing 777 tipi bir uçak kiraladı.

Yapılan planlamaya göre, TC-JJM kuyruk tescilli uçak, Kamboçya’nın Phnom Penh kentinden alacağı yolcuları İstanbul’a getirecek; yolcular buradan gidecekleri son noktaya aktarma yapacaktı.

Ancak uçak, İstanbul’a doğru yaptığı seyahatte İran hava sahasına geldiğinde işler karıştı.

Türkiye’den gelen bir mesajda, uçağın İstanbul’a inişine izin verilmeyeceği bildirildi.

Bunun üzerine uçağın pilotları, ilgili hava trafik kontrol birimine, teknik bir sebepten ötürü acil iniş yapmak istediklerini haber verdi.

Basına yansıyan bilgilere göre uçağın, Pakistan’ın başkenti Karaçi’ye inmesine izin verildi.

Karaçi’deki büyükelçilikler alarm durumuna geçti.

Çok sayıda ülkenin diplomatik temsilcileri, Türkiye’yi bu kararından vaz geçirmek için çabaladı ama olmadı.

Bunun üzerine uçağa yeni bir destinasyon aranmaya başlandı.

Yaklaşık dört saatlik bir beklemenin ardından THY’nin uçağı, Amsterdam’a gitmek üzere yeniden havalandı.

Ve uçak bugün (21 Şubat) yerel saatle sabah 06:32’de Amsterdam’a indi.

Westerdam adlı gemiden aldığı yolcuları maceralı bir seyahatin ardından Amsterdam’a ulaştıran THY’nin Boeing 777 tipi uçağı ise akşam saatlerinde İstanbul’a geri döndü.
kaynak ; Havayolu 101

mafakyanc

7 ay önce - Cmt 22 Şub 2020, 20:24
Tatsız bir olay! Gerçekler ne olursa olsun Türkiye'ye hiç yakışmadı!...

Bkz: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=7592981#7592981

Olayın başlangıcını ve gelişmesini burada tartışmayalım. Son bölümü bu başlığı ve THY'nı ilgilendirmekte.

Bana göre bu olacak bir kepazelik değil!... O yolcu böyle "paketlenmiş" durumda ençok uçağın kapısına kadar getirilebilir. Ancak kesinlikle uçağa alınamaz, uçakta bir koltuğa öyle "paketlenmiş" oturtulamaz. Bu her bakımdan, yolcu haklarına, insan haklarına, uçuş emniyetine her halükarda haksızlıktır. Yolcunun uçuş sırasında güvenlik sorunu çıkartacağı düşünülüyorsa bunun çaresi o yolcuyu"paketlemek" değildir. Yanına ellerinden kelepçeli bir ya da iki muhafızla uçurtursun en kötü olasılıkta. THY'nın bu yolcuyu o halde uçağa kabul etmesi sivil havacılık kurallarına göre yasaktır!... Havada bir emerjensi durumu gelişse ve yolculara "brace pozisyonu almaları" anons edilse, kolları bağlı bu yolcu o talimata nasıl uyacaktı?

Volkan Cordan

7 ay önce - Cmt 22 Şub 2020, 20:35

Alıntı:
Bana göre bu olacak bir kepazelik değil!... O yolcu böyle "paketlenmiş" durumda ençok uçağın kapısına kadar getirilebilir. Ancak kesinlikle uçağa alınamaz, uçakta bir koltuğa öyle "paketlenmiş" oturtulamaz. Bu her bakımdan, yolcu haklarına, insan haklarına, uçuş emniyetine her halükarda haksızlıktır. Yolcunun uçuş sırasında güvenlik sorunu çıkartacağı düşünülüyorsa bunun çaresi o yolcuyu"paketlemek" değildir. Yanına ellerinden kelepçeli bir ya da iki muhafızla uçurtursun en kötü olasılıkta. THY'nın bu yolcuyu o halde uçağa kabul etmesi sivil havacılık kurallarına göre yasaktır!... Havada bir emerjensi durumu gelişse ve yolculara "brace pozisyonu almaları" anons edilse, kolları bağlı bu yolcu o talimata nasıl uyacaktı?

Dolar/Euro cinsinden milyonları harca reklam kampanyaları için...böyle tek bir olay bütün emekleri buharlaştırsın. En kötüsü de ne oluyoruz diyen yok,hesap soran yok?
Marka değerine nasıl ihanet ederime, güzel bir örnek.
THY`nin rakipleri parayla bu kadar anti-propaganda malzemesi oluşturamazdı.

Fantaziye bakarmısın,hemde paket bandı.

O adamı suçu ne olursa olsun o şekilde paketleyen zaten bir hayvanlık etmiş, THY`de yetkili bir tek Allah`ın kulu olmaz mı kardeşim ben bu şekilde bunu uçağa almıyorum "denied deportee pax" diyorum demez mi???

Deportee yönetmeliklerinin neresinde paket bandı ile koli gibi sarıp uçağa almak olur diye yazar?
O uçağın diğer yolcuları o görüntüleri gürdüklerinde THY hakkında neler düşünmez ki?
Hiçbir görevlinin o an, yeni üniforma renkleri gibi yüzü kızarmaz mı?

Kısaca o gün o uçakta yetkili bir tek insan yokmuydu?

mafakyanc

7 ay önce - Cmt 22 Şub 2020, 22:54

@ Sn. Volkan Cordan:

Bu kadar mı güzel ve öz anlatılırdı?

Puan verme hakkım, her ne hikmetse, 31 Mart 2019 hemen sonrası elimden alındığı için size puan veremediğimden, sadece burada teşekkür etmekle yetinmekten üzgünüm.

Bu olay o kadar yeni de değil. Çok merak ediyorum, THY bu rezaletin son aşamasında dahli olan kendi personeline karşı nasıl bir tutum sergiledi ya da sergileyecek?

mafakyanc

7 ay önce - Pzr 23 Şub 2020, 13:27

Yukarıdaki olayla ilgili olarak yerel bir havacılık sitesindeki habere yorum yapan ve sektörden olduğu da anlaşılabilen birisi aşağıdakileri söylemiş:
Alıntı:
Bakıyorum fırsatçılar hemen Türk Hava Yolları’nı hedef göstermiş aşağıda. Bu olaya biraz daha geniş bakmak lazım. DEPORTEE taşımasında en son havayolu sorumludur. Bu olanlarda tabiki taşıyıcının da hatası var, bu şekilde bırakın kabin personelini, en başta yer hizmetleri memurları kabul etmemeliydi. 20 yıllık istasyoncuyum, adamın anlatıklarının zaten %80i uydurma olduğunu anlıyorum. Yanındaki Türkler muhtemelen bizim polisimiz, bu yolcu da refakatli deportee yani DEPA. Eğer DEPA sorunlu biriyse, gerekirse kelepçe kullanılır. Tüm yolcudan önce uçağa alınır, yolcuya en arka orta koltuk verilir, ve polisler de her iki yanına oturur. Bazı durumlarda 4-5 polis de eşlik edebilir. Ben bu yolcunun streç filmle uçağa getirilmiş olmasını anlamakta güçlük çekiyorum. Bu durumun tüm yolcuların tepkisini çekeceğini görmek için medyum olmaya gerek yok sanırım. Bu olayda eksik birşeyler olmalı kesinlikle. Ya kelepçesiz geldi, uçakta sorun çıkarınca bunu yaptılar.. bilemiyorum.

Bilginiz olsun diye alıntıladım.

Bu arada aynı haber sitesinde, İçişleri Bakanlığı'nın olaya ilişkin olarak müfettiş soruşturmasına (nihayet!!!) başladığı bildiriliyor.

Bkz.: https://www.airlinehaber.com/o-olayla-ilgili-2-mu ...ama-yapti/

Ancak burada anlaşılması zor bir nokta var: Söz konusu kişi 21 cak'ta göz altına alınmış. Ondan sonra 3 kere sınır dışı edilmesi gündeme gelmiş ve "direnmiş"? Sonunda da 30 Ocak'ta bu son tatsız uygulama yapılmış (ama yine de affedilir, anlaşılır bir mazeret olamaz!...). Yahu, bu kişi nasıl olur da 21-27 Ocak arası ikna edilemez de günlerce direnme gösterir? Bu kişinin bildiği yabancı dil belli ki Fransızca. Hadi, diyelim ki kendi ülkesinin belki İstanbul'da resmi konsolosluğu yok; Ankara'da Büyükelçiliği de mi yok? Oradan acilen bir yetkili ve tercüman getirtilip insani yöntemlerle ikna edilemez miydi? Sonra bu kişinin yanına eşi de varmış (son olayda uçak içindeki videoları o çekmiş...); bu kadın 8-9 boyunca IST Havalimanında nasıl kalabilmiş (hava tarafında kalmış dahi olsa!)?? Ne yemiş içmiş, nerede yatmış kalkmış? Bütün bunlar hiç olağan ve basitçe anlaşılabilir durumlar DEĞİL!!!

Bir diğer Haber Sitesi de benzer haberleri yapmış...

Bu haberlerin altındaki yorumları da okumanızı önereceğim (bazıları ırkçılığa da kaçıyor ama...):
Bkz. 1) https://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/ ...turdu.html 2) https://www.airporthaber.com/thy-haberleri/thy-uc ...geldi.html

ali alimi012
7 ay önce - Pts 24 Şub 2020, 22:04

eğer bir yanlış varsa hostes yada pilot yada thy de çalışan biri değil bu
olsa olsa güvenlik polis vs
onlarda durduk yere yapmamış
bana neden yapmıyorlar
ben bile kendi ülkeme yanlışlıkla girsem izinsiz veya çıksam bir ton para cezası
ve böyle olay çıkarsam beni de tutuklarlar
yani thy nin hatası iyilik yapmak olmuş
bir azılıyı ülkesine götürmek istemiş
ama o da gitmemek için olay çıkarmış
kabak thy ye patladı
hatta istanbul havalimanını bile karalamaya çalışanlar oldu ne hikmetse
biraz daha ileri gitse tüm türkiye hükümet suçlu diyecek hükümete çakacak yine

sayfa 790
ANA SAYFA -> ULAŞIM