Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 180
istamin uzbek
4 ay önce - Prş 13 Şub 2020, 16:13

Fotograf alintidir.

(+)

Ürganç demir yol vokzali. Harazm.

istamin uzbek
4 ay önce - Prş 13 Şub 2020, 17:20

Fotograf alintidir.

Andican şehri demir yol vokzali. (Baburşah'in yurdu)

(+)

istamin uzbek
4 ay önce - Cum 14 Şub 2020, 11:28

(+)

Sümalak köklam, yani bahar yemeği da diyebiliriz, tatlisida. Esas melzeme buğdaydir. Yani kökarmiş buğdayi değermenda ezib suyunu alirlar. Onun suyu o kadar şirin, tatli olur. Bugun bizim evda yapiyoruz. Yarin geç saatlerda pişer. Onu durmadan kariştirmak lazim. Bu yemeği pişirmek için kalabalik olmasi lazim, az sayidaki insan yorulur.

Bu yemeğin pişirmesi eğlencelidir. Yaşli kadinlar ocak başinda şarki, masallari anlatir. İş başinda yaşli kadinlar, hizmetta ise genç gelin kizlar olur.

Erkekler ise odun yarma, alev yakma işleri ile uğraşir. Bu yemeği kazana koyarkan, kuçuk taşlar atilir, bu taşlar yemeğin alti yanmamasini sağlar. Her bir kişi niyet ederek taş atir.

Annem ne zaman niyet ederek bu yemeği yapti, hepsi niyetine yetti. Ben buna şahidim.

(+)

Ertuğrul MERTEL

4 ay önce - Cum 14 Şub 2020, 11:53

https://yenidenergenekon.com/235-sifa-kaynagi-ugut-tatlisi/

İstamin bey bak bakalım UHUT Tatlısı ile aynı gibi duruyor .
buğdayın çimlenmesinden sonra ezilerek kaynatılması ile yapılan bu Tatlının (bu arada şekersiz tamamen doğal bir tatlıdır ve sağlık yönünden bazı hastalara tavsiye ediliyor ) Bizdeki Adı UHUT .

istamin uzbek
4 ay önce - Cum 14 Şub 2020, 12:10

Alıntı:
İstamin bey bak bakalım UHUT Tatlısı ile aynı gibi duruyor .

Evet Ertuğrul bey bence da ayni gibi, ufak farklilikler olsada. Demekki, Sakaryanin Tarakli va Boluda yapiliyor. Demekki gelenekler ayni.

Ama, şunu da takid etmek istiyorumki, Özbekistanda Tarakli adinda çok köy va kasabalar var. Bu Tarakli Özbek uruğlarindan birinin adidir.

Buna hiç şaşirmadim, kök va medeniyetler ayni olduktan sonra gelenek va yaşam tarzida ayni olur.

Bilginiz için teşekkurlar.

Ertuğrul MERTEL

4 ay önce - Cum 14 Şub 2020, 12:14

Burası Yerleşik Eski YÖRÜK'lerin yurdu ve Geleneklerde Kültürde benzerlik olması çok doğal .

Konu açılmışken sana benzerlik yönünden bu da var mı babında bir soru sorayım .
HIDIRLIK TEPESİ diye Özbeklerde bir yere İsim verme Adeti var mı ?

istamin uzbek
4 ay önce - Cum 14 Şub 2020, 12:29

Alıntı:

Süalinizi o kadar anlamadimda, ben anladiğim manada cevap yaziyorum.
Özbeklarda mesele aziz yerleri, yani evliya, pirlar yatmiş yerleri. Azizlar halk dilinda ise Azlar denilir. Va burayi Hizir a.s. in halk içinda adiyle Hidir tepeda denilir.

Gene gene tepelar birar bir olay va vakea adindan mesele Beştepe, Kantepe, Aktepe, Kiziltepe, Yüğantepe, Yüztepe, Baytepe, Saritepe diye adalir va oranin kasaba va köyleri bu adda olur.

Şunu söylemek istiyorumki, Özbekistanin butun buyuk şeherleri arasinda böyle tepeler çoktur.

Bakarsaniz, etraf düm duz va orada ise buyuk bir tepe. Her bir tepenin araliğ mesafasi 7-8 km.

Bu bence düşman hucumundan alev yakarak agah etmek için yapilmiştir, yani insanlar tarafindan.

istamin uzbek
4 ay önce - Cum 14 Şub 2020, 22:21

Sümalak

(+)

(+)

En son istamin uzbek tarafından Cmt 15 Şub 2020, 10:12 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Ahmet Günen

4 ay önce - Cum 14 Şub 2020, 22:37

Alıntı:
Burası Yerleşik Eski YÖRÜK'lerin yurdu ve Geleneklerde Kültürde benzerlik olması çok doğal .

Konu açılmışken sana benzerlik yönünden bu da var mı babında bir soru sorayım .

Ankara'da Hıdırlık tepesi var Ertuğrul bey. Ankara Kalesinin karşısındaki tepenin adıdır. Bu tepenin zirvesinde bir türbe varmış, ama bakımsız ve yıkıntı halindeymiş. Bu tepeye çıkmanın bazı mahzurları vardır, o sebeple zirveye çıkıp türbeyi görmem mümkün olmadı.

Mevki isimleri farklı yerlerde aynı isimler olabilir. Derbent, İvriz gibi adlar ilk aklıma gelenler.

Ayrıca Sakarya Akyazı'da Karapürçek adlı bir beldeyi görünce şaşırmıştım. Çünkü Ankara'da da Karapürçek var.

istamin uzbek
4 ay önce - Pts 17 Şub 2020, 13:31

Tarihin gizlanmiş sahifalari.

Ğiyas Baytay öğlü. Sevgi nima ? Retro.

sayfa 180
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET