Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Cemoli D18
4 ay önce - Cum 14 Şub 2020, 11:32
İstanbul - Marmaray'da Zam Yetkisi, Ukome'de


Marmaray zammını, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı UKOME belirliyor.

Alıntı:
Marmaray'da fiyatları İstanbul belediyesine bağlı UKOME belirliyor, TCDD sadece işletmeci.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=7579405#7579405Gazete Kadıköy ise bunun aksini yazmış.
Bugün Söğütlüçeşme istasyonu önünde 2 genç bu gazeteyi dağıtıyordu. Bir adet (ücretsiz) aldım, içinde ne var ne yok okudum.(+)


Burç

4 ay önce - Cum 14 Şub 2020, 11:41

Bu suçlama karşısında TCDD resmi açıklama yapmıştı :

"UKOME kararı gereğince Marmaray'da geçiş ücretleri artırıldı. Bu konuda TCDD'nin herhangi bir yetkisi yoktur. UKOME kararı uygulandı. TCDD sadece işletmeyi yapıyor"muharrem 101
4 ay önce - Cum 14 Şub 2020, 11:49

konu zamma gelince topu taca atan İBB yönetimi, marmaray'ın aktarma kapsamına alınmasına gelince olayı hemen sahiplenmiş.

https://www.instagram.com/p/B8ehLgynUCY/


Burç

4 ay önce - Cum 14 Şub 2020, 12:08
demek ki Marmaray fiyatını İstanbul Belediyesi belirliyor
mafakyanc

4 ay önce - Cum 14 Şub 2020, 12:20

Bal gibi dayanıklı dövüş... İBB kendisine zammı yapıyor, TCDD de buna uyuyor. Marmaray sadece TCDD "işletmesi" mi?

İstasyonları tren setlerinin, tüm hat donanımının, depo sahalarının, enerji ünitelerinin mülkiyeti ve de personelin çalıştırılması İBB'ye mi TCDD'ye mi ait? Niye setlerin üzerinde TCDD yazmakta?

Havacılıkta "wet lease" diye bir uygulama vardır. (X) havayolu uçağını bir (Y) havayoluna, tüm uçucu ekibiyle birlikte kiralar (ekibin maaşlarını (X) ödemektedir...). Özellikle uzun süreli kiralamalarda uçak (Y) havayolunun renklerine dahi boyanabilir. Uçağın tescili değişmez (hatta yabancı tescilse, o da kalabilir...). (Y) havayolu uçağın suyunu, yakıtını koyar ve istediği parkurlarda uçurur. Sadece ekip değil, uçağın sigortası, bakım onarım masrafları da kiralayıcı (X)'e aittir.

Burada buna benzer bir durum var mı? Marmaray'da A'dan Z'ye herşey TCDD'nin. İBB'ye paylaşımlı olarak kısmi bir ücret ödüyorlarsa da orasını ve gerekçesini bilemiyorum...hamdiozgun

4 ay önce - Cum 14 Şub 2020, 12:32

Alıntı:
-"Bazı basın yayın organlarında yer alan, son bir yılda en fazla banliyö ücretlerine zam yapıldığına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmamaktadır"
-"TCDD zam yapan bir konumda değildir, aksine vatandaşların ekonomik seyahatleri için her türlü fedakarlık yapmaya devam edecektir"

ANKARA (AA) - Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü, bazı basın yayın organlarında yer alan, son 1 yılda fazla banliyö ücretlerine zam yapıldığına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

TCDD'den yapılan yazılı açıklamada, şehir içi toplu taşıma ücretlerinin Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından belirlendiği, TCDD'nin yasal olarak UKOME kararlarına uymak durumunda olduğu belirtildi.

Ücret ayarlamalarının Ankara'da en son 1 Eylül 2011 tarihinde, İstanbul’da ise 15 Ağustos 2012 tarihinde yapıldığı belirtilen açıklamada, bu nedenle söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

- Ankara'da 2011'den bu yana ücret ayarlaması yok

Ankara ve İstanbul banliyö trenlerinde kent içi ulaşım otoriteleriyle aynı ücretin uygulandığı kaydedilen açıklamada, Ankara'da Kayaş-Sincan hat kesimindeki banliyö tren ücretlerinin, 2011'deki gibi belediye otobüsleri ile aynı ücret olan 1,75 lira olarak uygulandığı bildirildi.

İstanbul’da ise İETT, İDO, Özel Halk Otobüsleri, Özel Deniz Motorları İşletmeleri ve İstanbul banliyö trenlerinde 1 Temmuz 2006 tarihinden itibaren Akbil esaslı bilet sistemlerinde bilet entegrasyonu sağlandığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu kapsamda, UKOME kararları doğrultusunda, 15 Ağustos 2012 tarihinden itibaren tek kullanımlık bilet jeton ücreti 3 lira, Akbil ücreti 1,95 lira, aktarmalarda 2. biniş 1,25 lira, 3.biniş 1 lira, 4, 5 ve 6. binişler 0,75 lira olarak belirlenmiştir. Marmaray çalışmaları nedeniyle işletmeciliğe ara verilen İstanbul banliyö hatlarında sabit bilet ücreti yerine 0,75 liraya kadar inen bilet ücretleri uygulanıyor. TCDD zam yapan bir konumda değildir, aksine vatandaşların ekonomik seyahatleri için her türlü fedakarlık yapmaya devam edecektir."


https://www.memurlar.net/haber/410424/tcdd-banliy ...degil.html

Zam ve ücretlendirme tartışmalarına girmek taraftarı değildim ama 2013 yılında aynı tartışma vardı onu hatırlatmak için paylaşım yapıyorum.

Bu arada TCDD hali hazırda trenler dışında hiçbir şeyin sahibi durumunda değildir. Kesin kabuller henüz yapılmadı.


lxtr
4 ay önce - Pzr 16 Şub 2020, 13:32

Yahu zam olmuş mu olmuş. Yok o veriyor yok bu veriyor. Tepki koyarken omurgalı olmak lazım. Benim tarafım isterse %500 yapsın sorun yok, ancak diğer taraf %2 yapsa obaaa bizi bitirdiler. Olan bize oluyor. Böyle yapmayalım. Ha tcdd yapmış ha ibb. Tepki koymazsak olan bize olur.

Burç

4 ay önce - Pzr 16 Şub 2020, 13:57

Alıntı:
Ha tcdd yapmış ha ibb. Tepki koymazsak olan bize olur.


Tepkiyi kime koyman gerektiğini de bilmen lazım.

Haberlerde görmüştüm, yaşlı teyze, evinin önünden minibüs geçmiyor diye Tayyip'e oy vermeyeceğini söylüyordu.


mafakyanc

4 ay önce - Pzr 16 Şub 2020, 14:11

Alıntı:
Bu arada TCDD hali hazırda trenler dışında hiçbir şeyin sahibi durumunda değildir. Kesin kabuller henüz yapılmadı.


Yani, "komple Marmaray Sistemi" dediğimizde, buradaki tren setleri dışında (trenleri bakım atölyeleri, depolama alanları -- Sirkeci Garı dışında...) daha hiçbir tesis ve altyapı (raylar, elektrifikasyon, sinyalizasyon, istasyonlar, vs. vs.) henüz TCDD tarafından kesin kabul yapılmadan mı kullanılıyor / işletiliyor?

Allah saklasın küçük ya da büyük bir kaza olursa, muhatap kim? Sigortalama (eğer yapılmışsa), buradaki lehdar(lar) kim(ler)???


Serkan Guzel
4 ay önce - Pzr 16 Şub 2020, 14:17

UKOME karar organında üyelerin sayısı, toplanılacak konunun türüne değişmektedir.

UKOME İstanbul'da ulaştırma hizmetlerine zam için toplandığında, üye çoğunluğu İBB 'dedir. Çünkü; Otobüsle ulaşım, raylı ulaşım, deniz ulaşımı vs şehir içi yolcu taşımacılığı hizmetleri İBB'ce verilmesi nedeniyle, üye çoğunluğu İBB'dedir.

Dolayısıyla, İstanbul'da toplu ulaşıma zam yapılmasında, esas yetkili, sorumlu ve söz sahibi olan kuruluş İBB 'dir.

Sonuç; ekro toplu ulaşımı ucuzlatacağım demişti. Ama bilakis zam yaptı.

Ekro ekro'luğunu yaptı, ekro'ya oy veren İstanbulluları da kekro yaptı.sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM