Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 10

Ankara'da roma dönemine ait bir tiyatronun olduğunu biliyor muydunuz?
Evet 48.6%  48.6%  [121]
Hayır 51.4%  51.4%  [128]
Toplam Oy : 249

babur19
1 yıl önce - Cum 29 Mar 2019, 11:32
Başkan adaylarının Roma hamamı projeleri:


Mansur Yavaş: Ulus’ta Roma Hamamı ve Antik Tiyatro (Kale Bölgesi) arkeoparkları yapılacak.
Mehmet Özhaseki: Kültür yolu, antik tiyatro, sütun, tapınak, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi tarihi kamu yapılarından oluşan 382 tarihi eseri içine alacak.


babur19
1 yıl önce - Pts 01 Nis 2019, 16:58

Mansur beyin projesinin takipçisi olacağız.
Bakalım Antik Roma Tiyatrosu Arkeoparkı ne zaman hayata geçecek?


babur19
9 ay önce - Sal 24 Arl 2019, 15:45

Angora antik tiyatrosunun korumaya alınmış olması uyuşturucu bağımlılarının ve tarihi eserleri tuvalet olarak kullananların engellenmesi için elbette iyi olmuş ama şu ana kadar kazı-restorasyon işinin başlamayışı akıl erer gibi değil.
http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/ankara/ ...i-41403396


aybars1910
9 ay önce - Sal 24 Arl 2019, 15:53

Önce ki Eskişehir den Mermer getirir, ilk sırayı kapatır, Şimdi ki, Acil ve hemen Turizm e ve Ankara ya kazandırılması gereken yapılara dönüp bakmaz.
Ne çektin be Ankara.


Hamza BAŞYURT
7 ay önce - Sal 11 Şub 2020, 18:04

Alıntı:
Roma Tiyatrosu 2021’de tamam
ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, ‘Ankara Roma Tiyatrosu ve Arkeopark Projesi’nin Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nca onaylandığını, projenin 2021 yılında tamamlanarak Dünya kültürel mirasına kazandırılacağını söyledi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Hürriyet Ankara’nın haberleriyle sürekli gündemde tuttuğu Roma Tiyatrosu’nda somut adım atıyor. Bu yıl içinde restorasyon ve çevre düzenlemelerine başlanacak olan ‘Roma Tiyatrosu ve Arkeopark Projesi’nin detaylarını açıklayan ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, “Ulus ve civarında hem tarihi mirasımızı koruyacağız hem de bu alanı dünya tarihi mirasına kazandıracağız” dedi. Projenin Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nca onaylandığını açıklayan Ödemiş, bu yıl içinde başlanması planlanan Ankara Roma Tiyatrosu ve Arkeopark Projesi’nin 2021 yılında tamamlanarak Dünya kültürel mirasına kazandırılacağını ifade etti. Yaklaşık 30 dönüm alanı kapsayan Roma Tiyatrosu ve Arkeopark Projesi’nin bir canlandırma projesi olduğunu vurgulayan Ödemiş, şunları söyledi:
HASSAS VE TİTİZ PROJE ÇALIŞMALARI

“Ankara Roma Dönemi Tiyatrosu, Hisar Parkı Caddesi, Kevgirli Sokak ve Hacı Bayram Bulvarı arasında kalan, doğu yönünde de Ankara Kalesi ile sınırlanan 1. ve 2. derece arkeolojik sit alanındaki ‘Ulus Tarihi Kent Merkezi Kentsel Sit Alanı’ sınırları içerisinde yer alıyor. Roma döneminden kalan eserler için hassas ve titiz proje çalışmalarıyla, tarihi mirasımıza sahip çıkarak, bakanlıkla ortak protokoller hazırlayarak, hatta diğer kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar ile iş birliği içerisinde, katılımcı ve ortak anlayış bilinciyle hareket ediyoruz. En önemli amacımız Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi mirasın korunması ve gün yüzüne çıkarılması için gerekli adımları atmak.”

YIL BOYU ETKİNLİKLER YAPILACAK

Projenin hayata geçmesiyle Bentderesi bölgesinin Ankaralıların hafızasındaki olumsuz imajını değiştireceğine dikkat çeken Ödemiş şöyle devam etti: “Proje, Ankara’mızın kültür ve tarih turizmine yeni bir soluk getirecek. Ayrıca yıl boyunca gerçekleştireceğimiz konser, tiyatro ve etkinliklerle bu alan Hollywood stüdyosu gibi değil yaşayan nitelikte olacak. Bentderesi bölgesini ve Ulus tarihini orada yaşayan hemşehrilerimizle birlikte yeniden Ankara’mızı cazibe merkezi haline getirmek için çalışacağız. Türkiye’deki özel ve önemli eserler arasında bulunuyor ama bugüne kadar çok dikkate alınmamış bir alan. Roma Tiyatrosu’nun olduğu alanda çok özel bir proje yapıyoruz. Buradaki mevcut dokuyu bozmadan, geçmişteki formunu hiç değiştirmeden Ankara’nın yerel malzemelerini dikkate alıyoruz. Bu çalışma bir canlandırma çalışması. Eseri ortaya çıkarmakla kalmayacağız, Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’ın talimatı doğrultusunda da yaptığımız eserlerin yaşamasını istiyoruz.”

KAMULAŞTIRMA 2009’DA BAŞLADI

‘Ulus Tarihi Kent Merkezi Kentsel Sit Alanı’ sınırları içerisinde yer alan, Büyükşehir Belediyesi ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde 2009 yılında kamulaştırma çalışmalarına başlanan Roma Tiyatrosu 1982 yılında bir temel kazısı sırasında keşfedildi. Kazı çalışmaları 1982-1986 yılları arasında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinin bilimsel danışmanlığı ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi uzmanlarının katılımı ile gerçekleştirilerek, yapı kısmen ortaya çıkarıldı. Roma Tiyatrosu’nun M.S. 2.-3. yüzyılda yapıldığı düşünülüyor.

https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/ankara ...m-41444539sayfa 10
« önceki   123 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA