Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 371
cengizz53
1 hafta önce - Sal 14 Oca 2020, 16:31

arkadaş siz nasıl insansınız ? madem tank yapamyı bu kadar istiyordunuzda nedne yapmadınız Tayyip Erdoğan'a bıraktınız ? yapsaydınızya motorunu zamanında tabiya Türkiye iran olmayacak, ordu göreve demek daha kolaydı birde bu sayfadaki fe..cüler var hadi bakalım tırnak yemeye ...

kadirhan71
1 hafta önce - Sal 14 Oca 2020, 16:31

Altay tanki için neden t0+18ay olarak yapmişlarki sözleşmeyi anlamiyorum. 24 ay içinde yapacaksin yoksa elinden alirim denmemiş.

mustafa1981
1 hafta önce - Sal 14 Oca 2020, 16:59

Alıntı:
Tümosan 'ın 750 hp prototipi bu yıl sonu hazır olabilir.

M60 T Tümosan ın 750 hp motoru herhalde 2021 gibi seri üretime girecek. 2021 de yanılmıyorsam ts1400 helikopter motoru da hatır olacak. 2021 bizim için önemli bir yıl. Bir kilometre taşı daha aşılmış olacak.
Birden olmuyor hiç bir şey. Zaman zaman, şimdiye kadar değerini bilmediğimiz ancak farkına vardığımız bir şey. Zararın neresinden dönsen kardır.
Geçmişteki gibi bu gün de bunların hiç biri yapılmasaydı bön bön birbirimize bakıyorduk şu anda
Altay tankının motor işi BMC power a verildi. Şu anda Tümosan 1500 hp den küçük motorları üretmeye çalışıyor. İleride daha güçlü motorları da zaten üretirler.
Mantıklı olan da bu zaten. BMC ve Tümosan belli güçte motorları yapmalı.
Aynı güçte motorlar için farklı projeler yapmaya gerek yok. Bu iki şirketin birbirine yardım etmesi de sağlanmalı. Amaç zaman kazanmak.
Ukrayna ile dizel motorlar konusunda da ortak şirket kurulabilirdi aslında. Bizimkiler neden o iş ile uğraşmıyorlar acaba?

Kaptan Barbaros
1 hafta önce - Sal 14 Oca 2020, 17:09

Tank'ların savaştaki düşmanlarını yazalım.
Hafif ve ağır Uçaklar,
Hafif ve ağır Helikopterler,
Hafif ve ağır Sihalar,
Hafif ve ağır ihalar(Ateş destek vasıtalarına koordinat için)
Araç üstü monteli anti tank sistemleri,
Hafif ve ağır Çok namlulu roketatarlar,
Hafif ve ağır obüs topları,
Tek er tarafından atılan anti tank mühimmatları,
Kamikaze dronlar,
Anti tank mayınları.

Tanklar bu düşmanları göremeden etkisiz hale getirilmiş oluyor?
Gelişen teknolojide tanklar ne kadar korunma sistemlerine sahip olsada oldukça fazla düşmanı var ve artarak devam edecek.

Terörle mücadelede hala etkili olsalarda devletler arası savaşlarda pek bir etkisi olacağını zannetmiyorum.
Uydudan, ihadan, değişik vasıtalarla alınan koordinat ile anlık obüs veya Çnra atışı ile 10km'den 100km`ye kadar ötedeki tankı olduğu yere çiviler,bunu hiçbir koruma sistemi de durduramaz bu sebeple tank çok acil bir konu değil.
Meseleyi uzatmaya gerek yok.

Biz durdurulamaz hava araçları, geçilemez hava savunma duvarlarına yoğunlaşalım.

Anadolu517
1 hafta önce - Sal 14 Oca 2020, 17:15

Alıntı:
Altay için takip edilecek tek yer Tümosan, oradan gelecek haberler Altay’ın üretim tarihini belirleyecek. Gerisi boş artık.

Altay ve motorunu BMC üretecek. Bunu bildiğin halde halen daha Tümosan diyorsun. Senin sözünle olmuyor bu işler. BMC ile kişisel veya siyasal bir derdin var herhalde. Devlet böyle uygun gördü ise böyle olacak demektir.

eminwow
1 hafta önce - Sal 14 Oca 2020, 17:40

Alıntı:
Altay için takip edilecek tek yer Tümosan, oradan gelecek haberler Altay’ın üretim tarihini belirleyecek. Gerisi boş artık.

Tümosan ın ürettiği motorların alaşım kalitesinin düşük olduğunu duymuştum. Sizde takdir edersiniz ki bir motorun en önemli özelliği dayanımıdır, buda alaşımla ve üretim prosesleriyle alakalıdır. Bu yüzdendir ki tümosanın motorunuda kendi ürettiği zırhlı aracı pusat hiç sipariş alamadı. Tabi bu 2 sene evveldi belki çözmüşlerdir ama tank motorunu yapacak kadar bilgi ve deneyim sahibi değiller. Diylimki ürettiler ortaya bi ürün çıktı bunun test ve kalifikasyon süreçleri bitmez çünkü kuvvetin kabul edebileceği bi ürün çıkmaz ortaya. Kale nin ürettiği ktj3200 motoru bu duruma en güzel örnek, motor var ama istenilen performansa bi türlü ulaşılamadı. Yani demek istediğim önemli olan üretmek değil rekabetçi bi ürün ortaya koymak yoksa motor ne, her yerde internette bile 3d tasarımlar mevcut.

Bu memlekette Altay için motor ihtiyacını iki grup çözebilir. 1 bmc 2 tei-tülomsaş ortaklığı.

1_Bmc nin arkasında katar var. Sadece sermaye olarakda düşünme katarın en az türkiye kadar iyi ilişkilerinin olduğu bir diğer ülke ingilteredir. En çok yatırımı oraya yaparlar, oralarda ciddi lobi faaliyetide yürütüyorlar. Bu sebeptendir ki bmc transmisyon konusunda ingiliz bir firmayla çalışıyor ordan teknoloji transferi yapıyor ve her yerden mühendis topluyorlar para dert değil sonuçta adamlara e zaten çalışmalarıda belli bi seviyeye geldi. Ben inanıyorum 3-4 sene zaman verilse bmc seri üretim aşamasına getirir altay motorunu.

2_Tei ve Tülomsaş ikiside belli tecrübe ve bilgi birikimine sahip zaten Mahmut Akşit konsorsiyum halinde biz tülomsaşla bu işi çözeriz demişti zaman verilirse onlarda bu işin üstesinden gelirler.

sedat_038
1 hafta önce - Sal 14 Oca 2020, 19:26

TRMotor Genel Muduru Osman Dur, MMU motoruyla ilgili:

"2026-2027 gibi motorumuzda ilk calistirmayi saglayacagiz.

Daha sonra da test calismalari baslayacak.

2029 gibi Milli Muharip Ucagimiz yerli motorumuzla ucacak.

(+)

konyaslan
1 hafta önce - Sal 14 Oca 2020, 19:42

Alıntı:
TRMotor Genel Muduru Osman Dur, MMU motoruyla ilgili:

"2026-2027 gibi motorumuzda ilk calistirmayi saglayacagiz.

Daha sonra da test calismalari baslayacak.

2029 gibi Milli Muharip Ucagimiz yerli motorumuzla ucacak.

2029 ne arkadaş ya

Türk gücü
1 hafta önce - Sal 14 Oca 2020, 19:57

M60 T
1 hafta önce - Sal 14 Oca 2020, 19:59
Altay Tank

Altay Tankında SSB nim yapacağı iki seçenek var. Birincisi Alman motorunu ve BMC nim yerli motorunu beklemek. Ikincisi ise Atak Erken duhul helikopterinde yaptığımıza benzer. Daha zayıf bir motor ile ilk Tankları üretmek. Burada seçenekler Tülomsaş Motoru, Ukrayna 6TD3, Italya Fiat Motoru, Perkins motoru, Ayrıca yetişirse Tumosan 1000 hp motor ile BMC nin Fırtına için geliştirdiği 1000 hp motor da seçenekler arasında olabilir . Bu motorlar ilk parti Altaylar için kullanılabilir. M48 lerin ortalama hızı saatte 40 km . Bu motorların hepsi Altay tankında M48 lerden dahs iyi performans gösterir . Kuvvet en uygun tercihi yapıp, entegrasyon çalışmalarına başlamali. Saygilar

sayfa 371
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET