Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 7
Mustafabey 01

2 hafta önce - Pts 06 Oca 2020, 16:34

*Soru*:İki rekatlı namazda birinci rekatta Fil Suresini , ikinci rekatta Maun Suresini okudum. Sehiv secdesi gerekir miydi?

*Cevap*:Hayır, sehiv secdesi gerekmez. Ama tenzihen mekruhtur. Kıraatte ( Namazda Kur'an'dan okuma ) *sünnet* olan, sureleri/ayetleri peş peşe veya en az iki sure/ayet atlayarak okumaktır. Namazın vaciplerini terk etmek tahrimen mekruhtur ve sehiv secdesi gerekir. Namazın sünnetlerini terk etmek ise tenzihen mekruhtur ve sehiv secdesi gerekmez. Birinci rekatta Fil Suresi okundu ise ikinci rekatta sünnete uygun olan; ya Kureyş Suresini veya en az iki sure atlayarak Kevser Suresini veya Nas Suresine kadar takib eden herhangi bir sureyi okumaktır. Birinci rekatta Kevser Suresini okuyanın ikinci rekatta Kafirun Suresini okuması mekruhtur. sünnete uygun olan ise İhlas Suresinin okunmasıdır. Vitir namazının birinci rekatında Asr Suresini, ikinci rekatında Kevser Suresini ve üçüncü rekatında da İhlas Suresini okumak ise sünnete uygun bir kıraattır.

Selam ve Hürmetlerimle
Hasan ÇINAR
Adana İl Müftüsü

Mustafabey 01

2 hafta önce - Sal 07 Oca 2020, 16:36

*Soru*: Camii, minare, Kur’an kursu, yol, okul, yurt vb. yapılması için zekat verilebilir mi ?

*Cevap*: Hayır, verilmez. Bu ve benzeri yerlere zekat niyetiyle verilen mal zekat yerine geçmez. Zekat müslüman, fakir insanın hakkıdır. Zekatta temlik yani fakirin, verilen zekat malına tam sahip olması şarttır. Verilen zekat, fakirin mülküne geçmediği sürece zekat verilmiş sayılmaz. Onun için iyi araştırıp, takipçisi olmak lazımdır.
Zekat ya bizzat şahsa teslim edilmeli veya vekil aracılığıyla (vekile güvenmek şartıyla) yerine ulaştırılmalıdır.
Yurt binasına zekat verilmez ama orada barınan öğrencilere verilebilir. Bazı vakıf ve derneklerin zekat hesabı açarak fakirlere dağıtmak üzere zekat toplamaları caizdir. Fakirlere ulaştırmaları için güvenilir olan dernek ve vakıflara zekatımızı verebiliriz.
Soruda geçen yerlere de sadaka olarak yardımlar yapmalıyız.

Selam ve Hürmetlerimle
Hasan ÇINAR
Adana İl Müftüsü

Mustafabey 01

2 hafta önce - Çrş 08 Oca 2020, 17:26

Soru:Dört rekatlı bir namazın son oturuşunda, yanılarak veya unutarak oturmadan beşinci rekata kalkarsak namazımız bozulmuş olur mu?

*Cevap*:Hayır, bozulmaz. Eğer kişi son oturuşu yapmadığını hatırlar ve beşinci rekatın secdesini de yapmadan hemen geri oturursa farz olan son oturuşu geciktirdiği için sehiv secdesi yapar. Şöyle ki; Tahiyyatı okur, salli-barik okumadan sağa-sola selam verir, secdeye gider ve yeniden tahiyyatı, salli, barik ve rabbena dualarını okuyarak selam verir ve namazını tamamlamış olur.
Eğer kişi son oturuşu unutup yapmadan beşinci rekata kalkar ve beşinci rekatın secdesini de yaparsa artık geriye dönüş olmaz ve farz namaz bozulmuş olur. Bir rekat daha ilave eder. Böylece altı rekatlı bir nafile namaz kılmış olur. Bu durumda sehiv secdesi gerekmez.Farz namazını yeniden kılar.

Selam ve Hürmetlerimle
Hasan ÇINAR
Adana İl Müftüsü

Mustafabey 01

2 hafta önce - Prş 09 Oca 2020, 16:22

*Soru:* Bir dairesinde kiracı olarak oturduğum apartmanın bahçesindeki ağacın meyvesinden yiyebilir miyim?

*Cevap*:Hayır, yememek gerekir. Apartmanın bahçesindeki ağaçlar da diğer ekleri gibi ev sahiplerine aittir. Apartman dairesini kiralarken ev sahibine ait bütün ortak şeyler mesela bahçe, bahçe içerisindeki ağaçlar vs. kiraya dahil edilirse, kiracının bunları kullanması caizdir. İzinli olduğu için bu ağaçların meyvesinden yemesi de caiz olur.Tek katlı ve bahçeli bir evi kiralayınca da ağaçlarının meyvesini toplamak ve yemek yine sahibinin iznine bağlıdır.

Selam ve Hürmetlerimle
Hasan ÇINAR
Adana İl Müftüsü

Mustafabey 01

2 hafta önce - Cum 10 Oca 2020, 16:16

*Soru: Düğün salonunda Kur’an okunuyor. İnsanlar ya konuşuyorlar veya bir şeyler yemekle meşguller. Bu ortamda Kur’an okumak uygun mudur?

*Cevap*:Hayır, uygun değildir. Kur’an-ı Kerim’i okumak sünnet, dinlemek farz-ı kifâyedir. Okunduğu yerde sükuneti muhafaza etmek gerekir. Allah-u Teala’nın kelamı okunduğunda susup dinlemek gerekir. İnsanlar başka şeylerle meşgulken adab içerisinde dinlenmiyorsa orada Kur’an-ı Kerim’i seslice okumak uygun değildir. Böyle bir ortamda Kur’an’ı dinlemeyenler değil, yüksek sesle okuyanlar günah işlemiş olurlar.

Selam ve Hürmetlerimle
Hasan ÇINAR
Adana İl Müftüsü

Mustafabey 01

1 hafta önce - Pts 13 Oca 2020, 16:29

*Soru*:Akşam namazının 3.rekatının son oturuşunda cemaate yetiştim. Namazımı nasıl tamamlayacağım?

*Cevap*:İmam sağa selam verdikten sonra, sola “es Selamu...” demeye başlayınca (imamın sehiv secdesinin olmadığı anlamına gelir) son oturuşta / Tahiyyatta cemaate yetişen hemen ayağa kalkar ve tek başına namaz kılıyormuş gibi; Subhaneke + Euzu besmele + Fatiha + Sure veya en az üç kısa ayet okur sonra rüku, secde ve oturmadan 2. rekata kalkar.
Besmele + Fatiha + sure +rüku + secde ve birinci tahiyyata oturuş yapılır. Ettehiyyat’tan sonra salli barik okumadan 3. rekata kalkılır.
Besmele + Fatiha + rüku + secde ve 2. tahiyyata / son oturuşa oturulur. Böylece üç rekatlı namaz tamamlanmış olur. 3. rekatın rükusundan sonra ( son oturuşta ) cemaate yetiştiği için sanki tek başına kılıyormuş gibi namazını tamamlar.

Selam ve Hürmetlerimle
Adana İl Müftüsü
Hasan ÇINAR

Mustafabey 01

1 hafta önce - Sal 14 Oca 2020, 16:29

*Soru*:Ben şoförüm. Devamlı yollardayım. Namaz ve oruç ibadetimi nasıl yerine getirmem gerekiyor?

*Cevap*:Dinimiz yaşanması kolay bir dindir. Bu gibi durumlarda kolaylıklar daha fazladır.
Devamlı sefer halinde olan şoförler dört rekatlı namazları iki rekat, üç rekatlıları üç rekat, iki rekatlıları iki rekat olarak kılmaları lazımdır, vacibdir. (Azimettir.) Dört rekatlı namazı yolculukta yine dört rekat olarak kılmak mekruhtur. Sünnetleri, eğer zamanları müsaitse tam olarak kılarlar. “Ben yolcuyum, eve veya gideceğim yere varınca iki, üç günün namazlarını toplu olarak kaza ederim.“ diyerek, kazaya bırakmaları doğru değildir. Namazlar, imkan varken kazaya bırakılmaz.
Yolculukta imkan varsa orucları tutmak daha hayırlıdır ve mubahtır. Ama tutmamaya da ruhsat vardır. Tutulamayan oruçlar ilerde kaza edilir.

Selam ve Hürmetlerimle
Hasan ÇINAR
Adana İl Müftüsü

Mustafabey 01

1 hafta önce - Çrş 15 Oca 2020, 16:34

*Soru*:Abdest aldım. Bir kaç saat sonra bozulup - bozulmadığından şüphe ettim. Şimdi yeniden abdest almam gerekir mi?
Ben abdestli miyim?

*Cevap*:Hayır, gerekmez. Siz abdestlisiniz. Abdest aldığı konusunda kesin bilgiye sahip olan bir kimsenin, abdestinin bozulduğundan şüphe etmesi onu abdestsiz kılmaz. Bilakis o kimse abdestlidir. *Şekk ile yakîn zâil olmaz. (Kesin bilgi, şüphe ile ortadan kalkmaz.)* Bu konuda da şüphe abdeste zarar vermez. Ama tam tersi bir durumda ise kişi abdestinin bozulduğunu kesin olarak bilse, sonradan abdest alıp - almadığında şüphesi varsa, bu kimse abdestsizdir. Çünkü abdestin bozulduğu kesin bilgidir, abdestin alındığı ise şüphelidir.

Selam ve Hürmetlerimle
Hasan ÇINAR
Adana İl Müftüsü

Mustafabey 01

1 hafta önce - Prş 16 Oca 2020, 16:29

*Soru*:Kur’an’ı ne kadar zamanda bir hatim etmemiz tavsiye edilir?
Mealini okumamız hatim olur mu?

*Cevap*:Kur’an-ı Kerim’i ayda bir hatim etmek müstehaptır. Bazı alimler yılda bir, kırk günde bir veya haftada bir hatim yapmayı tavsiye etmişlerdir. Üç günden aşağıya okumak uygun görülmemiştir. Böyle çok kısa zamanda okumak tecvid kurallarını ihmal ettirebilir. Onun için müstehap görülmemiştir.
Kur’an’ın mealini okumak hatim sayılmaz ama sevabı çoktur. Ayrıca Allah’ın Kelamını anlamak için de en azından bir tefsir kitabı ( ayetleri açıklayan ve anlatan bir kitabı ) okumak her müslüman için gereklidir.

Selam ve Hürmetlerimle
Hasan ÇINAR
Adana İl Müftüsü

Mustafabey 01

1 hafta önce - Cum 17 Oca 2020, 16:23

*Soru*:
1-Kaza namazı çok olan kişi nasıl niyet etmelidir?
2-Ne kadar kazası olduğunu bilmeyen ne yapmalıdır?

*Cevap*:
1-Kaza namazı çok olan kişi hangi namazı kılacağını belirleyerek şöyle niyet edebilir;
"Niyet ettim ilk (veya en son) kazaya kalan sabah (öğlen,ikindi, akşam, yatsı, vitir ) namazımı kılmaya."
2- Zann-ı galibine yani yüzde ellinin üzerindeki kanaatine göre karar verir. Bir ay, bir sene, beş sene vb.
Eğer karar veremez ise “Artık kazam kalmadı” kanaati kendisinde oluşuncaya kadar kaza namazı kılmalıdır.

Selam ve Hürmetlerimle
Hasan ÇINAR
Adana İl Müftüsü

sayfa 7
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET