Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Ulubey yılmaz
2 ay önce - Prş 07 Ksm 2019, 23:23

Rusya'nın bu anlattığın kadar zor durumda olduguna inanmiyorum. Tamamen bati medyasinin algi operasyonu. Adamlarda enerji kaynaklari (petrol dogalgaz komur )var. Silah uretiminde oldukca ileri seviyedeler. Orta asya ve dogu avrupadaki ulkelere ve bu ulkelerin pazarlarina hakimler. Askeri gucunun oldukca caydirici olmasi sebebiyle her devletin cekindigi bir devlet. Ben abd yi dengeleyici unsur oldugundan dolayi rusya ile cikar iliskisi kurmamiz gerektigi kanaatindeyim.

Furkan 1453
2 ay önce - Prş 07 Ksm 2019, 23:33
Kitabın yazarı

Alıntı:
Rusya'nın bu anlattığın kadar zor durumda olduguna inanmiyorum. Tamamen bati medyasinin algi operasyonu. Adamlarda enerji kaynaklari (petrol dogalgaz komur )var. Silah uretiminde oldukca ileri seviyedeler. Orta asya ve dogu avrupadaki ulkelere ve bu ulkelerin pazarlarina hakimler. Askeri gucunun oldukca caydirici olmasi sebebiyle her devletin cekindigi bir devlet. Ben abd yi dengeleyici unsur oldugundan dolayi rusya ile cikar iliskisi kurmamiz gerektigi kanaatindeyim.

Yazar kendini gazeteci olarak tanıtsa da, ABD ajanı olduğu çok açık. Çünkü baştan sona Rusya’nın hem bugününü hem tarihini eleştiriyor. Doğru mu bilmem, kara buğdayın fiyatı son zamanlarda 4 kat artmış diyor. Bindiği taksinin külüstür bir ciguli olduğunu söylüyor. Mafyaya rüşvet vererek iş yapıyor. Aylık 50 dolar. Üniversitede profesörlerin kesinlikle facebook’ta putin karşıtı paylaşım yapması yasak diyor. Doktor maaşı devlette 300 dolar doktorlar çok kötü falan diyor. Açıkçası baştan sona kötülemiş. Abarttığı belli.

emre yildiz

1 hafta önce - Sal 14 Oca 2020, 10:30

Rusya'da bir tiyatro önündeki sokak aydınlatmasıymış, çok güzel ve anlamli değil mi?

Burç

1 hafta önce - Sal 14 Oca 2020, 10:42

Rusya'da asgari ücret Türkiye'deki asgari ücretin yarısından bile daha az.

Burak Ulas
1 hafta önce - Sal 14 Oca 2020, 12:52

Alıntı:
Rusya'da asgari ücret Türkiye'deki asgari ücretin yarısından bile daha az.

Çok doğru. Rusya'da asgari ücret yaklaşık 12000 ruble yani 1150 TL. Rusyanın çoğu yerinde maaşlar 15000 (1440TL) ve Moskova'da ise 18000 (1728TL).

Rusların en büyük şansı Sovyetler birliği zamanında kalma evleri var. O yüzden çoğu kira vermez. Zaten kiralar çok fazla. Özellikle Petersburg ve Moskova gibi şehirlerde 40m2 tek odalı evler bile 20000 rubleden başlıyor. Çoğu Rus, ailesinden kalan bu eski evlerini satıp yeni modern evlere geçiyorlar. Ama ev fiyatlarıda krediler de uçuk durumda. Petersburg'da 6 milyona (570000TL) 2 odalı 60 m2 bir ev alırken , Antalya'da denize yakın Konyaaltı veya Larada 3+1 120 m2 havuzlu bir sitede güzel bir ev alabilirsiniz.

Rusya'da geçinmekte zor. Şanslı iseniz ve aylık 50-60 bin ruble maaş alabilirseniz kıtı kıtına geçinebiliyorsunuz. Kira, kommunalye uslugi (elektrik, kalorifer, su, aidat ödemelerine verilen ad), ulaşım, market alışverişi derken aylık zaten 40 - 50 bin ruble cebinizden uçup gidecektir. Tabi bu dediğim gibi 50bin ruble maaş almayı başarabilirseniz.

Çoğu şehirlerde maaşlar ortalama zaten 25 - 35000 arasında değişir. Türk inşaat firmaları veya diğer firmalarda durum daha farklı olabilir ama başlığın konusu Rusya'da çalışmak ve yaşamak ise bir Rus'un yaşamını değerlendirmek zorundayız.
Sağlık hizmetleri ücretsizdir genelde. Ama ben pek devlet polikliniklerini tavsiye etmem. Doktor ve personal sayısı çok az. Zaten eğitim ve tecrubelerine de pek güvenemiyorum. Çok acil durumlarda özel doktora gitmişimdir hep. Tabiki bunlarda Türkiye'nin 2-3 katı ücretli. İlaç ve eczanelerde çok pahalı. Fiyatlar eczaneden eczaneye değişebilir.
Eğitim Ruslar için ücretsizdir. Anaokulundan üniversiteyi bitirine kadar ücretsiz eğitim alırlar. Ama özellikle anaokulları çok yetersizdir. O yüzden bir çok Rus bayan hamileliğinin 6. veya 7. ayında, kreş için sıra kaydı yaptırırlar. Çünkü belli bölgelerde 2 veya 3 sene bekleyebiliyorlar. Lise ve yüksek eğitimde de maalesef öğretmen maaşları yetersiz olduğu için, öğrencilerin çoğu parayla derslerini geçip diploma alabiliyor. (O yüzden az önce doktorlarına güvenemiyorum diye yazdım)

Kısacası, Rusya'da 7 sene yaşadım. Türkiye'ye göre çok fazla bir artısını görmedim. Petersburg'un benim için en büyük avantajı kolayca schengen vizesi alıp, Finlandiya ve Baltık ülkelerini gezmem olmuştu. Yaşam masraflarını,havasını ve iklimini göze alıp yaşamak için gidenlere de Allah kolaylık versin derim.

cengiz31
1 hafta önce - Sal 14 Oca 2020, 13:46

rusyanın nimetleri çoğunlukla bir grup oligark aile arasında dönüyor
gariban halka pek bişey kalmıyor.
yinede onlar memnun gibiler. bütün fakirliklerine rağmen kırımın ilhakının verdiği zafer sarhoşluğuyla dertlerini unutuyorlar

Burak Ulas
1 hafta önce - Sal 14 Oca 2020, 16:16

Alıntı:
rusyanın nimetleri çoğunlukla bir grup oligark aile arasında dönüyor
gariban halka pek bişey kalmıyor.
yinede onlar memnun gibiler. bütün fakirliklerine rağmen kırımın ilhakının verdiği zafer sarhoşluğuyla dertlerini unutuyorlar

Çünkü Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra bütün yer altı kaynakları ve sanayi işletmelerini oligarklar ele geçirdi. Putin 1999'da başkan olduktan sonra bu oligarklara ses çıkarmadı aksine yanına aldı ve 20 yılda kendi saltanatını böyle kurdu. Bugün kendisine muhalif bir kişinin çıkamamasının sebeplerinden biride budur.
Halk aslında gidişattan hiç memnun değil, özelliklede son 10 yılda. Ancak kimse sesini çıkaramıyor. Çıkarsa bile sesini duyuramıyor.
Rusya'da bizden çok daha kötü bir beyin göçü var aslında. Kimse böylesine bir ülkede yaşamak istemiyor. O yüzden fırsatını bulan Türkiye'ye geliyor.
Hayat şartları zaten zor, pahalılık vs. Bir de pozitif yönde bir gelişme veya büyümede yok. Nüfus zaten yaşlı. Ortalama yaşam süresi düşük.

cengiz31
1 hafta önce - Sal 14 Oca 2020, 16:40

aynenöyle.
klasik slav ülkesi görünümü işte.
savunma ve uzay çalışmalarını çıkar tam bir 3. dünya ülkesi
fakat halk memnun değil lafına katılmıyorum

Burak Ulas
1 hafta önce - Sal 14 Oca 2020, 20:04

Alıntı:
aynenöyle.
klasik slav ülkesi görünümü işte.
savunma ve uzay çalışmalarını çıkar tam bir 3. dünya ülkesi
fakat halk memnun değil lafına katılmıyorum

Şöyle bir gerçek var, Ruslara, Rus ekonomisinin veya eğitim sistemin kötü olduğunu söyle bunu kabul etmezler. Ruslar hiç bir zaman dışarıdan gelen eleştiriyi kabul etmezler. Ronald Reagan'da bunu biyografisinde söylemiştir.
O yüzden, dışarıya karşı koz vermemek için durumları kötüde olsa eleştirisel argümanlara fazla girmezler. Ama ben çok fazla içli dışlı olduğum için ve her gruptan Rusla tanıştığım için, memnun olmadıklarını söyledim. Tabi bu bir genelleme değil. Benim gözlemlerim. Çünkü 2008 ve 2014-15'teki krizlerden sonra halkın alım gücü giderek düştü. Yurt dışına (en baştada Türkiye'ye) tatile gelen turistler çoğunlukla ya taksitle ya da borçlanarak gidebiliyorlar. Bir yıl boyunca bu borcu ödüyorlar diyebilirim.

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET