Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
Berktuğ
site denetçisi

4 yıl önce - Sal 23 Hzr 2015, 11:25

SGK, YENİ ÇELİK PALAS OTEL'İ SATIYOR
Alıntı:
Bursa'da bir kamu mülkü daha özel sektöre devredilecek. Yakın tarihte özelleştirilen Orhaneli Termik Santralı'nın ardından eski sahibi Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü olan Yeni Çelik Palas Otel'e ait taşınmazlarla üzerindeki varlıklar satılıyor.

Çekirge yamaçlarında yıllardır atıl duran ve çürümeye yüz tutan Yeni Çelik Palas Otel bir kez daha ÖİB'in satış programına girdi.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, defalarca elden çıkarmak istediği yarım otel inşaatı için yeniden satış düğmesine bastı.
ÖİB, şu an mülkiyeti Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'na geçen Yeni Çelik Palas Otel ve taşınmazlarının satış yetkisini, kısa adı ADÜAŞ olan, Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ'ye verdi.
Şirket, Bursa'daki iki taşınmaz satış ihalesini önümüzdeki hafta 30 Haziran'da Ankara'da kapalı zarf, pazarlık veya açık artırma yöntemiyle gerçekleştirecek.

Belediyeler giremiyor
İhaleye, OECD Rüşvetle Mücadele Sözleşmesi kapsamında yabancı kamu görevlilerine rüşvetten ve 3713 Saylı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar, 4422 Sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'nda sayılı suçlardan hükümlü olanlar katılamayacak.
İhalye ayrıca aralarında belediye, özel idare gibi kurumlarla diğer kamu kurum ve kuruluşları ile kamu tüzel kişiliğine sahip eğitim kurumları giremeyecek.
Ortak girişim grubu oluşturmak suretiyle ihaleye teklif sunulabilecek.

Otelin 241 odası var
Yapımına 1988 yılında başlanan ve o tarihten sonra kaba inşaatı büyük ölçüde tamamlanan otel projesinde apartlar dahil 241 oda bulunuyor.
4 katlı 570 araçlık otoparkı da olan otelin toplam inşaat alanı 72 bin metrekare.
Biri 38.869 m2 diğeri 2 bin 92 m2'lik iki arsaya sahip olan yarım otel inşaatının imar durumunda ise yola 11 ve 23 m2'lik tecavüzleri bulunduğu hatırlatılıyor.
ÖİB'in ilanında bir şey dikkatimizi çekti.
İhaleye konu mülkün tam adı verilmiyor. Sadece mahalle, ada, pafta ve parselden bahsediliyor.
Dosyayı karıştırdığınızda detayı öğrenebiliyorsunuz.
Aynı ilan Osmangazi Belediyesi'nin sitesinde de mevcut. Orada da Çekirge'deki büyük bir arsa ile bitişiğindeki küçük arsanın satış ilanı olarak duyuru yapılmış.
Bir de SGK'ya ait değerli taşınmazın satışını ÖİB kendisi yapmak yerine niçin yetkiyi ADÜAŞ'a vermiş?
Doğrusu çözemedik.
İhaleye ortak girişim grubuyla da katılınabilecek. Peşin ya da taksitle ödeme yapılabilecek.
İhleye yabancılar da girebilecek.
1.75 emsalli arsanın satış ihalesine girmek isteyenler 3 milyon TL'lik geçici teminat yatırmak zorundalar. 2006 ve 2007 yıllarında yapılan ihalede bu rakam 3 milyon dolar idi.
İhaleye teklif veren çıkarsa, Bursa'nın değerli turizm bölgesindeki kamu mülkü 27 yıllık terk edilmişlik ve çürümekten kurtarılıp ekonomiye kazandırılacak.
Bakalım yarım tesise kimler talip?

Kaynak: http://www.olay.com.tr/yazarlar/ihsan-aydin/sgk-y ...iyor/3083/

İnşallah yakın zamanda otel bu mezbelelik görünümünden kurtulur.


Misafir 993

1 yıl önce - Pts 30 Nis 2018, 18:49

Bu arazinin mirasçıları var devlet bu mirasçılara ne zaman ulaşıcak hep hikaye hikaye ucu boklu deynekjasminn
1 ay önce - Prş 09 Oca 2020, 13:50

Yeni Çelik Palas’ın imar planları askıda
Alıntı:

Çekirge’deki Yeni Çelik Palas Oteli arazisinin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca hazırlanan imar planı, Osmangazi Bedediye Meclisi’nde tartışıldı.

Osmangazi Belediyesi Meclisi, yeni yılın ilk toplantısını dün gerçekleştirdi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın başkanlık yaptığı toplantıda, meclisin denetim komisyonu belirlendi. 3 üyeden oluşan komisyona Semih Vardarbaş, Turgay Büyükoğlu ve Sefa Yılmaz oybirliğiyle seçildi. Gündem dışı söz alan CHP Grup Sözcüsü Sefa Yılmaz, Yeni Çelik Palas Oteli’nin 41 dönümlük arazisi üzerinde yapılacak planla ilgili bilgi paylaştı.

15 KATLI BİNALAR…


Planın askıya çıktığını ifade eden Yılmaz , otelin 41 dönümlük ticret, konut ve turizm alanında kalan arazisi üzerinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Büyükşehir ve Osmangazi Belediyesi’ni by-pass ederek, imar planının Cumhurbaşkanlığınca yürürlüğe girdiğini söyledi. Yapılması planlanan alana ilişkin detaylar veren Yılmaz, ‘‘Yeni askıya çıkan plan kararına baktığımızda, eskisinden bir farkı yok. Eski plana göre 6 kat imar verilmiş ancak eğimden dolayı mevcut binalar yapılmış. Şu anki kararda ise emsal 2,35 olarak belirlenmiş ve 10 kat yükseklik denilmiş. Ancak eğimi de göz önüne aldığımızda buradaki binalar 15 kata kadar yükselebilir” diye konuştu.

‘‘DOĞANBEY GİBİ YENİ BİR KATLİAMI İSTEMİYORUZ…”

CHP Grup Sözcüsü Sefa Yılmaz, şöyle devam etti: ‘‘Bu 41 bin metre karelik arazinin 29 bin 539 metrekaresi konut, turizm ve ticaret alanı olarak belirlenmiş. Ancak inşaat yapılacak yerlerin yüzde 80’i konut imarı alabiliyor. Bunu dikkate aldığımızda, bu emsalle konut alanı 55 bin 532 metre kareye kadar çıkıyor. Geriye kalan 13 bin 883 metrekare ise ticaret ve turizm alanı. Emsale girmeyen alanları da bunlarla birlikte göz önüne alındığında 120 bin metre karelik inşaat ve bin 777 kişilik ise nüfus söz konusu olacak. Bu nüfus sadece konut alanının getireceği yoğunluk olacak. Osmangazi’nin mahallelerini incelediğimizde 55 mahallenin nüfusundan fazla bir insan burada yaşayacak. Plan notlarında sosyal donatı alanları da maalesef yok. Bunları dikkate aldığımızda, bu plan değişikliğinin karşısında durmamız gerekiyor. Osmangazi’nin göbeğinde yeniden Doğanbey gibi bir katliam istemiyoruz.”

MUSTAFA DÜNDAR: İTİRAZ EDEBİLİRİZ

Sefa Yılmaz’ın konuşmasına cevap veren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise, ‘‘Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın yaptığı çalışma askıya çıktı ve Osmangazi ile Büyükşehir belediyeleri buna itiraz edebilecekler. Oradaki binanın kaldırılması lazım. Bursa’nın mefaatine uygun bir iş yapılarak, bu planlarla bölgeye ışık olunması gerekir” dedi.
Dündar, daha sonra, 2019 yılında imza atılan önemli projeleri ve 2020 çalışmalarını Meclis üyelerine anlatarak, yatırımlara hız kesmeden devam edileceğini müjdeledi.


https://www.olay.com.tr/yeni-celik-palasin-imar-p ...ida-508364


Berktuğ
site denetçisi

6 gün önce - Cum 21 Şub 2020, 00:23
Bursa Yeni Çelik Palas Oteli'nin yıkılması hakkında


“YENİ ÇELİKPALAS, YIKILMALI”
Alıntı:
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yeni Çelikpalas Oteli’nin 31 yıldır atıl durumda bırakılan ve çevre sağlığı açısından tehdit oluşturan binasının yıkılması gerektiğini açıkladı.Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı olağan meclis toplantısı, Başkan Aktaş yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantının ‘önergeler’ kısmında, 1988 yılında inşa edilen ve yıllardır atıl durumda bırakılan Yeni Çelikpalas Oteli’nin imar değişikliği de gündeme geldi. Meclis toplantısında; AFAD İl Müdürü Yalçın Mumcu da söz alarak, Bursa’da afetle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında sunum yaptı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘atıl vaziyette duran’ Yeni Çelikpalas Oteli binasının yıkılması yönünde görüş bildirdiğini yineledi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın otelin yarım kalan inşaatı ve arsası için 10 katlı ve 2.35 emsalle yapılaşma izni verdiğini, kararın 12 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandığını hatırlatan Başkan Aktaş, Büyükşehir Belediyesi by-pass edilerek alınan kararın yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devreye girmesiyle iptal edileceğini ifade etti. Meclis toplantısında konuya ilişkin düşüncelerini dile getiren Başkan Aktaş, Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştüklerini belirterek, “Verilen emsal ve yapılaşma izni, ciddi sıkıntılar teşkil ediyor. 1988 yılında inşa edilen bina, çevre sağlığı açısından da büyük tehditler taşıyor. Garabet yapının ortadan kaldırılmasıyla ilgili sürecin başlamasını bekliyoruz” dedi.

Mecliste sunum yapan AFAD İl Müdürü Yalçın Mumcu ise son zamanlarda yaşanan depremlere dikkat çekerek, Bursa olarak her yıl toplanma alanlarını güncellediklerini anlattı. Sunumda, AFAD tarafından hazırlanan müdahale planına değinen Mumcu, muhtemel afeti yönetmek üzere 26 adet hizmet grubu oluşturduklarını vurguladı.

Kaynak: https://www.bursa.bel.tr/yeni-celikpalas-yikilmal ...aber/28690

Bilmeyenler için ufak bir bilgi Çelikpalas oteli 2 bölümden oluşuyor. Atatürk'ün konakladığı ve tarihi olan yer 1. bölümde yer almakta. Yıkılması istenen yer fotoğrafta sarı ile işaretlediğim 2. bölüm 1988 yılında inşaata başlanmış ancak bugüne dek bitirilip kullanılamadı ve adeta çürüdü. Umarım yıkılıp benzer bir bina Bursa'mızın turizmine kazandırılır.Yiğitler
6 gün önce - Cum 21 Şub 2020, 11:55

Çelik palası yıkmak Bursa için başarı değil ki alkışlayalım. iş başarma yetkinliğin yoksa milleti yanlış gündemlerle oyalarsın. Bursanın hava fotoğraflarına bir bakın , vaziyete ağlarsınız ( sizde biliyorsunuz zaten garabeti). Çeıkpalas otelini yıkınca ne elde etmiş olacaksınız yani. okuyan zanneder ki her işi bitirdiler tarihi tescilli binalara sıra geldi kusura bakmasınlar. ( bu arada betonarme bina çürümez arkadaşlar çürüyen donatısıdır, usulüne uygun yapıldıysa miadı bellidir ama oyle 20_30 yıl değil. ahşap yapıdan bahsetmiyoruz)Efe Elaldı

6 gün önce - Cum 21 Şub 2020, 12:01

belediyemiz bu işlerle uğraşacağına yolları bir asfaltlasın ışıklandırsın bursanın tek sorunu yüksek binalar kaldı sanki ankara yolu altı kan alıyor kentsel dönüşümler nerede gereksiz işlerle uğraşıp zaman geçiriyorlar.bursanın büyük sorunlarınına tek proje ihalesi yapılmadı daha

namlesu

6 gün önce - Cum 21 Şub 2020, 12:14
Yıkmak marifet olmuş !


Yazık !
Yıkım marifet olmuş.
O kadar sorunu varken Bursa ilimizin.
"Yeşil Bursa" diye anılırdı, ucube binalar kenti oldu, beton Bursa oldu.
Bence yıkılacak otel şu TOKİ yapılarından çok daha estetikmiş !
Dünyanın çok az ülkesinde bu dengesizlik abidelerini görebilirsiniz !
Gökdelen bölgeleri ve az katlı binalar, müstakil evler, villalar bölgeleri ayrı ayrı projelendirilmelidir !
Yoksa böyle ucube görüntüleri ortaya çıkar.
Birbirinin güneşini engelleyen, dengesiz görüntülere yol açan, estetik yoksunu şehirler ortaya çıkar !

Şunu öğrenmesi lazım şehir bölge planlamacıların, belediyelerin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın;
Gökdelen bölgeleri ayrı (şehrin Skyline alanları),
Az katlı binalar ayrı(Yatay mimari alanları),
Müstakil evler villalar (İngilizce Suburb) ayrı ayrı alanlarda olur.
Ayrı ayrı projelendirilmelidir.
Aralarında en az 10 km mesafe olmalıdır !Yiğitler
6 gün önce - Cum 21 Şub 2020, 12:37

Çok doğru ama bu sıradan bir endüstriel kent için geçerli. Bursaya az gelir. çünkü tarıhi kent özelliğide var bu şehrin. + old city .Ama kimin umrunda Çelikpalası yıkacakmış BBB . Kolay gelsin artık.
Alıntı:
u öğrenmesi lazım şehir bölge planlamacıların, belediyelerin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın;
Gökdelen bölgeleri ayrı (şehrin Skyline alanları),
Az katlı binalar ayrı(Yatay mimari alanları),
Müstakil evler villalar (İngilizce Suburb) ayrı ayrı alanlarda olur.
Ayrı ayrı projelendirilmelidir


OkanDikmen

6 gün önce - Cum 21 Şub 2020, 12:53

Bir inşaatı 32 senede bitiremeyenlerde değilde o mezbeleliği ortadan kaldırmaya çalışanlarda mı suç? Bugüne kadar çoktaannn yıkılıp yeniden projelendirilmesi gerekirdi. Hiç bir aklı başında belediye böyle bir atıl yapıya 32 sene tahammül etmez, çok bile beklemişler..

Haaa bu arada yıkılacak bina Çelik palas falan değil, 32 sene evvel Çelik palas'ın yeni bölümü olması planlanan bina.


Yiğitler
5 gün önce - Cum 21 Şub 2020, 19:07

Alıntı:
Bir inşaatı 32 senede bitiremeyenlerde değilde o mezbeleliği ortadan kaldırmaya çalışanlarda mı suç?

Tıp fakultesı hastanesinin temeli 1975 de atıldı ve 1. blogu 1992 de açıldı. Kaç yıl??. belediye yakalasaydı yıkmalıydı yani .
kimseyi suçlamıyorum , yazılançizilen akılfukaralıgıdır başka bir düşüncem yok. Akıl fukaralığının biliyorsun suç bile işleseler cezai ehliyeti olmuyor. 90 yasına gelen Celık palas yıkılmayacak demişşin, sence kac yıl daha idare eder? deprem dayanımı raporu varmı ? Yani yıkıp aynısını yapman gerekecek tescilli olduğu için ,duran inşaatı yıktığın anda …. bilmem farkındamısınsayfa 5
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet