Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 207
yusuf yılmaz 34
1 yıl önce - Cmt 28 Arl 2019, 10:08

Alım gücü yine artacak zam eriyecek - olacak aynı senaryo.

Ustura Faysal
1 yıl önce - Cmt 28 Arl 2019, 10:19

Alıntı:
Asgari ücret artışı, işverene maliyeti artırır. İşveren de bu maliyet artışını ürün ve hizmet fiyatlarına yansıtır.

Ben bunu daha ücret açıklanmadan 1 hafta önce yazdığımda vaiz arkadaşlar karşı çıkmıştı, hatta bizi suçlamıştı. Hayatın gerçeği bu, işçiye zam geldiğinde A'dan Z'ye her şeye zam gelir.

O işçinin fabrikada ürettiği makarnaya zam gelir, o işçinin fırında ürettiği ekmeğe zam gelir, bunları satan marketlerde de işçiye verilen zam satılan ürüne yansıtılır, derken domino etkisi ile siz maaşa %15 zam yapmışsınız ama bir bakıyorsunuz aldığınız ürüne %30, belki de daha fazla zam gelmiş.

Benim yediğim ekmeğin, içtiğim suyun, kullandığım elektriğin 10 sene boyunca fiyatı yükselmesin, maaş zammına da gerek kalmaz.

Urazbey
1 yıl önce - Cmt 28 Arl 2019, 10:35

Hala anlamamış bizim millet asgari ücreti ne kadar fazla artış yaparsan o kadar senin aldığın ürünlere zam yaparlar.

Yapılan elektrik doğalgaz zamlarının asgari ücret artış oranına göre ve senede 1 defa yapılmalı.

UfukRaifoğlu
1 yıl önce - Cmt 28 Arl 2019, 10:41

Alıntı:
Hala anlamamış bizim millet asgari ücreti ne kadar fazla artış yaparsan o kadar senin aldığın ürünlere zam yaparlar

Bizim de size anlatamadığımız konu şu, asgari ücrete zam gelmese de ürünlere zam gelebilir. O zaman ne yapacağız anlatın bi hele ya. Adam yurtdışından ürün alarak üretim yapıyordur. Aldığı ürüne zam geldi ve ürün fiyatına yansıttı. Benim aldığım asgari ücrete de zam gelmedi. Ne olacak şimdi anlat bakalım bana bi hele.

isa Arnms
1 yıl önce - Cmt 28 Arl 2019, 10:43

Alıntı:
Asgari ücret artışı, işverene maliyeti artırır. İşveren de bu maliyet artışını ürün ve hizmet fiyatlarına yansıtır. Ürün ve hizmet fiyatlarındaki artış da domino etkisi ile tüm tüketim kalemlerine yansımaya başlar, Bu da enflasyon artışına neden olur. Sonra bu enflasyon artışını memur ve işçiye zam olarak yansıtmak yine aynı döngünün başlamasına sebep olur.

Bu konuda zaten herkes hemfikir.
Bu durumu rahmetli Erbakan bilmiyor olmalı ki! işciye ve memura yüzde yüz zam yapabilmişti.
Ortada dönmesi gereken bir çark var, bu çarkı iyi döndüremedikten sonra isterse yüzde iki yüz yapsın ne fark eder.

Leo Cangele
1 yıl önce - Cmt 28 Arl 2019, 21:06

Yerli oto tanıtımının asgari ücret açıklanmasından 1 gün sonra gerçekleşmesi çok manidar.. Asgari ücret konusunun üzeri kapatıldı unutturulmaya çalışılıyor.

Serkan Berk
1 yıl önce - Cmt 28 Arl 2019, 21:12

Zamımızı da aldık.

Şimdi sıra geldi. Vergilerimizi hesaplamaya.

%100ü `````````````` 2 324 TL ise,
X `````````````````````` 304 TL

Doğukan Kahraman
1 yıl önce - Cmt 28 Arl 2019, 21:31

ASGARİ ÜCRETTLE GEÇİNMENİN YOLLARI

Daha önce her sene bu başlıkta asgari ücretle kendim adıma nasıl geçineceğini bahsetmiştim ve yine bahsedeceğim. Ben aslında gayet memnunum ve rahat rahat geçiniyorum. Bekar birisiyim, 4 kişilik ailemle yaşıyorum. Annem ile babam emekli, kardeşim de çalışıyor. Aylık kira ödemiyorum, faturalarım pek masrafım da yok. İşyerim evime yakındır, yol parası derdim yok. Yemekler zaten şirketim ödüyor ve aylık olarak yemek kartımdan her ay 200 TL kalıyor. Bu yüzden de bazı hafta sonları bir yerde yemek istediğimde kendi cebimden para çıkmıyor. Telefonuma 6 ayda bir defaya TL yüklerim ve internet harici görüşme ve mesajlaşma yapmam. Sırf para gitmesin diye de sigara asla kullanmıyorum. Aylık harcamalarım en fazla 50-60 TL oluyor. Kazandığım paranın çoğunu ev kredisine ödüyorum. Kredim bitince ve emekli olunca ancak evleneceğim. Zaten emekli olmama az kaldı diyebilirim. İşte o zaman asgari ücretle yine de geçinmeme gibi durumum da olmayacak. Şu anda evli olsaydım ve kiralık evde yaşasaydım zaten geçinemezdim. Sırf erken evlenip de kirada oturanlar geçinemiyorlar. İşte böyle düşünerek geçinmeyi uygun bulabildim.

mahmut11
1 yıl önce - Cmt 28 Arl 2019, 21:39

Alıntı:
Şu anda evli olsaydım ve kiralık evde yaşasaydım zaten geçinemezdim. Sırf erken evlenip de kirada oturanlar geçinemiyorlar. İşte böyle düşünerek geçinmeyi uygun bulabildim.

21 yaşında evlenmiş biri olarak baya zorluk yaşadık doğru..

ama o yaşların da güzelliği başkaydı.

Koray C.

1 yıl önce - Cmt 28 Arl 2019, 21:42

Doğukan asgari ücretle nasıl geçinilir dersi vererek bence tüm Türkiyeyi gezmeli

sayfa 207
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET