Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 265
nevrans Hakan

7 ay önce - Çrş 11 Arl 2019, 11:07

EGE MECLİSİ - İzmir’in tarihindeki en büyük yatırım projesinde ilk imzalar atıldı. Üçyol - Buca Metro Projesi’nin başlangıç finansmanı için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası arasında sözleşme imzalandı.İzmir tarihinin en büyük yatırımının finansmanı için ilk büyük adım atıldı. Üçyol ile Buca’yı birbirine bağlayacak 13,3 kilometrelik metro projesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) bugün 80 milyon avro tutarında finansman yetkilendirme sözleşmesi imzaladı. Bu yetkilendirme sözleşmesiyle birlikte EBRD’nin uluslararası satın alma politikaları ve kurallarına tabi olarak ihale çalışmalarına hemen başlanabilecek. Proje kapsamında 2020’de ihaleye çıkılarak temelin atılması planlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonu’ndaki imza töreninde bir konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir’in tarihindeki en büyük yatırım için ilk imzayı atıyoruz. Vatandaşlarımızın hızlı, modern, güvenli ve çevreci bir ulaşıma daha kolay erişmelerini hedefliyoruz. Üçyol - Buca metro projemiz, İzmir’in nüfus yoğunluğu çok olan bir bölgesinde daha trafik sorununu kökten çözecek ve herkese rahat bir nefes aldıracak” dedi.“Hazine garantisiz ve teminatsız kredi almayı başardık”

Uluslararası işbirliğinin karşılıklı güvenle sağlanabildiğine dikkat çeken Tunç Soyer, “Finansman sağlayan kuruluşlar kredi verecekleri kuruluşları titizlikle denetleyip önemli mali analizlerden geçiriyor. Bu testlerin sonucunda uluslararası finansman kuruluşları, kalkınma bankaları belediyemizin geleceğine ancak güvenle baktığı taktirde finansman sağlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu mali ortamda, Hazine garantisiz ve teminatsız kredi almayı başarmıştır. Belediyemizin kredibilitesinin yüksek olduğunu böylesine önemli ve büyük projelere finansman desteği alarak bir kez daha göstermiş olduk” şeklinde konuştu.

Amaç sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek

EBRD Türkiye Başkan Vekili Şule Kılıç ise EBRD’nin, İzmir Belediyesi’nin uzun süreli ve güçlü ortaklarından olduğunu söyleyerek, “İzmir Belediyesi’nin İzmir halkı için daha iyi ve sürdürülebilir bir gelecek yaratmak için gösterdiği çabayı her zaman takdir ediyoruz. Bugün Üçyol - Buca Metro Projesi’nin kredi yetkilendirme mektubunu imzalarken aynı anda Yeşil Şehirler Eylem Planı açılış ve bilgilendirme toplantısını da yapıyoruz. Yeşil Şehirler Programı ile EBRD, şehirler ve sakinleri için daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeyi amaçlamaktadır. Program çerçevesinde İzmir’i daha yeşil bir şehir haline getirmesi planlanan bir eylem planı hazırlanacaktır. Yeşil Şehir Eylem Planı, iklim değişikliği ile mü ;cadele konusunda İzmir’in stratejik hedeflerini ortaya çıkaracak ve bir dizi kısa, orta ve uzun vadede gerçekleştirilmesi öngörülen eylem ve yatırımları belirleyecektir” dedi.

12 yıllık vade

Toplantıda kredinin detayları hakkında da bilgi verildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı 80 milyon avroluk kredi, 4 yıl anapara geri ödemesiz toplam 12 yıla uzanan vade yapısına sahip. Projenin geri kalan finansmanı için uluslararası kalkınma bankaları ve finansman kuruluşlarıyla görüşmeler sürdürülüyor.

Proje, 2019 Yılı Yatırım Programı Revizyon Cetveli’nde

Üçyol ve Buca Metro Projesi, T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın 2019 Yılı Yatırım Programı Revizyon Cetveline dahil edilmişti. Projenin finansman ihtiyacı için Hazine garantisi olmaksızın 6 milyar 165 milyon 852 bin TL tutarında dış finansman sağlanması konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı uygunluk vermişti


Yurtcan
7 ay önce - Çrş 11 Arl 2019, 11:14

Bu hat sürücüz olacağını için alınacak setleri merak ediyorumnevrans Hakan

7 ay önce - Çrş 11 Arl 2019, 13:01
Buca metrosu yol güzergahı
Cansın17
7 ay önce - Çrş 11 Arl 2019, 13:08

Alıntı:
Bu hat sürücüz olacağını için alınacak setleri merak ediyorum

İstanbul üsküdar çekmeköy metrosundaki gibi olacaktır muhtemelen


Yurtcan
7 ay önce - Çrş 11 Arl 2019, 14:13

Alıntı:
İstanbul üsküdar çekmeköy metrosundaki gibi olacaktır muhtemelen

Aynen hatta yapımı aynı firma yapıyor umarım istasyon tasarımı aynı olur.
Mevcut metro istasyonları pek güzel değil İzmirde.Plunger Reborn
7 ay önce - Çrş 25 Arl 2019, 10:50
Haritalar konusunda


Hepinize iyi günler ve hayırlı kışlar dilemek isterim, ilk önce. Merhaba arkadaşlar! Sanırsam daha bilmiyordunuz bunu, ama burada İzmir’in metro ve raylı sistemleri hakkında paylaşılan haritalardan birinin yaratıcısı aslında benim. İlk olarak Reddit’e paylaştığım bu harita ile kafa karışıklığı yaratmak hiç niyetim değildi, ama bu foruma atılan yorumlara ve sohbetlere baktıkça, anladığım kadarıyla bu haritayı görenler bunu İzmir belediyesi tarafından yaratılıp bir şekilde internete düşen resmi bir plan haritasıymış gibi karşılamışlar içeriklerini. Aslında durum böyle değildir – daha henüz ulaşım ana planını görmediğim halde, o noktaya kadar yeni hatlar için bilinenlere göre, ve bilinmeyen kısımlar için hayal gücümü kullanarak, gelecek için mümkün gördüğüm bir senaryo sunmak istemiştim bu haritayla. Bu hedefe ulaşmak için resmi harita gibi gözükmesini istemiştim, ama yine de aslen bir resmi harita olmadığını belirlemem gerektiğini biliyordum. Dolayısıyla İzmir belediyesinin güncel resmi haritasındaki bulunan simgeleri kendiminkine de yapıştırdım, ve haritanın sağ alt köşesinde bulundukları yerin tam üstüne “Resmi bir harita değildir” yazan küçük bir uyarı yazısı da eklemiştim. Belli ki bu yetersiz kalmış, ve kendimi suçluyorum. Ayrıca zaman geçtikçe bu haritadan soğumaya başlamıştım. Zaten ana planı keşfetmiştim artık. Bu yüzden sizinle yeni yarattığım geliştirilmiş bir harita paylaşmak isterim. Bu sefer çoğunlukla ana plana uyarak tasarlanmıştır, ama bazı değiştirdiklerim de var; mesela bir kaç hatta (M1, M4, B2) fazladan istasyonların mevcut olması ve Buca (M3) hattının İnkılap’tan Hatay’a kadar uzatılması. Herkesin düşüncelerini davet ediyorum! Yeni haritam hakkındaki fikirlerinizi duymaya hevesliyimErgunaydemir

6 ay önce - Cum 31 Oca 2020, 09:04
İnşaatı Devam Eden Raylı Sistemler - Ocak Özeti


Merhabalar,

İzmir'de inşaatı devam eden raylı sistemlerle ilgili gelişmelerin yer aldığı video ektedir.

İyi bir hafta sonu dileği ile,


Urazbey
6 ay önce - Cum 31 Oca 2020, 10:42

Alıntı:
Merhabalar,

İzmir'de inşaatı devam eden raylı sistemlerle ilgili gelişmelerin yer aldığı video ektedir.

İyi bir hafta sonu dileği ile,

Kanal sizin mi çok başarılı


erkinalp
6 ay önce - Cum 31 Oca 2020, 11:39

Plunger Reborn demiş ki:
Yeni haritam hakkındaki fikirlerinizi duymaya hevesliyim

Menemen ile Hatundere arasına Yanıkköy ve Selçuk'un devamına da Çamlık duraklarını eklemelisin.


Ergunaydemir

6 ay önce - Cum 31 Oca 2020, 15:23
Sn. Urazbey


Alıntı:
Kanal sizin mi çok başarılı

Evet, altyapı konusunda gelişmeleri derlemeye çalışıyorum. Beğendiğinize sevindim, çok teşekkürler.sayfa 265
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege