Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Asgari Ücrete Yapılan Zamlar
« önceki   123 ... 185186187188189190   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 186
ceyhanlı umut
4 gün önce - Pts 02 Arl 2019, 23:41

Alıntı:
Asgari ücret, bir insanın en temel ihtiyaçları olan, beslenme, barınma, giyim, ısınma, ulaşım gibi ihtiyaçlarını karşılamasına yetecek şekilde düzenlenen, bir çalışana verilebilecek en düşük ücret anlamına gelir.

İşte bunlar için en asgari 3000 TL lazım
asgari ücret artarsa alım gücü artar insanlar 1 kilo evine meyve alıyorsa 2 kilo artar daha çok et alır bu da esnafların iş yapmasını artırır esnafta eri meyvayı sebzeyi köylüden alır köylü kazanır
yani verilen para ülke içerisinde kalıyor
Bu yüzden asgari ücretin artması zarar değil
Ayrıca işsizlik fonundan işverenlere kredi verildi kamu bankalarına kaynak aktarıldı
işsizlik fonunun aylık faizi ile bütün emeklilikte yaşa takılanların maaşı
ödenirdi
bu kadar şeye rağmen hala işçiye verilen asgari ücret zammı çok görülüyor el insaf yahu
bu ülkede işçiler 1 dk iş bıraksa hayat durur
İşte alın hepsi Türkiye’den fazla asgari ücret veriyor
Diğer ülkeler ise şöyle:
İzlanda: 2.200 dolar (12.650 TL)
Lüksemburg: 2 bin euro (12.000 lira)
Hollanda: 1.615 euro (10.200 TL)
İrlanda: 1.563 euro (9.900 TL)
Fransa: 1.522 euro (9.649 TL)
Almanya: 1.500 euro ( 9.520 TL)
İsveç: 13.000 kron ( 7.800 TL)
İspanya: 900 euro (5.700 TL)
Yunanistan: 650 euro (4.470 lira)
Macaristan: 614 Euro (3.892 TL)
Polonya: 525 euro (3.300 TL)
Slovakya: 520 euro (3.290 TL)
Çek Cumhuriyeti: 518 euro (3.228 TL)

görkem 07
4 gün önce - Sal 03 Arl 2019, 00:37

Asgari ücretde doğru bilinen yanlışlar var, Türkiyede çalışan aktif iş gücünün %20 sinin asgari ücret aldığı doğrudur ama çokda güvenilir bir istatistik değildir. Çünkü bağkurlu ve işverenin devlet olduğu devlet memurlarınıda ekleyip bu istatistiği değerlendirmek mantıksızdır. Özetle asgari ücretli işçi/Toplam aktif işgücü gerçek bir fikir vermez.

https://tr.euronews.com/2019/04/15/turkiye-issizl ...e-yukseldi (aktif iş gücünün verildiği kaynak)

Şimdi asıl meseleye gelelim. "işçi" eskinin tabiriyle sgklı veya 4-a adını ne koyarsanız koyun bu kategoride çalışan işçi sayısı 14.4 milyon burada olay dramatikleşiyor çalışanların %40'ı asgari ücretli %42 si 3000-4000 tl bandında kazanan insanlar. Ülkedeki "işçilerin %82 si 2000-4000 tl bandında kazanıyor.

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/kurumsal/ ...yilliklari

Bir ülkede ücretli çalışanların %40'ı vasıfsız,en az ücret tabanında,"%42 si asgari ücret komşusu" çalışıyorsa o ülkede

1.Verim problemi
2.kayıtdışı problemi(kayıtdışı vergi ve kayıtdışı sgk)
3. İşçi arzı ve işçi talebinde korkunç bir fark vardır.

Ha birde şöyle bir klişe dönmüş "efendim nitelikli vasıflı işçi her halukarda asgari ücretten fazla kazanır." İş hayatında böyle bişey yok. Böyle romantik değil Türkiyede iş hayatı. Talebin çok,arzın arz olduğu bir istihdam piyasasında işveren niteliği " her zaman"ücrete yansıtmaz. Çünkü yüksek nitelikli A işçisinin 4k ücret talep edince 3k ya veya 2k ya çalışmayı kabul edecek bir dünya aday bulacağını bilir.

bilişim sektörüyle somutlaşsın olay sektör 1000 tane mühendis talep ediyor,istedikleri maximum yazılım dili bilmesi, ileri seviye ingilizce bilmesi, bu istihdam arzına bu niteliklere sahip 4000 kişi başvurursa işveren şöyle düşünmez. Ya adam su gibi ingilizce biliyor,bilmediği programlama dili yok,çok seri,pratik en iyisi ben bu adama 20k vereyim demez. Çünkü gerektiğinde iş arayan 2000 kişinin bu ücretin yarısına 1000 kişinin 1/4 üne çalışacağını bilir. Arz 4000 bin talep 4000 bin işçi olursa ücretler dengelenir.

Semih28
4 gün önce - Sal 03 Arl 2019, 01:04

Asgari ucret az, ama beyaz yakali da okudugunun karsiligini alamiyor.

Eşref Ö.

4 gün önce - Sal 03 Arl 2019, 02:21

Eğer bu işi bir devlet politikası olarak düşünürsek o zaman yapılan zam yerini bulur.
Örneğin Tarım politikamızda kooperatifler aracılığı ile tarlada ve çiftlikte üretileni BİM ve A101 yerine Kooperatif Marketlerine taşıyarak temel gıda masrafını minimumda tutar hem çiftçiyi hemde alanı mutlu edebiliriz. Enerji de yerli enerji politikası belirleyip faturaları düşürerek ( TRT Payı, Okuma Bedeli, İletim Bedeli vs. ) gibi bedelleri tamamen kaldırıp yada en minimumda tutarsak. Toki Aracılığıyla ev sahibi olma oranını artırıp özellikle büyük şehirlerde kira giderini aşağıya çekerek. Kayıtdışı ile gerçek anlamda mücadele ederek. Örneğin arkadaşımın işinden örnek veriyim. Yanında çalıştığı doktor yabancı hastaları ameliyat ediyor ve ayda 1 milyon liralık ciro yapıyor ve tüm hastalardan nakit para alıyor. Bu gelirin sadece 50-60 bin TLsine fatura kestiğini söylüyor arkadaşım. Bunun gibi 100lerce doktor olduğunu belirtti. Yani devlet 2020 lira alan işçiden değil de bu gibi yüksek meslek gruplarının kazançlarını takip etmeli. Benim şahsi düşüncem bu maaşı artırmak kimseye yaramaz temel harcama fiyatları düşmedikten sonra. Örneğin Aylık gıda harcamasında 200 TL düşüş, Faturalarda toplam 100 TL, Kirada 150 TL düşüş. Bize 450 Lira kadar zam yapılmışa eşit olur. Bence bu söylediklerim yapılamayacak şeyler değil istedikten sonra. Ayrıca bu yapılanlar sadece Asgari ücretliyi değil emekliyi, çiftçiyi, memuru kısacası herkesi mutlu eder. Devlet bazı konularda malesef herşeyi özel sektörün insafına bırakıyor. ( Söylemeden geçemeyeceğim bir diğer arkadaşım büyüdüğüm köyde çiftçilik yapıyor lahananın kilosunu 10 kuruştan aracılar aldığı için satmayıp hayvanlarına veriyor düşünsenize sadece 10 Kuruş )

Cemoli D18
4 gün önce - Sal 03 Arl 2019, 07:43

Gıda enflasyonunu düşür. Devlet, tarım ve hayvancılık yapacak.
Elektrik maliyetini düşür, teiaş'ta çalışanlar iyi maaş alıyor.
Kiraların düşmesi anca toki ile olur. Toki ile birlikte kentsel dönüşüm yapılmalı.
Akaryakıt maliyetleri de düşerse, Bazı şeyler tadından yenmez.

Özel sektörle bir yere kadar yürür işler.
Devlette piyasada olduğunu göstersin ve hissettirsin...

tırsoy
4 gün önce - Sal 03 Arl 2019, 07:48

devlet piyasaya girerse doymayan yandaşlar ne yapacak sonra.en basit örneğini geçen aylar gördük.bir tanzim satış yaptı belediyeler fiyatlar nasıl düştü.birde koca devletin üretim yaptığını düşünün.ama tabi devlet üretmez vergi alır mantığı var bazı kesimde.ne varsa sat gitsin bırak özel işletmeye.

Cemoli D18
4 gün önce - Sal 03 Arl 2019, 07:50

Alıntı:
1000 lira kira
500 lira doğal gaz faturası
200 lira elektrik faturası
100 lira su faturası
100 lira ev interneti
200 lira cep telefonu faturası
600 lira erzak
200 lira çocukların servisi
100 lirada hanımın kuaför masrafı
ben bile sakalımı evde kesecem ona rağmen yetmiyor

Doğalgaz her ay 500 mü geliyor?
12 ay kutupta mı yaşıyoruz?
Yazın doğalgaz faturası geliyor gibi para at kenara, kışın zorlanmadan ödersin.

200 lira elektrik abartı geldi bana, ne kullanıyorsunuz evde?

100 lira su faturası da yüksek gibi duruyor.

40 ila 70 TL arasında gayet ucuza ev interneti var.

200 lira cep faturası 4 kişiden hesaplandı ise normaldir.

onur345

4 gün önce - Sal 03 Arl 2019, 08:25

Alıntı:
Türkiye’de insanca yaşam için en az 3000 TL asgari ücret olmalı
1000 lira kira
500 lira doğal gaz faturası
200 lira elektrik faturası
100 lira su faturası
100 lira ev interneti
200 lira cep telefonu faturası
600 lira erzak
200 lira çocukların servisi
100 lirada hanımın kuaför masrafı
ben bile sakalımı evde kesecem ona rağmen yetmiyor

Ben asgari ücret ile geçinen biri değilim. Bu demek olmuyor ki tabi giderlerim diğer herkesten farklı. Ortalama aynı giderlerim. Ama asgari ücret ile geçinen biri için yukarıdaki liste bana abartılı geldi. Kuaför+cep faturası+net faturası ve elektrik faturası ödemeleri fazla gibi.

Adana'da yaşıyorum erzak uygun dediniz ama kirada fazla gibi. Açıkcası madem ele geçen para belli arkadaşlar, kişiler ona göre hareket edip, tasarruf edip giderini azaltmalı...

balcao
4 gün önce - Sal 03 Arl 2019, 08:51

Devlet herşeyi özelleştirmeyip piyasada kendisi bulunsaydı bu enfilasyon bu kadar olmazdı. Devletin olmadığı yerde herkes kafasına göre cirit atar. Devlet üretecek, özel sektörün keyfine bırakmayacak. Bırakınca neler olduğunu yıllar geçtikçe görüyoruz. Örnek; Sözde yollar yapıldı. Hepsi fahiş fiyat. Ne anladım. bu işten.

mustafa 1903
4 gün önce - Sal 03 Arl 2019, 09:00

Alıntı:
Devlet herşeyi özelleştirmeyip piyasada kendisi bulunsaydı bu enfilasyon bu kadar olmazdı. Devletin olmadığı yerde herkes kafasına göre cirit atar. Devlet üretecek, özel sektörün keyfine bırakmayacak. Bırakınca neler olduğunu yıllar geçtikçe görüyoruz. Örnek; Sözde yollar yapıldı. Hepsi fahiş fiyat. Ne anladım. bu işten.

Problem özelleştirmek değil ki. Batı'daki imrendiğiniz asgari ücretin yüksek olması orada devletin piyasada olması mı? Tam aksine, orada daha fazla özelleştirme var.

Sorun denetimsizlikten başlıyor.

sayfa 186
« önceki   123 ... 185186187188189190   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET