Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 288
safsata00
6 ay önce - Cum 29 Ksm 2019, 18:49

Alıntı:
ABD nin bütün uyarılarına rağmen Rusya dan s-400 alıyoruz. Suriye de Ruslar ile birlikte devriye geziyoruz. Libya da ABD, Ruslara yanaşan Haftere karşı Türkiye ve resmi Libya hükümetinin yanında yer alıyor.
Dünya dost ve düşman dünyası değil çıkarlar dünyası.

Para var huzur var dostum.ABD para neredeyse oradadır.En kolay nasıl ulaşacaksa ona göre davranır.Hele sen bir şekilde Türkiye nin desteğiyle Resmi LİBYA hükümeti tarhuna yı alırsa o zaman gör şenliği.

Bu arada Paris elçimizi dışişlerine çağırmış FRANSA...


safsata00
6 ay önce - Cum 29 Ksm 2019, 19:26
LİBYA


2011-2019 yılları arasında daire başkanlıklarımız tarafından 36 farklı alanda 641 Libya Polisi’ne gerek ülkemizde gerekse Libya’da eğitim verilmiştir. Ayrıca 2012-2013 yılları arasında 804 Libya Polis Akademisi öğrencisine Polis Akademisi Başkanlığı tarafından eğitim verilmiştir.

Yine Libya makamlarının talepleri ve Sayın Bakanımızın talimatları üzerine her programa 50 personelin katılımıyla toplam 200 Libya Polis Teşkilatı personeline dört haftalık ‘Temel Özel Harekat Eğitimi’ verilmektedir.”
https://twitter.com/TurkishArmedFcssafsata00
6 ay önce - Cum 29 Ksm 2019, 20:11
İTALYA


İtalya Savunma Bakanı bugün İtalyan Parlamentosunda yaptığı konuşmada İtlayan donanmasının Fransız donanmasıyla beraber Doğu Akdeniz’de- özellikle de Kıbrıs civarındaki- varlıklarını artırmak zorunda olduklarını söyledi.
https://twitter.com/kamerknc


mustafa1981
6 ay önce - Pts 02 Arl 2019, 15:24

Alıntı:
Doğu Akdeniz'deki yeni kıta sahanlığı haritası
Türkiye ile Libya arasındaki mutabakatın ardından Doğu Akdeniz'de, kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge sınırlarını gösteren harita paylaşıldı.
AA & Ensonhaber | 02.12.2019 - 14:14..

Doğu Akdeniz'deki yeni kıta sahanlığı haritası
Türkiye, Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini sürdürmekte kararlı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz'de geri adım atılmayacağını sık sık dile getiriyor.

Avrupa Birliği ve Amerika'dan gelen tüm tehditlere rağmen Erdoğan'ın bu kararlılığı, bölge ülkelerinde büyük rahatsızlığa neden oldu.

Türkiye, bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Libya ile Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'nı imzaladı.

İŞTE YENİ HARİTA
Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdür Vekili Büyükelçi Çağatay Erciyes, anlaşmanın ardından çizilen yeni haritayı Twitter hesabından paylaştı.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında 2011'deki anlaşmada belirlenen hat A ve B noktaları gösterilen haritada, Türkiye ve Mısır arasındaki "ana karalar arası ortay hat" C, D ve E noktalarıyla işaretlendi.

Türkiye ile Libya'nın geçen hafta imzaladığı "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" ile belirlenen noktalar ise E ve F şeklinde gösterildi.

Doğu Akdeniz'deki yeni kıta sahanlığı haritası

TÜRKİYE - LİBYA GÖRÜŞMESİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile 27 Kasım'da İstanbul'da bir araya gelmişti.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada; görüşmede, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında, "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"nın imzalandığı bildirilmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Doğu Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarına ilişkin Libya'yla imzalanan anlaşma hakkındaki soruya cevabında, anlaşmayla Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin deniz yetki alanlarının batıdaki sınırlarının bir bölümünün belirlendiğini bildirmişti.

Doğu Akdeniz'deki yeni kıta sahanlığı haritası

Anlaşmanın uluslararası hukuka uygun olduğunun altını çizen Aksoy, şunları ifade etmişti:

"Esasen, tüm taraflar Doğu Akdeniz'de en uzun ana kara kıyısına sahip ülke olan Türkiye'nin kıyı projeksiyonunun adalarla kesilmeyeceğinin, iki ana kara arasındaki ortay hattın ters tarafında kalan adaların kara suları dışında deniz yetki alanı yaratamayacağının ve deniz yetki alanları hesaplaması yapılırken kıyıların uzunluklarının ve yönlerinin hesaba katıldığının farkındadır.

Nitekim, Türkiye bu anlaşmayı imzalamadan önce tarafları hakkaniyet çerçevesinde bir uzlaşı için görüşmelere çağırmıştır ve halen de görüşmelere hazırdır. Ancak, Türkiye'nin uluslararası hukuka dayalı ve hakkaniyeti temel alan bu yaklaşımı karşısında görüşmelere başlamak yerine sadece tek taraflı adımlar atarak Türkiye'yi suçlamak tercihine gidilmiştir. Bu anlayışın altında örneğin Türkiye'nin ana karasının karşısında küçük bir ada olan Meis'e kendi yüzölçümünün 4 bin katı kadar deniz yetki alanı kazandırmaya çalışan maksimalist ve uzlaşmaz Yunan-Rum tezleri yatmaktadır. Bu anlayış, zamanında Mısır'a 40 bin kilometrekare alan kaybettirmiştir. Libya'yla imzalanan son anlaşmayla iki ülkenin oldubittilere izin vermeyeceği en açık şekilde ortaya konmuştur."

https://www.ensonhaber.com/dogu-akdenizdeki-yeni- ...itasi.html
safsata00
6 ay önce - Pts 02 Arl 2019, 21:48
MAKEDONYA


Kuzey Makedonya/Üsküp'te bir esnafın, işyerine gelen Türk ziyaretçilerle duygulandıran diyaloğu:

"Biz devlet nedir, devlet için ölmek nedir çok iyi biliriz. Siz zannetmeyin ki bu bayrak sadece Türkiye'nin, Tüklerin bayrağı. O bayrak dünyadaki Müslümanların bayrağıdır"
https://twitter.com/eha_medyamustafa1981
6 ay önce - Pts 02 Arl 2019, 22:10

Alıntı:
NATO ülkeleri ABD'den şikayetçi
Fransa, ABD'nin NATO üyelerine Amerikan silahı alma konusunda dayatma yapmaması gerektiğini söyledi.
Haber Merkezi | 02.12.2019 - 19:33..

NATO ülkeleri ABD'den şikayetçi
NATO'ya üye ülkeler, Amerika'nın silah satma baskısından rahatsız...

Haftalık yayımlanan Le Journal du Dimanche gazetesine demeç veren Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, "NATO Tüzüğünün İttifak üyelerine dayanışma zorunluluğu getiren 5. maddesinin ABD'nin baskısıyla üyeleri Amerikan silahları almaya zorlayan F-35 maddesine dönüşmesine izin verilmemeli" dedi.

NATO ülkeleri ABD'den şikayetçi

(Fransa Savunma Bakanı Florence Parly)

AB BAĞIMSIZ OLMALI

ABD'nin NATO'nun önemli bir aktörü olduğunu ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Avrupa ülkelerini kendi güvenliklerinden sorumlu olmaya davet ettiğini anımsatan Parly, "Şu anda Avrupa, ekonomik ve siyasi gücüne uygun bir askeri mekanizmaya sahip değil. Bağımsız ve egemen bir tutum oluşturulması hızlı bir süreç değil. Ancak bu, AB üyelerini egemen Avrupa ile Transatlantik İttifakı arasında seçim yapmak zorunda bırakmamalı. Aksine birbirlerini güçlendirmeli" dedi.

Parly, Avrupa'da güvenliğin Rusya'yla diyalog kurulmadan sağlanamayacağını sözlerine ekledi.

https://www.ensonhaber.com/nato-ulkeleri-abdden-s ...yetci.html
Önce Macron, "Nato nun beyin ölümü gerçekleşti" dedi şimdi de bu. Avrupa da özellikle Fransa da ilginç şeyler oluyor.
Türkiye nin Suriye'de Barış Pınarı harekatını yapmasından sonra bu gelişmelerin yaşanması rastlantı olmasa gerek. Suriye'de Avrupa nın artık bir muhatap olmaması özellikle Fransa yı rahatsız etmiş.


safsata00
6 ay önce - Sal 03 Arl 2019, 00:06

Alıntı:
Suriye'de Avrupa nın artık bir muhatap olmaması özellikle Fransa yı rahatsız etmiş

Avrupa nın geriside FRANSA dan rahatsız.Özellikle ALMANYA.


mustafa1981
6 ay önce - Sal 03 Arl 2019, 00:19

Alıntı:
Avrupa nın geriside FRANSA dan rahatsız.Özellikle ALMANYA.

Almanya ve Fransa Avrupa birliği içindeki gizli birlikti ne oldu safsata? Aralarına kara kedi mi girdi?
Alıntı:
Merkel: Türkiye zor bir partner olsa da NATO içinde tutulmalı
Almanya Başbakanı Angela Merkel mecliste yaptığı konuşmada Türkiye’nin zor bir müttefik olsa da mutlaka NATO içinde tutulması gerektiğini söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel Federal Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada NATO'nun önemini vurguladı. "Avrupa kendini halihazırda tek başına savunamaz" diyen Merkel Almanya'nın NATO içinde daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

Almanya'nın NATO'nun bütünlük içinde kalması için çaba göstermesi gerektiğini vurgulayan Merkel Türkiye ile ilgili açıklamalar da yaptı. Merkel Türkiye'nin her ne kadar "zor bir müttefik" olsa da jeostratejik nedenlerden ötürü koşulsuz şartsız NATO içinde tutulması gerektiğinin altını çizdi.

Almanya'nın savunma harcamalarını daha da artıracağını belirten Başbakan Merkel ülkenin NATO'ya olan katkısının gelecek yıl gayrısafi yurtiçi hasılasının yüzde 1,42'si olacağını ve bu oranın 2024 yılına kadar da yüzde 1,5'e çıkartılacağını söyledi. Merkel 2030'lu yılların başında ise bu oranın yüzde 2 olacağını ifade etti.

https://www.dw.com/tr/merkel-t%C3%BCrkiye-zor-bir ...a-51434699

Macron Nato nun beyin ölümü gerçekleşti derken Merkel Natoyu daha çok desteklemeliyiz Türkiye yi Nato nun içinde tutmalıyız diyor.
Buradan bile Fransa ve Almanya nın görüş ayrılığı içinde olduğu anlaşılıyor.
Avrupa birliği ve Nato nun geleceği ne olur Allah bilir. Bu birliklerde sıkıntı olduğu görülebiliyor.


mustafa1981
6 ay önce - Sal 03 Arl 2019, 00:57

Deutsche Welle Türkçe sitesine girmişken haberlere bakayım dedim ve bu yazıya denk geldim. Olaya tamamen kendi pencerelerinden bakmışlar.
Alıntı:
NATO diplomatı devamında, “NATO’nun Avrupa Birliği ya da Birleşmiş Milletler gibi bir terör örgütleri listesi yoktur. NATO’nun ve ülkelerin savunma planlarında birtakım gruplar, ülke ve bölge bazında incelenir ve orada terör gruplarına atıflar yapılır. O planlar içinde kısa bir tehdit değerlendirmesi de yer alır” diye konuştu.

Şu açıklama nereden baksan elinde kalıyor zaten.

Alıntı:
ABD Savunma Bakanı: ÖSO’nun işlediği savaş suçları doğruysa Türkiye sorumlu

Aynı muhataplar Öso nun savaş suçu işlediğini iddia etmekten geri durmuyordu ama?
İş öso ya gelince hiç de tarafsız davranmıyorlar. ypg, pkk kardeş örgütlerdir deyince Nato ve Avrupa birliğinin terör örgütleri listesi yoktur diyorlar. Daha yeni kendi vatandaşları olan deaşlıları almak istemiyordu Avrupalılar.
Hem ypg deaş ile güneyimizi karıştır hemde terörist oluşumlar Avrupa ve Natoyu bağlamaz de. Bu kadar pişkinliğe de pes doğrusu!


Alıntı:
NATO ile güven bunalımı krize döner mi?
Londra’daki NATO Zirvesi öncesi, Türkiye ile İttifak arasındaki ilişkilerde ciddi bir gerilim söz konusu. Diplomatlara göre S-400’leri aktif olarak kullanması halinde Türkiye, karar mekanizmalarından dışlanabilir.

NATO’nun 3-4 Aralık Londra Zirvesi, Türkiye ve müttefiklerinin yoğun eleştirileri altında toplanıyor. Uzmanlara göre Türkiye-NATO ilişkileri, tarihinin ‘en derin güven bunalımını’ yaşıyor. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması ile başlayan gerilim, Türkiye’nin Suriye harekâtı ile tırmandı. Türkiye de bir süredir, NATO’yu terörle mücadelede kendisini yalnız bırakmakla suçluyor. DW Türkçe, “NATO ve Türkiye ilişkileri nasıl bir noktada, mevcut durum için bir kriz tanımlaması yapılabilir mi, taraflar bu noktaya nasıl geldi?” sorularının yanıtlarını aradı.

YPG çatlağı

Türkiye ve NATO arasındaki görüş ayrılığının en önemli nedenlerinden biri olarak Suriye krizi gösteriliyor. DW Türkçe’nin konuya ilişkin görüşlerine başvurduğu, isim vermeyen ABD’li NATO yetkilisi, Suriye kriziyle birlikte Türkiye’nin NATO'daki durumunun farklılaştığını belirterek “Konsensüse ulaşmada Türkiye kendi cephesinden haklı nedenlerle güçlükler çıkardı. Görüş ayrılığının ana nedeni, terör örgütlerinin tanınmasıyla ilgili” dedi. Türkiye, YPG/PYD’nin terör örgütü olarak tanınmasını istiyor. NATO diplomatı devamında, “NATO’nun Avrupa Birliği ya da Birleşmiş Milletler gibi bir terör örgütleri listesi yoktur. NATO’nun ve ülkelerin savunma planlarında birtakım gruplar, ülke ve bölge bazında incelenir ve orada terör gruplarına atıflar yapılır. O planlar içinde kısa bir tehdit değerlendirmesi de yer alır” diye konuştu.

DW Türkçe’ye konuşan ve NATO’da “homurdanmaların” ilk olarak Afrin Harekatı sırasında başladığını belirten İttifak’ta görevli bir Türk diplomat ise “Afrin Harekatı’nı anlattık ve PYD’ye terör örgütü olarak atıf yaptırdık. Barış Pınarı’ndaki gibi Türkiye’yi köşeye sıkıştırmaya dönük yoğun eleştiriler olmadı. YPG/PYD’nin olduğu alanlara Türkiye girmeye başladıkça, sıkıntılar patlak verdi” diyor.

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik askeri harekâtı NATO üyeleri tarafından tepkiyle karşılanmıştı

Karşılıklı güvensizlik

“İlişkilerin bu kadar sorunlu olduğu başka bir dönem olmadığını” vurgulayan diplomatik ve askeri kaynaklara göre, “Batı, büyük ölçüde Türkiye’ye güvenini yitirdi.” İlişkilere güvensizliğin hâkim olduğunu belirten kaynaklar, “Türkiye’de de Batı’ya karşı zaten var olan güvensizlik iyice derinleşti ve bunun temelinde büyük ölçüde iç politika yatıyor” ifadesini kullanıyor.

Diplomatlar, Batı’daki güvensizliğin kaynağı olarak, büyüyen popülizmin körüklediği İslamofobi ve mülteci sorununu görürken, Suriye krizi ve S-400’ün sorunu daha komplike hale getirdiğini vurguluyorlar.

NATO’da görev yapan Türk diplomat, Batı’da Türkiye’ye bakışın farklılaştığını belirtiyor: “Türkiye’nin Cumhuriyet kurulduğundan beri izlediği yolun dışında başka bir yola gittiği, esas amacın Batı’dan uzaklaşmak mı olduğu şeklinde şüpheler var. Özellikle Batılı kurumlarla entegre olmuş bir ülkenin davranışının öngörülebilir olması önemli.”

Kriz gerçek mi, söylemsel mi?

Diplomatlar ve askeri kaynaklar, Türkiye ve NATO arasındaki mevcut durumun gerçek bir krizden ziyade “söylemsel” olarak tanımlanmasının daha doğru olduğu görüşünde. NATO’daki Türk diplomat, “İş başındakiler NATO’nun önemini gayet müdrik durumdalar ama hamaset uğruna bir takım siyasi gerekçelerle böyle bir retorik kullanıyorlar” dedi.

Aynı kaynak, “NATO ile Türkiye arasında bir kırılma beklenebilir mi?” sorusuna “Hayır kesinlikle olmaz. Türkiye’deki NATO tartışmaları tamamen retorik seviyesinde” derken Kadir Has Üniversitesi'nden Prof. Serhat Güvenç bu görüşe katılmıyor:

“Türkiye’nin S-400 gibi stratejik bir tercihe karar verip, bunda ısrarı, güvensizliğin kaynağıdır. Hiçbir şekilde esneklik göstermiyor Türkiye, stratejik bir tercih yapmış gibi görünüyor ve bu tercih NATO ile bir noktada yollarını ayırmayı da içeriyor.”

Gerçek sorun S-400

DW Türkçe’ye konuşan yetkililer, NATO’daki rahatsızlığın esas kaynağı olarak, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemini almasını ve bunu aktif hale getirmeye yönelik adımları gösteriyor. ABD’li NATO yetkilisi, “S-400’ler, NATO içinde ciddi bir krizdir. Rusya ile 2014’den sonra ortaya çıkan ilişkiler ağında Rusya gibi bir ülkeden S-400 alınması doğru değildir. ABD S-400’ün faaliyete geçtiğini ve sürekli kullanıldığını tespit ettiği anda ABD ile ilişkiler çok sıkıntıya girecektir” şeklinde konuşuyor.

Yetkililere göre, NATO’nun hiçbir ülkenin alacağı silaha müdahale etmeye hakkı yok. Ancak NATO’da sadece üyelerle paylaşılan mekanizmaların olduğunu belirten yetkililer, NATO’ya tahsis edilmiş savunma sistemlerini, NATO üyelerinin faydalandığı istihbarat ve radar sistemlerini örnek gösteriyorlar. Söz konusu yetkililer, “Başka bir savunma sisteminin NATO’nun içine sokulması, Türkiye’nin vereceği bir karar değil. Bu kararı NATO verir. S-400’leri entegre edip, etmemekte NATO tek yetki ve söz sahibidir” ifadelerini kullanıyor.

İki sistem birlikte çalışır mı?

Türk tarafının tezine göre NATO’nun savunma ve saldırı aracı olarak kullanılacak Amerikan yapımı F-35 savaş jetleri ile ile Rusya’dan satın alınan S-400’ler bir arada çalışabilir. Savunma Bakanı Hulusi Akar geçen hafta Meclis’te bu teze örnek olarak Litvanya’yı göstermişti. Batılı kaynaklar ve Türk diplomatlar ise bu tezi doğrulamıyor.

DW Türkçe'nin bilgisine başvurduğu ABD’li NATO kaynağı, “Litvanya’da S-400 yok, Kaliningrad’da var. Orası bir Rus toprağı ve bunlar kullanılmıyor” diyor.

Litvanya’da S-400 olmadığını teyit eden Prof. Güvenç ise “Her iki sistemin aynı kullanıcının elinde olması sakıncalıdır çünkü bunlar birbirleri hakkında kısıtlamasız bilgi toplarlar. Bunun için beni ikna etmesi gerekmiyor F-35’in dokuz ortağını ikna etsin. Bu ortaklardan hiçbiri Türkiye’yi haklı bulmuyor” diye konuşuyor.

Güvenç, “Bu bir hava savunma mimarisinin parçası olarak çalışamaz. F-35’ü ayrı, S-400’ü ayrı çalıştırmak da teknik açıdan mümkün değil” bilgisini veriyor.

S-400’ün aktif çalıştırılması halinde, Türkiye’nin NATO’dan dışlanmayacağını ama birtakım önemli konuların Türkiye’yi dışarıda tutarak görüşebileceği belirtiliyor. Diplomatların ve askeri kaynakların ortak görüşü, F-35 toplantılarından dışlanan Türkiye’nin çeşitli alanlarda, dışlanmaya maruz bırakabileceği yönünde.

Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi
Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi

Prof. Güvenç de, “Türkiye güvenilir müttefik konumunu kaybettiği için NATO içinde muhtemelen pek çok şey, Ankara ile görüşülmeden ya da Ankara’ya haber verilmeden başka kanallardan kotarılır ve Türkiye yalıtılır. Bu da Türkiye için NATO üyeliğini anlamsız hale getirir” öngörüsünde bulunuyor.

5’inci madde tartışması

NATO ile yaşanan gerginliklerden biri de, 5’inci Madde’nin çalıştırılmamasına ilişkin. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ekim’de “Biz bir NATO üyesi ülkeyiz. 5’inci Madde’yi gayet iyi biliyorlar. Terör örgütleri NATO üyesi olan Türkiye’ye saldırırken siz sessiz kalamazsınız” demişti. NATO’yu kuran 1949 tarihli Washington Antlaşması’nın 5’inci Madde'si herhangi bir üyeye silahlı saldırıya tüm İttifak’a yapılmış gibi ortak karşılık verilmesini düzenliyor. “Türkiye 5’inci Madde’nin işletilmesi için bugüne kadar talepte bulunmadı” diyen NATO kaynakları, bu maddenin sadece bir defa, 11 Eylül saldırılarının ardından Afganistan’da kullanıldığını hatırlatıyor.

Öte yandan aynı kaynaklar, 1990’dan başlayarak, iki Körfez Savaşı ve Suriye krizi dahil olmak üzere İttifak içinde 4’üncü Madde’yi en çok işleten ülkenin Türkiye olduğunu ve başka örnek olmadığını vurguluyor. “Taraflardan herhangi biri, taraflardan herhangi birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır” ifadelerini içeren madde, Türkiye tarafından Haziran 2015’den sonra sekiz ay içinde dört defa işletildi.

Aslı Işık

© Deutsche Welle Türkçe


Alıntı:
“Başka bir savunma sisteminin NATO’nun içine sokulması, Türkiye’nin vereceği bir karar değil. Bu kararı NATO verir. S-400’leri entegre edip, etmemekte NATO tek yetki ve söz sahibidir” ifadelerini kullanıyor.


Türkiye kendi hava sahasını kontrol etmek için kimseden izin, yetki veya söz almak zorunda değildir. Sanki Nato Türkiye nin tapusuna sahipmiş gibi davranıyorlar. Onu geçsinler bir kere.
Türkiye keyfinden s-400 sistemi almadı. Buna mecbur kaldı. Kendi savunma sistemimizi yapana kadar bir sistem almak zorunda idik. Türkiye zamanında ABD den patriot almak için de uğraştı. Ancak sürekli oyalandı. Trump un kendisi de Türkiye ye Patriot satılmadığını suçlunun kendileri olduğunu kabul etti. Nato ve ABD, Türkiye yi savunma sistemsiz bırakmaya çalıştılar sonucu s-400 almamız oldu. İleride kendi sistemimizi yaptığımızda s-400 lere de ihtiyacımız kalmayacak. O zaman bahaneleri de kalmaz.
Türkiye nin güvenliği ile ilgili kararları Türkiye kendisi verir.
ypg yi terör örgütü görmüyorlar diye ypg terör örgütü olmayacak diye bir şey yok. Kendileri de pkk ile ypg nin aynı örgüt olduğunu pekala biliyorlar. Türkiye kendi güvenlik kaygıları ile hareket ediyor. Çünkü Nato nun Türkiye nin güvenliğini umursamadığını herkes apaçık görebiliyor artık!

Geçmişte de Nato dan Kıbrıs da kardeşlerimizin katledilmesine karşı karar almalarını istedik ancak bırakın yardım almayı Kıbrıslı kardeşlerimize yardım ettik diye Nato ve ABD tarafından ambargo ile cezalandırıldık! Bu nato, herhalde Türkiye ye emir vermek üs kurmak, engel olmak için var.
Türkiye olarak yardıma ihtiyacımız olduğunda bir karşılık bir yardım bulamayacağız anlaşılan. En başından zaten Koreye adam göndererek Nato ya girme hakkını elde etmiştik. Türkiye'ye Nato tarafından çifte standart uygulanmaya devam edilecek herhalde. Ne yazık ki bu iki yüzlü politikadan vazgeçmeye niyetlerinin olmadığı anlaşılıyor.


safsata00
6 ay önce - Sal 03 Arl 2019, 01:40

Alıntı:
“Başka bir savunma sisteminin NATO’nun içine sokulması, Türkiye’nin vereceği bir karar değil. Bu kararı NATO verir. S-400’leri entegre edip, etmemekte NATO tek yetki ve söz sahibidir” ifadelerini kullanıyor.

Hangi salak bu açıklamayı yaptıysa halt etmiş.Nato sistemine başından beri bağlanmayacağı belli olan bir sistem için bu açıklamayı yapmak gerçekten devletleri aptal yerine koymaktır.Bu andaval kesin fransızdır.

Almanların köpürmesine şaşmamalı.sayfa 288
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET