Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Mustafa Bostan

6 ay önce - Cum 08 Ksm 2019, 17:24
Otoban gürültüsünü engellemenin çözümü var


Önlem alındığı zaman sorunun çözüldüğü ortada. Yeter ki bu konuda duyarlı olunsun. Karayolları Genel Müdürlüğü, Belediyeler, kimse ilgilisi üstüne düşeni yapsın. Şehirde ihtiyaç hissettiğimiz en önemli husus sükunet, sessizlik ve sakinlik.

HCGO
6 ay önce - Pzr 10 Ksm 2019, 01:22
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın 2018 yılındaki basın demeci


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kent merkezleri ve trafiğin yoğun olduğu bölgelerde gürültü kirliliğini önlemek için çalışmalarına hız verdi.

Bu kapsamda 8 bin 500 kilometre bir alana gürültü perdesi konulması planlanırken bugüne kadar 779 kilometre yolun gürültü haritası çıkarıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, vatandaşların karayollarında konforlu seyahat edebilmeleri için gürültü perdeleri yapma çalışmalarına devam ettiklerini aktararak, “Karayollarında çevresel gürültü ile mücadele, ‘Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’ kapsamında yapılıyor. Söz konusu yönetmeliğe göre yılda 3 milyondan fazla aracın geçtiği ana karayollarımızda belirlenecek gürültü durumuna ilişkin haritalar hazırlanıyor” diye konuştu.

8 bin 500 kilometre karayolunda gürültü haritası hazırlanması gerektiğine dikkat çeken Turhan, “Amacımız gürültü seviyesini yönetmelik kriterlerine uyumlu hale getirmek. Bu güne kadar 779 kilometre karayolunun gürültü haritaları tamamlandı. 325 kilometre karayolunda gürültü haritası hazırlanması için ihale çalışmaları devam ediyor. Böylece bin 104 kilometre yolun haritası hazırlanmış olacak” ifadelerini kullandı. Gürültü haritalarının tamamlanmasının ardından büyükşehir belediyelerinin koordinasyonunda “Gürültü Eylem Planları” hazırlanacağını hatırlatan Turhan, gürültüyü azaltıcı eylem planlarının ise ses bariyerleri, ses yutucu asfalt kaplamalar ve yalıtım sağlayan peyzaj uygulamaları şeklinde olacağını kaydetti.HCGO
6 ay önce - Pzr 10 Ksm 2019, 01:32

Göreve yeni gelen her Ulaştırma ve Altyapı Bakanı otoyollara gürültü önleyici Ses Perdesi uygulanması konusunu gündeme getiriyor, ancak bu vaadlerini henüz hakkıyla yerine getirebilen biri çıkmadı. Umarım bu sefer biz yanılırız ve mevcut bakanlık bu konuda sözünü tutar.


(+)


dnzykt
6 ay önce - Pts 11 Ksm 2019, 13:03

Istanbul için komple doğudan batıya TEM'i kapatmak gerek ama projede rant olmadığından çok zor. En azından sanayi değilde Bahçeşehir, Ataşehir gibi konut bölgelerinde uygulamaya başlar ise bir umut olur.

Cemoli D18
6 ay önce - Pts 11 Ksm 2019, 20:10

İstanbul'da, tem, e5 - d100 karayolu ve bağlantı yollarına yapılması gerekir. En azından konutların olduğu bölgelere yapsınlar.

Haliç köprüsüne Mayıs 2017'de, üniversite araç sesinden etkilenmesin bu işi yapmışlardı.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=156889

Konu hk ilgili başlığın linki üsttedir.HCGO
6 ay önce - Pts 11 Ksm 2019, 21:27

Bu çok önemli bir husus ve sizlerce desteklenmesi de çok güzel. Bugün İstanbul da geldiğimiz noktada artan motorlu araç sayılarını, otoyolları, otobanları, tren yollarını vb. düşünürsek ortaya çıkan gürültünün rahatsızlık seviyesine gelmemesi kaçınılmazdır. Bununla ilgili daha önce bakanlık tarafından gündeme gelen dB ölçümleri, bunlarının sonuçlarının değerlendirilmesi ve gereken ses perdelerinin öncelikli yerlerden başlanarak yapılması artık şart olmuştur. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün en öncelikli konusu bu olmalıdır.
Tabii ki eğitim kurumları, hastaneler, konutlar, gürültü şiddeti, yoğunluğu dikkate alınarak ve önceliklendirilerek bir an evvel uygulamaya geçilmelidir.


HCGO
5 ay önce - Sal 03 Arl 2019, 01:37

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bugün yaptığı açıklamada 2023 yılına kadar otoyollara 60.000 m2 SES BARİYERİ yapılacağını açıkladı.

Daha önce görev alan ve benzer vaadlerde bulunan diğer bakanlar bu konuda söz verdiklerini hayata geçiremediler. Umarım Murat Kurum ile bu kırılır. Çevre huzuru ve insan sağlığı için gerekli olan otoban ses bariyerleri acilen yapılmaya başlanır.


(+)
(+)
(+)
(+)
İSMAİL ÇELİK

5 ay önce - Sal 03 Arl 2019, 09:03

Alıntı:
projede rant olmadığından çok zor.


Bedavayamı alınacak,bedavayamı taktırılacak bak bir ekonomik döngü var.Fikir yok sadece tenkit et gitsin.


dnzykt
5 ay önce - Sal 03 Arl 2019, 17:43

Alıntı:
Bedavayamı alınacak,bedavayamı taktırılacak bak bir ekonomik döngü var.Fikir yok sadece tenkit et gitsin.

Enteresan. Ne fikrimiz olacak merak ediyorum. Otoyol kenarına duvar dikecekler. Bunun rantı yok. Yapan hariç, kimse para kazanmayacak. Sadece halkın yaşam kalitesini yükseltecek birşey. Açıkçası benim umudum yok bu çıkan son habere ama yanılmayı çok isterim. Zaman göstercek.


HCGO
5 ay önce - Sal 03 Arl 2019, 20:01

Öncelikle bu foruma katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum.

Bu işi lütfen siyaseti bir tarafa bırakarak düşünelim. Öncelikle bu insanlar bizim oylarımız ile seçiliyor. Neden? Ülkeye, bizlere hizmet etsinler, kalkındırsınlar diye. Peki biz bunun karşilığında ne bekliyoruz? Hizmet. Buna karşı çıkacak olan var mı? Hayır.

Peki o zaman biz bu seçtiğimiz, yetki verdiğimiz kişilerden bizler için farklı farklı alanlarda çözüm üretmelerini bekliyor muyuz? Evet. SES BARİYERİ hususu bunlardan yalnızca bir tanesi ve biz bunun ülkede yaygınlaştırılmasının insan sağlığı ve huzurlu bir yaşam için gerekli olduğunu düşünüyor muyuz? Evet.

Sonra bu seçtiğimiz yetkili kişiler bir takım söz ve vaadler veriyorlar, bizde onlardan bunun tutulmasını bekliyoruz. Buraya kadar tamam mı? Tamam.

Şimdi bizim yorumlarımız başlıyor, yapardı, yapmazdı, bedava mı, para nerede, liste uzadıkça uzuyor.
Bu konu bir örnek, yapılır ya da yapılmaz. Bizde bir sonra ki değerlendirmemizde oy veririz veya vermeyiz, bu kadar basit.

Konumuza dönersek biz talep etmeye devam edeceğiz. Etmeliyiz de... Yetkililerin yapıp yapmadığını da hep beraber görüp değerlendireceğiz.sayfa 4
ANA SAYFA -> ULAŞIM