Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
erkan_gs_mk

7 ay önce - Prş 28 Ksm 2019, 22:30
Kırklareli - Pınarhisar Yenice Barajı İnşaatı


Alıntı:
Kırklareli Pınarhisar Yenice Barajı Ve Sulaması İnşaatı Devam Ediyor

23.08.2019

Su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

DSİ Kırklareli iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kırklareli ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Kırklareli ilimizde nasibini aldı.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlemektedir.Kırklareli Pınarhisar Yenice Barajı ve Sulamasında Çalışmalar Devam Ediyor

Bu kapsamda çalışmaları devam eden Kırklareli Pınarhisar Yenice Barajı ve Sulamasının tamamlanması ile 14 bin 70 dekar tarım arazisi suya kavuşacak. Baraj inşaatında gövde ve seddenin sıyırma kazıları tamamlandı. 15.000 m³ batardo dolgusunun 13.000 m³’ü yapıldı. Enjeksiyon çalışmaları ile dolusavak ve derivasyon konduvi betonarme imalatı tamamlandı. Sulama hattının toplam uzunluğu 38.500 metre olup bunun 29.000 metresi tamamlandı.Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden yüksekliği 36,03 metre ve 3,08 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olacak Kırklareli Pınarhisar Yenice Barajının ve Sulamasının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak. Projenin bütün bileşenlerin tamamlanması ile 2019 birim fiyatları ile ülke ekonomisine 12 958 978,25 TL/yıl katkı sağlanması hedefleniyor.

http://www.dsi.gov.tr/haberler/2019/08/23/k%C4%B1 ...vam-ediyor
Alıntı:
23.08.2019


(+)(+)


ANA SAYFA -> Diğer Şehirler