Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
recepsivas
7 ay önce - Cmt 09 Ksm 2019, 01:15

Alıntı:
Sivtaş bünyesinde sıradaki fabrikalar;Makarna,Salça,Bulgur işleme,Bal paketleme...

Bu bilgiye nereden ulaştınız?

Kubat Mavitekin
7 ay önce - Cmt 09 Ksm 2019, 10:51

Valimiz Salih Ayhan dün akşam Vizyon 58 kanalında katıldığı programda açıkladı.

recepsivas
7 ay önce - Cmt 09 Ksm 2019, 15:15

Alıntı:
Valimiz Salih Ayhan dün akşam Vizyon 58 kanalında katıldığı programda açıkladı.

Öyleyse bu çok güzel bir haber. Sivaslılar olarak bu markalara sahip çıkmalıyız

beratdemir
4 ay önce - Pts 20 Oca 2020, 14:40

Türkiye’ye örnek olacak projede sona gelindi.

Yaklaşık 2 yıl önce koyun yününün değerlendirilmesi noktasında Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız’ın girişimleri ile başlatılan projede sona gelinde. Yapılan araştırmalar ve fizibilite çalışmalarının ardından koyun yününden gübre, izolasyon malzemesi, ve kozmetik sanayinde kullanılan yün sarısı, yün mumu veya yün yağı olarak adlandırılan lanolin elde edilecek.
MEHMET TIRPAN
Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, Koyun yününden tarımsal gübre, ısı yalıtım malzemesi ve kozmetik sanayilerde kullanılan lanolin elde edeceklerini, yapılan fizibilite çalışmalarında sona yaklaşıldığını söyledi. Koyun yünlerinin yeterince değerlendirilmediğini gördüklerini ve aynı zamanda çiftçinin yünden de gelir sağlamalarını istediklerini belirten İl Müdürü Seyit Yıldız, “Bu proje inşallah Türkiye’de ilk olacak. Avrupa da uygulanıyor. Koyun yünü artık eskisi gibi değerinde satılamıyor. Eskiden yün çok kıymetli idi. Bügün geldiğimiz noktada yün 1 TL dahi etmiyor. Yün toprakta veya çevrede yok olabilen bir üründe değil. Yani plastikten daha uzun ömürlü bir ürün. Yün kullanmadığımız için bir işe yaramıyor ancak yün aslında önemli bir değer” dedi. Koyun yapağının izolasyon malzemesi olarak kullanılması noktasında fizibilite ihalesinin yapıldığını aktaran İl Müdürü Seyit Yıldız, “Koyun yününden en kaliteli yalıtım malzemeleri üretmek mümkün. İhaleyi alan ilgili firma ile görüşmelerimiz yaptık. Yünün değerlendirilmesi noktasında hocalarımızla birlikte projeyi geliştirdik. Yünden izolasyon malzemesi yapacağız. Yün iyi bir izolasyon malzemesi ve aynı zamanda ısı ve ses yalıtımı noktasında da oldukça önemli. İzolasyon malzemesinde taş yünü diye bir malzeme kullanılıyor. Taş yününün elde edilmesinde çok büyük enerji maliyeti var. Ama yün doğal olarak büyüyor ve her yıl hayvanların üzerinden kırpılıyor. Doğal ve canlı bir ürün. Ekonomisi ileri olan ülkelerde koyun yünü özellikle tercih edilen, yangına karşı mukavemetli, havayı temizleyen, ses ve ısı yalıtım özellikleri olan bir doğal akıllı liftir. Yine yünden gübre üretmeyi planlıyoruz. Yünlerin içerisinde bulunan gübreleri havuzlar aracılığı ile ayrıştıracağız. Havuzlarda toplanan gübreyi makineden geçirerek gübre haline getireceğiz. Türkiyenin dış ülkelerden yüzde yüzünü ihraç ettiği kozmetik sanayilerde kullanılan lanolin adlı ürünü de yünden üreteceğiz. Bu konuda da oldukça önemli adımlar atacağız. En kaliteli yünleri de sanayide kullanılmak üzere pazarlaması yapılacak. İnşallah yünle ilgili projemizi yeni kurulan SİVTAŞ’la birlikte fabrikası kurulacaktır. Türkiye’de ilk olacak projeyi oldukça fazla önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Sivas Memleket Gazetesi

beratdemir
3 ay önce - Cum 14 Şub 2020, 10:42

Sivtaş bünyesinde açılacak fabrikalardan bir tanesi de koyun yapağısından ses ve ısı izolasyon malzemesi, ham lanolin ve doğal gübre üretim tesisi olacak.

Sivas'ta et, süt, yem, bal ve koyun yapağı üretim tesisleriyle hayvancılığın baya canlanacağını düşünüyorum.

Sivas kaba yem ve ot borsası ile canlı hayvan borsasının da bitmesiyle Sivas'ta hayvancılığın girdi ve çıktı ürünlerinin hemen hemen altyapı ve üstyapısı tamamlanıyor.

Deri sanayi de Sivas'ta geliştirilebilirse güzel olur.

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET