Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 494
Cemalim7
1 hafta önce - Çrş 06 Ksm 2019, 01:13

Alıntı:
*Bundan sonra, güzellikleri hoşuna gitse bile başka kadınlarla evlenmek, eşlerini boşayıp başka eşler almak sana helâl değildir. Ancak sahip olduğun cariyeler başka. Şüphesiz Allah, her şeyi gözetleyendir*Ahzab 52

''Ancak sahip olduğun cariyeler başka''
Evrensel olduğu iddia edilen kutsal kitapta Hz Muhammed'in özel hayatının sınırlarını nerden baksanız 3-5 ayette konuşuyoruz. İlginç.

Niyetim iyi ya da kötü o konumuz değil. Belki inanmakta zorluk yaşarsınız ama bu başlığa gelmeden önce de bu konuda düşüncelerim vardı.

A.Mehmet
1 hafta önce - Çrş 06 Ksm 2019, 01:58

Alıntı:
Ancak sahip olduğun cariyeler başka''
Evrensel olduğu iddia edilen kutsal kitapta Hz Muhammed'in özel hayatının sınırlarını nerden baksanız 3-5 ayette konuşuyoruz. İlginç.

Niyetim iyi ya da kötü o konumuz değil. Belki inanmakta zorluk yaşarsınız ama bu başlığa gelmeden önce de bu konuda düşüncelerim vardı.

Cariyeler ve koleler o zamanlar hayatin bir parcasiydi.Bazi seyler bir anda yasaklanmaz zamana yayilir.Zamanlada islamin tesfikiyle zaten cariye ve kolelik kalkmistir.Cariye ve koleligi kaldiran ilk medeniyet gene islamdir.Kuranda alkol bile uzun bir zaman dilimde kaldirilmistir.Bir anda insanlara kolelik ve alkol gibi seyleri yasaklayamassiniz.
Hz.Muhammed bir peygamber ayni zamanda bir insandir.Muslumanlari onun ozel hayati degil peygamberlik gorevi ilgilendirir.Peygamberin 40 yasindan evvelki yasami hic muhatap alinmaz.Peygamberi ilgilendiren ayetler bir vakaa yada olayin aciklamasi,bilgilendirmesi ve uyarilmasidir.Ayetler sahislari,toplumu,devleti,peygamberi ilgilendirecek sekilde cok farklidir.Peygamberi veya devleti ilgilendiren ayetler kisileri ve toplumlari ilgilendirmez.
Kotu niyetli insanlar dogru sozu bile yanlis yerlere ceker.Dogru ve durust olacaksinki dogrulari oldugu gibi ogrenesin.

Cemalim7
1 hafta önce - Çrş 06 Ksm 2019, 02:04

Alıntı:
Cariyeler ve koleler o zamanlar hayatin bir parcasiydi.Bazi seyler bir anda yasaklanmaz zamana yayilir.Zamanlada islamin tesfikiyle zaten cariye ve kolelik kalkmistir.Cariye ve koleligi kaldiran ilk medeniyet gene islamdir.Kuranda alkol bile uzun bir zaman dilimde kaldirilmistir.Bir anda insanlara kolelik ve alkol gibi seyleri yasaklayamassiniz.

Siz burada kutsal kitabı Allah'ın sözü değil de; o zaman ki mevcut politik duruma uygun olan, yerleşik sosyal normlarda belli sınırları aşamayan bir metin olarak bahsediyorsunuz gibi. Ben de sizin gibi düşünüyorum. Kesinlikle Kur'an o zamanki sosyal, politik ve coğrafi ilişkilerin etkisinde olan evrensellikten ve insana mutlak doğrular sunmaktan uzak bir kitaptır. Zaten bundan sonrasını da tartışmaya gerek yok.

Yanlış anlaşılmasın, ben bütün kutsal kitaplar için aynısını düşünüyorum.

A.Mehmet
1 hafta önce - Prş 07 Ksm 2019, 02:17

Alıntı:
Siz burada kutsal kitabı Allah'ın sözü değil de; o zaman ki mevcut politik duruma uygun olan, yerleşik sosyal normlarda belli sınırları aşamayan bir metin olarak bahsediyorsunuz gibi. Ben de sizin gibi düşünüyorum. Kesinlikle Kur'an o zamanki sosyal, politik ve coğrafi ilişkilerin etkisinde olan evrensellikten ve insana mutlak doğrular sunmaktan uzak bir kitaptır. Zaten bundan sonrasını da tartışmaya gerek yok.

Yanlış anlaşılmasın, ben bütün kutsal kitaplar için aynısını düşünüyorum.

Yanlis dusunuyorsunuz.Kurani Kerimde AYET diye bir kelime var butun sorularin ve cevaplarin anahtari bu kelimenin icinde sakli.Muslumanlar dusnmedigi icin bu kelimeyi anlamiyorlar.Bu kavrami bilmeyice de Kurani anlamiyorlar.Sizin gibi dusunenlerde bu kelimeyi bilmedigi icin yanlis anliyor.
Ayet=ALLAH disinda yartilmis olan her sey. Var olan her sey (ayetler) 1- Bir sebeb icin yaratildi.2-Sebebine uygun ozellikler verildi.3-Var olus sebebine uygun kurallar kondu.4-Her ayet bir sistemin parcasidir.5.Her ayetin bir sonu vardir.6-Sadece insan ayeti yaptiklarindan sorumludur ve hesap verecektir.
Insanlarin hayati da bir ayettir.Kuranin inis sebebi hayattir.Kuran insanin yaratilis sebebini ve uymasi gereken kurallarini hatirlatir ve aciklar.Sonrada tekrar dirilip hesaba cekilecegini anlatir.
*O, hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O, mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır.*Mulk.2

Insan hayati disindaki esya veya evrenin hakikati ise levhi mahvuz ayetleri olarak gecer.Bu ayetler binlerce bilim dali ve ilim adamlarinin olusmasina sebeb oldu.Insanlar esyanin yaratilis sebeblerine uygun davranmadiklari icin dunya ve insanin duzuni bozuldu.Insanlar hayatlarini Kurani okuyarak yaratilis sebeblerine gore yasamadiklari icin hayatlari ya bozuldu yada sonlandi.Birde bunun hesabi var.

Kuranda bireyin,toplumun,devletin ve peygamberlerin yapmasi gereken kurallar vardir.Peygamberin uymasi gereken kurallar digerlerini ilgilendirmez ,bireyi ilgilendiren kurallarida peygamberi ilgilendirmez.Insanlarin hayir yapmasi emredilir bu kurala peygamber karisamaz..Devleti ilgilendiren kurallari insanlar ilgilendirmez.Insanlar devlet gibi para basip vergi toplayamaz.Hepside farkli ayetlerdir.Anlamdigin bu.

Nihat Joseph Ilkay
1 hafta önce - Prş 07 Ksm 2019, 11:24

Alıntı:
''Ancak sahip olduğun cariyeler başka''

Neden kendine bir iyilik yapip biraz mantik calismiyorsun ? Evrensel oldugunu iddia eden bir kitabin icinde evrensel olmayan bilgilerin varligi o kitabin evrensellik iddiasina kesinlikle zarar vermez. Bunun aksini iddia etmek mantiksal safsata hatasidir.
Bak sana Kuran'dan baska bir ornek vereyim : Kuran acik ve anlasilir bir kitap oldugunu iddia eder, bununla beraber yine Kuran'da bazi ayetlerin aciklanmadigi, belirsiz oldugu da yazar. Bu demek degildir ki Kuran anlasilamaz bir kitaptir. Insanlarin sorumlu tutulacagi yerler Kuran'in kendisi tarafindan ana Kitap olarak tanimlanir ve ana kitap yeteri kadar aciklanmistir. O yuzden Kuran kendisinden acik bir kitap olarak bahseder ve mantiken icinde aciklanmamis ayetlerin olmasi bu iddiasiyla celismez.
Evrensel oldugu iddiasina geri donersek;
1) Bir kitap ayni anda hem evrensel hemde yerel bilgileri bir arada bulundurabilir. Bu o kitabin evrensellik iddiasi ile celismez. Eger kitabin kendisi, icinde ki her bilginin evrensel oldugunu ve hicbir yerel bilginin olmadigini iddia ediyor olsaydi o zaman bir celiski olabilirdi.
2)Kuran'in evrensel olmasi veya olmamasi uzerinden Yaratici sozu mudur degilmidir tartismasi somut kanitlar ortaya konulmadigi surece duygusalliga baglama ve temeli olmayan varsayim safsatalarini yapmaktan baska birsey degildir. Boyle durumlarda kanitlama sorumlulugu Peygamberin ozel hayati ile ilgili ayetleri gostererek Kuran'in bir Yaratici sozu olmadigini iddia eden kisinin uzerindedir. Ilk basta bir Yaraticinin varligini somut olarak kanitlamadan akabinde o somut olarak kanitladigi Yaraticinin Kuran tarzi bir kitap gondermeyecegini yine somut olarak gostermedigi surece ortada ciddiye alinacak bir iddia yoktur. Turk ateistlerinin cogu gordugum kadariyla Batili ateistlerin cok kotu kopyalari ve duygusalliga baglama safsatalarini bol miktarda yapiyorlar. Bir diger yaptiklari hata ise inandiklari felsefenin bir sonucu olan soyut ahlak anlayisina anlamsiz bir somut deger veriyorlar.
Temeli saglam olmayan varsayimlara neden bu kadar onem veriyorsunuz ki ? Yanlis yada dogru oldugunuz zaman objektif olarak sahsi bir kaybinizin veya kazancinizin olacagini mi dusunuyorsunuz ?

Burç

1 hafta önce - Prş 07 Ksm 2019, 11:36

Ateistler nedense hep Kuran'a kafayı takar.
Kuran'dan ufak parçalar okuyup, çelişkiler bulmaya çalışırlar.
Kendi anlamadıkları yerleri, başka hiç kimsenin de anlamadığını zannederler.
Anlamadığı bir yer bulduğu için, gayet net anladığı yerler de dahil tüm kitabı inkar ederler.

Aslında Kuran'ı okuyup irdelemeleri, içlerindeki inanış ihtiyacı ve arayışının bir göstergesi.

berdan ak
1 hafta önce - Prş 07 Ksm 2019, 11:49

Ateistler her konuyu bilimsel ve nesnel kanıtlarla ispat arayışına girerler ki bu onların en büyük yanılgısıdır. Çünkü onların bilim dedikleri şeyin Allah'ın (cc) ilmi yanında toplu iğne başı kadar bile olmadığını bilmezler. Kur'an bilimi ve ilmi reddetmez ama ateistler Kur'anı Kerim'i inkar ederler.

osman yörükoğlu
1 hafta önce - Prş 07 Ksm 2019, 17:59

Ateistler neye cevap vermişler ki bazı sorulara cevap versinler.Ellerinden en fazla geçiştirme gelir.Boşverin inanan inansın inanmayan da yanlış yoldan dönerse ne ala ama inanmamakta devam ederlerse kendileri bilir .Tekrar hatırlatalım da Allah'ın azabı büyüktür.Haberiniz olsun .İnsanoğlunun altıüstü bi etiyle bi buduyla da elinden hiçbir şey gelmez. .

Furkan 1453
1 hafta önce - Prş 07 Ksm 2019, 20:22
Sosyolojik Açıdan Ateistler

Ülkemizde azınlık dinlerden ve mezheplerden olanlar ve uç siyasal öğretilere bağlananlar ateizme kayıyor. Çünkü İslam her bakımdan kendi dinlerinden üstün ve mükemmel olduğu için misyonerlik faaliyetleri sonuçsuz kalıyor. Müslümanları kendi taraflarına çekmeye çalışırken kendileri ateist oluyor.

Cemalim7
1 hafta önce - Cmt 09 Ksm 2019, 14:44

Alıntı:
Kuranda bireyin,toplumun,devletin ve peygamberlerin yapmasi gereken kurallar vardir.Peygamberin uymasi gereken kurallar digerlerini ilgilendirmez ,bireyi ilgilendiren kurallarida peygamberi ilgilendirmez.Insanlarin hayir yapmasi emredilir bu kurala peygamber karisamaz..Devleti ilgilendiren kurallari insanlar ilgilendirmez.Insanlar devlet gibi para basip vergi toplayamaz.Hepside farkli ayetlerdir.Anlamdigin bu.

Benim Kuran'ın kendisiyle bir derdim yok. Bütün kutsal kitaplar zamanı için yol gösterici olmuş, daha düzgün bir toplum düzeni inşa etmeye çalışmış kitaplardır ki bu yüzden de yayılmışlardır. Sizin sadece peygambere inmiş dediğiniz ayet paylaştığınız videodaki ''hoca'' tarafından şöyle yorumlanıyor. ''Evet ateistler haklı din adamları kendileri bu ayeti kişiselleştirmişlerdir bu ayet sadece peygambere inmiştir''

Siz de bu ayeti şöyle açıkladınız. Hata yapıyorsam düzeltin. Cariyelik yüzyıllardır vardı. Kuran'ın hemen kaldırmasını bekleyemezsiniz. Hatta alkol için de ancak belli bir zaman diliminde yasaklanabildiğini söylediniz. Ben de size şunu söylüyorum. Eğer Kuran asıl söylemek istediklerini o zaman diliminde söyleyemiyorsa güncel de evrensel de değildir. Bu benim özellikle bu ayet üzerinden tartışmak istediğim bir konu değildi. Tartışma böyle geliştiği için bu konu üstünde duruyoruz. Kuran'ın evrenselliği içi kavimcilik dolu olan, o zamanki sosyal hayatın çok da dışına çıkamayan her ayet üzerinden tartışılır (aşağı yukarı hepsi).

Yoksa ben zaten dini Kuran üzerinden tartışmaya da taraf olan birisi değilim. Dinin çok daha temel problemleri var. İnanmamak için Kuran'dan mantıksız ya da sizim deyiminizle anlamlandıramadığım ayet bulmaya gerek yok. Hayatı ne kadar namaz kılındığı, ne kadar oruç tutulduğu üzerinden ölçen ve ciddi ciddi bunun takibini yapan ve sırf bu yüzden kendisi sonunu bildiği halde yarattığını ilelebet mükafatlandıran ya da cezalandırdıran bir yüce yaratıcı konsept olarak baştan sakattır. Benim mantık ilişkileri kuramadığımı söyleyen arkadaşlar, Evrenin; milyarlarca galaksinin içindeki, sayısız yıldız sisteminin küçücük bir gezegenindeki 20.000 yıllık bir tür için yaratıldığına inanıyorlarsa, benden bu tür cümleleri ciddiye almamı beklemesinler.

sayfa 494
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET