Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
hasanpozan
10 yıl önce - Çrş 20 May 2009, 12:37
Mersin - Altan Erkekli Sahnesi (GSM)

Gençlik Sanat Merkezi Altan Erkekli Sahnesi

GSM Altan Erkekli Sahnesi; 2004 yılı Ekim ayında kuruldu. Mersin'in ilk özel tiyatro salonudur. Kurucusu, aynı zamanda Mersin Şehir Tiyatrosu oyuncu-yönetmeni ve medya iletişim-kurslar sorumlusu da olan Mehmet Tekkanat'tır.

Tekkanat Mersin'in ilk özel tiyatro salonu olan GSM Altan Erkekli Sahnesi ile ilgili şunları söyledi: " Tinerci çocukların barınağı haline gelmiş metruk ve hiçbir işe yaramayan bir apartman altını, hiçbir yerden destek almadan 120 kişilik oturumu olan bir tiyatro salonu haline getirdik. Mersin'in bu tür yerlere ihtiyacı vardı. Ama ne yerel yönetimler ne de Mersin'de tiyatrodan geçimini sağlayanlar bunu düşünmediler. Kimse ağrımayan başını ağrıtmak istemedi. Bizim kuşak çok büyük yokluklarla tiyatro yapmaya çalıştık. Ve hatta prova yapacak yer bulmakta bile zorlanıyorduk. Bu nedenle kimse tiyatro sanatına ciddi bir yaklaşımda bulunmadı. Tiyatro sanatı bilgisiz birikimsizlerin ve "tüccarların" elinde kalmıştı.

Bu işler akıllı insanların işi değildi yani. Mersin'e "deli" lazımdı. O delilerden biri de ben oldum. Hala delilik yapmaya devam ediyorum.

Amacım; Mersin'de gençlere ve çocuklara tiyatronun gerçek dünyasını göstererek geleceğin sağlam ve ayakları yere basan tiyatrocularını yetiştirmekti. Yalnızca tiyatrocu değil, öncelikle "insan" yetiştirmektir amacım."

GSM Altan Erkekli Sahnesi; Mersin'de ilklere imza attı.

İlk kez "Yaratıcı Drama" çalışmalarını başlattı.

Bu kurslara; alanında deneyimli, birikimli ve uzman eğiticiler bakıyor.

Çocuk Gelişimi ve Yaratıcı Drama eğitmeni Sabahat Tekkanat ve Ömer Kaya; Ankara Çağdaş Drama Derneği'nin sertifikasına sahip ve bu alanda kendilerini yetiştirmiş eğitmenler.

Çocuklara ayrı bir önem verdiklerini belirten Sabahat Tekkanat; "Çocuklar bizim geleceğimiz. Yaratıcı Drama kursları çocuk gelişimi ve karakterlerinin oluşması açısından, çağdaş uygar ülkelerde uygulanan çok önemli bir eğitim aracı.

Bu kurslarda asıl amaç tiyatrocu yetişmek değil. Kendine güvenen, kişiliği oturmuş, toplum içinde kendini ifade edebilen çocuklar yetiştirmek asıl amacımızdır.

Bu kurslarda çocuklar eğlenerek öğreniyorlar. Çok eğlenceli ve keyifli uygulamalar var. Bu sistemli bir çalışma yöntemi. Yani herkesin yapabileceği şey değil. Aileler özellikle bu konuya dikkat etmeliler. Tiyatro çalışması adı altında eksik ve yanlış çalışmalar çocuklarda onarılmaz yaralar bırakabilir. Ve ne yazık ki Mersin'de böyle kurum ve kişiler var. Bunlara dikkat etmek gerek." Dedi..

GSM Altan Erkekli Sahnesi; gençlere, yetişkinlere tiyatro kursları ve çocuklara Yaratıcı Drama kurslarının yanı sıra Müzik kurslarıyla da Mersinlinin hizmetinde.

Kadir Aktaşoğlu yönetiminde verilen gitar kursları, ailelerin ilgi gösterdiği bir alan.

Bu kurslardan yetişen birçok genç tiyatrocu adayının konservatuarları kazanmasından büyük gurur duyduğunu belirten Mehmet Tekkanat; "son beş yılda emeğimizin geçtiği birçok gencimiz başta Müjdat Gezen sanat Merkezi olmak üzere, Mimar Sinan, İstanbul ve Çukurova üniversitesi gibi konservatuarları kazandılar. Bu gelişmelerden de ektiğimiz fidanların iyi yetişeceğini ve emeklerimizin boşa gitmediğini görüyoruz.

İlerde Mersin'in gerçek anlamda konservatuar eğitimi verecek daha büyük ve donanımlı kurumlarını oluşturmak en büyük hedefim." Dedi.

GSM Altan Erkekli Sahnesi, kursların yanı sıra; çocuk ve gençlik oyunları sahneleyerek ve amatör tiyatrolara her türlü destek vererek Mersinli sanatseverlere hizmet vermeye devam ediyor.

GSM Altan Erkekli Sahnesi

Irt.tel: 0324 3292824

http://www.tiyatro.net/topluluk/73/genclik_sanat_ ...hnesi.html

...

vedat tan
9 yıl önce - Çrş 23 Hzr 2010, 12:06

helal valla size.bu haberi daha yeni gördüm.tebrıkler size...

aykutsan
7 yıl önce - Çrş 23 May 2012, 10:38

Mehmet Tekkanat tanıyorum.Bir çok dizide oyunculuğunu sergiledi.

Sertac66
5 gün önce - Cum 08 Ksm 2019, 18:20

Burası halen açık mı?

aykutsan
5 gün önce - Cum 08 Ksm 2019, 20:57

Alıntı:
Burası halen açık mı? 

Burası halen açık.Şu aralar vahap seçerle geziyor.

Sertac66
5 gün önce - Cum 08 Ksm 2019, 23:31

Kim Vahap Seçerle geziyor anlamadım?

aykutsan
5 gün önce - Cmt 09 Ksm 2019, 00:05

Alıntı:
Kim Vahap Seçerle geziyor anlamadım? 

Sahibi patronu..

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET