Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Mehmet Kasım İyonya
10 ay önce - Cum 20 Eyl 2019, 15:11
BASMANE-FUAR İZMİR METRO PROJESİ


Saraydaki toplantıda Kemer'de aktarma için TCDD'den alan talebi de konuşulmuş.

https://www.gundemebakis.com/yerel-yonetimler/soy ...38315.html
Alıntı:

KEMER’DEKİ BİN METREKARELİK ARAZİ İÇİN

İzmir Büyükşehir Belediyesi üç yıl önce Kemer’de aktarma istasyonu ve Zabıta binası yapmak için TCDD’nin bin metrekarelik alandaki hissesini istedi. TCDD 3. Bölge Müdürlüğü talebi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ardından da Başbakanlığa gitti. Süreç devem ederken Başbakanlık kapandı. Büyükşehir’e “Cumhurbaşkanı onaylaması gerekiyor” denildi. Büyükşehir’in parayla alacağı ve TCDD’nin onay verdiği talep 3 yıldır Ankara’nın onayını bekliyor.


Bu aktarma ESHOT için mi yoksa İZBAN için mi acaba? İZBAN'daki yoğunluğu azaltmak için farklı işletme senaryoları denemekte fayda var. Yoğun yerler şehiriçindeki istasyonlarda yani aktarma merkezlerinde oluyor. Kemer bu açıdan önemli. Acaba müselles hattı kullanılarak İZBAN Basmane eklentisi gibi şeyler olabilir mi? Böylece 2 farklı İZBAN işletmesi ara seferlerde düzenlenebilir mi?

1-Basmane-Cumaovası
2-Basmane-Aliağa

Kemer'den bir de metro geçecek. Geçenlerde danışmanlık ihalesi yapılan Havalimanı-Stadyum Metrosu Basmane ve Kemer'den geçip Tepecik, Gıda Çarşısı'ndan Stadyum'a gidiyor.28 km uzunluğunda çok maliyetli bir proje. 2 sene proje çalışmaları sürecek. İnşaat aşamasına gelince belki etaplar halinde yapılır. Basmane-Fuar arası öncelikli ele alınabilir. Kemer'den başlayabilir, İZBAN'la entegre olur. Diğer bölümleri sonraya bırakılabilir.mahmut11
10 ay önce - Cum 20 Eyl 2019, 20:45

Basmane Gar'a İZBAN gelmez.
Ne yol yeter ne de ihtiyaç var.

Basmane artık İZBAN'ın uğrayacağı kadar gerekli bir nokta değil.
Metro da geliyor.


Mehmet Kasım İyonya
10 ay önce - Cmt 21 Eyl 2019, 12:21

Havalimanı-Stadyum Metrosu'nun 28 km çok uzun olduğu için aşamalı olarak yapılabileceğini yazmıştım, belki ilk bölüm şöyle olabilir. Stadyum-Karabağlar arası gibi:

sayfa 2
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege