Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 231
akin87
5 gün önce - Prş 12 Eyl 2019, 01:11

Alıntı:
Bosch Siemens Mitsubishi gibi bir marka çıkarabilirdik

Bosch Siemens deyince milletin aklına halen sadece Beyaz eşya geliyorsa durum vahim...

MuratUL
5 gün önce - Prş 12 Eyl 2019, 01:25

Bosch Siemens deyince milletin aklına halen sadece Beyaz eşya geliyorsa durum vahim...
Bosch dünyanın enbuyuk otomotiv sanayi tedarikçisi.. Artı parça uretmediği bir iş kolu yok dünya iş sanayi litaraturunde.. Siemens in en küçük işi beyaz eşya.. artık onada beyaz eşya denirmi bilmiyorum kırmızı renkli buzdolabı çok sexy.. Bosch Siemens gibi bir marka çıkarsak 500sene hiçbir şey uretmemize gerek kalmaz )) ülkede sanayi deyince Biskuit çikolata sektörü geliyor.. Ülker mesela

Metehan209
5 gün önce - Prş 12 Eyl 2019, 01:29

Murat ve Mustafa, uzun süredir böylesi zevkli düello görmemiştim. Dolu dolu teşekkürler,

zaferp

5 gün önce - Prş 12 Eyl 2019, 03:36

Vestel vb. Firmaların elektrikli araçlar için li-ion batarya çalışması varmı? Bu konuda yatırım şart. Öyle görünüyor ki bu yakın gelecekte aynı geçmiş yüzyılda olduğu gibi içten yanmalı motorlar bir numara olduysa şimdi de bu batarya işinde olanlar kazanacak. Bu en az yerli otomobil yapmak kadar önemli bir konu. Sadece o değil. Lastik işide öyle büyümek için bunları yapmak zorundayız. Yükte hafif pahada ağır.

Bu li-ion batarya da kaymak yiyen şirketler ve ülkeleri:

LG Chem: güney Kore
CATL financials and forecast: Çin
BYD Co Çin
Panasonic japonya
Tesla abd

Artık bir işi becerelim eğer bu batarya işini beceremezsek bu yüzyıl da kayıp olur.
Gerçi bu eğitim sistemi ile ne olacaksa ama inşallah birleri yapar.

murad_1299
5 gün önce - Prş 12 Eyl 2019, 04:12

Hızlı şarj istasyonlarının şebekeye entegrasyonu da sıkıntı çıkabilecek konulardan diye tahmin ediyorum.
Bizim elektrik dağıtım şebekesinde gerekli yatırımın yapılması lâzım

Hazar23
5 gün önce - Prş 12 Eyl 2019, 06:50

Alıntı:

Akın bey ben o seviyenin bir tık üstüyüm bu şirketlerin ne demek olduğunu çok çok iyi bilen eski bir mühendisim. ABB, BOMBARDIER, TYSSEN KRUPP, SCHNEIDER vs sana çok daha fazlasını yazabilirim. Böyle bir markamızda malesef yok.
Evet ağır sanayi ve ileri teknoloji hamlesini bir türlü gerçekleştiremedik. Demek istediğim koç sabancı vs bütün büyük oluşumlarımız hazırcı. Bunu yıkmadan sanayi devrimini yapmış olamayız. Ayrıca biz basit bir araba için bile bir araya gelemiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti bu işin kudretinin çok çok üzerindedir ama bir türlü başaramıyor. Bildiğiniz üzere Japonya silah alımı ve satışı yapmıyor bu sebeple üretimleri kısıtlı. Ama baktılar ki dünya da kazan kaynıyor, Mitsubishi Heavy ile bir araya gelerek kısa zamanda 5. Nesil bir savaş uçağı oluşumuna girdiler.

Ama tutupta biz zaten gerideyiz bu saatten sonra geliştirmeye gerek yok demekte saçmalıktır. Toplu iğne yapsak bizim için kardır. Ki bana göre müthiş derecede ilerleme kaydediyoruz. Ama tüm yük devletimizin omuzlarında. Buda özel sektörün risk, arge, inovasyona para ayırmak istememesindendir.

zaferp

5 gün önce - Prş 12 Eyl 2019, 12:20

Tüsiad dediğimiz oluşum zaten bu ülkede zaten hazırcı. Evet çok fazla kişiye iş imkanı sağlıyorlar ama bu onların faizci hazır paracı (banka vb.) ve montaj işi. Devlet bu işin içinde olmazsa ağır sanayi ve ileri teknoloji yatırımları hayal. Kıraç gibiler ortada. Sırf üretime engel olabilmek için üretim içine girmiş gibi göründü. Tam tahmin ettiğim gibi. Bu varsa olmaz diyordum zaten o da patladı.

alperenfatih
5 gün önce - Prş 12 Eyl 2019, 12:36

Bu 5 firma, zaten devletin en üst düzeyinde yapılan görüşmeler sonrası belirlendi. Bir çok kişi talip oldu da içlerinden seçilmediler, biraz da zorlama ile girdiler.

Zaten İnan Kıraç ın da durumu, görüşü az çok bellidir, buna rağmen adam projeye dahil edildiyse veya zorlandıysa, şimdi ona yüklenmenin manası nedir.

Ayrıca projenin ne durumda olduğu da net değil. Belki de proje ilerleme kaydedemedi, uyumlu bir çalışma ortamı olmadı. Birçok şey muamma. Bunlar ortaya çıkınca bazı şeyler anlaşılacak ama şimdiden kesin kanaate varmak mümkün değil.

orhan akıncı
5 gün önce - Prş 12 Eyl 2019, 14:37

Alıntı:
Vestel vb. Firmaların elektrikli araçlar için li-ion batarya çalışması varmı?

Büyük ihtimalle olması gerekiyor.
bu firmanın yada zorlu holdingin bu piller ile ilgili maden yatırımı var. Nikel medenleri vs gibi yerlere yatırım yapıyor.
Hatta TR nin en büyük nikel üreticisi diye biliyorum.

orhan akıncı
5 gün önce - Prş 12 Eyl 2019, 14:41

Alıntı:
Bu 5 firma, zaten devletin en üst düzeyinde yapılan görüşmeler sonrası belirlendi. Bir çok kişi talip oldu da içlerinden seçilmediler, biraz da zorlama ile girdiler.

Zaten İnan Kıraç ın da durumu, görüşü az çok bellidir, buna rağmen adam projeye dahil edildiyse veya zorlandıysa, şimdi ona yüklenmenin manası nedir.

Nasıl bir zorlama bu.
Baktılar ki bu iş zorlu hemen kıraç su koyverdi.
Bir işe girdiysen ve bu alanda faaliyet gösteriyorsan her ne olursa olsun o işi yarıda bırakmaman gerekir.
Ama adam sanki evcilik oyunu gibi mızıkçılık yapmış. Sonra yüklenme hemi.
Ben olsam ceza bile keserdim.

sayfa 231
ANA SAYFA -> ULAŞIM