Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 15
önens
9 ay önce - Prş 25 Nis 2019, 15:52

Yanılıyorsun Resul geçen yıl festival Merkez park içindeydi .

Resul GUL

9 ay önce - Prş 25 Nis 2019, 16:36

Demek ki önceki seneyi hatırlıyorum Şu anki Narenciye Parkı olacak yerde yapılmıştı.. Demek ki ilk yapılan Festival oradaymış..

Bahsi geçen yer
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=6047159#6047159önens
5 ay önce - Cum 02 Ağu 2019, 13:163. Adana Lezzet Festivali'ne doğru

Adana'da bu yıl "Akdeniz Şöleni" temasıyla üçüncüsü gerçekleştirilecek Lezzet Festivali yürütme kurulu toplantısı Vali Mahmut Demirtaş başkanlığında gerçekleştirildi.
Vali Demirtaş, toplantıda Lezzet Festivali'nin 4-6 Ekim tarihlerinde gerçekleştirileceğini hatırlattı.
Adana'nın unutulmaz lezzetlerini dünyaya tanıtacak festivalin en iyi şekilde gerçekleşmesi için yapılan hazırlıkları adım adım takip ettiklerini ifade eden Demirtaş, gerçekleştirdikleri tüm proje ve çalışmalarla kenti önemli bir gastronomi destinasyonuna dönüştürme kararlılığında olduklarını belirtti.
Vali Demirtaş, kentin, geleneksel mutfağına ait değerlerin ön plana çıkarılması ve gastronominin Adana'nın önemli sektörlerinden biri haline dönüşmesinin turizm potansiyeline de önemli katkı sunacağını aktardı.
Toplantıda ayrıca festivalin hazırlık çalışmalarına ilişkin detaylar masaya yatırıldı.


Resul GUL

4 ay önce - Sal 10 Eyl 2019, 16:10

Resul GUL

4 ay önce - Prş 12 Eyl 2019, 01:27
Adana Lezzet Festivali 4-5-6 Ekim de
önens
4 ay önce - Cum 13 Eyl 2019, 09:57


3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali'nde birçok ülkenin de yöresel tatları yer alacakBu yıl 4-6 Ekim tarihlerinde "Büyük Akdeniz Şöleni" temasıyla düzenlenecek 3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali'nin yürütme kurulu toplantısı Vali Mahmut Demirtaş başkanlığında düzenlendi.

Yapılan hazırlıkların detayları ile ele alındığı toplantıda bir değerlendirmede bulunan Vali Demirtaş; Adana'nın geçmişten bugüne sahip olduğu sayısız değerlerinin yanı sıra zengin mutfak kültürü ile eşsiz lezzetini ülkemize ve tüm dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Akdeniz ülkeleri arasında ortak mutfak kültürü üzerinden bir dostluk köprüsü kurmayı da amaçladıklarını belirten Vali Demirtaş; Malta, Lübnan, KKTC, Fas ve İtalya ülkelerinin yöresel tatlarının festival süresince kurulacak stantlarda ziyaretçilerin beğenisine sunulacağını ve ayrıca konuk ülke olarak da Akdeniz havzası dışında Güney Kore ve Endonezya'nın da kendi ulusal lezzetlerini festivalde lezzet tutkunlarıyla buluşturacağını söyledi.

İspanya, Fransa, Tunus, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Yunanistan gibi ülkelerinde en önemli yıldız şefleri ile gazetecilerinin de katılımıyla zenginleşecek festivalin Adana'ya yakışır bir biçimde geçmesi için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğine değinen Vali Demirtaş, tüm lezzet tutkunlarını Adana'nın dillere destan lezzetlerini tatmaya davet ettiklerini sözlerine ekledi.

Toplantı, festivale yönelik çalışmaların detaylı bir şekilde değerlendirilmesi ve hazırlık komitesi üyelerinin görüş ve önerilerini dile getirmesinin ardından sona erdi.

https://m.sondakika.com/haber/haber-3-uluslararas ...-12416971/


Resul GUL

4 ay önce - Cmt 14 Eyl 2019, 00:38
Adana Lezzet Festivali 4-5-6 Ekim tarihleri arasında yapılacak

önens
4 ay önce - Çrş 18 Eyl 2019, 15:353. Uluslararası Adana Lezzet Festivali 'Büyük Akdeniz Şöleni'

Adana Valisi Mahmut Demirtaş: "Adana gastronomi vitrininin parlayan yıldızı haline dönüşecektir"
İstanbul - Adana mutfağını Akdeniz ülkeleriyle buluşturacak olan 3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali'nin tanıtım ve lansman toplantısı İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, "Adana'mız için markalaşma sürecini başlattık ve en kısa zamanda bu süreci tamamlamayacağız. Bu sürecin sonunda Adana Lezzet Festivalinin tüm platformlarda bir Adana markası olarak hak ettiği yeri alacak ve tüm gastronomi vitrininin parlayan yıldızı haline dönüşecektir" dedi.

Adana Valiliğinin ev sahipliğinde 4-6 Ekim tarihleri arasında "Büyük Akdeniz Şöleni" temasıyla düzenlenecek olan "3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali" için İstanbul'da basın toplantısı düzenlendi. Beşiktaş'taki Feriye'de düzenlenen toplantıya, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Türkiye Gazetesi Genel Koordinatörü ve Yazarı Yücel Koç, İhlas Haber Ajansı Haber Koordinatörü İrfan Altıkardeş, Türkiye Gazetesi Yazarı Fuat Uğur, gastronomi dünyasından STK temsilcileri, kanaat önderleri ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda festivalle ilgili detaylar paylaşılırken, misafirlere ikram edilen ciğer, börek, Çukurova'ya özgü reçel, bal ve peynirler büyük beğeni topladı. Akdeniz ülkelerinden ve konuk ülke Güney Kore'den Dario Cecchini (İtalya), Juan Jose Lpez (İspanya), Nihad Mamaledzija (Bosna Hersek), Christian Plumail (Fransa), Rafram Chaddad (Tunus), Altin Prenga (Arnavutluk) ve Anissa Helou (Lübnan) gibi uluslararası isimlerin yanı sıra, Cüneyt Asan, Hazer Amani, Danilo Zanna, Ebru Baybara Demir, Eyüp Kemal Sevinç, Yunus Emre Akkor gibi ünlü şeflerin ve yerel ustaların şovlarıyla üç gün boyunca Adana'da bir gastronomi şöleni yaşanacak.

"Adana mutfağının geleceğe aktarılmasına hizmet edeceğiz"

Toplantıda konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, "Adana derin tarihi coğrafi ve stratejik konumuyla geçmişten bugüne pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu'nun ve dünyanın en eski yerleşim yerlerden biridir. Hiç kuşkusuz bu tarihsel derinlik birçok kültürel zenginliği beraberinde getirmektedir. Bu kültürel çeşitliliğin en önemli unsurlarından biri de yemek kültürüdür. Bilindiği üzere bugünün dünyasında geleneksel mutfaklar ön plana çıkmış durumdadır. Tüm isim yapmış şefler geleneksel mutfaklarda pişirme teknikleriyle bilinmektedir. Geleneksel mutfağımıza ait değerlerin ön plana çıkarılması ve gastronominin önemli sektörü haline dönüşmesi ise ülkemiz ve ilimiz ekonomisi açısından büyük önem arz etmektedir. Festival süresince Adananın en yerel ve en geleneksel mutfak kültürünü ülkemize ve tüm dünyaya tanıtacağız. Böylelikle Adana mutfağının tüm unsurlarının ziyaretçilerimizle paylaşırken, unutulmaya yüz tutan geleneksel yemek bilgilerimizin tanıtımının bilinirliğinin artırılmasına ve geleceğe aktarılmasına hizmet edeceğiz. Lezzet kenti Adana ve lezzetin peşinde koşanlar Adana'da buluşuyor sloganlarıyla düzenlediğimiz festivalin adını 'Büyük Akdeniz Şöleni' olarak belirledik. Bu yıl zengin yemek kültürümüzü ve geleneksel mutfağımızı görücüye çıkarıyoruz ve Adanamızın en yerel ile geleneksel farklarını beğenisine sunuyoruz. Bununla birlikte festivalimizin merkezinden birbirinden değerli, yerel, ulusal ve uluslararası şeflerin düzenleyeceğiz gastroşovlarla zenginleştireceğiz. Gastronomi dünyasının kıymetli isimlerinden Adana'da buluşturacak söyleşiler, paneller ve mutfak atölyeleri gerçekleştireceğiz" dedi.

"Adana gastronomi vitrininin parlayan yıldızı haline dönüşecektir"

Festivalde Adana'nın yanı sıra Gaziantep ve Hatay mutfaklarını eşsiz lezzetlerinin de açılacak stantlarda ziyaretçilerle buluşacağını söyleyen Vali Demirtaş, "Böylelikle güneyin enfes tatlarını komşu illerimizle birlikte Torosların ötesine taşıyacağız. Bu yıl sloganımıza uygun olarak Akdeniz havzasında yer alan ülkelerden KKTC'nin, İtalya, Malta, Lübnan ve Fas'tan konuklarımız yer alacak ve festival süresince kendi ülkelerinin geleneksel yemeklerini tanıtacakları stantları açacaklar. Fransa, İspanya, Yunanistan, Arnavutluk, Tunus ve Bosna-Hersek'ten festivalimize katılacak şefler ise gastroşovlar ile renk katacaklar ve festivalin bir parçası olacaklar. Ayrıca kendi lezzetlerini açacakları stantlarda tutkunların beğenilerine sunacaklar. Böylelikle Adana'da Uzakdoğudan Akdeniz'e eşsiz bir lezzet şölenine konuk olurken, festivale katılan ülkeler arasında da dostluk ve sevgi köprüsünü hep birlikte inşa edeceğiz. Ayrıca konuklarımız pamuk hasadı gibi etkinliklere katılacaklar. Doğa ve kültür turlarına katılarak da güzellikleri keşfedecekler. Ziyaretçilerimiz bu sayede Adana kültürünü ve yaşamını daha da yakından tanıma fırsatı bulacaklar. Adanamız için markalaşma sürecini başlattık ve en kısa zamanda bu süreci tamamlamayacağız. Bu sürecin sonunda Adana Lezzet Festivalinin tüm platformlarda bir Adana markası olarak hak ettiği yeri alacak ve tüm gastronomi vitrininin parlayan yıldızı haline dönüşecektir" diye konuştu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise tüm Türkiye'yi Adana'ya davet ederek, "Adana'da lezzet festivali yapılmaması bizim eksiğimizdi. 500-600 çeşit lezzetin bir arada olduğu, göçün birleşim noktası olan Adana'da bir lezzet festivali olmaması ciddi bir eksiklikti. Adana lezzetleri bir hastalıktır. Uzun süre Adana kebap ile anılırdı. Adana'nın lezzet konusunda kebaptan ibaret olmadığını da gelen ziyaretçilerimiz görecektir. Bu sene ziyaretçi sayımızın da artacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.


Resul GUL

4 ay önce - Pts 23 Eyl 2019, 22:17


önens
4 ay önce - Çrş 25 Eyl 2019, 12:26Adana'da gastronomi şöleni yaşanacak

4-6 Ekim tarihleri arasında "Büyük Akdeniz Şöleni" temasıyla düzenlenecek 3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali'nde uluslararası isimlerin yanı sıra ünlü şeflerin ve yerel ustaların şovlarıyla üç gün boyunca Adana'da bir gastronomi şöleni yaşanacak

Vali Mahmut Demirtaş: "Adana'nın tanıtımı için gereken gayreti göstereceğiz"
Adana - Adana mutfağını Akdeniz ülkeleriyle buluşturacak olan 3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali'nin tanıtım toplantısı düzenlendi. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, "Bu kadim kentin hem ulusal ve hem de uluslararası arenada daha fazla tanınması için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz" dedi.

Adana Valiliğinin ev sahipliğinde 4-6 Ekim tarihleri arasında "Büyük Akdeniz Şöleni" temasıyla düzenlenecek olan "3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali" için kentteki bir restoranda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, ilçe belediye başkanları, STK temsilciler, sosyal medya fenomenleri ve basın mensupları katıldı.

Toplantının açılışında festivalle ilgili detaylar paylaşıldı. Festivalde uluslararası isimlerin yanı sıra ünlü şeflerin ve yerel ustaların şovlarıyla üç gün boyunca Adana'da bir gastronomi şöleni yaşanacak.

"Hedefimiz 5-10 milyon turist"

Toplantıda konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kentte son 3-4 yıldır olumlu gelişmelerin olduğunu ve Adana'nın kabuğunu değiştirdiğini belirterek, "Gerilemeye başlayan, Adana'ya yakışmayan bir seyir izlemeye başlayan kentimiz bir başka yöne dönüyor. Kabuk değiştiriyor. Burada bir sürü etkinliğin, yapılan işlerin etkisi var. Lezzet Festivali, Altın Koza Film Festivali, Kebap ve Şalgam Festivali ve Portakal Çiçeği Karnavalını yapıyoruz. Hepsinin güzellikleri tatma konusunda artısı var. Bunun en büyük göstergesi neredeyse turist gelmeyen memleketimize bugün 1 milyon turist gelmeye başladı. Hedefimiz 5-10 milyon turist olmalı. Bu çok yakın gelecekte olacak bir şey değil ama bunu gerçekleştiren sebeplere de bakmak lazım. Adana'da bunlar önceden yok muydu. Adana tarım kenti, lezzet diyarı, bir ucu deniz, bir ucu dağ olan bir kentimiz değil miydi. Bizim göreve gelmemiz ve birlikte çalışma arzumuz vardı. Bir takım kaptanına ihtiyacımız vardı. O da Vali Mahmut Demirtaş oldu. Çok teşekkür ediyoruz " diye konuştu.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise, "Festivale katılmak üzere ilimize gelen konuklarımızın en iyi şekilde karşılanması, ağırlanması ve kentimizden memnuniyet içerisinde ayrılmaları için tüm hemşerilerimiz ve işletmelerimiz gereken duyarlılığı, ilgiyi ve alakayı göstermelidir" diye konuştu.

"Gastronomi destinasyonuna dönüştüreceğiz"

Adana'nın gastronomi kenti olması için gerekli adımların atılacağını kaydeden Demirtaş, "Unesco tarafından Adana'nın gastronomi kenti olarak tescillenmesi ile 32 ürüne ilişkin coğrafi işaret alınması hususlarındaki başvurularımıza bir kez daha dikkat çekmek istiyorum. Bu fevkalade önemli adımlarla Adana'nın gastronomi turizmine dair potansiyelini daha üst seviyelere çıkaracağız. Adana Lezzet Festivali, Gastronomi Kenti ve Coğrafi İşaret Başvuruları başta olmak üzere, gerçekleştirdiğimiz tüm proje ve çalışmalarla Adana'yı önemli bir gastronomi destinasyonuna mutlaka dönüştüreceğiz. Kentimizin gastronomi başta olmak üzere tüm turizm potansiyelini harekete geçirecek her projeyi desteklemeyi sürdüreceğiz. Bu kadim kentin hem ulusal ve hem de uluslararası arenada daha fazla tanınması, bilinmesi için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceği" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Vali Demirtaş, Adana'yı tekrardan tarım, sanayi, lojistik ve turizm başta olmak üzere her alanda parlayan yıldıza dönüştüreceklerini belirtti.sayfa 15
« önceki   123 ... 1415161718   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET