Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 278
suvaslı
1 hafta önce - Sal 10 Eyl 2019, 13:07

Buket, neden öyle düşünüyorsunuz,

Sivas adeta sanki iki tepe bir dere arasında kalmış gibi şu anki konumundan hariç biryerelere konut yapılamadı, seçkin ve geniş mahalle ile adından semt olarak söz ettirecek mahalleler yapılamadı

çoğul kullanmayım sadece bir mahalle diyeyim,

oda fazla oldu sadece 1000 evler site diyeyim

oda fazla oldu sadece 300-400 konutluk toki hariç bir konut hamlesi bir devasa konut sitesi göremedik,

Sivasın kaderindenmi nedir bilemeyiz,

1960-70 larda gelen belediye tüm tarihi eserleri yıktırıyor hukumet meydanında bulunan bir tarihi eseri yıktırıyor

omay sineması tarihi eseri yıktırıyor,

Sivas gelişmeyecek diye bir imar planı yollar küçüçük şimdi trafikden geçilmiyo, çağımıza uygun bir geniş bulvarlar yapan olmamış

Sivasın en güzel yerinde devasa kiliseyi yıktıran belediye gördü Sivas, ve Sivasın ilerdeki turistik gelişimine darbe vuruluyor,

bunu bilen yok,

1980 lerde Sivas gelişsin açılsın ferahlasın geniş yollar ve siteler yapılacak semt oluşsun dediler, KARŞIYAKA semti oluşturalım dediler , gece kondu mahallesi olarak kaldı, halbuki oraya dönemin belediye başkanı hollanda tipi triplex vilların yapılmasında öncülük yapmış oralara alt yapı yatırımı şebeke götürmüş, vs. vs. çevre düzenlemesi yapmış ozmanın imarı ile bu vlila sitenin etrafına duble yollar yapılmış ben 1985-1995 arası o yolların kenarını bırakın yolun ortasından bitkiler ağaçlar çıktığını gördüm zamanında asalflanmış öyle kalmış, bakan olmamış, başkan en güzel şekilde yaptı ardından oraya bakan olmadı ve oraya bu yatırımı yapan belediye başkanını Sivasdan değil Türkiyeden süreceklerdi,

Refah mı ferahmı isimi değişip durdu, o belediyede Sivas batıya gelişsin dedi, ben kendi gözlerim ile gördüm, tepelik alanlara taş ocaklarından günlük binlerce kamyon çalışarak tepeler arası dolgu yapılarak yollar dümdüz yapıldı, şu anda diriliş mahallesi ve mimarsinan mahallesine bakın iki tepe arası dümdüz dolgu yapılarak, ve yeni yapılan binalarada kot farkı emri verilerek Sivas güzelleştirildi, her müteahit temel attı en az 1-2 kat aşağıda kalacak şekilde dolgu yaptı başka yerde yapmazlardı ve dik yokuşlu yollar olurdu,

Osman seçilmiş döneminde klavuz mahallesine gelişme sağlandı, onada bir dünya laf ettiler,

Sami aydın Kardeşler tepesi tarafına altyapı yatırımı yaptı orası gelişsin diye ve Sivasa ayrı bir güzellik katsın diye oraya yapılan binalar kiminmiş kimmiş kim ne yemiş kim ne yapmış ne kada çok konuşuluyor şu Sivasda sizene yavv kime ne sizene milletin parasına el konulmuş sankide

ortaya bir güzel yatırım çıkmış, gören yok,

Sivas benim olsun var olsun ortadan bir dere geçsin dernin etrafında çay bahçesi olsun tahta sandalyede tahta iskemle üzerinde çay içeyim, birrde ağaç yeter, işte bu kadar dar sığ kırsal beyin sadece Sivasda var, hepsinde değil, ama o kadar dedikoducu varki, kime ne inancağımızı şaşırdık artık ortada gözle görülür birşey varmı ona bakarım, teferruatı beni ilgilendirmez, buradanda milletin kafasını karıştırmayın, verilecek hesabı varsa Allaha verecek zaten,

Sivasın istediği mahalle muhtarı gibi gezecek yüzü gülecek, selama verip duracak ofise uğramadan halk arasında şoww yapacak kapı kapı esnaf dolaşacak lak lak yapacak çay içecek, belediye başaknı arıyorlar, vizyon sahibi misyon sahibi insanları barındırmazlar,

Sami Aydın zamanı en azından bir araya geliyorlardı, Sivasa ne yapalım diyorlardı
AVM yapıldı ortak yatırım yapıldı,
fabrikalar açıldı,
yeni eğlence merkezleri gibi yerler açıldı,
mesire alanları vs,
sıcak çermik aqua parkı açıldı,
hollandadan gelen yatırımcılara yer tahsis edildi,
sıcak çermiğe yatırım yapıldı,
belediye başkanları yurt dışı fuarlara gitti elinde dosyalar ile yatırım yapın diye anlattı,
yatırımcı çektiler,

ama eskiyi beğenmediler, yeniside halkın en ufak isteğine cevap verecek kadar masayı küçülterek mahalle muhtarı gibi çalışan insan portresi yetecek hatta artacak Sivas için,

bnim bildiğim dertler muhtara söylenir elinde dosya ile belediye başkan yardımcısına gider fen işleri müdülüğüne gider vs. vs.

belediye başkanıda yurt içi yurt dışı girişimlerde bulunarak müteşebbis avına çıkar,
şehrini tanıtır,
proje peşinde koşar,
ama Sivas halkı bunu istemez peşkeş çekti derler, proje içine etti derler,

yeni belediye başkanı şu an için yeter, bence tam Sivas halkına göre ''' nittin mıhtarım nasılsın, öteğanlerde geldiğin gibi boğünde gel hemi, diye muhtara hitap eder gibi belediye başkanına hitap etmeleri Sivas halkının kalbinde projeden önce gelir,

kırsal beyin yapacak birşey yok,

En son suvaslı tarafından Sal 10 Eyl 2019, 17:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Mesay
1 hafta önce - Sal 10 Eyl 2019, 14:49

Benim anlamadigim kayseriye takilip kalinirken verdigim diger şehirler neden gormezden geliniyor acaba konu uzerine ornek verildi konumuzda sanayi degil ev vardi dikkatinizi çeker yorum yaparken de metni etraflica okumanjzi tavsiye ederim. Sizin kadar olaya bakmasini biz de biliyoruz herhalde

Kubat Mavitekin
1 hafta önce - Sal 10 Eyl 2019, 17:17

Google haritalardan alıntıdır

Eğriköprüdeki evlerin 600-700 bin bandında olması normal burası şuan Sivas'ın en güzide yerleşim yeri olmasında bazı etkenler mevcut;Üniversite,çevreyolu,şehir merkezi,Numune gibi önemli yerlere çok yakın ve en önemliside kızılırmağın geçmesidir.

Sivasli Buket
1 hafta önce - Sal 10 Eyl 2019, 23:26

Hem hastaneye hem de kizilirmaga yakin olmasi ne enteresan degil mi? Yani hastane irmak yatagina yapılmış. Burdan da zeminin saglam olmadigi anlami cikiyor. Bundan 80 sene once atalarimiz numune hastanesini neden eski yerine yapmisti hic dusundunuz mu? Cunku atalarimiz hastanenin doğal afetlerden en az etkilenecek bolgeye yapilmasini tercih etmislerdi.

Bir arkadaismiz sivasi kayseri tokat van gibi diger sehirlerle kıyaslamış. Ben artan fiyatlarin her yer icin sorun olduğunu dusunuyorum. Yani sivasta 650 bine ev olmamali. Kayseri de de 2 milyona ev olmamali. Tokatta da 700bine ev olmamali. Fiyatlarin her yerde artmasi yanlis. Tamamen spekulatif

Akardesler mahallesine gelince. Bundan 30 sene once yapilan yenisehir mahallesinin planj ve altyapisi bile kardesler mahallesinin simdiki planindan milyon kat iyi. Evler daha duzenli ayni hizadalar ve bahceleri cok guzel yapilmis. Yollar daha hesaplanarak yapilmis. Uyduda bakilinca bile yenisehirin duzenj belli oluyo. Kardesler mahallesinde yollar ve alt yapi duzenli degil. Bir yanda 4 bir yanda 16 katli binalar var. Ve imar sikintili. Kardesler mahallesinde evlerin fiyatinin yuksek olmasi asla elit ve duzenli bir yer oldugu anlamina gelmesin

turan58

1 hafta önce - Çrş 11 Eyl 2019, 02:30

Sivaslı buket hanım hastanenin ve kardesler mahallesindeki binaların zemininin kizilirmaga yak8n olmasi nedniyle saglam olmadigini söylüyor bundan kac yil once niye numune hastanesini eski yerine yapmislar diyor bakiniz kendi agziyla soyluyor bundan kac sene önce diye bende diyorumki buket hanim simdi hangi cağda yasiyoruz adamlar denizi doldurup 50 bin kisilik statyum yapiyorlar denizi doldurup havaalani yapiyorlar simdi teknoloji devri bilim ve teknoloji ilerledi yeterki srn masraftan kacma malzemeden calma birak kizi ırmağı git okyanuslarin ortasina yap adamlar dubaide denizin ortasına 100 katlı oteller yapiyor bizim sivastada neymiş kizil irmaga yakınmış onu tartisiyoruz alti üstü 7 katli hastane 15 katli binalar ona bakarsaniz simdiki yeni statyumun yeride bataklikmis fiyatlara gelinceye her keseye uygun daireler vardir bir tarafta 600 bine bir tarafta 150 bine daireler var isteyen istedigini alır.

Sivasli Buket
1 hafta önce - Çrş 11 Eyl 2019, 18:28

Insallah ben yaniliyorumdur. Ama numune hastanesinin o bahsettiginiz teknolojiyle yapildigini hic dusunmuyorum.
600 bin liraya da isteyen alir isteyen almaz demissinz. Parasi olan 1 milyona da ev alsin. Ama inanin sivasin insani zengin degil ve bu paralari insanlar ev almak icin veremez. Ben ve esim asgari ucretle calisuyiruz. Sivasta bircok insan asgari ucretle calisiyor. Insanlar bu evleri nasil alsin.

Ben artık sivasla ilgili hicbir konuya yazmama karari aldim. Bir konuda elestiri yapsak bile insanlar elestiriyi kabul edemiyor. Körü körüne inanmamak lazim. Elestirmek lazim. Empati yapmak lazim. Ama koyu bir Sivasli olarak sivasin daha iyiye gideceğine dair inancim kalmadi. Saglicakla kalin...

Sultan şehir58
1 hafta önce - Çrş 11 Eyl 2019, 19:27
Sivas yapilmakta olan inşaatlarin projeleri

Sivasta her keseye gore ev var. Hangisi kesemize uygunsa ona bakmak cok daha mantikli

sinan5858
1 hafta önce - Çrş 11 Eyl 2019, 19:57

İster al ister alma demekle iş bitmiyor. İstiyor ama alamıyor insan. Sorun orda zaten. Birileri servetine servet eklerken birileri istediği şartlarda ev alamıyor. Adam sıradan bir daireye de çok pahalilari göstererek fazla fiyatlar isteyebiliyor. Piyasa birbirini örnek gostere gostere yükseliyor. Mutahitlerin yarışları arsa kapma yarışları ile de arsa sahipleri havadan zengin oluyor olan vatandaşa oluyor. Herkesin bir görüşü vardır. Saygılı olalım. Birgün sizde böyle bir duruma düşebilirsiniz. Almak istediğiniz bir şeye değerinin iki katını isteyen bir satıcı karşısında nasıl hissedersiniz acaba. Ozmn buket hanım gibileri anlarsiniz.

yldzhmt
1 hafta önce - Çrş 11 Eyl 2019, 20:31

Faizler dusunce ev fiyatlari da artti. Muteahhitleri Allah bildigi gibi yapsin.

turan58

1 hafta önce - Çrş 11 Eyl 2019, 21:39

Sivasli buket hanim burda herkez görüşünü yaziyor hic kimseye kizarak ben daha yokum yanlis ikincisi daire fiyatlari metre karesi maliyeti su an tahmini 800 tl ile 1300 tl flandir tabi bunda arsa bedeli hariç bunun üstüne birde arsa bedeli eklenince ister istemez fiyatlarda daire başı 30 binle 60 bin arasi aryiyor buna yüzde 15 de mutahit kar payi ekleyinceen az 25 bin ile 50 bin de ekleyince normal bir fiyat ortaya cikiyor tabi bazi muthaitler biraz daha fazla kar amaciyla fiyatlari bu hesaplarin üstünde tutuyorlar .

sayfa 278
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET