Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1106
erdall erdall
5 ay önce - Sal 10 Eyl 2019, 23:37

Alıntı:
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gelecek yıl otoyollardaki hız limitinin artırılmasıyla ilgili, "120 kilometreyi yüzde 5 ya da 6'lık artışla yükseltip toplam toleransıyla beraber 140 kilometre en üst limit sağlayabilme imkanına sahip olma yönünde bir değerlendirmemiz var." dedi


Hız limitleriyle ilgili bir artırma düşünülüyor galiba


Kayserili Mehmet

5 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 19:53

Alıntı:
Nasıl doğru?
İstanbul valiliği nerede?
Anadoludan istanbula gelirken, "İstanbul 7 km" levhasından valilik binasına kaç km. var?
Lütfen bilerek konuşunuz.


EmrenMert arkadaşımız diyor ki:

Alıntı:
Kanunen il merkezleri valiliğin bulunduğu cadde, ilçe merkezleri ise kaymakamlığın bulunduğu caddedir. Ama maalesef pek çok yerde trafik tabelaları buna göre düzenlenmiş durumda değil.


Yani, siz levhaları hazırlayan ekiplerin her zaman her yerde tam olarak kuralları uyguladığını mı düşünüyorsunuz Feridun Bey? Mesafe levhalarında şehir/il merkezlerine olan uzaklığın dikkate alınması çok eski bir kuraldır, ama görünen o ki, bu kural bu forumda bu kadar tartışılıyorsa, levhaları hazırlayanların arasında da o kadar farklı değerlendirmeler vardır.

Özetle, levhada "İstanbul 7 km" yazılı ise ve o noktadan itibaren Valiliğe en kısa yol, 7 km den eksik veya fazlaysa, levhayı hazırlayanlar kuralı bilmiyorlardır ve yanlış yapmışlardır.

Ama, 17 milyon nüfuslu bir kente özel bir yönetmelikle mesafe kuralları belirlenmişse ve bu konuda resmi bir bilgi varsa paylaşımlarınızdan biz de öğrenmiş oluruz.kami suyutmaz
5 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 21:23

Devamlı aynı şeyi söylüyoruzda anlayan pek yok sanki

Ahmet bey,Emre bey...

İzmir yönünde otobandaki son gişeden(ki kemalpaşadan bile öncedir) merkeze 45 km.
İstanbula girerken kıstas alınan Ataşehir İst en az 20 km..

İzmir levhasını görünce bu km leri yokmu sayacağız..??

İst çatalca dan yola çıkıp İzm Torbalıya gidenle bu ifade edilen mesafe aynı olamazki. .

İst levhasıyla İzm levhası arası nı ölçenler araçlarını oralarda bırakıp kentte otostop,taraktör ,kağnı.v.s ilemi gidiyorlsr acaba?

Not; E-6 dan taksime giderken Dolapdere yakınlarında ; centrum -taksim- 7 km yazar)

Evrensel olarak kainatın bile bir merkezi vardır
Ölçümlerde ordan burdan,evden,kahveden .v.s ölçülemez..
Yeşil tabelası olan yollarda km belirten kendi sorumluluk alanındaki mesafeyi bildirecek doğal olarask
Hiçmi dikkatinizi çekmedi şehre girerken tabelalarda TCK sorumluluk alanı sonu yazar
O zaman yol bityormu sizce


erdall erdall
5 ay önce - Prş 12 Eyl 2019, 00:43

İllerin Sınirların berlirlenmesi belediye kanununda yazılıdır. merkezlerinide belediye meclis kararariyla belirlenir.

Km hesabında şehir merkezi olayını sürekli ortaya atan kişiler sizin idda ettiğiniz sehir merlezi hesabı yanlış bir hesap.

Şöyleki;
İstanbul ve izmir sehir merkezi diyorsunuz peki bursa ve balikesir niye şehir merkezi demiyorsunuz?

Derseniz olay iyice saçma sapan bir hal alir İstanbulun valiliğinden Bursanın valiliğine ordan Balıkesirin valiliğine ordandanda İzmirin valiliğine böyle bir km hesabı olurmu?

Yani siz şimdi istanbul izmir otoyolunu bursa valiliğine gidip ordan balıkesir valiligine gittinizde sukadar saatde gittim diye buraya bu zaman ve yakıtı harcadım diye bilgilerinimi atiyorsunuz? Atmiyorsunuz onun icinde lütfen daha fazla bos laf yapmayın. Muhaleflerin yeminede gelmeyin onlar acaba ne yapsakta hizmetleri kötülesek dersindeler. Azıcık okuyun araştirın bilgilenin.

Merkeze uzaklık denince koyün ilce merkezine uzaklığı yada ilcenin il merkezine uzaklığı anlaşılır.

Otoyolların mesafeleri il merkezine kadar olmaz. neden olmaz? diyorsunuz şu an.. nedeni; Otoyollar sehir merkezinden geçmiyorda ondan ..

Muhalifler öyle bir muhalefet yapiyorki zannedersinki otoyollar köprüler yapmıslarda simdiki yapılanlar eksikmiş gibi konuşuyorlar büyük büyuk laflar ediyorlar esasında hic birinin dikili bir ağacı yok ama dil papuç gibi maşallah


Ustura Faysal
5 ay önce - Prş 12 Eyl 2019, 01:15

Alıntı:
Şöyleki;
İstanbul ve izmir sehir merkezi diyorsunuz peki bursa ve balikesir niye şehir merkezi demiyorsunuz?

Derseniz olay iyice saçma sapan bir hal alir İstanbulun valiliğinden Bursanın valiliğine ordan Balıkesirin valiliğine ordandanda İzmirin valiliğine böyle bir km hesabı olurmu?


Beyin yakan cinsten bir yazı olmuş bu.

İyi de İstanbul Valiliğinden kalkıp, İzmir Valiliğine gideceğin zaman güzergah üzerindeki bütün şehirlerin Valiliklerine selam vererek gitmek zorunda değilsiniz ki.

O nedenle km hesaplarken İstanbul Valiliği ile İzmir Valiliği arasındaki yolu en kısa gidecek şekilde çizebilirsiniz, Bursa, Balıkesir ve ya Manisa'ya girip o şekilde hesaplamaya gerek yok ki.

Mesela İstanbul Valiliği-Bursa Valiliği arası diyelim 180km, Bursa Valiliği-İzmir Valiliği arası 300km. Sen İstanbul'dan İzmir'e gitmek için Bursa içine girmek zorunda değilsin ki o şekilde hesap yapılsın diyorsun.erdall erdall
5 ay önce - Prş 12 Eyl 2019, 07:13

Sehir merkezi ilin valiği ilcenin kaymakamlığı diyen kisi bunu dedi gitti ..niye dedi? neyle alakalı dedi? belli deģil. Biryerde okumuş buraya yazdı bu kadar.

Yolların isimleri vardır E-5,Tem, O-5 gibi istanbul icin ele alırsak Beşiktaş Bostancı E-5 den yazan km ile Tem üzerinden yazan km farklı. nedeni farklı güzergah, ölçümü kendi ismiyle anılan güzergahtan ölçüyor ondan.. yani ismiyle anilan her yolun kendi ölçümü olduğunu anlıyoruz.. O-5 isimli yol bitince km de bitmiş oluyor bu kadar...O-5 isimli yol izmirden gelince gebze muallim köyde bitiyor..
şehir merkezi ne alaka bu merkez olayını yazan baya bi salladı merkezde O-5 yolu yokki ölcümü oraya versin merkeze giden hangi isimli yol dan gidiyorsaniz size o yoldan ölçüm verecektir.

Örneğin Tabelada 500 m diyorsa tabelanın dikili olduğu yerden sapağa 500 m kast ediliyor merkeze değil aşağıdaki tabela ile merlez olayını sonlandırmış olalım.
Örnek


Kayserili Mehmet

5 ay önce - Prş 12 Eyl 2019, 11:06

Erdal Bey, sanırım iki farklı kulvarda görüş belirtiyoruz:

Siz resmi adıyla Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolundaki mesafelerden söz ediyorsunuz (Bu yolun toplam uzunluğu 384/44 km dir, başlangıç ve bitiş noktaları otoyol üzerindedir ve 44 km lik bağlantı yollarını kullanmayacağımıza göre hız kurallarını ihlal etmeksizin ortalama 110 km süratle 3.5 saatte gidilebilir, bunun tartışılacak bir tarafı yoktur).

Bense tüm karayollarında, genel olarak herhangi bir yerleşim birimine (şehir ya da ilçeye) kadar olan mesafeyi gösteren levhalardaki rakamlardan bahsediyorum.

İster otoyolda olsun ister devlet yolunda, örneğin “Konya 70 km” yazan bir levhanın önünde durduğunuz zaman bulunduğunuz o noktadan Konya Valilik binasına en kısa yoldan 70 km mesafede olduğunuz bilgisini alırsınız. Ama sizin ölçtüğünüz mesafe en kısa yoldan gittiğiniz halde 70 km den farklıysa levhadaki rakam hatalıdır.

Bu başlıkta tam bir polemiğe dönüşen “İstanbul-İzmir yeni otoyoldan 3.5 saat” tartışmasında gözlerden kaçan ayrıntı, 384 km lik otoyol kesimi için verilen bu sürenin Beyazıt-Konak arasındaki mesafeyle hiç bir alakasının olmamasıdır (Google Maps bu mesafeyi O5 üzerinden 480 km / 4 saat 50 dakika; körfezi dolaşarak ve bölünmüş yolu kullanarak 560 km / 7 saat 40 dakika olarak gösteriyor). Yoğun trafiğe takılırsanız bu güzergahtan yolculuk daha da uzun sürebilir.

Bu arada O5 Gebze kavşağından Bornova’ya kadar olan mesafe Maps’ta 405 km / 3 saat 30 dakika olarak görünüyor.

Bu otoyolun açılmasıyla Türkiye olağanüstü bir hizmet kazanmıştır, bunu hiç kimse inkar edemez Erdal Bey. Muhalefet esas itibariyle yıkıcı bir anlayışla yapılıyorsa ve gerçekler ortadayken hizmetin niteliğine rağmen ısrarla kötülemeye devam ediliyorsa zaten ciddiye almaya gerek yoktur.

Sağlıcakla kalın


uakbulut

5 ay önce - Prş 12 Eyl 2019, 12:57

Alıntı:
İster otoyolda olsun ister devlet yolunda, örneğin “Konya 70 km” yazan bir levhanın önünde durduğunuz zaman bulunduğunuz o noktadan Konya Valilik binasına en kısa yoldan 70 km mesafede olduğunuz bilgisini alırsınız. Ama sizin ölçtüğünüz mesafe en kısa yoldan gittiğiniz halde 70 km den farklıysa levhadaki rakam hatalıdır.


Ankara'dan İstanbul'a doğru otoyoldan giderken "İstanbul 182 km" gibi bir levha gördüğünüzde bu Ataşehir gişelere kadar olan mesafeyi söylüyor. Bir çok kez ölçtüm çeşitli mesafelerdeki levha bilgilerinden


DirenJK

5 ay önce - Prş 12 Eyl 2019, 14:06

Otoyollardaki mesafeler gişeleri, devlet yollarındaki mesafeler mülki idari amirlikleri gösteriyor.

İstanbul'dan Anadolu otoyoluna girdiniz
Ankara 200 km tabelası gördünüz bu Akıncı gişelere olan mesafeyi gösterir.
Gerede 50 km tabelasını gördünüz bu Gerede gişelere olan mesafeyi gösterir.

Konya'dan yola çıktınız
Ankara 200 km tabelası gördünüz bu Ankara Valiliği'ne olan mesafeyi gösterir.
Şereflikoçhisar 70 km tabelası gördünüz Şereflikoçhisar Kaymakamlığı'na olan mesafeyi gösterir.

İkna olmayan KGM Yol Danışma hattını arasın öğrensin:)
0312 449 9199


tarık279
5 ay önce - Prş 12 Eyl 2019, 14:55

Tabelalara güvenmeyenler aşağıdaki haritadan yol uzunluklarına bakabilirler. Burada bağlantı yolları son kavşağına kadar çizilmiştir
https://drive.google.com/open?id=1hJMt4jsE8WQcpud ...sp=sharingsayfa 1106
ANA SAYFA -> ULAŞIM