Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adolf Hitler Niçin Türkiye'ye Saldırmamıştır?
« önceki   123 ... 313233

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 33
Ülkücü Teoman
4 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 09:57

Alıntı:
Ben için o bir KAHRAMANDİR. Neye KAHRAMAN olmasin? Çünki benim halkime, dinim'e kim düşman olmişsa onlarla savaşmiş biri.
Peki, Kizil Örduda savaşan millatdaşlarim?
Onlarin süçlari yok! Çünki, özlugünu bulmamiş insanlardi. O bir KAHRAMANDİR.


İşte ismet İnönü cesur olup hitlerle beraber sscbye girseydi, ortasya halkları için İnönü de kahraman olacaktı
Ah be...
İstamin kardeş, kusura bakma siz esaretteyken ve elimize fırsat geçmişken gelip sizi kurtaramadık. Eminim ki türkler kızıl ordu bünyesinde ölmektense türkiyeyi gördüklerinde taraf değiştirir ve bizim safımızda ölürdü.
Doğu cephesinde mümkün değil sscb kazanamazdı
Bi dahada öyle bir fırsat gelmez


hasan-hüseyin
4 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 10:47

Alıntı:
İşte ismet İnönü cesur olup hitlerle beraber sscbye girseydi, ortasya halkları için İnönü de kahraman olacaktı
Ah be...
İstamin kardeş, kusura bakma siz esaretteyken ve elimize fırsat geçmişken gelip sizi kurtaramadık. Eminim ki türkler kızıl ordu bünyesinde ölmektense türkiyeyi gördüklerinde taraf değiştirir ve bizim safımızda ölürdü.
Doğu cephesinde mümkün değil sscb kazanamazdı
Bi dahada öyle bir fırsat gelmez1942 yılında Almanların ciddi üstünlüğü olduğu zaman İngiliz bir heyet Türkiye'ye geliyor ve Türk ordusunun eğitimi ve orada sergilediği kabaliyetini filme alıp( Youtube'da videosu var.) Türkiye'yi kendi saflarına katılması için teklif veriyorlar.İngilizler Almanların kara üstünlüğünü yenmenin Türk ordusunu savaşa katarak yeneceklerini düşünmüşlerdi ve bazı uzmanlara göre Türkiye savaşa katılırsa belli yerlerin verilme vaadlerini de içeriyordu bu teklif.( Ege adaları ve Kıbrıs ile Musul ).İsmet İnönü bu teklifi kabul etmiyor ve İngilizler Türkiye'den eli boş ayrılıyorlar.Sence İsmet İnönü bu teklifi kabul etseydi şuan Türkiye nasıl olurdu.


Almanlarla yani Hitler ile savaşa girmek büyük hata olacaktı ve zaten bu hatayı yapan İtalya ve Japonya'ya ne oldukları malum.Sscb Almanlara karşı uzun süre kaybettikleri savunma hattını ağır kış şartları ve Sovyet komutanların çok farklı stratejileri ile savaşın gidişatını değiştirdiler ve Sovyet ordusunun Berlin'e girmesi ile sonuçlandı.Almanya ile savaşa girip kaybeden olacağımız için Ruslar boğazları da alırdı ve üstüne sıcak denizlere bile açılırlardı.


Sovyetler bünyesinde yaşayan Türkler için diyeceğim bir şey yok.Sovyet zulmünden kurtulmak için Almanlarla işbirliği yaptılar ama sonunda en acı kaybeden onlar oldu.Sovyetler Türk toplumunu zaten ayrıştırdıkları için Sovyetlere karşı birlik olamadılar ve sürgün edilenler ile zaten Türk toplumu iyice ayrıştı.Yine de Sovyetlerin zulüm ve zorbalıklarına rağmen forumdaşımız olan yukarıdaki arkadaşımız gibi benliğini koruyan insanlar var.O zaman ki bizdeki şartlar ve diğer Türk topluluklarındaki şartlar birlik olmaya elverişli değildi.Yine böyle benzer bir olay olsa Türkler kendi arasında birleşir mi o bile belli değil.


istamin uzbek
4 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 11:12

Bu mavzu çok uzun mavzu. Kisacasi Türkiye USSR'e karşi Almaniya ile ittifakdaş olmamasi iyi bir karardir.
Çünki o zamanlarda da Angliya, ABD USSR (şimdiki Rusya) dünya arenasida hukmran idiler. Bu şimdi da böyledir.

Almanya tarafinda Macaristan, Romanya, Albaniya, İtaliya, Japonya va başka çok Avrupa devletleri o yada bu taraflama destek verdiler.

Türkiye bu ittifak'a girsa bile, dürum değişmezdi. Bu balkida kötü sonuçlere bile sebeb olabilirdi.

Bize gelince öncedan da, şimdida millatim süçlu değil, onun tepesindeki hukmdarlar süçludir. Va biraz halkim da aybdar.istamin uzbek
4 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 11:33

Alıntı:
İngilizlerin yaptığı hatadan ders çıkarıldığı için sadece Hitler değil diğer devletlerde Türkiye ile sıcak temastan kaçınıyor.


Şuni söylemek gerekirki, Türkiyenin yerleştiği geografik yeri. Bati va Rüsyanin sinirindadir.
Son Rüsya va Osmanli savaşlarine baktiğimizda, yenilgiye uğrayan Osmanlinin va başkenti olan İstambulun feth edilmesine Bati izn vermemiştir. Rüsya Edirneye bile feth etmiş, İstambulu feth etmeye, boğazdeki Bati gimelerindan endişe etmiştir.

Kurtuluş savaşinda Sovet İttifaki tarafindan(Buhara Türk Cümhuriyeti maliye yardimi) gönderilmiş harb aslahalariyle va kendinda mevcut imkanlarla ayakta kalabilmiş. Bu bir gerçektir.

Tipki Afganistan gibi Bati va Rüsya çikarlari karşi karşiya gelen bir geografik yerdadir Türkiye. Bu onlarin tompon bölgeleridir. Bu bölğeye feth etmekka hiç birisi na Rüsya, na Bati izn verir.

İkinci dünya savaşine Almanya tarafindan katilsaydi Türkiye Osmanlidan miras kalan son 783562 m kerelik yerdanda cuda olurdu.


En son istamin uzbek tarafından Çrş 11 Eyl 2019, 15:43 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


UfukRaifoğlu
4 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 12:29

Alıntı:
Almanlarla yani Hitler ile savaşa girmek büyük hata olacaktı ve zaten bu hatayı yapan İtalya ve Japonya'ya ne oldukları malum.Sscb Almanlara karşı uzun süre kaybettikleri savunma hattını ağır kış şartları ve Sovyet komutanların çok farklı stratejileri ile savaşın gidişatını değiştirdiler

Almanlar Japonlar ile müttefik olduktan sonra japonya Sovyetlerin doğusundan saldiracaktı. Sscb Sibirya birliklerini japonya tehdidine karşı ülkenin doğusunda tutuyordu. Almanya Polonya'yı vs cok çabuk geçip sscb sınırına yaklaşınca Sscb hedefe girmişti. Japonya Amerika'ya saldırınca, Sscb rahatladı. Kışa dayanıklı olan Sibirya birliklerini batı hattına getirdi ve Almanlara üstünlük kurdular.
Yani japonya ve Almanya aynı anda sağlı sollu Sscb'ye saldırsalardı Sscb bitmişti. Sonrası İngiltere'yi yerlerdi. ABD ile olan şavasta ne olurdu orası meçhul. Sonuçta Almanya ve Japonya ABD'den daha önce atom bombasını bulmak üzereydi. Jet uçağı ve V2 roketlerini de hazır hale getiriyordu Almanlar. Hitler'in en büyük hatası aceleci davranması ve heryere aynı anda girmesi oldu. İtalya Yunanistan'a saldırmıştı. Başarısız olunca Almanya geldi Yunanistan'ı işgal etti. Bu tarz şeylerle oyalandılar. İtalya ve Japonya'dan da çok fazla yardım göremediler açıkçası.Japonya ABD ile uğraştı, İtalya ise savaşçı bir toplum değil zaten.
Türkiye niye saldırmadı kısmina gelirsek.
Bize karşı bir hedefleri yoktu bence. Saldırmak isteseydi çok rahat saldırırdı.Sscb'yi bitirdikten sonra da saldırmak istemiş olabilirler. Ek olarak bir şey paylaşmak istiyorum. Biz batı Trakya göçmeniyiz. Dedem Almanların Yunanistan'ı işgali sırasında Alman askerlerinin köylerine geldiğinden ve köydeki silahları topladığından bahsetmişti.


Gokhan Bayraktar
4 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 12:39

Almanlarin kisa sure basariya ulasmalari aslinda askerle ruzerinde kullandiklari haplarin da etkisi olmustur. Yapilan bir cok arastirmada askerlerin uzerinde, 3/4 gun uykusuzluga dayandiracak, aclik hissettirmeyecek ve guclerini arttiracak haplar kullandiklari belgelendi.. Aslinda yahudileri gaz odalarinda oldurmese, isgal ettikleri ulkelerdeki halka zulm etmeselerdi bugun Avrupa Almanya`sinda yasiyor olurduk... Bu iki unsur Almanlara karsi buyuk gucleri birlik yapti.

Yine bir baska teori de Hitler`in olmedigi ve kaybedecegini anladigi icin Arjantin`e once tunelden sonra da hava yolu ile kactigi. Ki bu kacistan da muttefiklerin haberi oldugu ve ortada bir anlasma dondugu konusuluyor bugun. Anlasma ise Almanya`nin elindeki altin ve paralari teslim etme karsiliginda Hitler`in kacmasina goz yumulmasiydi. Bilindigi uzere Arjantin soyut anlamda nazi sempatizani bir ulke idi. Hatta Arjantin`de Almanlardan olusan bolge ve isyerlerii vardi, o donemlerde...


Ülkücü Teoman
4 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 15:33

Alıntı:
1942 yılında Almanların ciddi üstünlüğü olduğu zaman İngiliz bir heyet Türkiye'ye geliyor ve Türk ordusunun eğitimi ve orada sergilediği kabaliyetini filme alıp( Youtube'da videosu var.) Türkiye'yi kendi saflarına katılması için teklif veriyorlar.İngilizler Almanların kara üstünlüğünü yenmenin Türk ordusunu savaşa katarak yeneceklerini düşünmüşlerdi ve bazı uzmanlara göre Türkiye savaşa katılırsa belli yerlerin verilme vaadlerini de içeriyordu bu teklif.( Ege adaları ve Kıbrıs ile Musul ).İsmet İnönü bu teklifi kabul etmiyor ve İngilizler Türkiye'den eli boş ayrılıyorlar.Sence İsmet İnönü bu teklifi kabul etseydi şuan Türkiye nasıl olurdu

İngilizlere Güveniyor musun?
Sömürgelerine de çok vaat verdi her 2 dünya savaşında da ama tutmadı.
Sence bize bırakırlar mı oraları?
Bu ne saflık?


hasan-hüseyin
4 ay önce - Prş 12 Eyl 2019, 02:35

Alıntı:
İngilizlere Güveniyor musun?
Sömürgelerine de çok vaat verdi her 2 dünya savaşında da ama tutmadı.
Sence bize bırakırlar mı oraları?
Bu ne saflık?


Sence senin dediğin gibi Hitler safında olsaydık Sovyetleri yenebileceğimizi inanan birisinin bana böyle bir soru sorması ne bileyim acayip olmuş.Saflık aslında senin dediğin oluyor.Osmanlı Almanlar ile 1.Dünya Harbi'ne katıldı da ne oldu.Belki okumadığın için yazayım senin 2.Dünya Harbi'ne Hitler ile katılsaydık dediğin Hitler kendisinin yazdığı Kavgam kitabında Osmanlı'dan birkaç satır ile bahseder ve o zaman ki Alman yönetiminin niçin güçsüz Osmanlı'yı savaşa aldığını ve Almanya'nın savaşı kaybetme nedeni olarak da Osmanlı'dan bahseder.Osmanlı güçsüz ve güya iyi mücadele edememiş diye bahsediyor.


Ayrıca 1.Dünya Harbi'nde Almanların Osmanlı'dan toprak almak ile ilgili gizli planları vardı ve zaten bunu da tarih derslerinde bahsedilir.İngiliz ne ise Almanlarda ve Hitler de aynıdır.Hitler ile birlikte olsaydık onun da Türkiye ile ilgili gizli planları olurdu.


Ayrıca bu yazdığım olaya senin Hitler ile katılsaydıka karşı bir ironi olarak yazdım.Bizde az buçuk biliyoruz İngilizin verdiği sözleri tutmayacağını ama sen Hitler ile olsaydık Sovyetleri yeneceğimizi inanıyorsun.Sovyetin yanında sana saldıracak İngiliz,Fransız ve Abd güçlerini nasıl halletmeyi düşünüyorsun.Sence onların eli armut mu toplayacak?Sence bu saflık değil mi?

Buraya bir not yazayım.Hitler adına gizli ajan olarak çalışan bir Türk'den dolayı Yahudiler Türkiye adına uluslararası mahkemede 10larca milyar dolarlık tazminat davası açmadılar mı?Güya bu ajanı Türk Devleti yollamış ve çalınan tonlarca Yahudi altınını Türkiye aldı diye istiyorlardı.Mahkeme bu iddianın asılsız olduğunu ve kanıtlarında olmadığını gördü ve şahısların kendi kararı devleti ilgilendirmez diye dava açmaya gerek bile görmemişti.Senin sevdiğin Hitler ile birlikte olsaydık hala Almanya gibi bu tazminatları ödüyor olacaktık.

Ayrıca Atatürk'ün ölümünden önce dünya savaşı çıkabilir ön görüsü olmasa ve vasiyeti olarak da böyle bir savaş çıkarsa tarafsız kalını belirtmesiydi büyük ihtimal Türkiye 2.Dünya Harbi'ne katılacakdı ve hangi tarafta olursa olsun çok büyük kaybı olacakdı.Allah'tan senin gibi zihniyete sahip olmayan ileriye gören Atatürk bu ülkede var olduğundan dolayı, ölmeden önce ne gibi zararlar olabileceğini görmüş olduğu için bugün bu ülke 2.Dünya Savaş'ı etkisini yaşamadı.Ayrıca Türkiye Kahire'de gerçekleşen kongrede birçok ülke ile birlikte savaşın bitmesine az bir süre kala 1945 de 2.Dünya Savaşı'na İngilizler'in yer aldığı safda katıldığını ilan etti.


Ülkücü Teoman
4 ay önce - Pts 16 Eyl 2019, 19:14

Almanlar ve ruslar arasındaki savaşta dönüm noktası stalingrad muharebesidir ve bu muharebede almanlar başta ilerleme içindeyken, türkiyenin saldırması riskine karşı Türkiye sınırında bekleyen 2 tümen, türkiyenin saldrımayacağı kesinleşince stalingrada kaydırılır ve ruslar ilerlemeye başlar.

Bu muharabenin psikolojik etkisiyle alman geri çekilmesi devam eder.
Yani Türkiyenin savaşa girmemesi naziler in doğu cephesinde ilerlemesinin durması noktasında oldukça etkili oldu.

Bu arada Almanya ne 1. Nede 2. Dünya Savaşından sonra savaş tazminatı ödemedi.
1. Savaştan sonra ödemesi istendi ama hiç ödemedi çünkü ödeyecek gücü yoktu, batılılar da aman Komünistler güçlenmesin diye çokta üstüne düşmediler. 2. Savaştan sonra zaten tazminat falan istenmedi çünkü soğuk savaş koşulları izin vermedisayfa 33
« önceki   123 ... 313233
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET