Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Karaman Ahmet
5 ay önce - Pts 09 Eyl 2019, 21:09

2. etapda Kasinhani mevcut Tren Gari arasi düsünülüyormus, muhtesem.

http://www.hakimiyet.com/konya-banliyo-hatti-icin ...59119h.htm

1. ve 2. etap toplamda 55-60 km civari, Konyanin bir ucundan öbür ucuna banliyö hatti yapar.

KONBAN Konyaya hayirli ve ugurlu olsun.


En son Karaman Ahmet tarafından Pts 09 Eyl 2019, 21:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


emrenmert

5 ay önce - Pts 09 Eyl 2019, 21:15

Kesinlikle olması gereken proje. Ama eksikleri var. Hattın, Yukarıpınarbaşı köyünden başlayarak Çumra'ya kadar gitmesi gerekiyor; yaklaşık 70 km.Karaman Ahmet
5 ay önce - Pts 09 Eyl 2019, 21:21

Emrenmert, sonucta Cumraninda, Yukari Pinarbasi Köyününde bir durak dibine kadar gelmis Banliyö hatti.

Özellikle Cumraya uzatilmasi yönümde sana katiliyorum.

Büyüksehir Belediyesi TCDD ortakliginin yanlizca bir durak fazla yaparak, yaklasik 70.000 Cumralininda bu hattan istifade etmesini saglamasi lazim.


emrenmert

5 ay önce - Cmt 14 Eyl 2019, 00:05

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=152116

Karaman Ahmet
5 ay önce - Pzr 15 Eyl 2019, 00:04

Konya icin en az Metro projesi kadar önemli, fakat metro projesinden cok daha ucuza gerceklestirilecek bir proje.

Birinci etap ve ikinci etap kesinlesti. Bu iki etapla, Kasinhanindan Konya bilim merkezine, sehri ortadan yaran, 50-60 km rayli sistem bir milyondan fazla Konyaliya hizmet verecek. Konya gari ve Yeni YHT gari haricindeki mevcut iki duraga 25 civari yeni durak eklenecek. Sehir merkezi, Konya havaalani, Konya Teknik Üniversitesi ve iki organize sanayi bölgesi rayli sisteme kavusacak. Ayrica banliyö hatti metro hattiyla ve tramvay hattiyla kesisen bölgelerde, sehrin mevcut sehir ici rayli sistemine entegre edilecek.

Projenin tek eksigi, Kasinhanina kadar uzayan banliyö hattinin Cumraya kadar uzatilmamasi. Ücüncü etapla bu hattin Cumraya kadar uzatilmasi umuduyla.adem mavi
5 ay önce - Sal 17 Eyl 2019, 11:06

@emrenmert ve @karamanahmet

banliyö hattının Çumra'ya kadar uzatılması noktasında kesinlikle sizlere katılıyorum. Çumra-Konya(kaşınhanı dahil) arası yüzlerce işçi-memur ve öğrenci günlük ya Konya'dan Çumra'ya geliyor ya da Çumra dan Konya'ya gidiyor.

Konya organize sanayi bölgesinde çalışan biri olarak bu en çok da benim işime yarayacak inşallah. Çumra'dan sabahları otobüs ile eskigaraja oradan da organizeye yaptığım yolculuklar 2-2,5 saati buluyordu. Yol yıprattığı için evi Konya'ya taşımak durumunda kalmıştım. Umarım bir an önce Banliyö hattı Çumra'ya gelirde evimi de tekrar Çumra'ya taşımış olurum hayırlısıyla..


Karaman Ahmet
2 ay önce - Çrş 18 Arl 2019, 20:13

Banliyö hatti projesi ne durumda?

Yapilmasi durumunda, Cumradan havaalanina kadar tek yön, su anki tramvay hattinin tahminen iki kati, 40-50 km, sehiri boydan boya ikiye bölen rayli sistem hattina kavusacak Konya.


Remzi Küçük
4 hafta önce - Cmt 25 Oca 2020, 11:23Şehir İstişareleri kapsamında Konya Metrosu başta olmak üzere Konya Banliyösü, yeni tramvay ve alternatif olarak açılacak yeni caddelerle ilgili bilgi veren Başkan Altay, oda başkanlarının önerilerini de dinleyerek fikir alışverişinde bulundu.

http://www.hakimiyet.com/konya-banliyosunde-son-d ...65134h.htm


ertugrul4242

1 gün önce - Prş 20 Şub 2020, 13:20
Konya banliyö hattı için imzalar atılıyor


Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü ile birlikte hayata geçireceği KONYARAY Banliyö Hattı’nın imzaları 21 Şubat Cuma günü Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun tarafından atılacak.

Konya’da hayata geçirilecek KONYARAY Banliyö Hattı’nın imza töreni Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un katılımı gerçekleştirilecek.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, raylı sistem yatırımları konusunda her zaman ilklerin şehri ve örnek şehir olan Konya’da metronun ardından önemli bir yatırımı daha hayata geçireceklerini söyledi.

Konya’nın merakla beklediği banliyö hattının Antalya Çevre Yolu Köprüsünden Organize Sanayi Bölgelerine kadar çift hat olarak hizmet vermesinin planlandığını belirten Başkan Altay, hattın hizmete girmesiyle her gün 100 bine yakın insanın gidip geldiği Organize Sanayi Bölgelerine ulaşımın daha hızlı ve konforlu olacağını ifade etti.

Hattın havaalanı ile de entegre olacağını vurgulayan Başkan Altay, “Metro ile birlikte şehrimizin standardını yükseltecek yatırım için başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm hükümet üyelerimize, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan’a, tüm çalışmalarımızda desteklerini esirgemeyen Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a, Sayın Valimize, Demiryolları Genel Müdürümüze şehrimiz adına teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.

KONYARAY Banliyö Hattı imza töreni 21 Şubat Cuma günü saat 10.00’da Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

https://www.konhaber.com/haber-konya_banliyo_hatt ...99088.html


Yavuz Sinop

14 saat önce - 22:19 (dün)

Konyaray için imzalar atıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi ve TCDD Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek KONYARAY Banliyö Hattı’nın imzaları Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun tarafından atıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve TCDD Genel Müdürlüğü ortaklığı ile hayata geçirilecek KONYARAY Banliyö Hattı Projesi’nin imza töreni gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya tarihi açısından çok önemli bir gün yaşadıklarını ifade etti. Büyükşehirlerin en büyük sorununun trafik olduğuna dikkat çeken Başkan Altay, “Konya trafik yoğunluğu açısından şu anda kriz oluşturacak bir durumda değil. Birçok uluslararası kuruluşun yaptığı değerlendirmeye göre sıralamada iyi durumdayız. Ama Konya çok hızla gelişiyor. Gerekli tedbirlerin alınması için bu dönemde çok önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Şu anda Konya Metrosu’nun şantiye kurulum aşaması tamamlanmak üzere. İnşallah bu yıl inşaatına başlanacak. Konyamız açısından önemli bir dönüm noktası olan metro ile Konya, metrosu olan şehirler statüsüne de kavuşmuş olacak” ifadelerini kullandı.
BANLİYÖNÜN İLK ETABI 17.4 KİLOMETRE, TOPLAMDA 26 KİLOMETRE
KONYARAY
projesinin çok önemli bir yatırım olduğunu kaydeden Başkan Altay, “Çünkü şehirde yolcu trafiğinin oluştuğu ama bizim toplu ulaşım aksımızın olmadığı bir hatta yolcu taşımaya başlamış olacağız. Proje İki etaptan oluşuyor. Birinci etap Konya Garı ve havaalanı 17.4 kilometre; ikinci etapta Yaylapınar’dan başlayıp Organize Sanayi Bölgesine kadar olan 26 kilometrelik hatta Meram, Karatay ve Selçuklu’daki sanayilerimiz ve organize sanayilerimiz kesintisiz ve konforlu bir taşımaya kavuşmuş olacak. Bu, yıllardır üzerinde konuşulan bir projeydi, hayata geçirmek bugüne nasip oldu. Projede büyük emeği olan TCDD Genel Müdürümüze sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.

KONYA, 4 YILLIK SÜREDE 65 KİLOMETRE YENİ RAYLI SİSTEM HATTINA KAVUŞACAK

Bu projeler tamamlandığında Konya’nın 21.1 kilometre metro hattına, 26 km banliyö hattına sahip olacağını belirterek konuşmasını sürdüren Başkan Altay, “Ayrıca şu anda projelerini tamamladığımız, bütçesini hazırlamak için çalıştığımız Barış Caddesi Tramvayı 16 kilometre ve Adliye-Şehir Hastanesi Tramvayı 1.4 kilometreden oluşuyor. Onlar da tamamlandığında bu dört yıllık sürede Konya, 65 kilometre yeni raylı sistem hattına kavuşmuş olacak. Bu, bugün kullandığımız hattın yaklaşık iki buçuk katı” diye konuştu.

KONYA HAVAALANI RAYLI SİSTEME BAĞLANMIŞ OLUYOR

Banliyö hattı projesinin duraklarıyla ve güzergahlarıyla Konya’ya önemli katkı sağlayacağını kaydeden Başkan Altay, şöyle devam etti: “Aslında her ne kadar yatırım bedeli metro kadar yüksek olmasa da metro standardında bir iş yapıyoruz. Yıllardır Organize Sanayi Bölgesindeki hemşehrilerimizin toplu ulaşıma ulaşması için çeşitli projeler yürüttük ama bugün bunu ilk kez imza altına almış oluyoruz. Böylece 2.600’e yakın servis aracının trafik yoğunluğuna neden olmasından da kurtulmuş olacağız. Ayrıca KONYARAY’ın bir özelliği de Konya Ana Ulaşım Hatlarına entegre bir ulaşım sağlıyoruz. Hem Meram Belediyesi bölgesinde hem de Yeni Yüksek Hızlı Tren Garından metro hatlarımıza entegreli sistemle kavuşmuş olacak. Böylece vatandaşlarımız bir yerden bir yere giderken hem mevcut tramvayımızı hem metroyu hem de KONYARAY’ı kullanma imkanına kavuşacak. İnşallah bu yıl içinde bununla ilgili ihale sürecini başlatmayı planlıyoruz. 17.4 kilometre ve sonrasında da 26 kilometre hat en kısa sürede tamamlanarak hizmete geçmiş olacak. Taşıt alımı Büyükşehir Belediyemiz tarafından yürütülüyor. İnşallah bu yıl da onun çalışmasına başlamış olacağız. Ayrıca bu projenin bir diğer özelliği de Konya Havaalanını ilk kez raylı sisteme bağlamış oluyoruz. Bugüne kadar havaalanı, raylı sistem toplu ulaşım alanımızda değildi. Böylece havaalanı, yeni otogarımız, yeni gar binamız, eski gar binamız birbirine entegreli bir sistem haline gelmiş olacak. Burada başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Konya’yı her zaman önemsiyor ve bu projelerin yapılmasında talimatlarıyla da bize destek veriyor. Biz, Konya olarak her zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında dimdik durduk, bundan sonra da durmaya devam edeceğiz inşallah. Yine Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Mehmet Cahit Turhan başta olmak üzere bakanlarımız, Valimiz, milletvekillerimiz, Genel Başkan Yardımcımız, İl Başkanımız, belediye başkanlarımız, hep birlikte Konya’ya hizmet etmek için çaba sarf ediyoruz. Konya’nın bu birlik ve beraberliği birçok projenin hayata geçmesine de vesile oluyor. Şehrimiz adına hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

KONYA ULAŞIMDA ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, metro ve banliyö hattının Konya için son derece önemli olduğunu belirterek, “Bunlarla birlikte Büyükşehir Belediyemizin Şehir Hastanesi’ne ve Barış Caddesi’ne tramvay hattı götürmesi, Sultan Abdülhamid Han, İsmail Ketenci ve Celaleddin Karatay gibi caddelerle ulaşımı rahatlatıcı adımlar atması şehrimize ulaşımda altın çağını yaşatıyor. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Şehrim ve ilçem adına gururlu ve mutluyum. Önce metroyla tanıştık. Metro sadece ulaşım konusu olmaktan ziyade kentsel dönüşümü hızlandıracak. Bu bizim önümüzü açacak bir proje. Yeni Banliyö hattı da Meram’dan ciddi sayıda insan taşıyacak ve trafikte önemli bir rahatlama olacak. Metro ve banliyö projeleri şehrimizin ve ilçemizin gelişimine de ciddi katkı sağlayacak” dedi

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET