Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 300
mafakyanc

2 ay önce - Sal 03 Eyl 2019, 21:40

TK’nın bir yerlerden (ve özellikle de Çin’den) kiralık A350 arayışına gülmüştüm (Bkz.: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=7342995#7342995) ama bu konuda utanmak durumunda kaldım.

Zira ortada “kiralık olmaya aday” yukarıdaki mesajlarda belirtildiği gibi 2 değil, aslında tamı tamamına 9’a varacak kadar A359-0-941 var(mış).

Çin kökenli HAINAN GROUP’a bağlı Hong Kong Airlines ve Hainan Airlines’ın her ikisinde de bu adaylar var. Her iki havayolu da işletme problemleri yaşıyor, üstüne Hong Kong AL ciddi bir mali sıkıntı içinde; filosunu daraltıyor (örneğin eldeki 10-11 adet Airbus 322’yi elden çıkartıyor...). Almayı planladığı A359’ların bazılarını HAINAN’a aktarmış ama HAINAN da bu konuda bocalamakta.

Tabi TK, bu olası adaylardan hangisine talip olur? Hepsine olmayacaktır mutlaka. Zaten talip olması için olmazsa olmaz koşullar var:
1) Kiralanacak uçakların kabin konfigürasyonu TK’nın alacağı 359’ların aynısı ya da çok benzeri olmalı (artık Business koltuklar TK’nın kullanacağı ve şu anda 789 Dreamliner’larda kullanılanların aynısı herhalde olamayacaktır...).
2) Mutfak (Galley) yerleşimi ve ekipmanları çok bağlayıcı olmayacaktır.
3) Daha önemlisi, bunlardaki IFE (uçak içi eğlence sistemi) TK’nın kullandıklarıyla aynı olmalı. Mümkünse Internet Bağlantı sistemi de olmalı... (TK, IFE’de bildiğim kadarıyla Panasonic Sistemlerini kullanıyor – geniş gövdelilerde... Ama kiralık uçan 13 adet 332, 8 adet 333 ve 3 adet 77W’de Panasonic var mı – tam bilemeyeceğim...)
4) Tabi kiralanacak uçaklarda mutlaka mürettabat dinlenme bölümlerinin de olması lazım; zira TK bunları ER seferlerinde kullanacaktır.
5) Kiralayıcı (Lessor) 2-5 yıl arası, kısa sayılabilecek sürelere razı gelmeli.
6) Kiralama ücreti ve sair koşullar TK’nın işine de gelmeli.

Bu konuda planspotters.net ve sadece” Airbus 350 üretimini/teslimatlarını takip eden özel bir siteden (bu site Airbus’a ait bir site değildir...) toplayabildiğim bilgileri bir tabloda, verebildiğim/tahmin edebildiğim detaylarla toparladım. Aşağıda bu tablo var.

(+)

En olası aday Avrupa’da LDE’de HAINAN forması ve tesciliyle depolanmış olan 2 uçak (251 Seri No’lu B-LGG & 260 Seri No’lu B-LGI); zaten ilk çıkan haber ve yorumlarda da bunlar yer alıyor. Tablomda “açık yeşil” ile belirtildi. Bunlar en azından ticari statüsü artık kesin belli ve o açıdan “rahat” olan uçaklar. Bana göre 2. Sırada CIT Leasing’e aktarılmış olanlar geliyor. Bunların da ticari statü açısından “rahat uçaklar” olması lazım. İlki (351 Seri No) ilk uçuşunu yapmış, ikincisi (355 Seri No) de üretim hattının sonlarında (muhtemelen an itibariyle çıkmış) ve ilk uçuşuna hazırlanıyor. Tablom’da “sarı” ile işaretliler. Tablom’da “turuncu” ile işaretli olan 5 uçakta çeşitli belirsizlikler var; bunlar “ticari bağlamda ne kadar rahat uçaklardır??”, oturduğum yerden fazlaca ahkâm kesemiyorum.

Bilgilerinize.

mafakyanc

2 ay önce - Sal 03 Eyl 2019, 22:50

Bilmeyenlerin/anlamayanların bilgilerine sunuyorum:

Bazılarının 2 dakikada okuyan (hatta ben yolladığım için otomatikman <ne dediği anlaşılamıyor> diye eksileyen) forumdaşlar(a): bu mesaj araştırması, tablonun hazırlanması, kontrolu ve mesajın yazılması tamı tamamına 3.5 saatte hazırlandı. Burada neyin anlaşılmadığını delikanlıca sorun, tatmin edici bir cevap alamazsanız istediğiniz kadar eleştirin ve eksileyin. Bu yaptığınız AYIPTIR, AYIP!!! Ve de inancınız var ise "kul hakkına da girmektir!"

Ha, bu vicdansızlığı yapan(lar)ın akıllarınca kendilerini tatmin, beni de demoralize edip bu forumdan soğutmak gibi bir hayalleri varsa: daha çok beklersiniz!

Yirmidokuz D
2 ay önce - Çrş 04 Eyl 2019, 00:20

Sn mafakyanc,

Öncelikle zamanınızı ayırdığınız için teşekkürler, güzel bir çalışma olmuş. Acaba tablonuzu https://emirhan.xyz/blog/news/thy-a350-mi-kiraliyor websitemdeki mini-makaleme kaynak göstererek ekleyebilir miyim? Farklı bir takip sitesi ile sizin edindiğiniz bilgileri kararak daha detaylı bir makale olarak güncellemek istiyorum. Sitemde reklam bulunmadığını ve kar amacı gütmediğimi belirtmek isterim.

mafakyanc

2 ay önce - Çrş 04 Eyl 2019, 08:23

Tabi ki ekleyebilirsiniz; memnun olurum. Anacak 1-2 saate kadar bir güncellemem daha olacak gibi: isterseniz onu da bekleyiniz.

Yirmidokuz D
2 ay önce - Çrş 04 Eyl 2019, 09:24

Teşekkür ederim. Bekliyorum

Yirmidokuz D
2 ay önce - Çrş 04 Eyl 2019, 17:50

Türk Hava Yolları için potansiyel kiralık A350ler adında yukarıdaki tabloya dayanarak bir yazı hazırladım.

mafakyanc

2 ay önce - Çrş 04 Eyl 2019, 18:17

@ Sn. Yirmidokuz D :

Kusura bakmayın, araya bir işler girince cevabım geciti.

Neyse, dünkü tablolu mesajımı Reklam_link’deki foruma da yollamıştım. Orada birisi ilgilendi ve bazı ek bilgiler verdi.

Öncelikle Twitter’da bir Blog var, Airbus 350’ler üzerine: https://twitter.com/a350blog?lang=en

Burayı biraz eşeleyince aşağıdaki fotoğrafı buldum. Benim yaptığım tabloda yer alan 3 adet 359, paşa paşa Toulouse’da Airbus tesislerinde yatmaktalar. Bunlar aslında Hong Kong AL siparişleri ancak malum finansal problemler nedeniyle grup şirketi Hainan AL tarafından devralınmış. Ancak dikkat ediniz, üzerlerinde Hainan’a ilişkin herhangi bir tescil yok (olan tesciller Airbus’ın uçak teslimatını yapana kadar aldığı Avrupa tescilleridir), sadece kuyruklarda Hainan logosu boyalı; yani gövdeler özellikle boyanmamış. Eninde sonunda Hainan’a gidici olmayabilir bu 3 uçak... Her üçü de yakın tarihte orada görüntülenmişler. Üretim Seri No’ları 270, 283 ve 308 olan uçaklar. Bakalım bunların encamı ne/nasıl olacak?

(+)

Aynı kişi aşağıdaki Web Sitesini takip etmemi önermiş. Ben zaten takip ediyorum; tablomdaki bilgilerin belli bölümü de oradan alınma. Ben sizlerin faydası için bunu da vereyim (Not: Site, Airbus’un resmi sitesi değildir – bir/birkaç meraklının Airbus’ın içinden bilgi alarak oluşturdukları bir Site. Genelde güncel ama yine de son birkaç gün için tam güncel olmayabilir...):

https://sites.google.com/site/a350xwbproduction/p ...ction-list

Bu kişi ayrıca şöylece bir yorumda/tahminde bulunmakta:

“323 Üretim Seri No’lu ve Çin Tianjin Havayolları için üretilen (şu anda uçuş testleri aşamasında görülüyor ve ilk uçuşunu 07.08.2019’da yapmış) ve 338 Üretim Sıra No’lu ve yine Çin Beijing Capital için üretimdeki (Son Montaj hattında gözükmekte) iki adet 359 de bu havayollarına gitmeyebilir!”

Bilemeyeceğim: O kadar müneccimlik bende yok!...

Ancak ben açıkçası TK’nın bu saat geldiğinde kiralık 359 arayışına halen ciddi bir anlam veremiyorum. 25+5’lik siparişin ilk uçağının Üretim Seri No’su 403. 2020 Mart ayında (hadi diyelim sonunda) teslimi planlanmış diye biliyorum. Eee, zaten Ekim sonu Kış Tarifesine geçiliyor; haliyle TK’nın da seferleri azalacak veya geniş gövdeyle yapılan bazı seferler dar gövdeliye geçecek. Dar gövdelilerde 737MAX’ların yerde kalması, 321neo’ların teslimatındaki gecikmeler TK’nı 2019-2020 Kış Tarifesinde bu kadar olumsuz etkileyip bunların boşluğunu dolaylı olarak 359’larla doldurmasına neden mi? Ayrıca 2020 ilk 6 ayında filoya birkaç tane daha 789 Dreamliner katılacak!

Ya da bilmediğimiz (oturduğumuz yerden göremediğimiz) başkaca nedenler mi var? Aklıma 2 olasılık gelmekte:
1) TK’nın mevcut geniş gövdeli filosunda önümüzdeki yılın Yaz tarifesine kadar çok sayıda uçak uzun süreli (uçak başına 2-3 ayı bulabilen...) Üs Bakımları için devre dışı kalacağından bir boşluk oluşmakta,
2) Airbus 2020’teki 359 teslimatlarında da bir öteleme olacağını bildirdi ve TK bunun önlemini almaya çalışmakta!

Bakalım, yaşayıp göreceğiz, inşallah!

NOT: Yazınızı okudum; gayet güzel bir çalışma olmuş!...

Yirmidokuz D
2 ay önce - Çrş 04 Eyl 2019, 19:37

Teşekkür ederim. 403 numaralı Airbus A359u dört gözle bekliyoruz..

kami suyutmaz
2 ay önce - Çrş 04 Eyl 2019, 21:22

Sayın Mafakyanc forumdaş,
Size tamamen katılılıyorum
Bence kiralayacağız,telafi edeceğiz .v.s sözleri tamamen ticari ve siyasi hamleler..
Yoğun sezonu şöyle böyle atladıldı olumsuz koşullara rağmen..Sanırım kış sezonu 1 veya 15 ekim?
bu saaten sonra uçak kiralamak abesle iştigal
Bu işlerin araç kiralamaya benzemediği aşikar
Aracım gelmedi yerine yeni bir otomobil hemen gelsin işi buralarda çok mümkün değil çok iyi bildiğiniz gibi
Çok iyi ifade ettiğniz gibi gelemeyenlerin yerine gelecekler var,(cinsi önemsiz bence),bakıma gidecekler,kış sezonu diye yatacaklar var,
kiralayacağız,telafi edeceğiz .v.s sözleri tamamen ticari ve siyasi hamleler..
Bunu sizinde çok iyi bildiğinize eminim sayın forumdaş
saygılar

mafakyanc

2 ay önce - Çrş 04 Eyl 2019, 23:12

@ Sn. Kami Suyutmaz:

Desenize iki gündür boşu boşuna debelenip TK'nın 359 kiralama müneccimliğini yapıyoruz.

sayfa 300
ANA SAYFA -> ULAŞIM