Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Artvin Yusufeli Baraj inşaatı
« önceki   123 ... 252627 ... 313233   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 26
harun82_44
6 ay önce - Cmt 24 Ağu 2019, 18:48

Silvan barajı o dediğin geçiş noktalarını kesen ve büyük bir baraj olacak .çok uğraştılar bitirmemek için ama bir kaç yıla bitecek inşallah.

Hasan Pullu
6 ay önce - Cmt 24 Ağu 2019, 19:45

Alıntı:
Silvan barajı o dediğin geçiş noktalarını kesen ve büyük bir baraj olacak .çok uğraştılar bitirmemek için ama bir kaç yıla bitecek inşallah.


yine zavallı taş toprak su altında kalacak .böyle vahşet görülmedi. bu vahşete dur deyin. daşlar güneşe hasret kalmasınsüleymanKS

6 ay önce - Cmt 24 Ağu 2019, 20:05

Alıntı:
Sanırım baskı olmasın diye o kısımlardan su tahliyesi yapılıyor.

Tabi uzman biri varsa daha doğrusunu yazabilir.


Barajda henüz su tutulmuyor ki tahliye edilsin.


Yakup

6 ay önce - Pzr 25 Ağu 2019, 10:46

Yusufeli,

Deriner

Ilısu

Silvan gibi dev barajlar yapılmakta ve bitmek üzere.

Erdoğan’ın sayesinde Güneydoğu Anadolu bölgesi onun sayesinde kalkınacak..

Yakında Rize barajına başlanacakmış..

Ürettiği elektrik gücü ise 336 MW gibi bir rakamdı.. Hamdolsun..

Daha çok yerli daha çok yenilebilir enerji, daha az bağımsız demek!


Yakup

6 ay önce - Pzr 25 Ağu 2019, 13:43

Yusufeli Barajı 2021 yılında devreye alınacak

24 Ağustos 2019 Cumartesi 14:00 - Son Güncelleme 24 Ağustos 2019 Cumartesi 17:14

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "2021 yılının nisan ayında Yusufeli Barajı'nda elektrik üretimi başlayacaktır." dedi.


Alıntı:


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Artvin'in Yusufeli ilçesini ziyaret ederek Cumhuriyet Meydanı'nda vatandaşlara hitap etti.
Yusufeli'nde 2 Haziran'da yenilenen seçimlerde Cumhur İttifakı'nın adayı Eyüp Aytekin'e verilen destekten dolayı teşekkür eden Erdoğan, "Yusufeli her zaman olduğu gibi yine yanımızda yer aldı. İnanıyorum ki sizin bize olan desteğiniz, bizim size olan desteğimiz, inanıyorum ki Yusufeli'ni çok farklı yerlere tırmandıracaktır." ifadelerini kullandı.


İlçeye gelirken Yusufeli Barajı'nı helikopterle incelediğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
"Gerçekten muhteşem bir eser ortaya çıkıyor. Zaten Artvin adeta barajlar şehri. Bu noktada dünyada eşi benzeri olmayan bir şehir. Kullanma suyundan içme suyuna, elektrik enerjisi üretimine varıncaya kadar her şeyiyle bir barajlar şehri Artvin. Şimdi ise Yusufeli çok farklı bir konuma tırmanıyor. Kendi sınıfında ülkemizin en büyük, dünyanın en yüksek üçüncü eseri olacak Yusufeli Barajı'nı ülkemize kazandırmak için verdiğimiz mücadelenin en yakın şahidi sizlersiniz."
"2021'de elektrik üretimi başlayacak"
Yusufeli Barajı'nda elektrik üretimine Nisan 2021'de başlanacağını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:
"Baraj inşaatının sürdüğü son 6 yılda ülkemizde yaşanan, Gezi olaylarından tutun da 15 Temmuz'a kadar tüm saldırıların hedefindeki yerlerden biri hep bu eser olmuştur. Yurt dışından yurt içine kadar pek çok çevre Yusufeli Barajı'nın inşasına engel olmak için her türlü çabayı göstermişlerdir. Çünkü bunların bu ülkede bir dikili ağacı yok. Bir ağaç mı dikeceksiniz? Onun da karşısına dikilirler. Yaptıkları iş hep budur. Biz milletimizle el ele verdik, dayanışma içine girdik. Özellikle de sizlerle el ele vererek tüm bu sıkıntıları aştık ve baraj inşaatına devam ettik. Barajın yapımında özellikle yüklenici firmanın bu noktadaki kararlılığını da huzurlarınızda alkışlıyorum."
Yusufeli Barajı tamamlandığında Türkiye'ye yılda 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üreteceğini bildiren Erdoğan, baraj inşaatının fiziki gerçekleşme oranının yüzde 70'i bulduğunu aktardı.
"Çünkü bunlar öyle hesap kitap bilmez"

Barajda üretilecek elektriğin Türkiye'ye katkısının yılda 1 milyar 250 milyon lira olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu üretim gücüyle baraj, 7 yılda kendini amorti edebilme kabiliyetine sahiptir. Bu öyle Bay Kemal'in dediği gibi değil. Çünkü bunlar öyle hesap kitap bilmez. Bunlar sadece atılan bu adımları nasıl engelleriz buna bakarlar." dedi.

Doğu Akdeniz'de yapılan arama faaliyetlerine de değinen ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuya ilişkin açıklamalarına tepki gösteren Erdoğan, şöyle devam etti:
"Doğu Akdeniz'de Amerika varmış, Fransa varmış, İngiltere varmış, Katar varmış ama tek ülke yokmuş. Hangi ülke? Türkiye yokmuş. Eline diline dursun. Sen orada bizim Yavuz'umuzu, Barbaros Hayrettin'imizi görmüyor musun? İki sondaj, iki sismik araştırma gemisiyle o devasa al bayrağımızı görmüyor musun? Sondaj ve araştırma gemilerimizin yanında fırkateynlerimizi görmüyor musun? Uçaklarımızla her şeyimizle oradayız. Tehditler sallamıyorlar mı? Batı tehdit sallıyor, biz tehdit mehdit dinlemeyiz. Burada Türkiye'nin haklarını sonuna kadar savunuyoruz, savunacağız."
KAYNAK: TRT.NET.TR


Beledeiye secimlerde "Artvin'de baraj mi var?" diyen Kilicdaroglu degilmiydi?gökhan gülşin

6 ay önce - Pzr 25 Ağu 2019, 15:13

Böyle devasa projeleri görünce Ülkemle gurur duyuyorum.

Yakup

5 ay önce - Sal 27 Ağu 2019, 10:55

Görüntüler inanilmaz..!!


Yusufeli yillik 200 milyon dolar,

Ilisu yillik 400 milyon dolar,

Deriner yillik 250 milyon dolar,

Silvan 150 milyon dolar


Toplam 1,1 milyar dolar ülke icinde kalacak bu barajlar tamamlandiginda…


Yilda 6 milyar TL ülkemizde kalacak arkadaslar..!!İsmail Kılıçaslan
5 ay önce - Cmt 31 Ağu 2019, 14:57

Gururlanmamak elde değil

Yakup

5 ay önce - Sal 03 Eyl 2019, 11:46

Dünyanın gözü Türkiye'de! 24 saat sürüyor…

Artvin'de Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren, 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 3. en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesinin tamamlanması için 24 saat çalışmalar devam ediyor. Barajın görünümü gündüz olduğu gibi gecede görenleri etkiliyor.

Alıntı:
2021 yılında tamamlanması planlanan baraj için gece gündüz çalışmalar devam ediyor. İşçiler vardiya şeklinde 24 saat çalışmalarını sürdürüyor.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde, Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren ve tamamlandığında 270 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, çift eğrili ince kemer baraj tipi kategorisinde ise dünyanın 3'üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES projesinde 130 metre gövde yüksekliğine ulaşıldı.2021 yılında tamamlanması planlanan baraj için gece gündüz çalışmalar devam ediyor. İşçiler vardiya şeklinde 24 saat çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye'nin prestijli projeleri arasında yer alan, tamamen milli sermayeyle Türk mühendis ve işçisinin alın teriyle inşa edilen Yusufeli Barajı ve HES projesi gece görünümü görenleri etkiliyor.

Yüzde 70’i tamamlanan barajın, tamamlandığında 558 megawatt kurulu güce sahip santral ile 650 bin nüfuslu bir şehrin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek.
Baraj inşaatında 440 metre temel kotundan başlanarak 710 metre kotuna yükselecek olan 270 metrelik gövde inşa edilecek.

Gövde yüksekliği 100 katlı bir gökdelene eş değer olacak Yusufeli Barajı'nda, Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde beton yol veya 120 metrekarelik 60 bin adet konutun inşa edilebileceği 4 milyon metreküp beton kullanılacak.


Günde 6 bin 500 metreküp beton dökümünün 3 hava hattı ile taşımalı olarak sürdüğü baraj projesinde gelecek yılın yarısından itibaren su tutulmaya başlanacak, 2021 yılının aralık ayında ise elektrik üretimine geçilecek.

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Amaclardan bir tanesi Elektrik üretmek ise, Baraj yapmaktansa ve zaman kazanilacaksa Danimarka gibi yapmaliyiz..


Böyle bir haber vardi gecen gün:


İskandinavya’nın en büyük denizüstü RES’i açıldı
İsveçli enerji şirketi Vattenfall, 407 MW kapasiteli İskandinavya’nın en büyük denizüstü rüzgar santrali Horns Rev 3 RES’i açtı

Alıntı:Enerji Günlüğü - İsveçli enerji şirketi Vattenfall, 407 MW kapasiteli İskandinavya’nın en büyük denizüstü rüzgar santrali Horns Rev 3 RES’i açtı.

İsveçli Vattenfall, Danimarka’nın rüzgar enerjisi üretimini yaklaşık yüzde 12 oranında arttıracak olan MW kapasiteli İskandinavya’nın en büyük denizüstü rüzgar santralini açtığını açıkladı. 406.70 MW kapasiteli Horns Rev 3, 425 bin Danimarka konutunun elektrik ihtiyacını karşılayacak.49 rüzgâr türbininden oluşan Horns Rev 3 RES, Kuzey Denizi’nde Danimarka’nın 25-40 kilometre açıklarında bulunuyor. Santral Vattenfall’ın şu ana kadar kurduğu ve yine Danimarka’da kurulan en büyük açık deniz rüzgar santrali olma özelliğini taşıyor. Kaynak: İskandinavya’nın en büyük denizüstü RES’i açıldı


KAYNAK: ENERJIGÜNLÜGÜ


Eger Danimarkanin HornsRev rüzgar parkinin 49 rüzgar türbini 407MW elektrik üretebiliyorsa biz 558MW olan Yusufeli barajini niye yapiyoruz? Devasa sulama olacagina gayet iyi biliyorum. Ama Yusufeli 558MW gücünde elektrik üretiyorsa 49 rüzgar türbinin ürettigi 407MW Horn Rev rüzgar parkini tercih ederim...


murat sahin125
5 ay önce - Cum 13 Eyl 2019, 14:50

Alıntı:
Eger Danimarkanin HornsRev rüzgar parkinin 49 rüzgar türbini 407MW elektrik üretebiliyorsa biz 558MW olan Yusufeli barajini niye yapiyoruz? Devasa sulama olacagina gayet iyi biliyorum. Ama Yusufeli 558MW gücünde elektrik üretiyorsa 49 rüzgar türbinin ürettigi 407MW Horn Rev rüzgar parkini tercih ederim...


1. Eğer öyle bir rüzgarımız varsa tabiki yapalım.
2. Her birinin fiyatı ne kadardır acaba.
3. O pahalı trübünleri ithal edip elektrik üretmek ne kadar mantıklı.
4. Osmaniye (Nur Dağı), Silifke, Çanakkale v.b. birçok yerde kuruluyor zaten.sayfa 26
« önceki   123 ... 252627 ... 313233   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET