Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
suvaslı
6 ay önce - Pzr 25 Ağu 2019, 10:45

58dk. Sene 1990 Sivasda konut hamlesi muthis idi. Sivas Ankara yolu üzeri polis lojmanı var onun arkasına Sivas,Kayseri ortak müteahit ler büyük site yapacaklardı. Ozamanlar anadoluda Sivas Kayseri ve Ankara büyük konut hamlesi yapmıştı. Sivasa yabanci muteahit sokmayız dediler. Sivas 3,5 çakal müteahit kaldı. Sivasda site yapılmadı sadece yap sat ile Sivas çevreye yayılmadan yani yeni nahalle oluşmadan eski mahallerin yap sati ile Sivas SISMANLADI kilo aldı yani boyu uzamadı.
1990 larda mersinde konut hamlesi ile çok ucuz evler satıldı. Kayseride site üstüne site yapıldı Sivasdami evlerin yari fiyatına evler aldılar Şarkışla gemerek Kayseriye aktı gitti. Kayseride en az 10 bin konut Sivaslılar almıştır.

Bu 1990 lardan sonra tarım para etmeyince köyden şehire göçen bavulunu göçünü aldıktan sonra gideceği istikamet sadece neresi ucuz tesbiti ile oldu. Ankaradan mersinden kayseriden istanbuldan ev alan göçtü gitti Sivasda ev 300 bin kıyı mahallesinde istanbulda pendiktuzla da 200 bin idi ve metroda geldi bu semtlere.
Yanı düşünün artık. Sivas 10 müteahite peşkeş çekildi. Bitti.

Ama ağar Sivasda site tarzı toplu konut olsa idi Sivas kırsaldan göçen insanlara Sivastan ucuz ev alma alternatifi doğardı. Ve bir nebzede Sivasda kalırım veya evim olsun diyenlere fırsat olurdu. 99 dan 2019 arası 20 senede en az merkeze 20 bin aile yani ortalama +80 bin insan nüfus fazla olurdu şu anki nüfus 340 + 80 ; 420 bin merkez nüfusu olurdu.
Haliyle artan nüfus ile sitelerde veya yakınlarında bakkal dukkan artar yaklaşık extra 1000 yeni esnaf . Artan nüfus ile okulihtiyaci derken yeni yatırım ve paralelinde artan kamu kontenjanı vs vs. Derken artan uçak ve otobüs seyahati vs ile daha fazla ugrak sehri olur idi.


sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET