Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 18
Hakkı Cem ÇARPAN

7 yıl önce - Çrş 08 Ağu 2012, 09:48

---Mayıs'82 ile haziran'83 arasında Atakent kavşağında oturdum. O zamanlar Alanlı deresi açıktan akıyor ve Atatürk Bulvarı'nı köprü altından geçerek, denize ulaşıyordu. Bugünse anılan dere (seksenlerin ikinci yarısından beridir) menfez içinde. Sanırım bu menfezleme uygulamasından vazgeçilmesi gerekiyor.

sezgince
7 yıl önce - Çrş 08 Ağu 2012, 12:09

samsunun tüm dere, ırmak, çay, göl, bent gibi ne varsa alt yapılarıyla beraber kontrol edilip gelecege hazırlanıp ıslahı yapılmalıdır...SlmKrmn
7 yıl önce - Pts 20 Ağu 2012, 00:58
Yine, yine, yine sel!


19 ağustos tarihi ile Samsun-Ordu karayolu yine sel nedeniyle trafiğe kapandı trafikteki araçlar yolda kaldı. İlk vuran selden sonra yolun alt kısmını temizliyorlar sanıyordum meğersem troleybüs için yer açıyorlarmış. Ne alt yapı var ne de üst yapı. Bu yaz kaçıncı sele teslim oluşumuz ben sayamadım, hala bir ders çıkarıldığı yok.

http://www.haberler.com/dere-tasti-samsun-ordu-yo ...96-haberi/
http://www.iha.com.tr/samsun-ordu-yolu-trafige-ka ...9781-haber

Alıntı:
Dere Taştı, Samsun-Ordu Yolu Trafiğe Kapandı

Samsun'da akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağış sonucu taşan dere, Samsun-Ordu kara yolunun trafiğe kapanmasına yol açtı.3 Temmuz'da meydana gelen selde 4 kişinin hayatının kaybetmesine neden olan Samsun-Ordu yolu dolum tesisi karşısındaki...

Samsun'da akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağış sonucu taşan dere, Samsun-Ordu kara yolunun trafiğe kapanmasına yol açtı.

3 Temmuz'da meydana gelen selde 4 kişinin hayatının kaybetmesine neden olan Samsun-Ordu yolu dolum tesisi karşısındaki Hacinabi Deresi, şiddetli yağış sonucu taştı. Yaklaşık yarım saat süren yağış neticesinde taşan dere, karayolu üzerinde çamur tabakası ve su birikintisi oluşturdu. Polis, yolu her iki yönden trafiğe kapattı. Yaklaşık 1 saat kapalı kalan yol, yağmurun durmasının ardından tek şeritten açıldı. Yoldaki taşlar ve çamur tabakası ise ekipler tarafından temizlenmeye çalışılıyor. - Samsun


Emir ERTEN
7 yıl önce - Pts 20 Ağu 2012, 02:27

Alıntı:
19 ağustos tarihi ile Samsun-Ordu karayolu yine sel nedeniyle trafiğe kapandı


Bu yaz Samsun'a hiç yağmadığı kadar yağmur yağdı herhalde.Yağmur berekettir fakat altyapı sağlam olmazsa, fazlası zarardır.


kenan429

7 yıl önce - Pts 20 Ağu 2012, 02:31

Radarda deniz üzerinde gözüken o kütleler Samsun'a giriş yaparsa bu gece için büyük sıkıntı oluşturabilir. Kuvvetli yağmur deniz üzerinde şu anda!Cemast
7 yıl önce - Pts 20 Ağu 2012, 12:34

Bu bölge için sel ve su taşkınları normal, önlem alınmaması anormal. Yetkililerin daha duyarlı olması gerekir.

Murat Caner
7 yıl önce - Pts 20 Ağu 2012, 13:26

Alıntı:
Sanırım bu menfezleme uygulamasından vazgeçilmesi gerekiyor.


Kesinlikle. Taşkın dereleri yazın kurudur. Sağnak yağışta coşar.

Derin su akıntısı yavaş sığ su akıntısı hızlı akar. Eğer dikdörtgen kesite sığdırmaya çalışırsanız sığ su akımı derin su akımını yerini zaptetmeye çalışır ve suda hortumlar oluşur. Dere daha da coşar.

Oysa yamuk kesitli bir taşkın deresinde yavaş akım dar tabanda, sığ su akımı geniş tabanda akar. Kimse kimseye bulaşmaz. Yalnızca yüzeyde ufak dalgalar olur bu da akımın hızını yavaşlatmaz.


alen_1989
7 yıl önce - Çrş 14 Ksm 2012, 20:53

Samsun'da felaket önlemi
ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, Samsun’da meydana gelen sel felaketi sonrasında bodrum katlarına ilişkin başlattığı çalışmayı tamamladı. Buna göre artık bodrum katları iskana açılmayacak, halen bodrum katlarında oturanlara destek verilerek evlerini boşlatmaları sağlanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Uzun, “Taşkın sınırının altında bırakın iskanı, hiçbir boşluk açılamayacak” dedi. Taşkın alanlarında su seviyesini DSİ ve belediyelerden gelecek raporlara göre belirleyeceklerini anlatan Uzun, hazırlıkları tamamladıklarını, bu konuyu yönetmelikle çözeceklerini söyledi. Uzun, konuyla ilgili olarak bir grup gazeteciye şunları anlattı:

YIL SONUNA KADAR YÖNETMELİK BİTER
“Bu düzenlemeyi yönetmelikle çözeceğiz. Buna yeni yapılan binaların dışında mevcut binaların da uyması zorunlu olacak. İskan edenlerin ne olacağı konuşulacak. Bu yapılardaki kişiler de taşınacak. Bu kişilerin taşınmasına yardımcı olacağız. Bu konularda devlet gereğini imkanları dahilinde yapıyor ve yapmaya devam edecek. Bir taşkın anında olsa olsa bir kat etkilenir. Zaten taşkın seviyesinin altında kalan katlar yasal değildir, tapusu yoktur. Hisse tapusu olabilir. Ama kat irtifakı tapusu olduğunu düşünmüyorum. Yıl sonuna kadar inşallah yönetmelik biter.”

BODRUMDA İSKAN OLMAZ
Mekansal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman da bodrumlara belirli standartlar getirdiklerini belirterek, “Bodrum katlar iskan edilemez” dedi. Eğimli arazide açığa çıkan katların iskan edilebileceğini kaydeden Kahraman, “Onlar iskan edilebilir. Ama onlara da belli bir oranda veriyoruz. Belki bir katı açığa çıkıyorsa iskan edilebilir diyeceğiz. Biz hazırız tamamen. Bakana sunup yayınlayacağız” bilgisini verdi.

Kaynak= http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21925615.asp


Uğur55
6 yıl önce - Cum 09 Ağu 2013, 00:12

Maalesef, Samsun 2013 yılı Ağustos ayında da sel felaketi yaşadı. Son bir yılda yapılan dere ıslah çalışmaları Atakum'un sular altında kalmasını önleyemedi. Yine çok sayıda evi ve iş yerini su bastı. Gün boyu Karayolları'ndan itibaren üniversite yönüne tramvay seferleri yapılamadı. Şükür ki bu sel, can kaybı olmadan atlatıldı.

http://www.reklam_link.com/atakum-sele-teslim-oldu- ...74714h.htm

http://www.reklam_link.com/samsun-bayrama-sel-ile-u ...74745h.htm

http://www.haber7.com/foto-galeri/25935-samsun-se ...inda-kaldi


mikail55
6 ay önce - Cum 23 Ağu 2019, 17:10

Bugün yagmur salipazarini vurdu..
Allah yardimcilari olsun.
Suan 2 ölü varmissayfa 18
« önceki   123 ... 161718
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET