Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Barış Öztürk
5 ay önce - Cum 09 Ağu 2019, 22:11
İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi - Davutpaşa Millet Bahçesi


İlk olarak 31 Mart 2019 Seçimleri öncesinde gündeme gelen, son olarak da TOKİ'nin yaptığı duyuruyla 5 Eylül 2019 tarihinde ihaleye çıkacak Davutpaşa Millet Bahçesi, 115 hektarlık YTÜ Davutpaşa Yerleşkesi'nin yaklaşık 12 hektarlık kısmında yer alacak.


(+)


Geçtiğimiz aylarda YTÜ Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada “Davutpaşa Millet Bahçesi Projesi ile Kampüsümüzde oldukça büyük bir alanı kaplayan otobüs durakları ve tarihi dokuyla uyuşmayan go-kart pistinin bulunduğu atıl durumdaki tarihi kışla binasının ön tarafındaki alan, peyzaj düzenlemesi ile millet bahçesine dönüştürülecektir” denilmişti.

Rektörlüğün yaptığı açıklamaya göre üniversite yerleşkesinde yapılacak millet bahçesinin içeriği şu şekilde olacak:

"Davutpaşa Millet Bahçesi, oluşturulmak istenen yanlış algının aksine mangal ve piknik alanı olarak kullanılmayıp, yeni yapılacak millet bahçelerine model oluşturacak içerisinde yağmur hasadı destekli akıllı sulama, akıllı aydınlatma ve akıllı gübreleme gibi AR-GE faaliyetlerinin yürütüleceği test merkezini ve bilim parkını barındıran tematik bir millet bahçesi yapılandırılacaktır. Üniversitemiz Akıllı Şehirler Uygulama Araştırma Merkezi bünyesinde oluşturulacak olan Akıllı Millet Bahçeleri Çalışma Grubu Teknopark'ımızla ve konu ile ilgili öğrenci kulüplerinin katılımıyla yerli sistemlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalara başlamıştır. Diğer taraftan proje kapsamında üniversitemiz millet bahçelerinin akreditasyonu ve sertifikalandırılması konusunda kamu kurumlarına akademik danışmanlık hizmeti verecektir."


Semih28
5 ay önce - Pzr 11 Ağu 2019, 19:44

Bir kismini hobi bahcesi olarak da duzenleyip insanlara yillik olarak kiraya verebilirler.

ANA SAYFA -> İSTANBUL