Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Agora
« önceki   123 ... 656667   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
sayfa 66
Berktuğ
site denetçisi

6 ay önce - Sal 28 May 2019, 23:07


(+)
Mehmet uygur
3 ay önce - Cmt 10 Ağu 2019, 11:01
Sizce bu mezar tasi musluman kabristana mi ait !(+)


Mehmet uygur
3 ay önce - Cmt 10 Ağu 2019, 12:03
Sizce bu mezar tasi musluman kabristana mi ait !(+)
Ahmet Günen
3 ay önce - Cmt 10 Ağu 2019, 12:49

Alıntı:
Sizce bu mezar tasi musluman kabristana mi ait !
Altı köşeli yıldız her ne kadar İsrail'i hatırlatsa da, İslamiyette de tanınır.

"Süleyman Mührü" nü internetten araştırırsanız tatmin edici bilgiye ulaşabilirsiniz


Mehmet Kasım İyonya
1 ay önce - Sal 15 Ekm 2019, 12:00
AGORA'DAN TİYATRO'YA MİSTİK ROTA: PATLICANLI YOKUŞU


Agora Antik Kenti ve çevresinde bazı iyileştirmeler yapılacak. Atılacak ilk adım katlı otoparkın yıkılması olacak. Yerine Kadifekale'ye çıkacak Teleferik ayaklarının montajı yapılıp, istasyon inşaa edilecek. Uygulamaya esas kesin projelerinin hazırlanması için geçtiğimiz günlerde ihalesine çıkılan Havalimanı-Stadyum Metro Hattı'nın Çankaya'daki istasyonu, sanırım tam da burada olacak. Çünkü güzergah haritalarına bakınca Bayramyeri'nden gelip İkiçeşmelik rotasıyla Basmane'ye gidiyor. Tamamı yer altında olacağı için metro istasyonu da otoparkın en altı olabilir. Bu bölge hem teleferik hem de metro için aktarma ve transfer merkezi olabilir. Zaten Agora'nın girişini de bu tarafa alacaklar.

Kemeraltı'ndan Agora'ya gelen turistler, mistik rota ile Antik Tiyatro'ya gidecekler. Bu yol Namazgah Hamamı ve Kurşunlu Han'ın restore edilmesiyle ortaya çıkacak güzel sokaklardan geçecek. Patlıcanlı Yokuşu da bu amaçla restore edilecek. Yokuşu çıkınca tiyatroya yürümek kolay olacak. Bir yürüyen merdiven yapılırsa çok daha kolay olabilir.

http://www.izmirtarih.com.tr/articles/patlicanli-yokusu/

Alıntı:
Patlıcanlı Yokuşu

Agora, Antik Tiyatro ve Kadifekale arasında önemli bağlantı arterlerinden biri olan Patlıcanlı Yokuşu ve bu sokağın etkileşim alanında, kentsel niteliğin iyileştirilmesi amacıyla kentsel sağlıklaştırma projesi hazırlanmıştır.

Çalışma alanındaki fiziksel bulgu ve önerilerin sosyal yapıya duyarlı bir içerikle geliştirilmesi için öncelikle İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Neslihan Demirtaş-Milz tarafından 806 Patlıcanlı Yokuşu ve Civarı Sosyo-Mekânsal Değerlendirme Niteliksel Analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmadan çıkan sosyolojik veriler ve bölge halkının talepleri doğrultusunda Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Hümeyra Birol Akkurt, Doç. Dr. Hayat Zengin Çelik, Prof. Dr. Deniz Güner, Yrd. Doç. Dr. H. Evren Erdin ve Yrd. Doç. Dr. Feyzal Avcı Özkaban tarafından çalışma alanında kentsel ve mimari ölçekte öneriler geliştirilmiştir.


Kurşunlu Hanı da yapıyorlar.

http://www.izmirtarih.com.tr/articles/namazgah-ha ...e-projesi/

Kalenin görünür olması için önündeki binaların temizlenmezi de ayrıca sürüyor. Teleferik ana kapının oraya yapılacakmış. Agora'dan Kadifekale'ye teleferikle çıktıktan sonra, hemen eteğindeki tiyatroya inmek, yaya olarak çok zor olmaz sanırım ama çıkmak zor olur. Buraya da bir yürüyen merdiven olsa güzel olur.

http://www.izmirtarih.com.tr/articles/kadifekale- ...a-projesi/sayfa 66
« önceki   123 ... 656667   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR