Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
emre yildiz

6 yıl önce - Sal 27 Ağu 2013, 17:09
Ereğli Ovası


Ereğli Ovası, Orta Toroslar içerisinde yer alan Bolkar Dağlarının hemen kuzey sırtlarında bulunan, kuzey batısında Karacadağ ve kuzey doğusunda Hasan Dağı gibi yükseltilerle sınırlanan ortalama 1.000 metre yükseklikte yer alan geniş bir ovadır. Su kaynakları yönünden son derece fakir olan ova, yağışların da yetersizliği nedeniyle bitki yönünden zayıf bir görünüm arz etmektedir. Ovanın tek su kaynağı Ereğli ilçesinin güneyinde bulunan İvriz Çayı olup, üzerinde kurulan İvriz Barajı ile Ereğli ovasının bir kısmı sulanabilmektedir. Bölgeye dış havzalardan su getirilmesi elzem olup, su sağlandığı taktirde üretim ve verim mutlaka birkaç kat artacaktır. Ereğli ovasında büyük oranda tahıl üretimi yapılmakta olup, siyah havuç ve beyaz kiraz ovaya has ürünlerdir. Son yıllarda mısır, domates, patates gibi ürünlerin üretiminde de artış görülmektedir.

Ereğli Ovası ile ilgili gelişmeleri ve fotoğrafları bu başlık altında paylaşmak için yeni başlık açma ihtiyacı hissettim, umarım memleketimin ve ovamızın tanıtımına katkısı olur...

- Ereğli Ovasının coğrafi sınırlarını gösteren google-earth görüntüsü;(+)


- Ereğli Ovasından bir fotoğraf;


(+)


- Ereğli Ovası ile ilgili bilgi içeren bir site ve içeriği;
Alıntı:

EREĞLİ OVASI

İç Anadolu’nun güneydoğusunda, Bolkar Dağları’nın kuzeyinde yer alan geniş bir ovadır. Alanda, sığ bataklıklar, sazlıklar, tatlı su gölleri ve büyük kısmı tuzlu olmak üzere geniş ova bozkırları bulunur. ÖDA’nın batısındaki Akgöl 1990’ların ikinci yarısından bu yana büyük ölçüde kurumuştur. Doğuya doğru özellikle Zengen bölgesinde nadir bitkiler açısından zengin, geniş ve el değmemiş ova bozkırları uzanır. Ova içinde bir zamanlar Orta Anadolunun en büyük sazlıkları bulunurken günümüzde Devlet su işlerinin (DSİ) yapmış olduğu barajlar ve yasadışı yeraltısuyu kullanımı nedeniyle bu alanlar tamamen yok olmuştur.

ÖDA’nın sulakalan bölgesi ; göller, sazlık ve bataklık alanlardan oluşmaktadır. Geri kalan bölge ise tuzcul ova bozkırları ve yavşan düzlüklerinde oluşur.

Alandaki bozkırlar birçok nesli tehlikede olan ve dar yayışlı endemik bitki türünü barındırır. Chrysocemela elliptika içlerinde en nadir ve hassas durumda olanıdır. ÖDA yıllarca yerli ve yabancı kuş gözlemcilerin ve araştırmacıların ilgi odağı olmuş ve bu nedenle sulakalan ekosistemine ilişkin birçok kuş verisi toplanmıştır. Alanda hala ürediği bilinen kuşların başında küçük kerkenez, dikkuyruk, uzunbacak ve başka birçok sukuşu bulunmaktadır. Bunun yanında alanda pek çok nesli tükenmiş veya sayıca büyük azalmalar göstermiştir.

Ereğli sazlıkları kuşların yanı sıra içsu balıkları açısından da önemlidir ve beş balık türü için ÖDA kriterleri sağlanmaktadır. Tek nokta endemiği olan Barbutula eregliensis balık türünün dünya dağılımı Ereğli sazlıklarıyla sınırlıdır. Kuruma nedeniyle türün alanda tamamen tükendiği sanılmaktadır. Tür hakkında detaylı araştırma çalışmaları yapılmalıdır.


Kaynak; http://kulturgezisi.reklam_link.com/eregli-ovasi/7720565emre yildiz

6 yıl önce - Pts 16 Eyl 2013, 21:32

Ereğli Ovasında hasat sonrası...(+)
(+)


emre yildiz

1 yıl önce - Çrş 20 Şub 2019, 18:44

Ereğli Ovasindan...

Fotoğraf; Memduh Ekiciemre yildiz

9 ay önce - Çrş 07 Ağu 2019, 00:10

Ereğli ovasına akmakta olan İvriz suyu...


(+)


emre yildiz

6 ay önce - Pzr 01 Arl 2019, 17:13

Ovaya bakış...01/12/2019


(+)
ANA SAYFA -> KONYA