Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Yavuz Sinop

1 yıl önce - Cum 21 Eyl 2018, 11:00
Konya'nın En Güzel Camisi Sizce Hangisi


Ben Bir Kaç Tanesini Ekliyorum.
Kapu Cami.
Konya’da Odun Pazarı semtinde, Sarraflar (Çıkrıkçılar) Caddesi üzerinde bulunan bu cami, eski Konya Kalesinin kapılarından birisinin yanında bulunduğundan Kapu Camisi ismi ile tanınmıştır. Camiyi Mevlâna’nın torunlarından postnişin Hasanoğlu Şeyh Hüseyin Çelebi 1658 yılında yaptırmıştır. Yapımından bir süre sonra yıkılan camiyi 1811 yılında Konya Müftüsü Esenlerlizade Seyyid Abdurrahman Efendi yeniden yaptırmıştır. Ancak cami 1867 yılı yangınında çevresindeki vakıf dükkânları ile birlikte yanmıştır. Bu olaydan sonra 1868’de cami üçüncü kez yapılmıştır. Bugünkü caminin kapı kemeri üzerindeki kitabesinden banisinin ismi yazılı olmamakla birlikte 1868’de yapıldığı yazılıdır.


(+)
ibrahim eraybat

Aziziye Cami
Camii ilk defa 1671-1676 yıllarında Osmanlı Padişahı Sultan Mehmet IV’in Muhasibi Damat Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1876 yılında çıkan bir yangında camii yanmış, vakfın geliri ve Sultan Abdülaziz’in yardımları ile 1891 yılında yeniden inşa ettirilmiştir.

Konya çarsısının ortasındadır. Muntazam kesme Gödene Taşı ile yapılan mabet son Osmanlı mimarisinin çok muvaffak bir eseridir. Yerindeki 1671-1676 yılları arasında Şeyh Ahmed eliyle yaptırılan camii yandığı için (1867) Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevnihal adına yeniden bugünkü Camii yaptırılmış ve bu adla anılmıştır. (1874) Türk Baroku üslubundadır.(+)
ysinop
Alaaddin Cami
Anadolu Selçuklu Devleti’nin en büyük ve en önemli ulu camilerinden olan Alâeddin Camisi Konya’nın merkezinde yer alan Alâeddin Tepesi üzerinde inşa edilmiştir. Yapımına Selçuklu Sultanı I. Rükneddin Mesud (1116-1156) zamanında başlanan cami, I. Alâeddin Keykubad zamanında tamamlanmıştır (1221).

Cami, İslam mimarisi yapı tarzında inşa edilmiş, üzeri ağaç ve toprakla örtülmüştür. Yapıda Roma ve Bizans devirlerine ait kırkın üzerinde mermer sütun bulunmaktadır. Caminin abanoz ağacından kündekâri tekniği ile Ahlatlı Mengü Berti tarafından 1155 yılında yapılmış minberi, Anadolu Selçuklu ahşap işlemeciliğinin şaheserlerindendir. Çinilerle süslü mihrabın önünde yine çini süslü maksure kubbesi mevcuttur. Taç kapısında yapı ustası olarak Muhammed Bin Havlan el-Dımışkî’nin adı yazılıdır. Cami avlusunda Selçuklu sultanlarından I. Mesud, II. Kılıçarslan, I. Gıyâseddin Keyhüsrev, II. Rükneddin Süleyman, III. İzzeddin Kılıçarslan, I. Alâeddin Keykubad, II. Gıyâseddin Keyhüsrev, IV. Rükneddin Kılıçarslan ile III. Gıyâseddin Keyhüsrev’in mezarları bulunan türbe ile yanında I. İzzeddin Keykâvus adına yaptırılmış ve yarım kalmış ikinci bir türbe daha bulunmaktadır.(+)
42 ÖNDER FAHRİ

Konya Selimiye Cami
Mevlâna Müzesinin yanında bulunmaktadır. II. Sultan Selim’in Konya Valiliği sırasında 1558 yılında yapımına başlanmış ve 1567 yılında tamamlanmıştır. Klâsik Osmanlı mimarîsinin Konya’daki en güzel rneklerinden biridir. Plan itibari ile İstanbul’da bulunan Fatih Câmiine benzemektedir. Merkezî kubbe ile örtülü mekân tek yönden yarım kubbe ile genişletilmiştir. Yedi kubbeli son cemaat mahalli ile iki minaresi bulunan câminin iç mekânı kalem işi ile tezyin edilmiştir.


(+)
AYDIN İNAN
Beyşehir Eşrefoğlu cami
Beyşehir ilçesi İçerişehir mahallesinde bulunan, Orta Asya'da Semerkant, Buhara gibi eski Türkistan şehirlerinde yer alan ağaç direkli camilerin ülkemizdeki eşsiz bir örneği olan Eşrefoğlu Camii, Anadolu'daki ahşap direkli camilerin en büyüğü ve orijinali olup 1296-1299 yılları arasında inşa edilmiştir. Anıtsal taç kapısı, eşsiz mihrap ve minberi, üstün ağaç ve çini işçiliği yönünden bir ağaç cami-müzesi gibidir. Mihrabının tümü çini mozaikle kaplı olup, 4.58 metre en, 6.17metre yüksekliği ile Konya çevresindeki bütün çinili mihraplardan daha büyüktür. Minberi, tamamen ceviz ağacından üstün bir işçilik ve zengin bir süsleme ile oymalı, çatmalı ve tutkalsız olarak yapılmıştır. Camii, Türk mimari tarzının en güzel ahşap örneklerinden birisidir. Sekizgen, beşgen, yıldız ve geometrik dolgular ve bitkisel bezemeler ile kaplanmış minber, sedef ve fildişi çatmalarında görülebilecek derecede inanılmaz bir düzgünlük ve inceliktedir. Eşrefoğlu Camii, çok sayıda ahşap sütun üzerinde yükselir.


(+)
üzeyirdoğduservural
1 yıl önce - Cum 21 Eyl 2018, 16:44

Başka bir başlıkta yazmıştım ancak dikkat çekilmesi gereken bir konu olduğu için tekrar yazıyorum

Aziziye

Açık ara Konya'nın en güzel Cami'si, Türkiye'de ise en güzellerinden biri..
Restorasyon sonrası iç kısmı da muhteşem oldu.

Dikkat çekilmesi gereken durum ise şu;

Özellikle mahalle aralarındaki cami içlerine camilerle ilgilenen vakıfların ve belediyelerin el atması gerekiyor. Mihrap yanlarına yerleştirilen klimalar, orantısız asılan levhalar, aplikler, kitaplıklar gerçekten göz yoruyor.
Mihrap üzerinden açıktan geçirilen elektrik kabloları, her tadilatta farklı renklerde seçilen ahşap mobilyalar, lambriler, kalitesiz ve yamuk asılmış avizeler, tavandan sakan demirler kablolar görüntü kirliliğine neden oluyor.
Şüphesiz bu kirliliğin en büyük nedeni hayırseverlerin evlerinde kullanmadıkları eşyaları iyi niyet çerçevesinde camilere bağışlaması ve cami görevlilerinin görselliğe önem vermeden bunları kullanmalarından kaynaklanıyor.

İnşallah en kısa sürede belediye, müftülük ve vakıflarla iş birliği yaparak cami içlerine çeki düzen verirler.


Emir_
11 ay önce - Pzr 23 Hzr 2019, 10:30

Alaaddin ve Selimiye camileri fotoğrafta güzel görünüyorlar. Bu yüzden oylarımı o camilere veriyorum.

Yakupkazak

11 ay önce - Pzr 23 Hzr 2019, 10:40

Aziziye Cami, Selimiye Cami, Alaaddin Cami merkezde, Eşrefoğlu Cami Beyşehir'de

Yavuz Sinop

10 ay önce - Pzr 28 Tem 2019, 14:01


(+)
ANA SAYFA -> KONYA