Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 662
Efe Elaldı

4 hafta önce - Cmt 20 Tem 2019, 11:30

(+)

Alıntı:
Dalga geçer gibi bir harita güncellemesi geldi

Bende bu sekilde güncel google earthla ayni

Yirmidokuz D
4 hafta önce - Cmt 20 Tem 2019, 12:55

Apple Maps havalimanı içini de ekleyecekmiş, bu yüzden gecikiyormuş. Şuanda son kullanıcıya bitmiş halini gösteren sadece Google Maps var. Zaten onlar da muhtemelen özellikle güncellediler.

Av Mert AYDIN
4 hafta önce - Cmt 20 Tem 2019, 14:22

aplikasyon işletim sisteminize göre harita açıyor ios kullananlar google earth haritası kullanamıyorlar o yüzden haritası hep sorunlu

Yirmidokuz D
4 hafta önce - Pzr 21 Tem 2019, 14:26

İstanbul Havalimanı'nın yeni misafiri Transavia Havayolları oluyor ✈️🇹🇷🇫🇷

Transavia Havayolları 31 Ekim'den itibaren haftada 2 frekans olarak Fransa'nın Nantes şehrinden İstanbul'a seferlere başlıyor👏🇹🇷

@igairport @transaviaFR

kaynak: havasosyalmedya @ twitter

igaspotter
4 hafta önce - Pzr 21 Tem 2019, 14:56

#İstanbulHavalimanı'nda Domino Etkisi Sürüyor!

Açıldığından günden bu yana dünya havacılığının ilgi odağı haline gelen İstanbul Havalimanı'na yeni şirketler ve destinasyonlar eklenmeye devam ediyor. Yeni şirketler halkasına bu kez de @transavia katılacak. Düşük maliyetli havayolu şirketi, 31 Ekim 2019 tarihinden itibaren Perşembe ve Pazar günleri karşılıklı olarak Nantes-İstanbul seferlerini icra edecek.

Yakup

4 hafta önce - Pzr 21 Tem 2019, 15:19

Apple'nin yeni binasi gibi Istanbul havalimanida catisina günes paneli yapilsaydi, hem kendi elektrigin bir miktarini kendisi karsilardi, ve biraz da cevre duyarligi saglardi, ve o acidan bazi kesimlerden olumlu saygi alirdi..

Ama öyle seyler yapmak istek ve vizyonlu olmak lazim…

Günes paneli olsaydi orta ve Uzun vadede Havalimanini isleten firmalar cok tasaruf saglayacagi kesindi..

Günes paneli zaten orta ve Uzun vadeli düsünülecek bir yatirim projesidir…

mafakyanc

4 hafta önce - Pzr 21 Tem 2019, 16:27

Ancak, söz konusu güneş (solar) panellerinin de bir ağırlığı var ve çatı/terminal konstrüksiyonunun da bu ağırlığı kaldırabilmesi zorunlu. Mimarı ve statik hesaplar da buna göre yapılmış olmalı. IST/IGA Terminalinde baştan böyle bir hesaplama yapılmadı/düşünülmediyse bu saatten sonra ilave edilmesi olanaksız.

Belki bu hesap yapıldı, ama Terminal'in (5 Pier dahil...) bu tür güneş panellere sağlayacağı alan yetersiz olduğundan "değmez" denildi. Şimdi adını unuttum, Hindistanda orta ölçekli bir havalimanı enerji ihtiyacının hesapta tamamını güneş enerjisinden karşılayacağını iddia eden bir proje yapmış (başlamış) ve de geliştirmekte. Ama onlar böyle Terminal çatısını kullanmayıp harici bir alanda devasa güneş tarlaları kurmuşlar.

Apple örneğinde, o binanın tüm enerji ihtiyacı o panellerden sağlanacak mıdır? Bilmiyorum, ama şüpheliyim. Ama Apple bu tür uygulamaları, biraz da show yapmak uğruna, rahatlıkla kabullenecek ve maliyetini de öyle kredilerle falan değil, öz kaynaklarından rahatlıkla karşılayacak olan bir şirket.

Örneğin, Kuwait City (KWI) havalimanı 2. Terminalinde (çatıda) böyle bir uygulama var, bildiğim kadarıyla. İnşaatını da bir Türk Firması ve IGA'nın ortaklarından olan Limak yapmakta.

En son mafakyanc tarafından Pzr 21 Tem 2019, 16:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

erkinalp
4 hafta önce - Pzr 21 Tem 2019, 16:29

Bu tür büyük yapılar her zaman ek ağırlığı kaldırabilecek şekilde tasarlanır. Belki binanın ömrü biraz kısalır ama güneş paneli takıldığında pat diye yıkılması sonucunu doğurmaz.

Yiğitler
4 hafta önce - Pzr 21 Tem 2019, 18:51

Bazı kesimlerde olumlu imaj için yapılmamasına ben saygı duyarım esas...bizi algı ile mutlu edeceklerse eyvah. Bugün yenilenebilir enerji için varsa kaynağı 24 saat Çanakkaleye RES yapıp mahsuplaşma imkanını kullanırdım. Ve ilerde GES yatırım/verimlilik maliyeti düşünce çatıya değil yine Türkiyenin GES için en verimli yerine kurardım. Çatıları kedilere ayırdım

Yirmidokuz D
4 hafta önce - Pzr 21 Tem 2019, 19:27

Alıntı:
Ama Apple bu tür uygulamaları, biraz da show yapmak uğruna, rahatlıkla kabullenecek ve maliyetini de öyle kredilerle falan değil, öz kaynaklarından rahatlıkla karşılayacak olan bir şirket.

Evet aradaki ana fark bu. Apple -neredeyse- trilyon dolarlık bir şirket. Zaten Amerikalı şirketler servislerini yenilenebilir enerjiye geçmeye başladılar. Bildiğim kadarıyla güneş panelleri hem çok maliyetli hem de koyulduğu yerler önemli yoksa maliyetini karşılaması uzun sürüyor.

sayfa 662
ANA SAYFA -> ULAŞIM