Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Trabzon'da pistten çıkan yolcu uçağı
« önceki   123 ... 464748

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 48
mafakyanc

1 yıl önce - Çrş 28 Şub 2018, 19:35

Kaza-kırım raporu "yalan olmayacaktır"; ancak SHGM inatla ve hangi maksatla olduğu anlaşılmayacak ve dolayısı ile birtakım soru işaretlerine ister istemez mazhar olacak şekilde Türkiye'de vuku bulan kaza-kırımların raporlarını herhalde ezelden beri YAYINLAMIYOR! Sorun işte burada...

Ama Katmandu'da pist dışına çıkıp, sonrasında birtakım mantıklı nedenlerle perte çıkan TC-JOC Göbeklitepe Airbus 333 uçağının kaza kırım raporu, olay yurt dışında olduğundan, aslanlar gibi yayınlandı!... Ben internette arayıp buldum; hatta bu raporda bu uçağın hangi Japon leasing firmasınca "finansal leasing"e sokularak anlaşma yapıldığı dahi yazılıydı. Malum, o an itibariyle uçağın hukuki sahibi aslında THY değil o Japon firması idi. İnternette bir araştırma yaptığımda öyle bir leasing firmasının olduğunu dolaylı olarak gördüm ama o firmaya ait bir web sitesi dahi olmadığını müşahade edebildim.

Benzer şekilde çok da uzak olmayan bir geçmişte (ama Katmandu'dan epeyce önce...) Amsterdam'da Schiphol'e inişte kaza-kırım geçiren TK1951 sefer sayılı Boeing 738 uçağının kaza kırım raporunu bırakın, internette animasyonlu vs.'li videoları yayınlanmış durumda...

Türkiye'de yabancı bandıralı bir uçak kaza-kırım'a uğrasa bunun raporunu da SHGM yayınlamayacaktır; ancak bu rapor taraf olan ülkenin de elinde olacağından "şeffaflık" ve "dürüstlük" adına eminim o rapor zamanı geldiğinde bir yerlerde yayınlanacaktır.

Hassaten söyliyeyim: yukarıda yazdıklarımın/eleştirilenlerin mevcut iktidar ve/veya hükümetle uzaktan yakından bir ilgisi yok. İşin üzücü tarafı "böyle gelmiş, böyle gidiyor!" olması!!!

Volkan kardeşimizin "yalan oldu" demesi bu gereksiz, sebepsiz ketumiyet nedeniyledir!...


Volkan Cordan

1 yıl önce - Çrş 28 Şub 2018, 23:04

Alıntı:
SHGM inatla ve hangi maksatla olduğu anlaşılmayacak ve dolayısı ile birtakım soru işaretlerine ister istemez mazhar olacak şekilde Türkiye'de vuku bulan kaza-kırımların raporlarını herhalde ezelden beri YAYINLAMIYOR! Sorun işte burada...


Kamuoyu ile paylaşılmayan, şeffaf olmayan rapor...rapor değildir!
Ya da son dönemlerde "devlet büyüklerimizin" moda değimiyle:

Yayınlanmayan rapor,yok hükmündedir!

Alıntı:
Benzer şekilde çok da uzak olmayan bir geçmişte (ama Katmandu'dan epeyce önce...) Amsterdam'da Schiphol'e inişte kaza-kırım geçiren TK1951 sefer sayılı Boeing 738 uçağının kaza kırım raporunu bırakın, internette animasyonlu vs.'li videoları yayınlanmış durumda...


Eskiler bilir:

TK1951 Amsterdam vukuatının belkide en tefferuatlı yerli yorum ve "raporları" yine bu forumda paylaşıldı (ve sonunda resmi Hollanda raporu ile örtüşmüştü büyük ölçüde).
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=82044

Düşünün, "faşist,zalim" Hollanda kaza kırım raporunu en ince detayları ile dünya kamuoyu ile paylaşmasaydı,bizdeki bazı çevreler kazanın tüm ihalesini Boeing`e ve altimetreye yıkacaktı.

Bu yüzden kaza kırım raporlarının kamuoyu ile paylaşılması önemli. Her vatandaşın, uçak yolcusunun "bilgi edinme kapsamında" buna hakkı var.
Ama eğer bir kurum,sistem bilerek bu gibi raporları yayınlamıyorsa...ister istemez örtbas şüpheleri ön plana çıkıyor.Csagin
1 yıl önce - Çrş 28 Şub 2018, 23:13

Alıntı:
.ister istemez örtbas şüpheleri ön plana çıkıyor.


her daim bürokrasimizin en iyi bildiği şeydir. Açıklayamıyorsan gizle.


ahmetsever
1 yıl önce - Prş 24 May 2018, 13:28

Alıntı:
Trabzon'daki o uçak için teklif yapıldı!
Ankara - Trabzon seferi sırasında, 13 Ocak’ta Trabzon Havalimanı'na iniş yaparken, kontrolden çıkıp, denize 25 metre kala saplandığı yamaçtan 5 gün sonra çıkarılan ve bir daha uçurulamayacağına karar verilen Boeing 737- 800 tipi 'Zeynep' isimli yolcu uçağının kütüphane yapılması için girişim başlatıldı.
...
...
Pegasus Havayolları'nın, bir daha uçurulamayacağına karar verilen ve bünyesinde kiralık olarak bulundurduğu uçağı sigorta şirketinden satın aldığı öğrenildi. Trabzon Havalimanı apronunda, günlüğü 80 TL karşılığında, park halinde bekletilen uçağın teknik aksamının sökülerek, parça tedariki için kullanılacağı belirtildi.

KÜTÜPHANE OLACAK

Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nce uçağın kütüphaneye dönüştürülmesi için daha önce de başvuru yapılan; ancak sonuç alınamayan hava yolu şirketine başvuru yeniden yapıldı. Teklifin kabul edilmesi halinde kütüphaneye dönüştürülmesi planlanan uçak, Akyazı mevkisinde 800 bin metrekarelik alanda yapılacak deniz dolgusu üzerinde, sosyal ve kültürel alanların yer alacağı 'Gülcemal' projesine entegre edilecek.
http://www.haber7.com/guncel/haber/2632933-trabzo ...if-yapildi

Trabzon'da pistten çıkan uçağın kütüphane yapılması düşünülüyormuş...


Misafir a83

1 yıl önce - Pzr 03 Hzr 2018, 09:48

2014 yılında ktü,nün yaptığı havalimanı revizyon master planlamasında havalimanıdaki sorunlar tespit edilerek çözümü sıralanmış.Pistin boyunun 3000 metreye çıkarılması,şerit sahaya ilişkin sorunlar,yapılaşmaya ilişkin manialar,ulaşıma ilşkin sorunlar,kara tarafına ilişkin sorunlar sıralanmış vede çözüm seçenekleri pistin olduğu gibi korunarak doğal ve yapay engellerin kaldırılması,yalıncak engebesinden kurtulacak şekilde pistin açılı konumlandırılması vede uzatılması,pistin denize doğru ötelenmesi ve batıya doğru uzatılması,pistin denize doğru ötelenmesi doğuya doğru uzatılması gibi öneriler yapılmış.Son kazada gösteriyorki bilim adamlarının yaptığı tespitler doğru ama bürokrasi işleyen havalimanın eksiklerini yapmaktansa yeni havalimanlarını yapmayı öncelik olarak seçmiş.AhmetDemir

1 yıl önce - Pzr 03 Hzr 2018, 09:59

Sirf bir seyler yaptim demek icin yapilan bir girisim. Kutuphane icin yeterli hacim var mi? Kitap raflari okuma ve calisma alanlari ? Bunlar hic dusunulmuyor mu? Her yerde eski gemileri batiriyorlar dalgic klupleri icin bu kez de ucak batirsinlar

Misafir 5ae

1 yıl önce - Pzr 03 Hzr 2018, 11:35

Trabzon havalimanını tahminen rize bittikten sonra ele alacaklar trabzon yolcusu rizeden uçacak.Ordu havalimanından yakın yinede olsun

Misafir e3c

1 yıl önce - Pzr 03 Hzr 2018, 14:02

Kasımdan Aralığa kadar ele alındı. Bakımı yapıldı.
Ancak yeni modern körüklü bir terminal yapılırsa dediğin mümkündür. Orgidense Rize (yapılırsa) daha yakın, hem trabzon yolcusuyla azıcık uçak inip kalkmış olur. Yoksa rizeye günde 2 tane uçak ya iner ya inmez.


Mehmet BLC
7 ay önce - Pzr 14 Tem 2019, 01:08

Kazanın raporu açıklanmış, rapora göre pilotaj hatası görünüyor.

Alıntı:
Hava aracı kazası araştırıma ve inceleme ön raporunda kaza yapan uçağın kaptan pilotu, kule ile ilk irtibatı saat 20.05’de kurduğu belirtilen raporda, kule ile uçağın kaptan pilotunun 20.08, 20.13, 20.19 ve 20.26’da irtibat sağladığına yer verildi.

Kaptan pilotun kule ile saat 20.05’de kurduğu ilk irtibatta alçalmaya başladığı yönünde bilgi verdiği belirtilen raporda, kulenin uçağın kaptan pilotu tarafından saat 20.13’de 10 bin feet yükseklikten 6 bin 500 feet yüksekliğe inmesi istendiği belirtildi.

PİST BAŞINA 16 MİL UYARISI YAPILDI

Kulenin uçağın kaptan pilotu ile saat 20.19’da sağladığı irtibatta ise pist başına 16 mil kaldığını belirttiği yer aldığı raporda, yatay görüşün 3800 metre olması nedeniyle inişe izin verdiği açıklandı.

20.19’daki görüşmede ayrıntı olarak rüzgarın sakin düşüş görüş şartlarının (bulut alt tavanın minimanın hemen üzerinde yatay görüşün 2800 m olması nedeniyle) devam ettiğini, pist ışıklarını maksimum şiddette, havanı yağışlı ve pistin ıslak olduğu bilgisini iletilerek inişe serbest kıldığına yer verildi.

PİLOTUN PİSTİ TERK ETMESİ İSTENDİ

Kulenin inen uçağın kaptan pilotunu pist üzerinden dönüş yaparak E bağlantısından terk etmesinin istediği belirtilen kaza raporunda, uçağın küçük sapmalar, limit dışı yatış ile indiği daha sonra 2 numaralı motor gaz kolunun ileriye hareketiyle yüzde 94’e kadar artan gücü sürüklenmeye başladığı belirtildi.

Sürüklenmeyle bağlı süratin düşmeye başlamasıyla birlikte pisten çıkan ve çamura saplandığı uçağın tüm evraklarını tam olduğu ve son kaza raporunun beklenmesi istendi.

İŞTE UÇAKTA TESPİT EDİLEN AĞIR HASAR

Trabzon’da pistten çıkan ve kaza yapan uçağın hasar tespiti yapıldı. Raporda, uçağın sağ motorun koparak denize düştüğü, sağ ana iniş takımını koptuğu, sol ana iniş takımını hasarlanarak toprak zemine gömüldüğü, burun iniş takımını hasarlandığı, sol motorun toprak alana gömüldüğü ve gövdenin toprak alana temas ettiği belirtildi. Uçakta yaşana bu hasarın sivil hava araçları kazaları yönetmeliğine göre ağır hasar seviyesinde olduğu belirtilen raporda, uçağın ağırlık limitini aşılmadığına yer verildi. Bu arada raporda uçuş verileri kayıt cihazı ve kokpit ses kayıt cihazının sökülerek uçaktan alındığı ve THY’de incelendiği belirtildi.KAYNAK ve yazının tamamıVideoda da anlatmışlarMehmet BLC
2 ay önce - Pzr 22 Arl 2019, 15:42

Hurdalığa terkedilmiş.

17 Aralık 2019 tarihi itibariyle son durumu

sayfa 48
« önceki   123 ... 464748
ANA SAYFA -> ULAŞIM