Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6308
Peers
3 ay önce - Cum 12 Tem 2019, 19:27
MMU boyutları


Milli muharip uçağın boyutlarında büyüme ilginç geldi neyi sığdıramadık veya ne ekledikte uçağın boyutlarında büyüme oldu..
Muadili olabilecek uçaklar 19m de iken 21m olması uçağı daha ağırlaştırmış maksimum hızı 1.8mach seviyesine düşürmüş bu hız ile f35 ile f22 arasında bir uçak ilerleyen süreçte uçağın boyunlarının değişeceğini umuyorum.


Skytron
3 ay önce - Cum 12 Tem 2019, 20:38

Sn peers
Mmu nun boyut büyümesi temel kotil beyin dedigine göre avrupa ülkelerinin kullandığı uzun menzilli hava hava füzelerinin boyut olarak en uzununu bile gövde icinde tasiyabilmesi icindi .yani her türlü fuze ve bombayi bu boyuttaki bir ucak tasiyabilir..
Mmu çok rollü bir ucak olarak tasarlandığı icin hem hava hava hemde hava yer ucagi olarak kullanilabilecek.
Birde boyut büyümesinin şöyle bi avantaji var ilkkez bir ucak yapan bir ülke olarak cok yuksek teknolojiye sahip olmadigimiz icin batı gibi sistemleri çok küçük boyutlara sığdıramıyoruz .yani ebat olarak ayni isi yapan 2 sistemi karsilastirdiginizda bizimki haliyle daha buyuk oluyor bu yuzden ucagin gövdesinin biraz buyuk olmasi bizim avantajimiz..
Umarim bu büyüklük stelth özelliginden alıp götürmez .Ram boyadada iyi bir iş çıkarırsak yemede yaninda yat derim..Daha ne olsun ilkkez bir savaş uçağı yapıyosun oda 5.nesil


Mehmet Yeşilbaş

3 ay önce - Cmt 13 Tem 2019, 13:27

Hangi savaş uçakları 5. nesil?


Mehmet Yeşilbaş

3 ay önce - Cmt 13 Tem 2019, 17:03

Siper Yerli Hava Savunma Sisteminin Tüm Detayları
Alabandawow
3 ay önce - Pzr 14 Tem 2019, 13:03
KEŞİF VE KARGO İHA HELİKOPTER


İşte bu kardeşim ben yaklasık 1 yıl önce yazdım bu şekilde dagda tasda olan askerimize veya karakolumuza kargo yapacak bir araç lazım diye sagolsun safsata açıklamısdı ama tam olarak dediğim bu idi çpk faydasını goreceğimiz bir araç olacak pratik hızlı ve çok az masrafla mukemmel bir ulasım aracı mühimmat ve gıda için


saygılarımlaMehmet Yeşilbaş

3 ay önce - Pzr 14 Tem 2019, 15:27

“HAFÇU” Projesi hız kesmiyorTürk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ)’nin Harita Genel Komutanlığı’na teslim edeceği “Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı” HAFÇU Projesi hız kesmiyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Harita Genel Komutanlığı’nın kabiliyetlerini destekleyerek planlanan görevlerin ve hava fotoğrafları çekimlerinin yapılması amacıyla başlatılan HAFÇU Projesi için yürütülen çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Proje kapsamında tedarik edilerek Harita Genel Müdürlüğü envanterine katılan “Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı”nın sözleşme gereği TUSAŞ sorumluluğunda bulunan lojistik destek hizmetine başlandı. İlgili hizmet kapsamında Beechcraft King Air B350ER tipi uçağın ilk üst seviye bakımı, 50 Nolu ELD Uçak Bakım Hangarı’nda Lojistik Hizmetler Başkanlığı bünyesinde görev yapan personel tarafından yapıldı.

Yapılan bakım, TUSAŞ tesislerinde müşteri platformlarına uygulanan üst seviye ilk bakım faaliyeti özelliği taşırken, bu faaliyetle birlikte TUSAŞ’a SHY145 sertifikası kazandırılması için yürütülmesi gereken süreç Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü nezdinde resmen başlatıldı.

HAFÇU Projesi kapsamında, bir adet “Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı”nın teslim edilmesi, Harita Genel Komutanlığı envanterinde bulunan sayısal kameraların platform üzerine entegre edilmesi için gerekli olan modifikasyon işlemlerinin tamamlanması, yedek parça ve yer destek ekipmanlarının tedariki, gerekli dokümanlar ile birlikte eğitim (pilot ve bakım) verilmesi ve garanti süresi boyunca hat bakımları için gereken işlemlerin yapılması yer alıyor.

http://www.defenceandtechnology.com/2019/07/13/ha ...-kesmiyor/


Mehmet Yeşilbaş

3 ay önce - Pzr 14 Tem 2019, 15:40

ÇINGI Otomatik Namlu Temizleme CihazıGünümüz silah sistemleri ve mühimmatlarının hızlı gelişimi ile, namlu temizliği ve bakımıyla ilgili sorunlar da bu gelişime paralel olarak artmaktadır.

Namlu bakımı ve temizleme yöntemleri maliyet etkin çözümlere ihtiyaç duyarken, geleneksel temizleme yöntemleri; yüksek iş gücü ihtiyacı ve bakım süresinin uzunluğu gibi lojistik problemleri beraberinde getirmektedir.

Yerli üretim ÇINGI, Türk Silahlı Kuveetleri envanterinde bulunan T-155 FIRTINA Obüslerinin namlu bakımı için, mevcut cihaz ve temizleme yöntemleri incelenerek, kendine özgü bir tasarımla imal edilmiştir.

İlk yerli otomatik namlu temizleme cihazını kullanıma sunan SSTEK, ÇINGI adı verilen ürünün 155, 120 ve 203 milimetre (ÇINGI155, ÇINGI120, ÇINGI203) versiyonlarını hizmete sunmaktadır.

Tasarım ve imalatta yerliliğin getirmiş olduğu yedek parça ve yerinden tedarik avantajıyla, muharebe alanının her bölgesinde azami arıza geribildirimi ile namluların etkin kullanımı ve hassas atış kabiliyeti hedeflenmektedir.

Prototip olarak çeşitli namlu çaplarında imal edilen ÇINGI, gerçek muharebe şartlarında test edilerek, SSTEK markası ile Türk savunma sanayisinin ve ihtiyaç makamlarının hizmetine sunulmuştur.

Türk Silahlı Kuveetleri kullanıcı birliklerinin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilen ÇINGI; kara, deniz ve hava platformlarındaki namlulu silah sitemlerinde başarı ile çalışabilir durumdadır.

Çıngı, kolay taşınabilir tasarımıyla en kısa sürede ve en az iş gücü gereksinimi ile namlu temizliğini sorunsuz yapmaktadır.

ÇINGI GENEL ÖZELLİKLERİ
_Cihaz mevcut silah sistemlerinin üzerinde bulunan elektrik kaynağına uygun olarak tasarlanmış olup 24 volt elektrik gücü ile çalışmaktadır.
_Cihaz istenirse namlu ağzından, istenirse kama bölümünden temizliğe başlayacak şekilde tasarlandı ve üzerinde bulunan hassas sensörler vasıtasıyla namlu içerisinde bağımsız bir şekilde ileri ve geri hareket edebilebilmektedir.
_Ergonomik kontrol paneli ile cihaz, otomatik ve manuel olarak kullanılabilmekte, namlu içerisinde lüzum görülen kısımlarda elle yönlendirme yapılabilmektedir.
_Cihaz üzerinde bulunan temizleme fırçaları, tek bir bağlantı ekipmanı ile kolayca sökülüp takılmakta ve operatör için kullanım kolaylığı sağlamaktadır.
_Cihazın ön bölümünde bulunan ileri/geri hareketli fırça sisteminin titreşimli hareketi, namlu içinde oluşan kir ve kalıntıları yüzeyden kaldırırken arka bölümündeki fırça, yiv ve setlerin dönü etkisiyle namlu içini süpürerek namluyu temizliyor. Cihaz içerisinde bulunan temizleme sıvısının tüm namlu içerisine veya namlunun istenilen bölümlerine püskürtülmesiyle temizlik etkisi artırılıyor.
_Cihaz içerisinde bulunan temizleme sıvısının tüm namlu içerisine veya namlunun istenilen bölümlerine püskürtülmesiyle temizlik etkisi artırılmaktadır.
_Fırtına obüsü için 30 dakikadan az bir sürede namlu temizliği yapılabilmektedir.
_Temizleme işlemi sırasında silah sistemlerinin hizmet dışı bırakılmasına gerek kalmamaktadır.
_Taşıma kolaylığı için askeri standartlarda ve su geçirmez özellikte tasarlanan taşıma çantası, 155 milimetrelik kit için tüm aksesuarlar dahil 22 kilogramdan düşük ağırlığa sahiptir.
http://www.millisavunma.com/cingi-otomatik-namlu- ...me-cihazi/Gümüşeğer
3 ay önce - Pzr 14 Tem 2019, 22:02

Cumhurbaşkanımız az önce S-400'nun teknoloji transferi ile birlikte geldiğini söyledi. Müthiş bir haber. S-500 ile bir başka teknoloji transferi daha aldığımızda muhteşem bir füze seviyesine ulaşacağız ileride

zehir777
3 ay önce - Pzr 14 Tem 2019, 22:50

reis:
"Zaten biz şu 18 yıllık süreç içinde yüzde 20 yerli savunma sanayine sahipken, bugün yüzde 70'e dayandık. Bunu da ne yeterli bulmadık. Şu an 300 kilometre menzilli füzelerimiz var ama istiyoruz ki savunma hattımızı çok daha güçlü hale getirelim.

yani uzun menzilli füze projeleri üzerinde çalışıyoruz anlamı çıkmıyor mu?


Tamer yıldırım
3 ay önce - Pts 15 Tem 2019, 01:30
MİU


Arkadaşlar MİU ne durumda bilen varmısayfa 6308
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET