Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Resul GUL
10 ay önce - Sal 18 Arl 2018, 01:47
Başkan Sözlü, ABD'ye kaçırılan 4 bin yıllık Hemşire Satsneferu heykelinin iadesini istedi


Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, kent merkezindeki Tepebağ Höyüğü´nde 1882´de yapılan temel kazısı sırasında çıkarılan ve misyonerler tarafından ABD´ye kaçırılarak New York Metropolitan Müzesi'nde sergilenen 4 bin yıllık Hemşire Satsneferu heykelinin iadesini istedi.

New York Metropolitan Müzesi yönetimine resmi mektup gönderen Başkan Sözlü, "Paha biçilmez değerdeki heykelin ülkesine, yani ait olduğu Adana´ya dönüşünü içtenlikle arzuluyoruz" dedi.

Umarım Yapılan Girişimler sonuçsuz kalmaz..

Detaylar


Alıntı:


Medeniyetlere beşiklik eden Adana´nın tarihi zenginliğini ortaya çıkarmak amacıyla Tepebağ Höyüğü´nde yürütülen arkeolojik kazılara destek veren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, New York Metropolitan Müzesi´nde sergilenen, M.Ö. 2000 yıllarında Mısır orta hanedanlığının 12. Krallığına tarihlenen Hemşire Satsneferu heykelinin iadesi için harekete geçti.

Başkan Hüseyin Sözlü, New York Metropolitan Müzesi yönetimine gönderdiği resmi mektupta, siyah geoitten yapılmış 39 santim yüksekliğindeki Hemşire Satsneferu heykelinin iadesini talep etti.

1918´DEN BERİ NEW YORK´TA SERGİLENİYOR

Adana bölgesinde 18 uygarlığın hüküm sürdüğünü, arkeolojik açıdan çok zengin bir mirasa sahip olduğunu mektubunda vurgulayan Başkan Hüseyin Sözlü, "Hemşire Satsneferu heykeli, Adana´daki Tepebağ Mahallesi´nde 1882 yılında Amerikan Montgomery Misyonu´nun kuruluşu esnasında yapılan kazılarda bulunmuştur.

Bu eser, New York Metropolitan Müzesi tarafından 1918´de kabul edilmiştir. Şuanda müzedeki Galeri 111´de sergilenmektedir. Bu paha biçilmez heykelin ülkesine, yani ait olduğu Adana´ya dönüşünü içtenlikle arzuluyoruz.


Devlet kurumlarımızın da Türkiye´ye getirilmesi için girişimlerde bulunduğu bu eserin iadesi için Adana Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bildirmek isteriz" dedi.

https://www.google.com.tr/amp/s/m.mynet.com/baska ...0104595660Resul GUL
3 ay önce - Sal 02 Tem 2019, 23:21

Bunun takibini Yeni Başkan yapacak mı acaba? Hüseyin Sözlü Bu Heykelin iadesi için bir adım attı Gerisini Zeydan başkan dan bekliyoruz..Umarım gerekli adımlar atılır.

önens

3 ay önce - Pzr 07 Tem 2019, 17:31

Sözlü ilk adımı atmadı Resul yıllar önce Adana Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kültür Varlıkları Araştırma Komisyonu Üyesi CHP’li Zülfikar İnönü Tümer ,Dr. Haluk Uygur ve Mehmet Emin Arıcı bu konuda girişim başlattı .Resul GUL
3 ay önce - Pzr 07 Tem 2019, 18:17

Mesajımda "İlk adımı attı" demedim zaten Bir adım attı "demişim Yoksa bu konu Hüseyin Sözlü yokken bile gündemdeydi..

En son Hüseyin Sözlü Belediye Başkanı olarak bir adım atmış oldu.. Zeydan Karalar da aynı şekil bu Konunun takipçisi olmasını dilediğim için bu şekil yazdım..

Bu mesajı da Konu, sosyal medyada veya başka platformlarda tekrar paylaşılıp kamuoyu oluşturulsun diye gündeme getirdim..

Belki Sosyal Medya da veya buradan konuyu gören Başkanın danışmanlarından birisi Bu Eseri geri kazanma anlamında ön ayak olmuş olur Doğrusu Kim vesile olursa iyi puan alır.


Resul GUL
1 ay önce - Prş 29 Ağu 2019, 14:18
"SATSNEFERU" Adana'mıza aittir


"Satsneferu Heykeli ile ilgili bir Yazı Haluk Uygur paylaşmış.. Güzel bir yazı


Heykel Şu an Metropolitan Müzesin de sergilenmektedir..sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET